Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Tara in care se fac bani rapid ?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Si eu am bani pentru 2-3 luni, nu se pune problema de asta, dar daca intr-o luna cheltui 800 de lire sau euro sa zicem si dupa ce ma angajez economisesc 200 pe luna, inseamna ca trebuie sa lucrez 8 - 12 luni doar pentru a recupera statul degeaba. Si nu m-as duce sa stau, ca doar nu plec in vacanta. Ce spunea cineva mai sus: medicina se plateste dublu fata de retail in west. Pai e bine, in Romania un angajat nou in retail ia 1000 de lei, un medic ia 3000 adica triplu, doar ca din banii astia nu ii ajung.

Si nu, 400 de euro in Romania nu e mult cand te uiti ce iti poti cumpara de ei. 400 de euro e mult in comparatie cu salariul minim de 220 de euro.

Nu ma intereseaza asa de mult sa lucrez in retail, pentru ca mi s-a luat. Mai ales la cum se lucreaza pe aici, ai de lucrat ceva anume, si ti se cere sa faci de toate. Eu stiu sa repar masini, sa le fac schimburile periodice, sa modific cate ceva la ele. Reparatii la masini si revizii faceam de pe la 14 ani. Deci ca mecanic auto daca mi se cere o proba de munca nu ar fi problema, dar nu hartii care arata experienta si alte cursuri facute in tara respectiva.

#20
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View PostBogdan199O, on 26 aprilie 2015 - 22:45, said:

Si eu am bani pentru 2-3 luni, nu se pune problema de asta, dar daca intr-o luna cheltui 800 de lire sau euro sa zicem si dupa ce ma angajez economisesc 200 pe luna, inseamna ca trebuie sa lucrez 8 - 12 luni doar pentru a recupera statul degeaba. Si nu m-as duce sa stau, ca doar nu plec in vacanta. Ce spunea cineva mai sus: medicina se plateste dublu fata de retail in west. Pai e bine, in Romania un angajat nou in retail ia 1000 de lei, un medic ia 3000 adica triplu, doar ca din banii astia nu ii ajung.

Si nu, 400 de euro in Romania nu e mult cand te uiti ce iti poti cumpara de ei. 400 de euro e mult in comparatie cu salariul minim de 220 de euro.

Nu ma intereseaza asa de mult sa lucrez in retail, pentru ca mi s-a luat. Mai ales la cum se lucreaza pe aici, ai de lucrat ceva anume, si ti se cere sa faci de toate. Eu stiu sa repar masini, sa le fac schimburile periodice, sa modific cate ceva la ele. Reparatii la masini si revizii faceam de pe la 14 ani. Deci ca mecanic auto daca mi se cere o proba de munca nu ar fi problema, dar nu hartii care arata experienta si alte cursuri facute in tara respectiva.

Eu platesc (impreuna cu alte persoane) 1000 de lire pe luna chirie pe 2 camere si living plus ca daca nu am fi studenti am mai plati inca vreo 200 de lire pe luna impozit la primarie. Utilitatile au venit cam 240 la 3 luni. Daca mai vrei sa ai masina, te mai rupe si acolo asigurarea.

Daca tot esti mecanic si te lauzi ca stii mecanica, de ce nu lucrezi ca mecanic pe cont propriu? In paralel cu jobul actual pana iti faci un renume ca sa ai clienti...

#21
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Nu imi permit, mai ales ca pot sa pierd banii. Si am un program aiurea la servici, nu ar merge. Ma intereseaza sa plec.

#22
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015

View PostBogdan199O, on 26 aprilie 2015 - 21:15, said:

Am auzit de la vecini plecati ca trebuie sa stea cam o luna sau sa lucreze la negru pana le vine NINO in Anglia. Si am confirmat asta cautand pe site-ul guvernului englez.

Ai vecini tare prost informati. Arata-mi pagina guvernului englezesc unde iti spune ca nu ai voie sa lucrezi pana primesti NINO.

Poti sa incepi munca IMEDIAT. Incepi munca apoi suni la Jobs & Befenits ca sa aplici pentru NINO. Prima intrebare la telefon este daca esti in cautare de munca sau daca ai inceput munca. Daca ai inceput munca ii spui ca da, si ii spui data la care ai inceput. Important este ca imediat cum ai inceput munca sa ii suni. Iti spune la telefon ce hartii sa aduci.

#23
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 16.07.2013
Iar se gasesc pesimistii sa puna bete in roate chiar inainte de a fi planul in miscare, bete in roate preventive cum ar veni. Foarte frumos.:)
Omule, nu conteaza tara, conteaza oamenii. Unde cunosti tu oameni, acolo du-te. Pe cineva care ti-e ruda, sa nu te lase balta la greu sau sa-ti dea teapa. Asta e cea mai sigura metoda.
De munca se gaseste. Toti zic ca e greu, ca nu-s cainii cu covrigi in coada...ba da, sunt. In tarile civilizate puterea de munca nespecializata e greu de gasit pt ca ei au clasa de mijloc si nu se moare de foame, copilul e intretinut pana la 30 de ani daca e nevoie, mai un frate pe care il ajutam ca avem castiguri cat pentru 10 persoane etc. Nu exista murit de foame cum exista in Romania. Si statisticile pot spune orice, eu am auzit n povesti cu oameni plecati si niciunul n-a dus-o rau. Toti care mananca c cat despre cum e in afara sunt doar frustrati ca au salarii mici in Romania sau ca n-au plecat cand au avut sansa. Niste oameni de speta joasa...

#24
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Specializeaza-te in ceva altfel vei fi un Gigel bun la toate, fara bani mereu, mereu zburand de colo colo sa faca bani.
Incepe cu mecanica, nu neaparat reparat masini. Domeniul e foarte vast si foart cautat. La aeroport la Baneasa era service care cauta oameni incepatori si platea foarte bine dupa cursurile de specializare.

#25
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu in locul tau as cauta ceva in RO.....in strainataturi iti mananci sanatatea...

#26
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Intra in politica, chiar in Romania :D

#27
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007

View Postnickyro, on 26 aprilie 2015 - 23:01, said:

Ai vecini tare prost informati. Arata-mi pagina guvernului englezesc unde iti spune ca nu ai voie sa lucrezi pana primesti NINO.

Poti sa incepi munca IMEDIAT. Incepi munca apoi suni la Jobs & Befenits ca sa aplici pentru NINO. Prima intrebare la telefon este daca esti in cautare de munca sau daca ai inceput munca. Daca ai inceput munca ii spui ca da, si ii spui data la care ai inceput. Important este ca imediat cum ai inceput munca sa ii suni. Iti spune la telefon ce hartii sa aduci.
Si plata când si cum ti-o face angajatorul?!

#28
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Esti cam optimist.
Ai nevoie de experienta de viata.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBogdan199O, on 26 aprilie 2015 - 21:28, said:

Nimic special, ca asta e problema. Absolventi de liceu care lucreaza in magazine au si ei, plus ce mai vin din Polonia, Ucraina si tot Estul Europei.
Atunci ce tot visezi la cai verzi ?! Totul depinde de cum se invart astrele.
Altfel invata o meserie (care-ti place) si poti pleca la punct ochit, punct lovit.

Edited by neagu_laurentiu, 27 April 2015 - 06:00.


#30
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postnickyro, on 26 aprilie 2015 - 23:01, said:

Ai vecini tare prost informati. Arata-mi pagina guvernului englezesc unde iti spune ca nu ai voie sa lucrezi pana primesti NINO.

Poti sa incepi munca IMEDIAT. Incepi munca apoi suni la Jobs & Befenits ca sa aplici pentru NINO. Prima intrebare la telefon este daca esti in cautare de munca sau daca ai inceput munca. Daca ai inceput munca ii spui ca da, si ii spui data la care ai inceput. Important este ca imediat cum ai inceput munca sa ii suni. Iti spune la telefon ce hartii sa aduci.

Ia incearca sa aplici la supermarketuri gen Morrisons, ASDA, Sainsburys sa vezi ca de cum aplici iti cer NINO.
Am mai intalnit un caz can un tip nu era angajat ca nu avea cont bancar, iar banca nu-i facea cont pentru ca nu era angajat.

Nu este nimeni pesimist, dar sunt chestii care intervin pe parcurs, pe care multi din cei care le-au intalnit nu le spun.

Si da, strainatatea te poate imbolnavi psihic.

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBogdan199O, on 26 aprilie 2015 - 21:50, said:

daca nu ai pile nu te angajeaza nimeni. Si uite asa trec anii si nu faci experienta. Asa ca nu lucrezi in domeniul pentru care te-ai pregatit.
Pai de prin anul 2-3 de facultate trebuia sa aplici la internship-uri in strainatate. Stiu un student la autovehicule rutiere care a gasit pe durata vacantei vara un internship in Germania, la Ingolstadt (la Audi).
Nu-ti pare rau ca ai facut facultatea cam degeaba?
Referitor la intrebarea din titlul thread-ului, bani rapid nu prea poti face nicaieri in Europa. In SUA s-ar putea face, insa acolo se merge pe anumite filiere la care tu nu ai acces.
Daca as fi in locul tau probabil as pedala pe partea cu mecanica auto si, cum au scris si alti forumisti, m-as gandi serios la varianta UK.

View Postmartoruu, on 26 aprilie 2015 - 23:04, said:

copilul e intretinut pana la 30 de ani daca e nevoie,
Unde e asa ceva?
Cu rare exceptii ''copilul'' o taie din locuinta parinteasca pe la 19-20 ani, nu-i cocolosit ca in Ro.

#32
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
O taie, dar tot e intretinut de parinti intr-o oarecare masura. Asa, si eu am taiat-o din casa parinteasca la 18 ani, ca stateam in gazda in Brasov unde am facut facultatea. Din anul 3 am avut job pe langa facultate si ma intretineam singur, insa parintii tot au avut un aport pana spre 23 de ani. Nu e valabil la  toti. Daca merg copiii in facultate de la 18-19 ani pana spre 22-24 (ca unii fac medicina, fac specializari, care nu le permit sa aiba si un job pe langa fac.), ajunge copilul la 25 de ani si tot in intretinerea parintilor (financiar vorbind).

In Germania se da din cate stiu alocatia in mod normal pana la 18 ani. Insa daca merge copilul la facultate poate primi alocatie pana la varsta de 25 de ani. Nu stiu insa care sunt toate conditiile pentru a primi alocatia dupa 18 ani, ca probabil trebuie mai multe conditii intrunite.

Si on-topic, tara in care se fac bani rapid este tara in care salariul / venitul lunar depaseste substantial cheltuielile. Care e tara aia nu stim, ca depinde ce muncesti, unde si in ce conditii locuiesti.

De exemplu in Londra degeaba castigi 1000 lire pe luna, daca vrei sa stai singur si te costa locuinta (chirie, impozit, intretinere) 700. Mai mananci si te deplasezi de 250 si-ti raman 50 pe luna. Poate in alt oras, castigi 800, dar te costa traiul 500 si ramai cu 300. Deci vezi tu, Anglia poate fi si buna si rea. La fel si Germania, Franta, tarile nordice si orice alta tara, inclusiv Romania.

Si in Romania, daca ramai la aceleasi costuri, dar poti castiga 700 euro pe luna in loc de 400, e cam la fel cu plecarea pe dincolo. Gandeste-te ca pentru a ramane dupa 6 luni de stat pe afara cu 2000 euro in mana e nevoie sa castigi bine. Sa castigi bine iti trebuie calificare si abilitati de a pune in aplicare calificarea aia.

Sa mergi cateva luni pe afara ca necalificat te costa:
- drumul pana acolo si inapoi
- cine stie ce comisioane pe la agentii
- taxe, impozite, acte, una-alta
- chirie, intretinere, mancare, transport, o haina, un papuc, etc.

Tragi linie si s-ar putea sa constati ca aveai 1000 euro stransi sa pleci, si dupa 6 luni te intorci cu 2000. Deci ai castigat 1000 net la economii, adica tot una cu a avea un venit de 150 euro pe luna in plus in tara. Merita? Eu zic ca nu.

Mai degraba, daca ai bani de plecat pe dincolo si iti permiti sa stai pe ei 1 luna, fa ceva curs de specializare, calificare in RO si te reprofileaza. Apoi iti cauti un serviciu mai bine platit in tara si cred ca ai sanse mai bune sa reusesti decat sa pleci pe dincolo cateva luni. Sau si mai bine, cauta ce domenii sunt platite mai bine prin tara in care ai vrea sa te muti. Incearca sa te specializezi pe aia aici in tara, sa gasesti un job in domeniul ala. Si daca dupa 1-2 ani nu-ti convine aici, ia-ti familia si pleaca dincolo cu totul. Mersul pe cateva luni nu te ajuta cu nimic. Ce castigi in plus la bani, pierzi pe alte parti, inclusiv departarea de familie.

Dupa ce vii cu 1000-2000 Euro in buzunar ce faci aici? Cauti iar de lucru? Daca nu gasesti nimic cateva luni? O sa-ti toci bruma aia de economii si o sa fii de unde ai plecat, insa cu un an pierdut de pomana, din care jumate ai fost departe de familie. Asta e realitatea pentru cei mai multi care pleaca dincolo "sa faca ceva bani cateva luni". Ai o facultate, foloseste-te de lucrul asta, ca in vest se pune pret si pe asta. Prima greseala o faci chiar tu, cand desconsideri diploma aia spunandu-ti ca ai facut degeaba facultatea. Daca tu crezi asta, si ceilati or sa o creada. Nu e bine.

Edited by adipelcz, 27 April 2015 - 11:01.


#33
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Bani rapid fara sa stii sa faci nimic ai doua posibilitati: ori castigi la loto, ori dai o spargere.
Acum ceva ani in tarile arabe se cautau lucratori in magazine, sefi de raion, etc. Limba araba era obligatorie si parca si ceva studii economice, plus experienta desigur.
Totusi nu cred ca mai sunt locuri.

#34
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Probabil ca stii sa joci carti. Diferite ...sa zicem Poker si 66 . Cum ar fi sa joci poker dupa reguli de 66 ? Ai pierde. Dar 66 dupa reguli de Poker ? Ai pierde. Tinere , facutul banilor nu tine de vreo locatie ci de capacitatea ta de a te adapta la regulile jocului. Nici chiar asta nu iti garanteaza succesul. Inveti regulile dupa care trebuie sa excelezi , pentru ca toti le invata ...si doar unii reusesc sa faca si bani . "Bani rapid " suna ca o reclama la acordarea de credite sau ca o invitatie la evaziune fiscala. Nu se pot face bani rapid intr-o societate super taxata si super impozitata decat cu incalcarea legilor . Incalcarea te va duce la puscarie. Deci , uita ca vei face vreodata bani rapid, daca vrei sa iti cresti copilul tu personal si nu prin corespondenta din vreo inchisoare.
In fiecare zi se dau cateva legi care mai ingradesc din posibilitatile antreprenorului. In fiecare luna mai apar niste taxe care ii micsoreaza profitul. Faptul ca unii fac bani rapid si sunt in libertate, nu tine de geniul lor in afaceri ci de impotenta autoritatilor de a aplica legislatia pe care tot ele au implementat-o . Exista niste reguli pe care un cetatean de conditie medie trebuie sa le respecte pentru a-i creste constant si liniar nivelul de trai . Cateva ti le si scriu :
- nu te insori ca sa suferiti impreuna tu si sotia . Intai cauti niste solutii prin care creezi un excedent in bugetul personal si dupa aia vezi daca acopera cheltuielile cu o sotie .
- nu faci copii pe datorie. Nu puiesti daca stai in chirie . Copii sunt o cheltuiala imensa. Daca nu ti-o permiti , nu te baga.
- nu faci credite daca nu ai o solutie de rezerva. Ratele vei fi nevoit sa le platesti , indiferent de situatia ta de sanatate sau de faptul ca ai sau nu un loc de munca. Bancile sunt private si ofera servicii. Nu le accesezi daca nu le poti sustine.
Uite cum arata profilul tanarului nemultumit din Romania :
A terminat un liceiu  sau cel mult o facultate privata de 3 ani . Are niste pretentii de zici ca are 12 masterate. Nu are nimic , vine dintr-un sat cu ulite prafuite si fara canalizare si vrea la oras. De obicei vrea in Bucuresti . Se casatoreste cu chivuta , o colega de facultatea , in cel mai fericit caz , sau cu casierita de la magazinul mixt din coltul blocului , de unde isi cumpara el cremvustii . Se iubesc si puiesc. si stau in chirie. Vor masina ...iau finantare. Vor apartament ...iau finantare . Vor plod ... vor avea nevoie de finantare. Cand se strang toate acestea si vine la pachet si o disponibilizare de la firma unde el este sef de raion ( zici ca-i comandant de regiment NATO ) , sau se desfiinteaza buticul nevestei si raman doar intr-un venit. Si , cuprins de disperare ...intreaba pe niste forumuri .... "bah , ziceti-mi si mie , trai-v-ar familiile , cum sa fac si eu niste bani rapid? " . Cei mai multi se asteapta si la raspunsuri . Posted Image .
Dar nu oricum , vor solutii argumentate .
Pai cum era ,stimabile , sa stai pe dosul tau pana prinzi ceva cheag ( asa se facea in trecut ...oamenii erau mai responsabili ) ...si dupa aia cauti o fata care sa nu aiba chiar minim pe economie ...si dupa ce puneti un banut deoparte ( adica , nu vacante , nu cluburi , nu toale , nu telefoane mobile de ultima generatie , ca fac pariu ca ai un smartphone care costa de 5 ori cat al meu ) ....va ganditi si la o casuta proprie ? Si dupa ce o mobilati si dupa ce tu , cap de familie , cauti niste venituri suplimentare ...va ganditi si la plozeala .
Dar nu .... tu ai dat piept cu trista fata a democratiei, in care fiecare este responsabil de alegerile facute ...si acum te prinzi ca cheltuiesti mai mult de cat castigi. Tarziu , tata ...tarziu .
Nu ai sa reusesti. nici emigrand .... poate doar furand sau facand trafic de substante interzise. Dar nici asa nu vei reusi , ca daca pana acum nu te-ai specializat , nu vei avea succes intr-o asemenea bransa din postura de "new entry"

#35
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View PostKarhu, on 27 aprilie 2015 - 09:32, said:

Unde e asa ceva?
Cu rare exceptii ''copilul'' o taie din locuinta parinteasca pe la 19-20 ani, nu-i cocolosit ca in Ro.

Nu mai sunt intretinuti de parinti pentru ca au niste burse foarte babane de la guvernele lor. In UK primesc cam 500 de lire/luna imprumut de la stat pe care il vor returna treptat si fara dobanda din cate stiu, atunci cand vor termina facultatea. Cei care sunt la colegii primesc banii astia sub forma de bursa, nu de imprumut.

Am colegi din tarile scandinave care primesc cam 8-900 de euro pe luna de la guvernele tarilor lor. Cei din Belgia primesc cam 700 de euro. Banii astia sunt primiti gratuit.

La noi, nici macar alocatia aia de 42 de lei nu ti se mai da.

Si atunci normal ca aia isi permit sa plece de acasa la 18-19 ani. Si totusi, cunosc multe cazuri care primesc ajutor financiar din partea parintilor in continuare.

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postandrey_net, on 27 aprilie 2015 - 15:13, said:

...
Pai da, normal ca de aia isi permit. Si in Fi au subventionate chiria si celelalte cheltuieli. Totusi, subventiile provin tot din impozitarea dura a parintilor lor.
Cand le spun colegilor de 16% impozit pe venit in Ro, indiferent cat de mari iti sunt veniturile, toti fac ochii mari!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate