Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Beton peste beton

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 maximg, on 23 aprilie 2015 - 23:56, said:

-Domeniu de activitate ??? Curios ! ...Unul dintre ele ......Mai precis cu ce va ocupati ?
Omul curios moare repede, să știi. Posted Image

 maximg, on 23 aprilie 2015 - 23:56, said:

Bingo ! Ai descoperit adezivul pt beton ! Folia !
Nu ai priceput nimic, din ceea ce am zis până acum, este? Posted Image
Pentru tine,  că te văd spiritual, îți deslușesc: dacă toarnă beton cu o grosime de 10 cm nu are nevoie de niciun adeziv, sau alte minuni de ancorare.

 maximg, on 23 aprilie 2015 - 23:56, said:

la pardoseala este total diferit ! Este in interior si intre ziduri , deci alte conditii ...
Știi cam cât poate penetra apa în betonul netratat? Așa, de curiozitate numai... Că văd că îi tot dați zor cu condițiile astea speciale. Bănuiesc că nu, că altfel nu ați mai enunța aiureala asta.
Voi ați turnat vreodată beton pentru pardoseli sau parcări exterioare? Dacă da, cam câți metri pătrați?

Edited by mario_bril, 24 April 2015 - 00:04.


#20
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 mario_bril, on 24 aprilie 2015 - 00:08, said:


Voi ați turnat vreodată beton pentru pardoseli sau parcări exterioare? Dacă da, cam câți metri pătrați?
Care este relevanta ???

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 maximg, on 23 aprilie 2015 - 23:56, said:

4 tone este mizilic , nu spune nimic
Posted Image
Serios? Ia întreabă omul, cu ce vrea să se urce pe trotuarul ăla din poză? Cu camioanele? Ești fantastic, pe cuvântul meu. Când am spus 4 tone pe o pardoseală de beton, tu ai înțeles că pe întreaga suprafață se aplică o greutate de 4 tone distribuită? Cu practica văd că nu le ai, dar nici cu teoria?

 maximg, on 24 aprilie 2015 - 00:10, said:

Care este relevanta ???
Relevanța este că ai practică zero, dar vii să combați ceva ce funcționează în practică de zeci de ani buni. De fapt, care e problema care te deranjează? Folia aia nenorocită de PVC? Sau armarea? Chiar, i-ai spus omului ce să facă, mai puțin cum să o armeze. Oferă-i soluția completă, domnule.

L.E. Cât ziceai că poate penetra apa în beton? Intră 10 cm? Posted Image

 maximg, on 23 aprilie 2015 - 23:56, said:

@ vasile / curata betonul , desfaci toate crapaturile , scoate ce " suna " nasol " gaurile si gaurelele , le cureti , eventual un furtun cu prtesiune ....
Noul beton va fi mai lat . Pe laterale la vechiul beton faci un fel de bordura mai adinca decit vechiul beton si te inalti peste el. Cam in felul asta poti rezolva problema .
Sper sa intelegi din poza .
E o soluție aiurită, ca de altfel întreg răspunsul tău. E suficient să cofreze la dimensiunile existente.

Edited by mario_bril, 24 April 2015 - 00:27.


#22
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Cred ca faci o confuzie .
Cele 4 tone nu aveau legatura cu trotuarul ...
Alta confuzie :
Nu compara hirtia Kraft cu " folia " ca sint totusi lucruri diferite iar folosinta uneia sau alteia se face daca se doreste separarea straturilor de beton ....
In cazul de fata ce sa separe si pt care motiv .
N-am spus nimic de armare deoarece merge si fara , depinde ce vrea omul si cit dispune ...ca asa recomandam  o grinda mica in bordura aceea , " cupoane" in vechiul trotuar si o plasa ... dar poate este prea costisitor

#23
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 maximg, on 24 aprilie 2015 - 00:28, said:

Cred ca faci o confuzie .
Cele 4 tone nu aveau legatura cu trotuarul ...
Da' cu ce? Cam ce încărcare ar trebui să aibă o pardoseală industrială? Câte tone ar trebui, știi? Evident, nu.

 maximg, on 24 aprilie 2015 - 00:28, said:

Alta confuzie :
Nu compara hirtia Kraft cu " folia " ca sint totusi lucruri diferite iar folosinta uneia sau alteia se face daca se doreste separarea straturilor de beton ....
In cazul de fata ce sa separe si pt care motiv .
Păi eu am crezut că ai citit postările mele anterioare. când colo, te-ai repezit ca taurul la muletă. În fine, îți reiau, pentru că văd că nu ai fost atent: pentru a preveni apariția fisurilor de contracție, datorită deshidratării rapide. Numai din acest simplu motiv, nu de altceva.

 maximg, on 24 aprilie 2015 - 00:28, said:

N-am spus nimic de armare deoarece merge si fara , depinde ce vrea omul si cit dispune ...ca asa recomandam  o grinda mica in bordura aceea , " cupoane" in vechiul trotuar si o plasa ... dar poate este prea costisitor
Așa știi tu, că betonul merge și fără armare? Care este rezistența betonului simplu, nearmat, la încovoiere? Că tot vorbea un coleg pe aici de treaba asta. Hai, măcar pe asta ar trebui să o știi.
L.E. Dacă folosește plasa de armare, aceasta ar trebui montată nu pe suprafața existentă, ci înălțată cam cu 4-5 cm pentru a fi la mijlocul stratului proaspăt turnat.

@Inițiator:
Vezi că ar fi bine să elicopterizezi betonul, imediat după turnare. După aceea, se aplică prin pulverizare un strat de sigilant. Încă un amănunt pe care colegii cu teoria au uitat să ți-l spună.

Edited by mario_bril, 24 April 2015 - 00:53.


#24
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 mario_bril, on 24 aprilie 2015 - 00:39, said:

@Inițiator:
Vezi că ar fi bine să elicopterizezi betonul, imediat după turnare. După aceea, se aplică prin pulverizare un strat de sigilant. Încă un amănunt pe care colegii cu teoria au uitat să ți-l spună.
Ti-am spus ? O dai in diverse !
Elicopterizare la trotuar .... si ce sa mai faca ????
Hai ca te contactez cind voi construi o naveta spatiala !

#25
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 maximg, on 24 aprilie 2015 - 00:52, said:

Ti-am spus ? O dai in diverse !
Elicopterizare la trotuar .... si ce sa mai faca ????
Hai ca te contactez cind voi construi o naveta spatiala !
Vezi, dacă ai practica zero, cum te minunezi? Pai tocmai faptul ca e un trotuar, impune un minim aspect estetic. Asta in primul rând. Apoi, pentru ca ar fi trebuit măcar atâta lucru sa s™tii, elicopterizarea mai are un alt rol, extrem de important: sa aducă la suprafat›a laptele de ciment. Asta, ca tot ii dădeat›i zor cu agent›ii atmosferici. Pentru ca e vizibil ca habar nu ai, ît›i explic si pentru ce trebuie acest lucru. Pentru a scădea porozitatea superficiala a betonului, creând astfel o mai buna rezistenta la gelificare si la actiunea apei. Elicopterizarea nu e mare lucru, dacă ai un elicopter de mâna.

Deja am intrat in prea multe amănunte , cu cineva care nu poseda cunostinte avansate despre betoane. Des™i, ar mai putea fi multe de spus, chiar si pentru o simpla turnare de beton la un trotuar.

P.S. Dacă ai lasă fumurile la o parte, ai avea ce sa înveti cu privire la pardoselile din beton.

Edited by mario_bril, 24 April 2015 - 02:10.


#26
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 mario_bril, on 24 aprilie 2015 - 01:56, said:

...........

P.S. Dacă ai lasă fumurile la o parte, ai avea ce sa înveti cu privire la pardoselile din beton.
Mereu invat ceva , dar de la tine CE ?
Daca tu spui sa elicopterizeze trotuarul , ok , vrei sa omori omul sa-si rupa gitul . Incerca sa pricepi ca asta nu este o solutie pt trotuar ci pt alt tip de pardoseli .
Daca vrei sa epatezi , problema ta , dar vezi ce naiba spui ca incurci grav lucrurile .
Daca vrei sa te pui la punct : http://www.ernst-und...n-kalender-2015

#27
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
o sa folosesc neaparat o plasa de armatura cea mai mica posibila, de 4mm
nu am mai auzit de elicopter pentru beton am prieteni ce lucreaza in constructii dar nu cred ca au asa ceva
sigilantul nu e acelasi lucru cu praful de ciment aruncat peste beton?

#28
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Ai grija sa ai proiect verificat pe legea 10 si plan de control de la isc Posted Image

#29
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 vasilefi, on 24 aprilie 2015 - 07:31, said:

  • o sa folosesc neaparat o plasa de armatura cea mai mica posibila, de 4mm

  • nu am mai auzit de elicopter pentru beton am prieteni ce lucreaza in constructii dar nu cred ca au asa ceva

  • sigilantul nu e acelasi lucru cu praful de ciment aruncat peste beton?
  • Bine, dar plasa să o pui la o înălțime de 4-5 cm față de betonul vechi, pentru a fi la mijlocul plăcii de beton ce urmează a fi turnată.

  • Elicopterul manual uite așa arată (ăsta e mai mare, sunt și mai mici, însă):
    [ http://www.pardoseli.net/imagini/betoane/b4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

  • Nu, sigilantul este o soluție chimică specială. Uite unde ai putea găsi: http://www.sikashop....ilant-uv-331545

 maximg, on 24 aprilie 2015 - 04:45, said:

Mereu invat ceva , dar de la tine CE ?
Daca tu spui sa elicopterizeze trotuarul , ok , vrei sa omori omul sa-si rupa gitul . Incerca sa pricepi ca asta nu este o solutie pt trotuar ci pt alt tip de pardoseli .
Daca vrei sa epatezi , problema ta , dar vezi ce naiba spui ca incurci grav lucrurile .
Daca vrei sa te pui la punct : http://www.ernst-und...n-kalender-2015
Mulțumesc, ești extrem de amabil. Mai bine ai participa la o expoziție, se numește World of Concrete și sunt anual ținute în Las Vegas și una în Paris.
Ți-am pus câteva întrebări, nu ai reușit să răspunzi la niciuna dintre ele. Mie îmi este clar cât de mult te pricepi.

L.E. Așa scrie în cartea pe care ai oferit-o cu dărnicie? Că poți să nu armezi betonul?

Edited by mario_bril, 24 April 2015 - 10:07.


#30
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 mario_bril, on 24 aprilie 2015 - 09:44, said:

  • pentru a fi la mijlocul plăcii de beton ce urmează a fi turnată.
Asa ai facut tu 36.000 de postari?

#31
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 gabian22, on 24 aprilie 2015 - 09:46, said:

Asa ai facut tu 36.000 de postari?
Ce nu pricepi? Vrei să-ți fac o schiță? :huh:
În loc să vii cu atacuri ad hominem mai bine l-ai învăța pe colegul maximg că betonul se armează întotdeauna.

Edited by mario_bril, 24 April 2015 - 10:05.


#32
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Betonul NU se armeaza intotdeauna.

#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 badsica, on 24 aprilie 2015 - 10:08, said:

Betonul NU se armeaza intotdeauna.
Da? Poți turna plăci din beton nearmat?

Edited by mario_bril, 24 April 2015 - 10:48.


#34
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
de ce nu pui pavele si ai scapat?

#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 conu71, on 24 aprilie 2015 - 10:52, said:

de ce nu pui pavele si ai scapat?
Peste beton nu este recomandat, să știi. Nu ai scurgere a apei pluviale.

Edited by mario_bril, 24 April 2015 - 11:37.


#36
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 mario_bril, on 24 aprilie 2015 - 10:47, said:

Da? Poți turna plăci din beton nearmat?
Din confuzie in confuzie .
Ai facut din trotuar , placa , si de aici solutii aiuritoare , gen elicopterizarea ....
Nu , n-ai intrebat nimic si n-ai notiune de economie .
Da , se poate turna beton si fara armatura , asa cum am spus , depinde de teren si cit vrei sa investesti , daca se justifica .
Rombeton ( statia ) iti spune ceva ?????

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate