Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Tara in care se fac bani rapid ?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Dar spune-le si de celelalte multe impozite care se adauga la astia 16%. Nu va mai odihniti cu 16%, statul roman iti ia mult mai mult de atat, chiar si pe un amarat de PFA.

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTipiric, on 27 aprilie 2015 - 15:27, said:

Dar spune-le si de celelalte multe impozite
Cu rare exceptii, aproape toate impozitele din tarile dezvoltate ale Europei de Vest si de Nord sunt mai mari decat in Ro.

#39
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007

View PostKarhu, on 27 aprilie 2015 - 15:22, said:

Pai da, normal ca de aia isi permit. Si in Fi au subventionate chiria si celelalte cheltuieli. Totusi, subventiile provin tot din impozitarea dura a parintilor lor.
Cand le spun colegilor de 16% impozit pe venit in Ro, indiferent cat de mari iti sunt veniturile, toti fac ochii mari!

Doar daca castigi la loto platesti 16% impozit pe venit. Ca salariat nu platesti nimic poate, da' angajatorul vai si-amar de el.

View PostKarhu, on 27 aprilie 2015 - 15:50, said:

Cu rare exceptii, aproape toate impozitele din tarile dezvoltate ale Europei de Vest si de Nord sunt mai mari decat in Ro.
Cat e tva-ul in tarile dezvoltate ale Europei de Vest si de Nord? Acolo unde e cota progresiva se poate spune ca impozitele sunt mai mari de la o suma anume, dar in rest?!

#40
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007

View PostKarhu, on 27 aprilie 2015 - 15:50, said:

Cu rare exceptii, aproape toate impozitele din tarile dezvoltate ale Europei de Vest si de Nord sunt mai mari decat in Ro.
Procentual NU.

#41
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Asa zic si eu, sa fac ceva cu facultatea, ori aici ori afara, ca ma duc la 25 de ani dincolo, lucrez 10, ma intorc si ce spun unui angajator ca am facut... nimic concret. Pe de o parte, pot sa zic ca timp de multi ani mi-am facut planuri de lunga durata: "ma apuc de o facultate, invat bine, o termin dupa care ma angajez pe bani mai multi decat doar cu liceul", dupa care "lucrez aici, imi gasesc altceva mai bine platit, sa am de unde". Dar se pare ca nu functioneaza asa. Vad in jurul meu tarani de aia care nu stiu ce vor face saptamana viitoare, pleaca din tara maine si de sarbatori vin cu bani la ei. Inseamna ca le e bine, nu?

Jurasikman, eu am facut facultate de 4 ani la stat, nu 3 ani la privata. Am fost printer primii, am luat si bursa, am facut practica pe timpul facultatii. Si nu sunt de la tara, chiar am asfalt in fata blocului ( nu si in spatele lui ), canalizarea functioneaza bine, apa curge "din perete".

Oricum, tu ai dat-o in chestii personale acuma ca esti mai smecher si ai bani si deh... iti permiti. Cum zici ca oamenii sa nu faca copii daca stau in chirie? Bine, nu e cazul meu, dar in Romania daca strangi bani sa iti cumperi o casa risti sa ajungi la 40 -  50 de ani. Ca barbat e ok, teoretic poti avea copii oricand, dar ca femeie mai greu dupa 40 de ani. Adica sa nu faci copii? Si daca esti barbat singur la 50 de ani, ca sa ai copil trebuie sa iti iei una tanara, de maxim 30 de ani, iar aia nu sta cu vreun salariat batran care a muncit toata viata pentru o casa. Aia vrea oameni de afaceri in varsta, oameni cu bani, averi adevarate. Excedent in bugetul personal - poate sa fie o perioada si apoi sa nu fie, atunci cand unul dintre parteneri isi pierde serviciul.

Acum  daca e sa ne luam dupa tine, doar baietii si fetele de bani gata care au la 30 de ani de toate, ar trebui sa aiba o viata normala, sa se iubeasca. Ce zici tu de tarani care nu fac nimic si vor de toate... e adevarat intr-o oarecarea masura, am avut colegi cum zici tu, dar se potriveste altora, du-te si latra pe alt topic. Esti foarte prost cum gandesti, ca in lumea a treia, necivilizata. Nici eu nu sunt un baiat civilizat, de asta nu caut sa plec intr-o tara civilizata, unde e toata lumea politicoasa si binevoitoare, nu m-as putea adapta, asa ca vreau sa plec unde se fac bani cat sa raman cu ceva, nu sa traiesc de pe o luna pe alta ca in Romania.

Edited by Bogdan199O, 27 April 2015 - 22:01.


#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdaniel:), on 27 aprilie 2015 - 16:34, said:


Ca salariat nu platesti nimic
Ba chiar 16% platesti impozitul pe venit si ca salariat.

View Postdaniel:), on 27 aprilie 2015 - 16:34, said:

Acolo unde e cota progresiva se poate spune ca impozitele sunt mai mari de la o suma anume, dar in rest?!
Cele pe venit da, merg asa cum spui, dar eu ma refer acum la celelalte: pe locuinta, pe masina, pe terenuri etc.
Atunci cand iti impoziteaza masina crezi ca-l intereseaza pe fisc daca ai salariu de 1000 sau de 5000 euro? Nici vorba, ti-o impoziteaza conform emisiilor de CO2 (asa e aici) nu de cat ai salariul. La fel, casa dupa marime si zona, terenul la fel, locuintele de vacanta la fel, etc etc

View PostBogdan199O, on 27 aprilie 2015 - 21:59, said:

in Romania daca strangi bani sa iti cumperi o casa risti sa ajungi la 40 -  50 de ani.
Nici in vest nu-s multi cu casa lor inainte de 40 de ani.

#43
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015

View Postdaniel:), on 26 aprilie 2015 - 23:42, said:

Si plata când si cum ti-o face angajatorul?!

Te duci la banca si iti faci un cont basic. Le spui la cei de la banca ca ai inceput munca la firma x si iti trebuie pentru a-ti face plata.

#44
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007

View PostBogdan199O, on 27 aprilie 2015 - 21:59, said:

Vad in jurul meu tarani de aia care nu stiu ce vor face saptamana viitoare, pleaca din tara maine si de sarbatori vin cu bani la ei. Inseamna ca le e bine, nu?
Nu, inseamna ca muncesc 12h/zi la ferma pe calduri de 42 grade, dorm 70 de insi intr-o magazie si mananca resturi de la ferma si salam cu paine.

View PostBogdan199O, on 27 aprilie 2015 - 21:59, said:

eu am facut facultate de 4 ani la stat, nu 3 ani la privata. Am fost printer primii, am luat si bursa, am facut practica pe timpul facultatii. Si nu sunt de la tara, chiar am asfalt in fata blocului ( nu si in spatele lui ), canalizarea functioneaza bine, apa curge "din perete".
Trece asta in CV, se vor bate pentru tine.

#45
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Ce mama naibi sa-i mai impoziteze aluia care are salariu minim pe economie? Chilotii de pe el?

Problema in Romania este legata de cei care au facut averi saracind o tara intreaga.

#46
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007

View PostKarhu, on 27 aprilie 2015 - 22:41, said:

Ba chiar 16% platesti impozitul pe venit si ca salariat.



Arata-mi tu o firma din Romania in care salariatul se duce sa-si plateasca impozitul.

Crezi ca restul impozitelor de aici lipsesc?! Nici vorba iar unele dintre ele sunt chiar aberante, vezi taxa de prima inmatriculare de exemplu. Sunt tari dezvoltate ce nu au avut impozit pe casa sau rovignieta.

In fine simt ca se duce discutia in alta parte asa ca urez succes initiatorului in viitor.

#47
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostKarhu, on 27 aprilie 2015 - 22:41, said:

Nici in vest nu-s multi cu casa lor inainte de 40 de ani.

Prin casa lor cred ca te referi la 20% pusi jos, hai 30% platiti ca in rest mai citivea zeci de ani pina la terminarea creditului Posted Image

Edited by wizardofoz, 28 April 2015 - 02:49.


#48
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Mi s-a parut ciudat titlul la inceput: altul care n-are rabdare si vrea repede totul.... De obicei cei de genuil acesta nu prea stiu pe ce lume traiesc si in general e de asteptat, dat fiind ca sunt (inca) foarte tineri, experienta proprie e redusa si sunt mult influentati de ce vad in jur sau la tembelizor.

Pe de alta parte, un om de afaceri de pe aici ar ciuli urechile, dat fiind ca ambitia de a reusi, in forta, si fara multe prejudecati e o calitate de care ar avea nevoie la un angajat... ar scoate untul din el, speculand dorinta lui de a urca mai sus si mai sus.

Cu toate astea, ce e val ca valul trece, unii pot sa reuseasca cate ceva mai rapid, mai mult din cauza intamplarii, dupa care urmeaza revenire la starea normala, cea data de competenta individului si calitatea mediului in care de desfasoara.

Un lucru e clar: capsunatul temporar, de genul celui descris mai sus, cu trai inghsuit si mancare ca vai de ea nu este o cale de urmat pentru nici o persoana cu cat de cat minte la purtator. E pentru pleava, scuzati termenul. Tot respectul opentru munca si sacrificiile indurate, au desigur o motivatie, dar nu e o solutie. E un castel din nisip. Apropo de castele, unii s-au intors cu ceva bani si si-au facut "castel" in Ro, profitand de faptul ca prin comparatie cu vestul casele romanesti costa maruntis. Pentru unii acesta a fost singurul obiectiv, nu-l puteau indeplini altfel, si nici nu puteau sa "astepte" 30 ani  sa stranga bani, sau vreo 10 sa aiba de avans. Poate ai facut bine, poate ca nu.

Rapid se pot face bani (si pastra acest lucru un timp oarecare) numai daca exista situatii sau calitati de exceptie; prea putini sunt cei care se apropie de asa ceva sau au noroc de asa ceva. Cu rabdare insa, se poate ajunge mult mai bine decat cei care au dat cate un tun la un moment dat (o afacere scurta, vreun contract sau post bun temporar).

Primul lucrui ar fi sa vedeti realitatea din tarile vestice, sunt destui care v-au spus ca nu umbla cainii cu covrigi in coada si ca bogatia locuitorilor, cel putin dpdv material este mai mult aparenta. Cu atat mai rau pentru imigranti, mai ales cei care vor sa stanga si sa stranga si sa stranga, crezand ca asta reprezinta succesul in viata.

@initiator
Cu experienta in domeniu pe care o aveti, sansele de a "face bani rapid" sunt nule in vest. Un "sef de magazin" e un oarecare ca nivel salarial, dar nu se ajunge acolo "din prima", trebuie ani buni, experienta acolo nu in Ro. No way.
Daca nu ati practicat ingineria dupa facultate, sau macar dupa un an doi de la absolvire,  valoarea s-a diminuat considerabil in Ro iar dincolo e nula, trebuie refacut aproape tot. Cu toate astea, ar fi singura varianta care ar avea oarecare perspectiva sa aduca ceva bani seriosi, mai ales in Europa.

Altele:
- impozitele progresive lovesc in primul rand pe cei care fac bani, dar ramane destul sa nu fie probleme
- TVA ul poate fi mic sau chiar zero, dar preturile de baza pot fi foarte mari la lucrurile de calitate cat de cat
- observ in continuare o foarte mica intelegere (si dointa de a intelege) modul de viata al cetatenilor vestici, de ex in ceea ce priveste ratele la casa sau la alte lucruri, modul de viata de zi cu zi, cheltuielile lor, etc. Foarte multe   prejudecati si lipsa de intelegere dar atunci macar sa nu incercati sa copiati. Faceti cum credeti ca e mai buine, fara sa radeti de altii.

Edited by Rosebud09, 28 April 2015 - 03:59.


#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdaniel:), on 28 aprilie 2015 - 01:01, said:

Arata-mi tu o firma din Romania in care salariatul se duce sa-si plateasca impozitul.
Impozitul pe venit ti se trage automat, nu trebuie sa te duci undeva sa-l platesti, cand iti intra banii pe card iti intra doar netul.
O sa vezi tu dupa ce o sa-ti iei job....

View Postdaniel:), on 28 aprilie 2015 - 01:01, said:

Crezi ca restul impozitelor de aici lipsesc?! Nici vorba iar unele dintre ele sunt chiar aberante, vezi taxa de prima inmatriculare de exemplu.
Mai aberante sunt aici la mine, de ex. masinile pot ajunge sa fie si cu 30-40% mai scumpe decat in Ro.

View Postandrey_net, on 28 aprilie 2015 - 00:20, said:

Ce mama naibi sa-i mai impoziteze aluia care are salariu minim pe economie?
Chiar si ala da 241 lei impozit pe venit (de la 975 brut ramane cu 724 net).

#50
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007

View PostKarhu, on 28 aprilie 2015 - 08:28, said:

Impozitul pe venit ti se trage automat, nu trebuie sa te duci undeva sa-l platesti, cand iti intra banii pe card iti intra doar netul.
O sa vezi tu dupa ce o sa-ti iei job....


gasit cu Google http://www.smartree....ru-un-salariat/ ... am vrut sa fiu angajator dar m-am lamurit când am vazut ca pentru 1000 de lei trebuie sa platesti statului inca 900. Asa ca imi voi lua spiritul de initiativa si sper sa ma car si eu cu restul tinerilor care vor sa faca mai mult decat foamea in tara.

Edited by daniel:), 28 April 2015 - 14:52.


#51
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postdaniel:), on 28 aprilie 2015 - 14:52, said:

gasit cu Google http://www.smartree....ru-un-salariat/ ... am vrut sa fiu angajator dar m-am lamurit când am vazut ca pentru 1000 de lei trebuie sa platesti statului inca 900. Asa ca imi voi lua spiritul de initiativa si sper sa ma car si eu cu restul tinerilor care vor sa faca mai mult decat foamea in tara.

eu tot nu pot sa inteleg.#
de cate ori ma duc in romanika vad ca toti tinerii sunt imbracati mai modern decat in america de nord, au telefoane mai ceva decat cei din america de nord, la costinesti/vama veche/poiana/etc nu ai loc de tineret. cand discuta se vorbeste numai de ce isi va cumpara saptamana care vine, de excursii in europa sunt satui. asta este la orase.
de unde au bani ?
ceea ce vorbesc este fenomen de masa.
toti fumeaza, deci au bani de aruncat in vant. toti beau cate ceva cam tot timpul, deci au bani de aruncat pe dambovita. au internet, deci au bani de aruncat in eter.
deci de unde bani ?

#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdaniel:), on 28 aprilie 2015 - 14:52, said:

...
Aia e altceva, e vorba de contributiile angajatorului nu de impozitul pe venit pe care-l plateste angajatul.

#53
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postdaniel:), on 28 aprilie 2015 - 14:52, said:

gasit cu Google http://www.smartree....ru-un-salariat/ ... am vrut sa fiu angajator dar m-am lamurit când am vazut ca pentru 1000 de lei trebuie sa platesti statului inca 900. Asa ca imi voi lua spiritul de initiativa si sper sa ma car si eu cu restul tinerilor care vor sa faca mai mult decat foamea in tara.

Creazi ca-n alte tari e altfel sau cum?

#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 28 aprilie 2015 - 15:02, said:

de cate ori ma duc in romanika vad ca toti tinerii sunt imbracati mai modern decat in america de nord, au telefoane mai ceva decat cei din america de nord
Nu toti.
Doar aia care-i au pe mami si tati patroni, sau avocati, sau chirurgi etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate