Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Contor electric blocat la 19999,9

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Zilele astea am citit un afis pus pe scara blocului ca o sa vina un Dorel sa citeasca contorul pentru regularizare. Ma uit de curiozitate pe contor si vad ca e blocat. Incerc sa ii dau niste pumni si capace, parca asa l-am facut sa mearga cand indica 9999. Fara rost, contorul ramane blocat. Il astept cu nerabdare pe Dorel sa citeasca, eram convins ca isi da seama si stie el ce sa faca mai departe. Cand vine asta, surpriza, noteaza acolo 19999, face poza si pleaca.

Ce e de facut in situatia asta? Am inteles ca trebuie sa te duci la ei sa le faci o cerere si dupa sa-ti iei liber vreo saptamana de la munca sa il astepti pe Gicu' sa vina sa il schimbe. N-am de gand sa fac asta. Din cate stiu, contorul e proprietatea lor, e fix obligatia lor sa vina sa il verifice periodic, sau macar la regularizare sa observe cand acesta nu inregistreaza.

Eu mereu am fost fair-play, dar n-am de gand sa stau sa fac nspe mii de drumuri ca sa fiu eu ala corect, in timp ce altii dau contoare inapoi sau tigarii fura curent direct de pe stalp intr-o veselie.

Exista vreo modalitate sa ii fac pe astia sa vina mai repede? Adica, merge sa le fac o sesizare telefonica si ei sa vina sa il schimbe intr-un interval orar ales de mine? Si daca ma fac ca nu observ, la fel cum a facut Dorel, ce se poate intampla?

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,235
  • Înscris: 24.06.2006

View Postoauzor, on 26 aprilie 2015 - 16:28, said:

Si daca ma fac ca nu observ, la fel cum a facut Dorel, ce se poate intampla?
il vor schimba tot cand au ei timp si-ti vor factura probabil media la ce ai platit inainte de blocare

#3
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014
O sa-ti vina factura pe kw. aia.
Si o sa tot faci drumuri.Posted Image
Dupa banii tai.

Sper sa nu fie cazul tau, dar in zona mea erorile contoarelor(valori  de 10 -15 ori mai mari decat media consumului), sunt facturate .

Edited by clipman, 26 April 2015 - 16:54.


#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
A fost ultima data cand ai dat pumni la contorul de curent . Cand ti-o veni factura , o sa emigrezi in Burundi sau in arhipelagul Kerguelen . Ai idee unde este arhipelagul Kerguelen ?

#5
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
Lasa-l asa'spui ca nu l-ai observat si nu ai treaba.sunt patit si am intrebat un prieten de la interventii.l.au schimbat si nimic spectaculos la factura.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,678
  • Înscris: 14.10.2008
E de tip vechi, cu roata? Mie mi l-au schimbat in 2010 cu contor electronic, unui vecin nu inteleg de ce, abia saptamana trecuta, din 6 vecini, el ramasese cu contor de tip vechi din 1999.

#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postoauzor, on 26 aprilie 2015 - 16:28, said:



Exista vreo modalitate sa ii fac pe astia sa vina mai repede? Adica, merge sa le fac o sesizare telefonica si ei sa vina sa il schimbe intr-un interval orar ales de mine? Si daca ma fac ca nu observ, la fel cum a facut Dorel, ce se poate intampla?
Cel care a facut citirea , nu are alta menire decit sa citeasca si sa transmita online poza ...
Restul se face la sediu .
Probabil isi vor da seama de blocarea lui , dar indiferent de situatie , in perioada cit consumurile au variat fata de medie , vei plati la pausal .
Poti face o sesizare si in functie de rezultat , sa programezi schimbarea lui .

#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
cum nu ma lovea si pe mine in jumatea ierni asemenea fericire...
norocosule, nu ai nimic de sudat, de incazit ceva care consuma multa energie !?
ps. o data vede nasu ...

#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Te sfatuiesc sa-i faci niste poze BUNE si din toate unghiurile posibile! stiu caz cand la schimbarea contorului, i-au zis omului ca e ceva in neregula si a furat curent.. fara explicatii, fara sa gaseasca ceva-nici nu aveau ce, il stiu pe om, nu a avut nici macar intentia asta.. a trebuit sa plateasca ca sa-l rebranseze!

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postrichi_e, on 26 aprilie 2015 - 18:24, said:

Te sfatuiesc sa-i faci niste poze BUNE si din toate unghiurile posibile! stiu caz cand la schimbarea contorului, i-au zis omului ca e ceva in neregula si a furat curent.. fara explicatii, fara sa gaseasca ceva-nici nu aveau ce, il stiu pe om, nu a avut nici macar intentia asta.. a trebuit sa plateasca ca sa-l rebranseze!
In situatii de genul asta , se sigileaza contorul intr-o punga si se ridica . Desigilarea si verificarea se face apoi la laborator in prezenta clientului ...parca asa se procedeaza .

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,250
  • Înscris: 01.12.2001
La mine vin si il schimba din 5 in 5 ani.
Facusem in trecut o sesizare ca mi-au montat unul cu eroare de 40% (verificat de mine cu wattmetrul).
Pana acum am avut: mecanic, mecanic (schimbat in o luna ca ma fura), electronic, acum iar mecanic de 2 luni.
Au mai venit o data sa il schimbe si i-am intrebat de ordinul de seviciu, legitimatie si verificarea metrologica. Nu le aveau si i-am pus sa il remonteze pe cel vechi la loc.

Iti recomand sa suni la distribuitorul tau (electrica, eon sau ce ai acolo) si sa ceri inlocuirea lui.

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postoauzor, on 26 aprilie 2015 - 16:28, said:

Ce e de facut in situatia asta? Am inteles ca trebuie sa te duci la ei sa le faci o cerere si dupa sa-ti iei liber vreo saptamana de la munca sa il astepti pe Gicu' sa vina sa il schimbe. N-am de gand sa fac asta.
Nici nu trebuie,fa o sesizare pentru a fi acoperit,si in rest e problema lor.Omite partea cu pumnii si capacele Posted Image

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Si mie mi s-a blocat contorul de 2 ani... Ca roman inventiv ce sunt,am facut cerere de consum 0(adica nu mai locuiesc acolo) care mi-a fost aprobata si de 2 ani platesc doar 13 lei odata la 4-5 luni..un soi de abonament EON..
Contorul este pe casa scarii SUB LACATUL EON..deci..e treaba lor. Eu n-am cum umbla la el.

Am asa o placere sa-i ard pe nesimtitii astia de la EON de nu va vine sa credeti. Las in dusmanie toate becurile(incandescente bineinteles) aprinse 24h,incalzire electric,AC vara nonstop.. O sa montez si un boiler electric sa fie treaba buna..

Sunt constient ca odata vede nasul... si incerc sa-mi scot pe toata viata certificatele lor verzi,radio tv si toate cacaturile alea din factura.
Nu au ce sa-mi faca legal. Nu e umblat la contor(nici n-as avea cum ca e incuiat cu lacatul lor), e problema lor.. Eu nu am locuit acolo..si chiar daca locuiam ce? Tre sa le controlez eu contorul? Eu platesc factura.
Si mai e si contor nou..iti dai seama ce metrologie le fac tampitii..

PS. Nu fiti invidiosi vi se poate intampla si voua :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate