Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Editare si vanzare carte

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Sa presupunem ca am scris o carte, nu conteaza pe ce teme. Merg la o editura si scot, sa zicem, 1000 de exemplare. Dupa asta, vreau sa o vand, dar nu-mi convine sa merg prin retele de librarii, care iau comisioane uriase. In cazul asta, sa zicem ca ma duc pe strada cu un geamantan plin de carti si le vand trecatorilor. Nu conteaza daca vand zece sau una singura, problema este: am dreptul legal sa fac asa ceva?

#2
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Trebuie să obții de la primărie o autorizație pentru comerțul stradal și să declari la fisc veniturile estimate din această activitate.

#3
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postzaboss, on Jan 14 2006, 11:34, said:

Trebuie să obții de la primărie o autorizație pentru comerțul stradal și să declari la fisc veniturile estimate din această activitate.
Si daca vreau sa vand in mai multe orase ? Asta presupune sa platesc niste oameni care sa vanda acolo. Astea sunt cheltuieli. Cum declar la fisc, daca nu sunt nici macar persoana fizica autorizata?
Si inca ceva: sa presupunem ca iau de la primarie autorizatie pentru comert stradal. Daca ma intreaba cineva de provenienta marfii pe care o vand, arat facturile din tipografie. Dar diferenta pana la pretul cu care vand eu trebuie impozitata. Cum se face asta? Pur si simplu completez rubrica aia "alte venituri" si gata?
Adevarul ca nedumerirea mea este legata de posibilitatea de a face o treaba de genul asta complet legal. Daca vinzi ciuperci pe strada, nu se ia nimeni de tine. Daca insa incepi prin a vinde carte si apoi dezvolti afacerea si peste, sa zicem, cinci ani ai o firma tare, atunci sigur vin sa te ia la puricat din urma, mai ales daca cine stie ce partid refuzi sa-l sponsorizezi sau poate tocmai pentru ca l-ai sponsorizat.

Edited by Petrache_Lupu, 14 January 2006 - 12:02.


#4
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Am si eu o intrebare legata de acest topic. "Dar daca vand cartea cu ajutorul unui site de net ?"

#5
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
acelasi lucru ca un magazin normal, contabilitate si impozite

#6
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostPetrache_Lupu, on Jan 14 2006, 11:58, said:

Si daca vreau sa vand in mai multe orase ? Asta presupune sa platesc niste oameni care sa vanda acolo. Astea sunt cheltuieli. Cum declar la fisc, daca nu sunt nici macar persoana fizica autorizata?
Si inca ceva: sa presupunem ca iau de la primarie autorizatie pentru comert stradal. Daca ma intreaba cineva de provenienta marfii pe care o vand, arat facturile din tipografie. Dar diferenta pana la pretul cu care vand eu trebuie impozitata. Cum se face asta? Pur si simplu completez rubrica aia "alte venituri" si gata?
Adevarul ca nedumerirea mea este legata de posibilitatea de a face o treaba de genul asta complet legal. Daca vinzi ciuperci pe strada, nu se ia nimeni de tine. Daca insa incepi prin a vinde carte si apoi dezvolti afacerea si peste, sa zicem, cinci ani ai o firma tare, atunci sigur vin sa te ia la puricat din urma, mai ales daca cine stie ce partid refuzi sa-l sponsorizezi sau poate tocmai pentru ca l-ai sponsorizat.
Fiind persoană fizică ești impozitat cu 16%, deci nu ai ce cheltuieli să deduci. Vinzi o carte cu 100.000, plătești la stat impozit de 16,000, chiar dacă tu ai dat la tipografie 80,000.
Pentru a desfășura acte de comerț este mai bine să faci un srl sau să iei statutul de pfa. Mai ales dacă vrei să te extinzi în viitor.

#7
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postzaboss, on Jan 15 2006, 09:33, said:

Fiind persoană fizică ești impozitat cu 16%, deci nu ai ce cheltuieli să deduci. Vinzi o carte cu 100.000, plătești la stat impozit de 16,000, chiar dacă tu ai dat la tipografie 80,000.
Pentru a desfășura acte de comerț este mai bine să faci un srl sau să iei statutul de pfa. Mai ales dacă vrei să te extinzi în viitor.

Stiu ca sunt diverse meserii, cum ar fi, sa zicem, cea de fotograf ambulant, la care veniturile sunt impozitate pe transe prestabilite de lege. Adica unul ca asta indiferent ce venituri are, plateste impozit la un venit maxim de 200 de milioane. Asa ceva nu se poate face si pentru cartile de care vorbesc eu?

#8
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Nu sunt tranșe prestabilite de lege, ci, dacă pot să mă exprim așa, impozit "pre-plătit". Adică, la începutul anului, declari că vei avea venituri de X RON și plătești impozit Xx16%. Anul următor are loc regularizarea. Dacă ai avut venituri mai mari, plătești diferența, dacă ai avut venituri mai mici, fie primești banii înapoi, fie îi folosești pentru a plăti impozitul pe anul viitor.

Anumite profesii beneficiază de deductibilități specifice și astfel venitul impozabil este mai mic.

#9
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Nomenclatorului activităților independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit
Nu vad comertul cu carti, asa ca probabil intri in categoria celor care trebuie sa conduca contabilitate in partida simpla (tin registru-jurnal de incasari si plati, impozitul se stabileste 16% din venitul net).
Poti arunca o privire aici ca sa vezi cum se calculeaza venitul.

Pe linga astia 16% nu uita CASS si CAS, care sint obligatorii, in cazul in care nu esti salariat trebuie sa le platesti singur.

#10
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
M-am mai gandit la o varianta. Daca infiintez o asociatie (trei persoane) care, spre ex, incurajeaza sahul si apoi scot o carte de sah cu banii asociatiei, iar apoi imi pun un salariu foarte mare, este in regula?

Ideea este ca eu as vrea sa public un numar de carti si sa scot din ele maximum de profit posibil.
Imi aduc aminte din vremea cand eram in liceu, cum veneau profii de mate sau de fizica si ne puneau sa cumparam culegeri. Ei aveau comision de la autori si toata lumea era multumita.

#11
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
profii dadeau pe sub mana ...

#12
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postagain, on Jan 15 2006, 12:19, said:

profii dadeau pe sub mana ...
Pai da, pe sub mana, dar daca eu scot o carte de povesti si ma duc cu portbagajul plin la gradinite si fac contracte cu invatatoarele, cu comision legal, inseamna ca si eu si ele trebuie sa declaram venituri la fisc, iar invatatoarele alea ar trebui sa isi traga statut de pfa sau, macar, sa declare sumele la "alte venituri". In conditiile astea, e greu de crezut ca cineva ar fi de acord sa imi mai vanda cartea.
Pana la urma, ca sa poti produce profit din ceva de mica anvergura, fie ca e carte, fie ca e artizanat (ca ala al ungurilor din Harghita), se pare ca trebuie sa accepti si un procent de lucru la negru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate