Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pot avea 2 polite PAD pe acelasi imobil? Dar 2 facultative? Si daca am, ce inseamna - ce e de facut?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006
Buna ziua,

Sunt in postura 'interesanta' de a avea 2 polite PAD pe apartamentul ipotecat pt. credit, si 2 asigurari facultative tot pt acel apartament - un set facut de mine, conform prevederilor contractului de credit, si unul facut de banca, sub motivatia ca asigurarile facute de mine 'nu erau in evidentele lor'.
Evident, ambele seturi sunt platite de mine, unul de buna voie si celalalt prin bunavointa bancii de a se 'servi' din contul meu. Eu i-am instiintat despre politele incheiate, inclusiv prin depunerea la sediul lor a politelor in varianta electronica in care le-am primit, semnata de mine inainte de incheierea noii polite PAD, cel putin (cea facultativa motiveaza ca era multi-anuala, desi pana m-am plans de lipsa banilor din cont nu m-au instiintat despre existenta acestei polite - si asta dupa luni de zile si 5-6 drumuri la sediu, in urma unei reclamatii scrise).

Se pot emite 2 polite PAD pe acelasi imobil, cu durate ce se suprapun (partial in cazul meu, pt ca scadenta politelor incheiate de mine de cativa ani nu corespunde cu cea de la care a decis banca sa-mi incheie polite fara sa ma anunte, desi eu i-am anuntat)? As fi crezut ca nu... Si daca maine e inundatie sau cutremur, ce se intampla?
Dar daca ia casa foc? Mi-e clar ca in nici un caz nu vor actiona ambele seturi, altfel toata lumea si-ar incheia 3 polite si ar 'muta' putin raul din apropiere daca e cat de cat posibil :))

Ce am de facut? Ca pana la urma, pot sa-mi mai incheie un set si luna viitoare daca le-au 'ratacit' pe astea, cum au facut cu cele ale mele, nu?

#2
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Dupa cum se vede, da, poti.

Dupa parerea mea, ce ramane de facut este sa faci o solicitare la banca respectiva petnru reglarea situatiei, storno polita nr 2 (facuta de ei)

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmoonchild11, on 28 aprilie 2015 - 19:00, said:

Buna ziua,

Sunt in postura 'interesanta' de a avea 2 polite PAD pe apartamentul ipotecat pt. credit, si 2 asigurari facultative tot pt acel apartament - un set facut de mine, conform prevederilor contractului de credit, si unul facut de banca, sub motivatia ca asigurarile facute de mine 'nu erau in evidentele lor'.
Evident, ambele seturi sunt platite de mine, unul de buna voie si celalalt prin bunavointa bancii de a se 'servi' din contul meu. Eu i-am instiintat despre politele incheiate, inclusiv prin depunerea la sediul lor a politelor in varianta electronica in care le-am primit, semnata de mine inainte de incheierea noii polite PAD, cel putin (cea facultativa motiveaza ca era multi-anuala, desi pana m-am plans de lipsa banilor din cont nu m-au instiintat despre existenta acestei polite - si asta dupa luni de zile si 5-6 drumuri la sediu, in urma unei reclamatii scrise).

Se pot emite 2 polite PAD pe acelasi imobil, cu durate ce se suprapun (partial in cazul meu, pt ca scadenta politelor incheiate de mine de cativa ani nu corespunde cu cea de la care a decis banca sa-mi incheie polite fara sa ma anunte, desi eu i-am anuntat)? As fi crezut ca nu... Si daca maine e inundatie sau cutremur, ce se intampla?
Dar daca ia casa foc? Mi-e clar ca in nici un caz nu vor actiona ambele seturi, altfel toata lumea si-ar incheia 3 polite si ar 'muta' putin raul din apropiere daca e cat de cat posibil Posted Image)

Ce am de facut? Ca pana la urma, pot sa-mi mai incheie un set si luna viitoare daca le-au 'ratacit' pe astea, cum au facut cu cele ale mele, nu?

Cred ca ti-este foarte clar faptul ca daca se intampla evenimentele care sunt trecute in asigurare,nu vei fi despagubit decat o singura data si pe o singura polita?
Si cum zice Byblos4,in mod obligatoriu trebuie sa ramai cu o singura polita.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Banca daca a incheiat o polita - in ciuda faptului ca tu ai demonstrat existenta unei polite valabile - ar trebui sa suporte costurile, nu sa-ti umble pe la conturi.
Bine, ce zic eu ar trebui sa se intample intr-o tara in care curge apa calda. Aici se pare ca nu...

#5
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

View Postadisz, on 28 aprilie 2015 - 19:21, said:

Cred ca ti-este foarte clar faptul ca daca se intampla evenimentele care sunt trecute in asigurare,nu vei fi despagubit decat o singura data si pe o singura polita?

View Postmoonchild11, on 28 aprilie 2015 - 19:00, said:

... Si daca maine e inundatie sau cutremur, ce se intampla?
Dar daca ia casa foc? Mi-e clar ca in nici un caz nu vor actiona ambele seturi, ...

E clar ca a inteles ca nu va fi despagubit de 2 ori.
Poate un sfat la ce a intrebat concret ar ajuta mai mult:

View Postadisz, on 28 aprilie 2015 - 19:21, said:

Ce am de facut? Ca pana la urma, pot sa-mi mai incheie un set si luna viitoare daca le-au 'ratacit' pe astea, cum au facut cu cele ale mele, nu?


#6
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

View Postbitiro, on 28 aprilie 2015 - 20:13, said:

E clar ca a inteles ca nu va fi despagubit de 2 ori.
Poate un sfat la ce a intrebat concret ar ajuta mai mult:
Exact, de vreo saptamana de cand am aflat de existenta 'concreta' a celuilalt set de polite studiez pe net, dar nu am mai gasit nici o referire la o situatie similara - oi fi eu caz unicat in Romania - sau ceilalti au platit fara sa bage de seama /sa stie ce, si au tacut...
De fapt, ma intreb - merita sa fac o revenire la banca cu o noua plangere, sau direct la ANPC?
Ca in acest moment fara sa mai fac nimic singurul mod de a ramane cu o singura polita este sa astept sa expire a mea, inca 6 luni... Moment la care voi fi platit 2 polite timp de 1.5 ani - cam mult mi se pare, mai ales ca m-au plimbat aiurea la sediu 5 luni de zile fara nici o explicatie concreta si coerenta.
Sau poate plangerea ar trebui sa fie la cei ce supervizeaza asigurarile?
De aceea am intrebat in topicul de asigurari, e clar ca banca e varza, dar cei ce incheie asigurari au/ n-au vreo obligatie sa verifice ceea ce incheie? Partea asta mi-e total neclara, macar pt politele PAD care sunt obligatorii si teoretic reglementate de stat...

Edited by moonchild11, 28 April 2015 - 20:50.


#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Parea mea, e o recomandare generala: de cate ori faci o solicitare, plangere, etc, fa-o in scris, cu nr inregistrare, cere raspuns scris. Astfel se vor simti obligati sa raspunda in termenul legal, isi vor da seama ca un raspuns aiuristic se poate intoarce impotriva lor. In cele 5 luni, ai facut ceva scris sau ai primit ceva scris?

Edited by altuser09, 28 April 2015 - 20:40.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

View Postadisz, on 28 aprilie 2015 - 19:21, said:


Cred ca ti-este foarte clar faptul ca daca se intampla evenimentele care sunt trecute in asigurare,nu vei fi despagubit decat o singura data si pe o singura polita?
Si cum zice Byblos4,in mod obligatoriu trebuie sa ramai cu o singura polita.

va fi despagubit o singura data, dar de amandoi asiguratorii care impart despagubirea.
la rca e prevazut cazul in lege, esti obligat sa anunti un asigurator ca mai ai o asigurare. probabil acceasi chestie e si in legislatia privitoare la paid

#9
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

View Postaltuser09, on 28 aprilie 2015 - 20:39, said:

Parea mea, e o recomandare generala: de cate ori faci o solicitare, plangere, etc, fa-o in scris, cu nr inregistrare, cere raspuns scris. Astfel se vor simti obligati sa raspunda in termenul legal, isi vor da seama ca un raspuns aiuristic se poate intoarce impotriva lor. In cele 5 luni, ai facut ceva scris sau ai primit ceva scris?

Da, asta e singurul lucru pe care l-am invatat deocamdata - sa cer numar de inregistrare pt orice plangere/acte depuse, de ex. eu nu am nici o dovada ca am depus politele la sediul lor pt 2014-2015 in afara de faptul ca mi s-a confirmat verbal ca 'apar in sistem' la momentul depunerii plangerii scrise, dupa cele 5 luni.
Si evident nu, nu m-am gandit la asta, eu am creditul de 7 ani si in general au fost OK cu o exceptie, tot legata de asigurare, unde mi-am asumat si eu partea de vina ca am uitat de ea si am zis ca au facut o eroare din prostie, pardon neprofesionalism :) asa ca am platit retroactiv o polita expirata deja si am decis ca de acum inainte imi fac eu politele, ceea ce a functionat pana m-am trezit ca mi-au luat banii din cont subit anul trecut...

#10
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

View Postslai, on 28 aprilie 2015 - 21:00, said:

va fi despagubit o singura data, dar de amandoi asiguratorii care impart despagubirea.
la rca e prevazut cazul in lege, esti obligat sa anunti un asigurator ca mai ai o asigurare. probabil acceasi chestie e si in legislatia privitoare la paid

Esti obligat? sau nu? si cine e obligat, eu care am incheiat 1 singura polita, sau banca atunci cand a incheiat-o pe a 2-a fara acordul meu - eu deja depusesem plangerea scrisa referitoare la documentele depuse la ei cu 5 luni inainte?

Si ca sa fie tabloul semi-complet, o sa postez in sectiunea credite o alta intrebare, legata de raspunsul scris pe care l-am primit, dar nu direct de asigurarea ce facea obiectul plangerii - ei mi-au citat un contract de credit de care eu nu stiu nimic, si 99% nu l-am semnat - ca daca il semnam, aveam si eu o copie, nu?

Edited by moonchild11, 28 April 2015 - 21:47.


#11
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Din cate stiu, pe PAD, este un paragraf care te pune sa semnezi pe propria raspundere ca nu mai ai polita facuta in alta parte. Citeste contractul, vezi daca ai acel paragraf.

#12
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

View Postxplozia, on 29 aprilie 2015 - 07:40, said:

Din cate stiu, pe PAD, este un paragraf care te pune sa semnezi pe propria raspundere ca nu mai ai polita facuta in alta parte. Citeste contractul, vezi daca ai acel paragraf.

Care contract? Nu am decat o foaie - si la polita a carei copie mi-au dat-o ei intr-un final, si la cea pe care am incheiat-o eu. Si tocmai m-am uitat, nu scrie asa ceva pe acea foaie, sunt doar cateva legi scrise marunt cu care polita e conforma (prelucrarea datelor personale si altele care nu stiu la ce se refera).

In schimb, la polita facultativa este o pagina cu riscuri asigurate etc unde scrie si ca 'bunurile mentionate nu sunt asigurate facultativ pe o alta polita' pe care presupun ca ar fi trebuit sa o semnez, sau mai degraba nu, pt. ca bunurile erau asigurate deja pe o alta polita - daca m-ar fi intrebat cineva la incheierea politei, ceea ce nu s-a intamplat.

Edited by moonchild11, 29 April 2015 - 08:21.


#13
bobcj

bobcj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.03.2015
Am vazut mai sus pareri mai mult sa mai putin avizate pe acest subiect.
Aici trebuie inceput, cu contractul de credit.
1.Daca ai stipulat si semnat ceva in acest sens, daca trebuie sa iti faci asigurarea prin intermediul bancii.De regula nu exista aceasta obligativitate, iar banca este obligata sa accepte asigurarea oricarui asigurator, autorizat sa practice asigurari( de locuinte ) in cazul tau.Totusi sa stii , ca sigur ai un paragraf prin care te obliga la plata acestor polite, daca nu ai dus-o intr-un interval de 7-30 de zile inainte de aniversarea anual a creditului, banca ( nu toate ) isi iau masuri de precautie pentru asi asigura garantia, implicit si banii facand ei politele pe care ulterior le deconteaza clientul.Iti recomand ca de la data acordarii creditului sa iti notezi cand se impileste aniversarea in fiecare an iar in intervalul anterior sa faci si sa duci politele la banca , pentru linistea ta solicita numar de inregistrare pe ele precum si o copie a acestora ca dovada.
2.La ce ai relatat am vazut ca nu te-ai tinut de aceste termene si atunci te-ai trezit in fata unui fapt implinit pe care nu il vei putea rezolva, de aceasta data vei ramane cu 2 polite.
3.Politele PAD nu se pot anula comform normelor instituite de ASF, politele facultative pot fi anulate in anumite conditii in primele 2 -3 zile de la emitere in anumite conditii ( nu cele enumerate de tine ).Altfel nu este ingradita nici o persoana sa posede mai multe polite pentru un bun sau orice altceva , nefiind relevante motivele din care s-a ajuns in acea situatie.
4.In cazul unui eventual eveniment pentru un risc asigurat pe una sau mai multe polite de asigurare facultative valoarea daunei se va imparti proportional de asiguratorii la care exista asigurari pentru acele riscuri, in nici un caz nu se va primi mai multe despagubiri de valoarea daunei.In cazul unui eveniment asigurat pe una sau mai multe polite obligatorii PAD, valoare se va achita o singura data de catre PAID ( pool - ul de asigurare impotriva dezastrelor naturale ).
5.Polita facultativa , care o invoca ei ca fiind multianuala se reziliaza automat daca la scadenta anuala sau in perioada de pasuirea acesteia nu este achitata.
6.Pentru orice alte detalii de care ai nevoie pot sa te ajut pe tot ceea ce inseamna asigurari.

PS: Nu uita ca inainte si cu 30 de zile de aniversarea anuala a creditului sa iti faci politele si sa le predai bancii pentru a nu te mai intalni cu astfel de situatii.Si e important sa faci un studiu de piata pe acest segment ca si prima de asigurare, poti gasi variante mult mai accesibile decat ale bancii pentru aceleasi riscuri sau chiar mai multe.

#14
burlacuradu

burlacuradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.03.2007
Stiu ca este vechi postul dar de curiozitate, cum ai rezolvat?
sunt si eu acum in aceeasi situatie.
Multumesc

#15
crazy_gaby

crazy_gaby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2009
Daca doriti informatii pot sa va ajut eu deoarece sunt intermediar in asigurari.
Legat de problema celor 2 polite va suporta consecintele cel care a incheiat-o pe a doua in ordine cronologica, si inteleg ca in cazul dvs este banca. Normal se ia in considerare prima polita intocmita, nu cea a bancii care se suprapune 6 luni peste a dvs. Ca sa va raspund si la intrebare nu se verifica existenta unei alte polite deoarece sistemele de la toti asiguratorii sunt prost facute si uneori intoarce raspuns ca exista deja polita alteori nu intoarce nici un raspuns si lasa polita sa fie emisa. In mod normal nu ar trebui sa permita emiterea dar fiecare persoana completeaza datele in stilul propriu spre ex. unii scriu Bld. altii bulevard la adresa si daca difera introducerea datelor sistemul o ia ca alta polita si permite emiterea. In cazul dvs. vina apartine bancii ca a emis o noua polita in perioada de valabilitate a celei facute de dvs. in acelasi timp intradevar e bine sa aveti si ceva scris de la banca ca ati depus acele polite pentru a-i putea trage la raspundere altfel e destul de greu de demonstrat si ramaneti cu 2 polite platite.
Pentru burlacuradu daca mai aveti nelamuriri aveti pe privat un mesaj de la mine cu datele mele.
Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate