Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

incarcare telefon de la baterie externa

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

 hajliparli, on 24 aprilie 2015 - 18:40, said:

nu consuma telefonul 5A
Păi zi așa... Cred că cel mai potrivit ar fi cel de 5V 2.1Ah.

#20
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
ok da nu merge cu absolut niciunul nu face nimic il pot lasa 2 zile ca nu incarca nimic...la orice tensiune il pun

#21
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 22.12.2006
asculta ce a spus colegul mai sus, ia un incarcator care merge la tel tau, desfa.l si analizeaza.l

Edited by andrei_221, 26 April 2015 - 12:30.


#22
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Am incercat...mam legat la intrarea unui incarcator auto cu 12v si incarca vreo 5 sec dupa care se opreste...totusi a evoluat de la 1 la 5 sec :P

#23
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Deci revin dinnou...incarcatoarele astea de la samsung sunt ciudate am luat incarcator auto si mam legat cu 12v de la un redresor pe intrare si nu incarca....mam legat la secundarul trafului de la incarcatorul samsung si nu incarca...e ciudat nu incarca nicicum...ce au la baza?care e blocarea?are un mic controller...mam uitat pe datasheet ala functioneaza intre 0.3 si 40v ar trebui sami functioneze si de la o baterie de la cea externa....am puso si scoate la iesire 3.8...3.9v da nu incarca...

#24
ing_vasile

ing_vasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.07.2010
poate gasesti ceva util  http://www.eevblog.c...m-aa-batteries/
http://www.instructa...iPods-iPhones-/

[ http://cdn.instructables.com/FAU/J7EI/GMIGG06V/FAUJ7EIGMIGG06V.LARGE.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ing_vasile, 19 May 2015 - 10:15.


#25
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Am incercat in feluri si feluri de moduri....vreau sa zic ca nu are nimic cu pinii de date...am desfacut o baterie externa cu care se incarca telefonul...iar cablul era format din 2 fire nu mai mult...pt date mai trebuia sa fie inca 2 fire in total 4 fire iar la mine in cablu erau doar 2 fire nu mai mult...

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 hajliparli, on 19 mai 2015 - 16:33, said:

Am incercat in feluri si feluri de moduri....vreau sa zic ca nu are nimic cu pinii de date...am desfacut o baterie externa cu care se incarca telefonul...iar cablul era format din 2 fire nu mai mult...pt date mai trebuia sa fie inca 2 fire in total 4 fire iar la mine in cablu erau doar 2 fire nu mai mult...


      Daca tu ai vazut numai 2 fire inseamna ca raspunsul e in alta parte, adica in mufa. Producatorii folosesc diverse tertipuri pentru a evita ceea ce incercati voi sa faceti, adica sa conectati un incarcator artizanal la telefon si sa-l distrugeti.
      http://www.ebay.co.u...=item43d6afe98d
      Am pus link catre o baterie externa. Nu este o baterie normala, ea contine o baterie+un invertor.
      Nu se poate incarca telefonul de la o baterie obisnuita asa pur si simplu.
      Trebuie sa ai o tensiune constanta si exact cea precizata de producator(5Volti in mod obisnuit). In plus, producatorii de telefone au inceput sa foloseasca diverse metode prin care detecteaza daca ai conectat un incarcator compatibil ori nu.

#27
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
In toate dispozitivele moderne exista integrate dedicate pentru incarcare (configurabili, care masoara tensiuni, curenti, se adapteaza curentilor pe care ii poate furniza sursa externa, supun la teste sursa etc). Orice incercare de "blanire tip DACIA 1310" nu rezulta decat in probleme sau, mai rau, fum si lumina de siliciu ars.

Asta pe langa cele mai "destepte" care folosesc doar incarcatoare dedicate.

Edited by dexterash, 20 May 2015 - 01:48.


#28
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Ok si care e metoda ca telefonul sa stie ca e incarcatorul sau nu? Tensiunea am reglato fixa la 5v folosind un regulator...pe langa asta tensiunea din bateria externa era de 5.27v...cablul ala nu are nimic special...am incercat sa incarc prin cablu ala si nu merge...cum fac telefonul sa stie ca are incarcator?

Urmatoarea actiune mam gandit so fac folosind un integrat dedicat pentru asa ceva..daca stiti ceva integrat de putere pentru asa ceva...

#29
ing_vasile

ing_vasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.07.2010
incerca o sursa de curent, ceva simplu cu 1 tranzistor ,si posteaza rezultatul pls

#30
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Am incercat cu un lm317 si nimic...lm se incalzeste putin da nu incarca

#31
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 22.12.2006
deci raspunsul ata in tensiune si in curent
gaseste combinatia si ai castigat

Edited by andrei_221, 21 May 2015 - 23:13.


#32
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Confectioneaza un cablu dupa schema din atasament.
Incarcarea functioneaza perfect pe tot ce se numeste Samsung,Nokia si multe altele.
Nu intereseaza configuratia pinului X din mufa micro sau miniUSB ce se introduce in telefon.
Attached File  USB incarcare telefon.png   8.82K   57 downloads

#33
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Am incercat schema si funcioneaza
trebuie sa fie in jurul a 5v neaparat altfel nu in cepe am incercat cu 4.07v si cu 6v si nu incarca trebuie 5v.
pentru alte tensiuni ma gandesc ca trebuie recalculate rezistentele dar la 5v functioneaza
multumesc tuturorde ajutor

#34
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 bit 61, on 22 mai 2015 - 09:17, said:

Confectioneaza un cablu dupa schema din atasament.
Incarcarea functioneaza perfect pe tot ce se numeste Samsung,Nokia si multe altele.
Nu intereseaza configuratia pinului X din mufa micro sau miniUSB ce se introduce in telefon.
USB incarcare telefon.png


    @bit61: foarte tare schema, geniala chiar, in special polarizarea lui Data-.

@ing_vasile a adaugat mai devreme o schema aproape identica, doar ca nu sunt precizati pinii de iesire.
      Pe langa +5V, GND....mai trebuie si 3V(logic 1) pe DATA+.

#35
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Schema originala este de la Apple.
Si rezistenta de 43K este legata la +5V.
Functioneaza uneori cu alte marci de telefoane.
Daca se leaga Data - la Gnd printr-o rezistenta de 23K  functioneaza OK.
Nu trebuie sa fii geniu sa intelegi ce se intimpla cind legi 2 rezistente in paralel.

#36
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 bit 61, on 25 mai 2015 - 06:58, said:

Schema originala este de la Apple.
Si rezistenta de 43K este legata la +5V.
Functioneaza uneori cu alte marci de telefoane.
Daca se leaga Data - la Gnd printr-o rezistenta de 23K  functioneaza OK.
Nu trebuie sa fii geniu sa intelegi ce se intimpla cind legi 2 rezistente in paralel.
O intrebare...am o baterie externa(POWERZILLA 11000).Sunt foarte multumit de ea cu o singura exceptie, cand alimentez(alimentez nu incarc) diverse device-uri cu ea(device-uri de mic consum, cum ar fi boxe de laptop care se alimenteaza la USB) se opreste automat dupa cateva secunde, ca si cum nu ar avea nimic conectat, se poate face ceva sa nu se mai opreasca ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate