Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cine moare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#19
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostNero-d, on 28 aprilie 2015 - 16:22, said:

ai lasa-ma Posted Image Posted Image
cum tin de suflet? esti trist si melancolic in sufletul tau... iei o pastila sau un pahar si deodata nu mai esti trist si melancolic, ba din contra...
stiu ca discutia nu se preteaza dar macar aparente de seriozitate sa pastram Posted Image
Un ateist, ca tine, trebuie mai întâi să aibă o idee, despre ce este acela suflet.
În trecut s-a spus că sufletul este spiritual, iar corpul este material.

Spiritualul s-a definit ca fiind ceea ce este absolut, adică etern, neschimbabil, plin de fericire și cunoaștere.
Spre deosebire de energia spirituală, absolută, cea materială este relativă, adică dependentă,
nefiind propria sa sursă sau sprijin.

Însuși principiul de bază al lumii materiale este principiul cauzei și efectului,
adică orice obiect material (grosier sau subtil) trebuie să aibă o cauză.
Nu există nici un hocus-pocus prin care din nimic să apară ceva.
De fapt Nimicul nu există.

Și atunci se pune întrebarea filozofică: "De ce există ceva și nu există Nimic?"

Și dacă orice cauză trebuie să aibă o cauză, înseamă că prima cauză,
cauză initială, care a generat universul material, nu se află în lumea materială,
pentru că altminteri ar contrazice primul principiu lumii material:
orice există în planul material are o cauză (principiul cauzalității).

Această cauză initială a lumii materiale se află în lumea absolută sau spirituală,
al carei principiu de bază este că Absolutul este propria sa cauză.

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aaa...
1 ce-i ala "ateist"???
2 spiritual eu stiu ca inseamna glumeţ...  (spiritism inseamna altceva)
3 despre filozofie, poti sa-l intrebi pe tatal ei! Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rjqSzyg0jX8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

eu nu sunt in masura sa-ti raspund! e prea ezoteric pentru mine Posted Image

de altfel, nu stiu in ce masura, definitiile (teoriile, ipotezele) oferite si avansate de diverse curente filozofice pot fi luate in serios...

iadul zici ca nu-i spiritual??? ca parca n-ar trebui sa fie plin de fericire si de cunoastere

in universul nostru material, nu exista decat energie si materie... daca tu ai cunostinta de existenta altor universuri...

Edited by Nero-d, 29 April 2015 - 09:34.


#21
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostNero-d, on 29 aprilie 2015 - 09:32, said:

aaa...
1 ce-i ala "ateist"???
1. Cel pentru care există numai lumea materială, relative.
2. Este și aceasta o distorsionare a înțelesului originar al cuvântului.
3. Paralelitatea ta cu filozofia - iubirea înțelepciunii - este evidentă.

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce intelegi prin paralelitate??? ca devin din ce in ce mai confuz suspicios si ma faci sa-ti pun la indoiala proprietatea termenilor...

ateist m-ai convins ca nu stii ce inseamna... nici macar ateu nu stii...

daca tu crezi ca cunoasterea se poate inmagazina in suflet care e imaterial si fericirea poate fi simtita de sufletul imaterial... cine sunt eu sa te contrazic?

Edited by Nero-d, 29 April 2015 - 12:03.


#23
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostNero-d, on 29 aprilie 2015 - 09:32, said:

iadul zici ca nu-i spiritual??? ca parca n-ar trebui sa fie plin de fericire si de cunoastere
În literatura Vedică, de exemplu în Bhagavat Puran și lumile iadului ca și cele paradisiace
sunt prezentate ca fiind sisteme planetare ale unui univers material.

Lumile spirituale sunt transcendentale, adică dincolo de materialitatea în care ne aflăm

View PostNero-d, on 29 aprilie 2015 - 09:32, said:

in universul nostru material, nu exista decat energie si materie...
Materia din universul nostru, nu este de fapt decât energie;
la fel și energia descrisă de fizica ateiștilor este materială.

#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aha... deci deaia n-a mai venit nimeni din lumile spirituale (cum ar fi de pe lumea ailalta) inapoi...
da fabrica de suflete unde e???
cine sta sa imparta suflet fiecarui om? si nu numai?

te astept cu "paralelitatea"!

Edited by Nero-d, 29 April 2015 - 12:12.


#25
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostNero-d, on 29 aprilie 2015 - 12:03, said:

ce intelegi prin paralelitate??? ca devin din ce in ce mai confuz suspicios si ma faci sa-ti pun la indoiala proprietatea termenilor...
Vezi punctual 3 din postarea http://forum.softped...8#entry17110504

#26
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postmadhukar, on 29 aprilie 2015 - 11:57, said:

1. Cel pentru care există numai lumea materială, relative.
2. Este și aceasta o distorsionare a înțelesului originar al cuvântului.
3. Paralelitatea ta cu filozofia - iubirea înțelepciunii - este evidentă.
1 există măcar o probă din lumea spirituală? bine ... 'nafara scrisului... apropos, n-ai sesizat? oamenii normali, perfect sănătoşi nu pot fi genii şi filosofi. Nu te-ntrebi de ce? Cînd ăsta ar trebui să fie normalul...
2 ? nu m-am prins
3 înţelepciunea se cultivă, nu se iubeşte. Un om crescut în junglă nu va ajunge înţelept...nici unu care stă la coada vacii şi zgîrie pămîntul convins fiind că face agricultură performantă... şi funcţie de educaţie, înţelepciunea este ghidată spre teism sau ateism.

View Postmadhukar, on 29 aprilie 2015 - 12:11, said:

În literatura Vedică, de exemplu în Bhagavat Puran și lumile iadului ca și cele paradisiace
sunt prezentate ca fiind sisteme planetare ale unui univers material.

Lumile spirituale sunt transcendentale, adică dincolo de materialitatea în care ne aflăm


Materia din universul nostru, nu este de fapt decât energie;
la fel și energia descrisă de fizica ateiștilor este materială.
sunt doar scrieri la rîndul lor influenţate de cineva cîndva cumva... să le fie bine, poate n-ai aflat dar omul s-a născut sclav... şi a scăpat relativ recent... de cîteva secunde... dacă ne referim la timpul existenţei sale... dinozaurii cîndva mîncau oameni şi invers... şi păşeau împreună prin albiile rîurilor.
nu am timp să-mi public ideile personale despre univers...dar te-ai minuna şi rămîne şocat... ştiristic discutînd...

referitor la materialitatea spirituală, iar ar trebui să sesizezi corpurile străine zburătoare la care rămîn şocaţi sclavii prin toate picturile mai marilor sau mai necunoscuţilor artişti...

chiar nu ţi-ai pus întrebarea cum milioane de ani omu a făcut mătănii fulgerului... şi-n 200 de ani ...hopa! hai pe lună!!! ce l-a ţinut în beznă atîta amar de timp? nu cumva 'cultura'???? această iubire a înţelepciunii... care doar prin lăcaşuri de cult mai exista... că restu... erau niţel pîrpîliţi pe rug dacă nu făceau ce zice popa... nu ce face...

Edited by sarac.lipit, 29 April 2015 - 12:35.


#27
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostNero-d, on 29 aprilie 2015 - 12:03, said:

daca tu crezi ca cunoasterea se poate inmagazina in suflet care e imaterial si fericirea poate fi simtita de sufletul imaterial... cine sunt eu sa te contrazic?
1. Eu nu cred, eu mă bazez pe știința transcendentală.
2. Nu este de ajuns să spui că sufletul este immaterial,
aceasta este o proastă definiție, o definiție prin negare, adică spune ce el nu este,
pentru o mai bună definire, ar trebui să adaugi una din calitățile sale esențiale,
și anume că este spiritual.

în Bṛhad-āraṇyaka Upanişad se spune:

katama ātmeti yo 'yaṃ vijñānamayaḥ prāṇeṣu hṛdy antarjyotiḥ puruṣaḥ |
sa samānaḥ sann ubhau lokāv anusaṃcarati dhyāyatīva lelāyatīva |
sa hi svapno bhūtvemaṃ lokam atikrāmati add. mṛtyo rūpāṇi
|| BrhUp_4,3.7 ||

Ce este sufletul? - katama ātmeti
Acesta, cel ce se desfată - yo 'yaṃ puruṣaḥ
Este perceput când inima - vijñānamayaḥ hṛdy
Este iluminată pe dinăuntru cu suflul vital - antarjyotiḥ prāṇeṣu
Acesta (sufletul) se poate situa în egală măsură în două lumi - sa samānaḥ sann ubhau lokāv
Urmând drumul pe care se duce meditaţia - anusaṃcarati dhyāyatīva
el (sufletul) se depleasează  cu siguranţă – lelāyatīva sa hi
în starea de vis - svapno bhūtvi
în această lume - imaṃ lokam
fiind acoperit cu o formă muritoare (de sura, asura, kinnara, kimpurușa, gandharva, daitya, manușya (om) animal, plantă...) - atikrāmati mṛtyo rūpāṇi

Adică această lumea este iluzorie, asemenea unui vis, în care sufletul este îmbrăcat cu diverse forme material.

Tot în Bṛhad-āraṇyaka Upanişad (1.4.10) se află și celebra mare afirmție adusă ca dovadă de impersonaliști:
tradusă cu "eu sunt brahman" - de fapt versul spune Eu sunt brahma (energie spirituală):

tad ātmānam evāvet aham brahmāsmīti
astfel acel suflet cu siguranță sunt Eu, energie spirituală - iti tad ātmānam evāvet asmi aham brahma

View PostNero-d, on 29 aprilie 2015 - 12:12, said:

aha... deci deaia n-a mai venit nimeni din lumile spirituale (cum ar fi de pe lumea ailalta) inapoi...
Oamenii care se referă la "Lumea ailaltă", se referă în general la lumea de după moartea corpului material grosier,
care deși poate fi și lumea spirituală, în imensa majoritate a cazurilor este tot o lume materială,
fie ea paradisiacă, de iad sau de tip pământean,
ei neavând habar de caracterul lumii spirituale,
și nici de condițiile pe care să le îndeplinească un suflet pentru a ajunge acolo.

Există multe mărturii ale celor ce au văzut astfel de lumi și s-au întors, povestind ce au văzut.
Există metode de a pătrunde în astfel de lumi, chiar în timp ce te afli în acest corp material grosier.
Există bineînțeles și metode de a pătrunde în lumile spirituale, chiar în timp ce te afli în acest corp material grosier.

Edited by madhukar, 29 April 2015 - 12:25.


#28
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postmadhukar, on 29 aprilie 2015 - 07:54, said:

Și atunci se pune întrebarea filozofică: "De ce există ceva și nu există Nimic?"
well, cumva eşti neinformat
98 % din univers este întuneric(nimic). Nu afirm eu, ci specialiştii
se crede că ar fi o energie şi întunericul de împinge galaxiile depărtîndu-le...universul se extinde continuu... hehehe exact pe dosul atracţiei universale... a luat ţapă ăla cu această teorie...interesant... nu? şi cîte ţepe mai sunt în vigoare... da noi batman-batman!

View Postmadhukar, on 29 aprilie 2015 - 12:35, said:

Există metode de a pătrunde în astfel de lumi, chiar în timp ce te afli în acest corp material grosier.
Există bineînțeles și metode de a pătrunde în lumile spirituale, chiar în timp ce te afli în acest corp material grosier.
absolut! mai nou se injectează.... ce ţi-i cu tehnologia asta ... nu faci şi tu acolo o afumătoare colectivă... şi ghici! e ilegal!
iar din lumile spirituale  dau exemple cîte vrei, fii-miu e medic la Socola. Apropos, ştiai că jekician are o soră în Iaşi? Da! Are!

Edited by sarac.lipit, 29 April 2015 - 12:57.


#29
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostNero-d, on 29 aprilie 2015 - 12:12, said:

da fabrica de suflete unde e???
Sufletele reprezintă energie spirituală, și care sunt descrise ca aflându-se
în corpul formei Domnului Suprem, numită Maha-Vișnu,
care se află în zona "tampon" dintre lumile materiale și cele spiritual.

Ele sunt impregnate în această zonă tampon dintre cele două tipuri de lumi, de unde aleg.

Sufletul este energia marginală 'taṭasthā-¶akti' a lui Krișna
fiind o manifestare diferită și nediferită - abheda bheda (de Acesta)
(Ființa vie e ca) o particulă a energiei unui soare (care e Domnul Vișnu din a cărui energie marginală taṭasthā-¶akti ființa vie e ca o particulă)
(Ființa vie) e ca o scânteie din foc - dotată cu însăși natura lui Krișna (care aici e comparat cu focul)
iar Krișna posedă trei tipuri de energii

Aceste trei tipuri de energii sunt explicate în continuare (Caitanya Caritamrita Madhya 20.111):
Natura intrinsecă a lui Krișna -kṛṣṇera svābhāvika se transformă în trei tipuri de energii
Energia spirituală - cic-chakti,
energia ființelor vii - jīva-¶akti
și energia iluzorie (materială) - māyā-¶akti

View PostNero-d, on 29 aprilie 2015 - 12:12, said:

cine sta sa imparta suflet fiecarui om? si nu numai?
Nu sufletele sunt împărțite, ci fiecărui suflet îi este atribuită o anumită formă și locație,
conform stării de conștiința atinsă, iar aceasta este executată de ființe din planurile paradisiace,
așa zisele ursitoare, care prefigurează destinul ființelor.

#30
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postmadhukar, on 29 aprilie 2015 - 12:57, said:

Nu sufletele sunt împărțite, ci fiecărui suflet îi este atribuită o anumită formă și locație,
conform stării de conștiința atinsă, iar aceasta este executată de ființe din planurile paradisiace,
așa zisele ursitoare, care prefigurează destinul ființelor.
ce ai scris aici este definiţia sclavagismului. În fond aceste idei au condus omenirea pînă...la alegerea lui Obama. Nu?
de atunci ursitoarele nu se mai ocupă de funcţii de conducere doar pentru anumite persoane ajunse în ranguri înalte din noroc...ursitoresc...

Edited by sarac.lipit, 29 April 2015 - 13:09.


#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da, nu stiu... pe mine m-ai pierdut... ascunzandu-te in spatele unor termeni (cuvinte) si concepte pe care nu le intelegi si nu le stapanesti...
nu-ti pot urmari rationamentul alambicat din aceasta cauza Posted Image

de fapt pe pamant e iadul sufletelor... aici sunt ele supuse la cazne si incarcerate in corpul material... in loc sa fie lasate sa zburde   fericite in mediul lor natural din celalalt univers
vai de viata lor de suflete reciclate

Edited by Nero-d, 29 April 2015 - 13:15.


#32
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostNero-d, on 29 aprilie 2015 - 13:11, said:

da, nu stiu... pe mine m-ai pierdut... ascunzandu-te in spatele unor termeni (cuvinte) si concepte pe care nu le intelegi si nu le stapanesti...
Adu te rog dovezi.

#33
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmadhukar, on 29 aprilie 2015 - 11:57, said:

1. Cel pentru care există numai lumea materială, relativă.

View Postsarac.lipit, on 29 aprilie 2015 - 12:19, said:

1 există măcar o probă din lumea spirituală? bine ... 'nafara scrisului... ...
Proba este experimentul. Problema pentru un materialist
este că el va încerca cu mijloacele sale materiale să detecteze ceea ce se află dincolo de acestea, le transcede.
Adică ceea ce este material nu poate detecta spiritualul.
Singurul experiment este cel făcut la nivelul sufletului, care este spiritual,
și care poate astfel percepe lumea spirituală.

Ca în orice experiment trebuiesc îndeplinite anumite condiții pentru a-l putea face.
În cazul nostru, această condiție este să atingi această platformă spirituală.
Pentru a atinge această platform trebuie făcut ceva,
iar ceea ce trebuie făcut se numește practica spirituală.

Dacă luăm de exemplu practica bhakti-yoga,
începutul practicii spirituale este încrederea firavă că s-ar putea să existe o lume absolută,
așa cum este descrisă în scrierile Vedice,
încredere ce este atinsă datorită faptelor pioase legate de activități spirituale la care
ai luat parte în viețile anterioare, dar nu pentru că și tu ți-ai dorit, ci prin "forța circumstanțelor",.
adică prin mila Domnului Suprem.
De exemplu ai fost în templul Domnului și ai luat parte la o ceremonie de venerare,
pentru că te aflai cu un grup de turiști în India.

Când această încredere firavă -șraddha a crescut,
fructul ei este asocierea cu cei ce au realizare spirituală - sadhu sanga
În compania acestor persoane înveți tehnicile de purificare și de apropiere de Domnul Suprem - bhajana kriya
fructul lor este schimbarea conștiinței - îndepărtarea falselor concepții și atracții despre și pentru această lume materială - anartha nivriti
al căror fruct este atingerea liniștii minții și a statorniciei în practica spirituală de venerare - nișta
al cărei fruct este dezvoltarea unui gust - RUCI și al atracției pentru Obiectul Spiritual al Venerației - Domnul Suprem -
aceste gust devine tot mai dens - ASAKTI și lăcomia - LOBHA  pentru devoțiunea divină pentru Krișna devine atotprezentă
și ca urmare începuturile iubirii spirituale - BHAVA își fac apariția la orizontul "inimii",
pentru că ai atins nivelul Virtuții Pure - Șuddha Sattva
iar în momentul în care se manifestă iubirea spirituală - PREMA - Domnul Suprem fiind atras de aceasta
îi acordă devotului Său intrarea în lumea spirituală, prezentându-se El ÎNSUȘI  în fața acestuia.

Această secvență în întreaga ei derulare este cei drept confirmată (experimentată) ... de extrem de rare persoane,
pe care le găsesc cei ce sunt calificați să le găsească,
persoane care trec repede peste fazele preliminare, pe care le-au aboslvit în vieți anterioare.

Edited by madhukar, 29 April 2015 - 14:19.


#34
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
am încercat să înţeleg, probabil nu voi înţelege că nu-s la acel nivel avansat...de înţelegere....şi nici pîrghii nu folosesc...
întrebare simplă
există viaţă extraterestră palpabilă ce s-a băgat în viaţa oamenilor...de-a lungul istoriei?
de-ajuns un nu...sau da
mulţumesc.

View Postmadhukar, on 29 aprilie 2015 - 14:14, said:

persoane care trec repede peste fazele preliminare, pe care le-au aboslvit în vieți anterioare.
aici te contrazic clar
din moment ce nu ai nici o amintire... decît rareori despre viitor... acel deja-vu...ni s-a-ntîmplat tuturor în tinereţe...ideea reîncarnării pică. Nu poţi trăi o altă viaţă... din viitor...
aici suntem de-acord, există persoane ce prevăd viitorul mai mult sau mai puţin. Nu există persoane ce prevăd trecutul... adică să se uite la mine şi să-mi spună ce am mai păpat la aniversarea celor 5 lumînări...înfară de tort...

Edited by sarac.lipit, 29 April 2015 - 14:57.


#35
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostNero-d, on 29 aprilie 2015 - 09:32, said:

aaa...
1 ce-i ala "ateist"???
2 spiritual eu stiu ca inseamna glumeţ...  (spiritism inseamna altceva)
3 despre filozofie, poti sa-l intrebi pe tatal ei! Posted Image
...

View Postmadhukar, on 29 aprilie 2015 - 11:57, said:

1. Cel pentru care există numai lumea materială, relative.
2. Este și aceasta o distorsionare a înțelesului originar al cuvântului.
3. Paralelitatea ta cu filozofia - iubirea înțelepciunii - este evidentă.

View Postsarac.lipit, on 29 aprilie 2015 - 12:19, said:

2 ? nu m-am prins
Sper că acum este clar.

View Postmadhukar, on 29 aprilie 2015 - 11:57, said:

3. Paralelitatea ta cu filozofia - iubirea înțelepciunii - este evidentă.

View Postsarac.lipit, on 29 aprilie 2015 - 12:19, said:

3 înţelepciunea se cultivă, nu se iubeşte.
Cuvântul filozofie este un cuvânt compus grec care provine din Philein (philos) - a iubi și Sophia - înțelepciune.

View Postmadhukar, on 29 aprilie 2015 - 12:11, said:

În literatura Vedică, de exemplu în Bhagavat Puran și lumile iadului ca și cele paradisiace
sunt prezentate ca fiind sisteme planetare ale unui univers material.

Lumile spirituale sunt transcendentale, adică dincolo de materialitatea în care ne aflăm

View Postsarac.lipit, on 29 aprilie 2015 - 12:19, said:

sunt doar scrieri la rîndul lor influenţate de cineva cîndva cumva... să le fie bine,
Dacă nu studiem problema, cu atenție și pur și simplu o ignorăm...
se cheamă că suntem ignoranți în această problemă.
Cine le-a scris, când le-a scris, de ce le-a scris ... există dovezi în acest sens
sau să începem să ... ne dăm cu ...părerea... asta nu e știință.

View Postsarac.lipit, on 29 aprilie 2015 - 12:19, said:

... poate n-ai aflat dar omul s-a născut sclav...
1. Cum adică s-a născut? Adică el s-a făcut pe sine? Te rog prezintă dovezile tale.
2. Explică de ce sclav... și sclavul cui... Te rog prezintă dovezile tale.

Edited by madhukar, 29 April 2015 - 15:31.


#36
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ateist e o referire... ceva ce apartine de ateism... un om nu poate fi ateist (ateu, cel mult)... un concept, i idee, da!!!
paralelitatea... e un cuvand inventat de tine... paralelismul e un concept pe care nu-l stapanesti indeajuns... probabil crezi ca daca esti paralel cu ceva inseamna ca n-ai nici o legatura...
nimic mai gresit... doua drepte, planuri paralele (dar sa ne oprim deocamdata la drepte) sunt legate inseparabil una de alta... unde merge una, merge si cealalta... se urmaresc reciproc... iar daca frecventai orele de geometrie, nu ma mai chinuiam eu sa-ti explic acum ca paralelele se intalnesc!!!

acum, referitor la filozofie... deja s-a spus cam tot ce era de spus si sa scris cam tot ce era de scris (mai filozof decat becali nu e nimeni)... problema e ca trebuie sa existe si un filtru al gandirii proprii... daca inghitim nemestecat ce a zis unul si altul inseamna ca degeaba ne-a dotat statul cu cap si ne-a platit educatia... nu depasim stadiul de zombi

Edited by Nero-d, 29 April 2015 - 16:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate