Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pensii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
kingd95

kingd95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.06.2014
Salut,de curand tot primesc niste plicuri de la Metropolitan Life cu fondul privat de pensii ca sa ma inscriu la ei. In plic scrie ca am facut contract cu ei in 2008,desi eu am acum am 20 de ani(atunci aveam vreo 13 ani). Ia sunat prietena mea cand nu eram acasa si i-au zis ca daca stau pasiv ma inscriu ei automat in programul lor de pensii privat(plus ca tipau la ea sa vorbeasca neaparat cu mine). Mai repet odata ca eu nu am semnat vreodata un asemenea contract,NU am cerut sa imi vina acasa 7000 de plicuri si NU m-a interesat vreodata de viitoarea mea pensie. E legal ce fac ei? Pot sa ii reclam undeva?

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Pai si cum vor primii banii de la tine?
Nu ai/avut cumva un Kid Cont de la BT? https://www.bancatra...ropolitan-life/

L.E. dar de ce nu vorbesti tu cu ei?

Edited by easy90rider, 24 April 2015 - 09:38.


#3
kingd95

kingd95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.06.2014
Nu,doar la ING am/am avut card.
Nu am credit,iar dimineata sau seara daca-i sun nu raspunde nimeni.

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Adresa de mail nu au?

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
021 208 44 44 - acum o ora chiar am vorbit cu ei si m-au preluat imediat.
E-mail: pensii @ metropolitanlife . ro

P.S. Cum vrei sa iti raspunda seara? Nu au suport 24/24. De pe la ora 9 pana la ora 16-17 e normal sa suni.

Edited by tigerheart, 24 April 2015 - 11:03.


#6
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 kingd95, on 24 aprilie 2015 - 09:21, said:

Salut,de curand tot primesc niste plicuri de la Metropolitan Life cu fondul privat de pensii ca sa ma inscriu la ei. In plic scrie ca am facut contract cu ei in 2008,desi eu am acum am 20 de ani(atunci aveam vreo 13 ani). Ia sunat prietena mea cand nu eram acasa si i-au zis ca daca stau pasiv ma inscriu ei automat in programul lor de pensii privat(plus ca tipau la ea sa vorbeasca neaparat cu mine). Mai repet odata ca eu nu am semnat vreodata un asemenea contract,NU am cerut sa imi vina acasa 7000 de plicuri si NU m-a interesat vreodata de viitoarea mea pensie. E legal ce fac ei? Pot sa ii reclam undeva?
Nu tagadui. Recunoaste fapta si te vei simti liber.

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Daca in prezent sunteti salariat inseamna ca obligatoriu sunteti inscris la un fond privat de pensii. Treaba asta se face automat, toti angajatii cu varsta pana in 35 ani la lansarea Pilonului II al „pensiilor private obligatorii” (la nivel de 2013) trebuia sa-si aleagă un singur fond de pensii administrat privat. În cazul în care nu s-a facut o optiune, repartizarea s-a facut aleatoriu de către CNPP - Casa Națională de Pensii Publice. Dupa care societatea respectiva trebuia sa ia legatura cu dumneavoastra pentru semnarea actului individual de aderare. Prin actul de aderare participantul aderă la contractul de societate civilă aferent fondului de pensii. Actul de aderare este încheiat cu administratorul fondului ales și trebuia semnat atât de către administrator cât și de către agentul de marketing.
Ati semnat asa ceva? Cui a virat angajatorul din cota de 10,5% a CAS-ului plătit de fiecare angajat (la nivel de 2013) cele 4 puncte procentuale (4% din veniturile salariale brute) din salariul dumneavoastra, direcționate către fondul de pensie administrată privat? Pentru ca la Pilonul I (pentru pensie de la stat) au mai ramas doar restul de 6,5%...

Concluzia - poate este o neintelegere, banuiesc ca ati fost repartizat aleatoriu la Metropolitan Life, ei au primit de la angajator in cont (nominal, cu CNP) contributia de 4% (ca asa este legea, nu v-a intrebat cineva unde vreti daca nu ati facut optiunea) si va tot invita sa semnati actul individual de aderare, din care sa va dea un exemplar. Asa ca ce face Metropolitan Life poate fi legal.

Asta in ideea ca sunteti angajat cu contract de munca legal. Repet, financiarul de la angajator respecta legea, Curtea de Conturi il intreaba daca a platit CASS-ul in cele doua conturi, pentru Pilonul I si Pilonul II de pensii. Chit ca dumneavoastra afirmati ca NU m-a interesat vreodata de viitoarea mea pensie, pe el, pe angajator, il intereseaza, altfel este penalizat. Asa ca cel mai bine vorbiti la financiarul angajatorului si vedeti unde v-au trimis cei 4% cu titlu de contributie la Pilonul II - pensiile private, ca nu degeaba le mai zice si obligatorii. Iar daca Metropolitan Life are cont pentru dumneavoastra din 2008... foarte bine, inseamna ca trebuie sa va bucure ca aveti ceva bani care au facut deja pui Posted Image

Din cate retin, la inceput Pilonul II a fost facultativ cand a fost introdus pe piata prin 2007 (legea parca a fost data prin 2004...), ulterior contributia la el a devenit obligatorie.

#8
kingd95

kingd95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.06.2014
Multumesc mult pentru raspunsul si timpul acordat.

Edited by kingd95, 28 April 2015 - 06:59.


#9
MariusS09

MariusS09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.05.2017
Ciudat si eu tot primesc plicuri de la ei in continuu cu informatii despre activul meu sau ceva de genul. Probabil am fost repartizat automat la ei. Dar faza e ca nu s-a luat legatura cu mine pentru semnarea unei foi cum ca as fi de acord ca asta sau nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate