Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ubuntu 15.04 (Vivid Vervet)

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Posttom_1133, on 25 aprilie 2015 - 18:04, said:

@shogun1, presupun ca nu ai fost impresionat de Ubuntu 15.04 (Vivid Vervet) deoarece nu a adus nimic "excepțional", cum ar fi Mir  -nu-i asa ?
Spuneam că-mi doresc să scoată Canonical Mir-ul, și mai mult, să fie o unealtă excelentă, excepțională, ar pune presiune pe developerii Wayland, adică unealta pe care-o aștept de fapt eu. Wayland.

Edited by shogun1, 26 April 2015 - 06:45.
Completări


#38
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Da, inteleg p.t.d.v. deoarece tu esti utilizator de Arch Linux care e o distributie Linux (rolling release) cu mult inaintea celorlalte distributii Linux d.p.d.v al pachetelor/softurilor  -iar Ubuntu este o distributie LTS, cu exceptia distributiilor non LTS  -Ubuntu "bleeding edge".

Vizavi de Mir vs Wayland, din ce am citit si eu despre "Mir si Wayland"  -am inteles ca "firma" Canonical doreste sa faca un GUI de la zero (pentru Ubuntu) pentru a fi compatibil cu hardware-ul ARM si Android.
Probabil ca in viitorul Ubuntu LTS se va introduce Mir.

#39
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostNeadumitru, on 25 aprilie 2015 - 17:37, said:

De ce nu XUbuntu? pe acel sistem ar rula și mai onorabil. Posted Image

Am încercat aşa:
  • Ubuntu (cu Unity) 12.04: se mişca acceptabil, dar avea mici laguri. Stăteam puţin (sub o secundă) să execute comenzi care, cel puţin Fedora 21 Mate le făcea mai repede;
  • Ubuntu Mate 14.04: nu m-a impresionat. Se mişca similar cu Kiwi Linux 12.04, cam greoi comparativ cu Fedora mai sus menţionată;
  • Xubuntu 14.04: mai bine ca Ubuntu 12.04 (cu Unity), dar parcă tot avea uneori momente când aveam impresia că stă să se gândească un pic;
  • Lubuntu 15.04: până acum nu am ce să reproşez (adevărul e că abia e instalat)
Toate mai sus menţionate au stat cel puţin 2 săptămâni (motive evidente: să-mi pot face o impresie), pentru navigare pe internet, filme de pe disc sau clipuri pe youtube cu ajutorul gnash :)

View Posttom_1133, on 25 aprilie 2015 - 17:46, said:

@shogun1, probabil ca am fost prea subtil  Posted Image

Intrebarea mea era:
"Si, @Pololica, cum sunt timpii de bootare si oprire al computerului cu Ubuntu 15.04, avand systemd ?
Se "vede", se "simte" o diferenta de viteza fata de versiunile Ubuntu fara systemd ?!
"

In fine, vad ca pe tine nu te-a impresonat noul Ubuntu 15.04 (cu systemd integrat), insa informezi faptul ca e fluent si stabil.
Abia astept sa regasesc toate punctele pozitive in viitorul Ubuntu LTS  Posted Image



L.E.:
@Pololica, ce varianta ai instalat pe AMD-ul tau ? Xfce sau Unity ?

LXDE, motivele sunt enumerate mai sus. Bootare e fluentă, cursivă. Nu îmi apar pe rând barele (bara de meniuri în cazul meu) ca şi cum ar sta la coadă să se lanseze. Până acum nu mi-a dat motive să cred că am sistem aşa vechi (single core).

#40
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@Pololica, daca nu te superi ca te sfatuiesc, poti sa vezi ce impresie iti face LXLE pe sistemul tau single core ?

stima  Posted Image

#41
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Lubuntu (ca şi celelalte) il voi folosi ca sistem de sine stătător cu scopul utilizare îndelungată :) Prima impresie, comparată cu ce am avut, mi-am expus-o. Pe măsură ce întâmpin probleme sau programele pe care le voi folosi vor rula mai bine sau similar, voi expune aici.

Ca prim program, TV Maxe am văzut ca nu îl găseşte (instalarea a fost de la 0, cu ppa introdus). E prea din scurt să discutăm de un update la program.

#42
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
E si normal sa nu functioneaze/fie compatibil programul TV Maxe cu Ubuntu 15.04 (Vivid Vervet), avand in vedere ca e abia lansat  Posted Image

#43
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ai încercat;
sudo add-apt-repository ppa:venerix/pkg
sudo apt-get update
sudo apt-get install tv-maxe

pentru tv-maxe?

#44
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, aşa l-am instalat întotdeauna. La comanda

sudo apt-get update

apare mesajul:

„Eșec la aducerea lui http://ppa.launchpad...s  404  Not Found”


Oricum, nu mă grabesc. Mă interesează sistemul. Actualizările de programe vor veni pe parcurs.

#45
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Posttom_1133, on 25 aprilie 2015 - 21:20, said:

@Pololica, daca nu te superi ca te sfatuiesc, poti sa vezi ce impresie iti face LXLE pe sistemul tau single core ?

stima  Posted Image


La 3 sătămâni de muncă, se prezintă onorabil. Are un oarecare lag pe site-urile cu mult flash pe ele (evident, youtube e printe ele), dar se descurcă. În rest, filme, ceva muzica (inclusiv radio), documente in Abiword sau Gnumeric şi home tasks nu are nicio problema.

Ce pot să spun, enjoy the distribution, indiferent ce DE are (Unity, Xfce, Lx, KDE, MATE, etc).  :)

#46
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostPololica, on 07 mai 2015 - 20:41, said:



La 3 sătămâni de muncă, se prezintă onorabil. Are un oarecare lag pe site-urile cu mult flash pe ele (evident, youtube e printe ele), dar se descurcă. În rest, filme, ceva muzica (inclusiv radio), documente in Abiword sau Gnumeric şi home tasks nu are nicio problema.

Ce pot să spun, enjoy the distribution, indiferent ce DE are (Unity, Xfce, Lx, KDE, MATE, etc).  Posted Image
Youtube îl folosești cu Flash sau HTML5?

#47
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Flash (prin gnash).

#48
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostPololica, on 07 mai 2015 - 20:59, said:

Flash (prin gnash).
De ce nu folosesti HTML5 ?
Cica e slab consumator de resurse  Posted Image

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-i 100% compatibil cu Flash.

#50
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ubuntu 15.04 (Vivid Vervet), presupun !
Caci Ubuntu 14.04.2 (Kylin) LTS este compatibil, nu ?

#51
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Se referea la youtube, nu toate clipurile încărcate pot fi redate de HTML5.

#52
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
Mie pe Chrome îmi suportă toate formatele (cred):

http://imgbox.com/K5gsqVbk

#53
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View PostNeadumitru, on 08 mai 2015 - 17:15, said:

Mie pe Chrome îmi suportă toate formatele (cred):

http://imgbox.com/K5gsqVbk
Dacă folosești Google Chrome nu ai probleme cu Flash sau HTML5. Eventual cu accelerarea hardware.

#54
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu intru in date tehnice, ma cam depasesc :D   Am ales gnash pentru motivul ca mi-a mers redarea video. Daca se intercala si HTML5 printre ele, e partea a doua....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate