Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Apartament nou in Popesti Leordeni

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

 me_raul, on 23 aprilie 2015 - 15:38, said:



Dar apartamentul de care vorbesc e la etajul trei, deci e posibil sa le simt.
Mi-am dat seama ca blocul e chiar dupa cea de a doua intersectie a Drumul Fermei cu Popestii Vest, in dreptul depoului de metrou, la mica distanta de acesta. Am facut o poza si am marcat locul blocului.


LE: Btw, vad ca Metropolitan e mai departe de metrou.

Uite mai citeste si pe aici:

http://forum.softped...i/page__st__432

Gasesti si stiri legate de acest subiect si de diferite demersuri ale locuitorilor din zona pe google.

Legat de amplasare. E doar o strada Drumul Fermei(cea care se vede si la tine pe harta) si intersectia cu popesti vest este inundabila.

#20
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Intr-o sesizare se discuta de micro-seisme:

Quote

Astfel, functionarea presei de 12.000 tone forta produce in continuare micro-seisme zonei rezidentiale din vecinatate, afectand in mod accelerat si iremediabil structura de rezistenta a cladirilor situate in complexele Metropolitan Residence I si II si Corvaris Residence 4 si 5.

Am deja o fisura mare in pretele din sufrageria apartamentului in care locuiesc. Fisura a aparut in camera unde se resimt cel mai puternic seismele provocate de presa IMGB.
Nu putem continua asa. Disconfortul psihic si fizic nu sunt de suportat.
http://www.protectia...-drumul-fermei/

Pentru ca aici (pe un alt forum) sa se vorbeasca recent si de intensitatea lor:

Quote

Sa speram ca autoritatile vor obliga proprietari Uzinei IMGB sa-si upgradeze presa pentru a nu mai produce vesnicele mini-cutremure de 1-3 Grade pe scara Richter.
http://noulpopesti.r...hp?f=11&t=22589

Iar din acest articol (ceva mai vechi) se poate afla cam cu ce se ocupa actualul proprietar al IMGB-ului (Doosan) si cam ce greutate pot atinge piesele pe care le fabrica:
http://www.zf.ro/zf-...rezent-11524413

PS Aici se confirma (ce se amintea mai devreme pe forum) ca vibratiile sunt resimtite la etajele superioare:

Quote

Undeva in zona exista o presa f puternica (12000t) care este folosita tot 6zile din 7 incontinuu. Aceasta operatiune produce niste vibratii f puternice care se simt in toate imobilele de pe o arie destul de mare, de la etajul 2 in sus.
http://www.avocatnet...are-proces.html

Edited by soft0811, 24 April 2015 - 01:26.


#21
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
Adica IMGB are fabrica acolo de xx ani - intr-o zona periferica si industriala, produce ceva piese mamut cu presa mamut... vine dezvoltatorul x si tranteste un bloc pe langa si dupa se face scandal ca IMGB sa nu mai produca sau sa isi faca upgrade la echipamente.

Funny :)

#22
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Iti dai seama ca aceste petitii nici nu ar trebui luate in seama... Cum ai spus si tu, dezvoltatorii stiau dinainte ca acolo se lucreaza piese de mare tonaj si ca sunt anumite inconveniente.

#23
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Asta e din seria "sa desfiintam aeroportul Baneasa ca ne-am facut vila pe pista si ne deranjeaza avioanele". Posted Image

#24
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
In orice oras civilizat intreprinderile se relocheaza.Este normal acest lucru.Orasul se extinde.Cand au fost facute fabricile acolo era camp,la fel cum era si in Militari,cum era si in Titan,cum era peste tot.Acum ce facem,nu ma creste orasul ca sunt cateva uzine in jurul lui.Intradevar,aceste lucruri trebuie gandite inainte.Evident ca dezvoltatorii stiau dar la fel si cei cate au cumparat in zona stiam ca exista IMGB-ul acolo si eu cel putin mi-am asumat acest lucru si imi este clar ca cel putin 5-6 ani fabrica va fi inca acolo.Evident ca la un moment dat va disparea.Cum a disparut si Fabrica de Tevi sudate de la captul lui 21 sau cum au disparut si altele.De exemplu,Policolor se muta din Titan in Militari.Deci se pot face si relocari.

#25
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Coreeni au investit masiv in Doosan IMGB. Eu nu as miza pe faptul ca IMGB-ul o sa dispara prea curand.
Si nici nu ar trebui sa dispara. Cine isi cumpara vizavi de IMGB, o face cu buna stiinta.

#26
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Care e aria in care se resimt acele vibratii? La mai mult de 500m se simt? @patty la tine se simt?

#27
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Depinde cum este unda de soc.Unii simt,altii nu.

#28
maramina

maramina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2015
Buna,

Eu te pot ajuta cu informatii despre dezvoltatorul Lazar Marcel, NU CUMPARA NIMIC, NICIODATA DE LA EL ! este o persoana de cea mai joasa speta.
Inainte sa va aruncati cu capul ianinte si sa cumparati apartamente de la acest individ mai bine interesati-va ce a mai construit si cum s-a comportat dupa ce a vandul apartamentele din celelalte blocuri si casele.

Pe scurt odata vazut cu sacii in caruta nu l-a mai interesat de nimic !

#29
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Ar fi mai folositor pentru cei care citesc forumul sa spui cum se cheama ansamblurile respective Posted Image

#30
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

 maramina, on 30 aprilie 2015 - 13:56, said:

Buna,

Eu te pot ajuta cu informatii despre dezvoltatorul Lazar Marcel, NU CUMPARA NIMIC, NICIODATA DE LA EL ! este o persoana de cea mai joasa speta.
Inainte sa va aruncati cu capul ianinte si sa cumparati apartamente de la acest individ mai bine interesati-va ce a mai construit si cum s-a comportat dupa ce a vandul apartamentele din celelalte blocuri si casele.

Pe scurt odata vazut cu sacii in caruta nu l-a mai interesat de nimic !

Deja am luat hotararea sa nu cumpar, sora mea a avut posibilitatea sa il cunoasca la o vizionare si mi-a impartasit impresiile.
Vad ca ai postat la putin timp dupa ce ti-ai facut cont. Ai vrut special sa intri sa imi dai sfatul de mai sus?

 itzi-bitzi, on 30 aprilie 2015 - 14:01, said:

Ar fi mai folositor pentru cei care citesc forumul sa spui cum se cheama ansamblurile respective Posted Image

Nu stiu nici eu exact, s-ar putea sa se numeasca Allegria.

#31
maramina

maramina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2015
Toate cele 3 ansambluri construite se numesc Top Class Residence.

#32
valiratza

valiratza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.01.2008

 maramina, on 27 mai 2015 - 12:19, said:

Toate cele 3 ansambluri construite se numesc Top Class Residence.

Nu inteleg repulsia fata de acest domn Lazar. Eu am fost la o vizionare in top class residence si omul a fost chiar ok...poate imi impartasiti si mie experienta voastra cu el, sa stiu la ce sa ma astept

#33
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
O capitală fără margini. Bucureștiul se dezvoltă haotic

O mie de autorizaţii de construcţie pe an. Acesta e ritmul în care se dezvoltă Bucureştiul. Mii de apartamente şi sute de case se ridică la marginea oraşului. Înghesuite unele lângă altele sau răsfirate pe sute de metri, construcţiile dau Capitalei o nouă înfăţişare. Însă una total neuniformă. În birourile de la Primărie, haosul are o explicaţie: legea urbanismului e proastă şi nu îi dă autorităţii puterea să intervină şi să aşeze locuinţele la linie! Ca de obicei, acest lucru se întâmplă doar în România.


Prelungirea Ghencea, în zona de sud-vest a Capitalei, este exemplu de haos urbanistic. Zeci de vile şi ansambluri de blocuri au fost ridicate în ultimii ani chiar la marginea drumului. Şoseaua, cu o bandă pe sens, nu a fost proiectată pentru o asemenea aglomerare. Acum e sufocată.
„Era câmp peste tot aici, acum uitaţi ce este. Blocuri... Cum se schimbă lumea, peste tot”, spune un cioban din zonă.
Cei care au vrut o oază de linişte şi-au ridicat casele direct pe câmp, după propriile criterii.
„Ce vedeţi pe aici, pietrişul ăsta, noi l-am procurat pentru că se făceau noroaie. Degeaba veneam noi de la astfalt pentru că aici era nenorocire”, spune proprietarul unei case.
Împărţiţi între Bucureşti, Bragadiru şi Domneşti, oamenii nu ştiu cui să se plângă.
„Nu s-a ocupat nimeni de povestea asta. Adică, domnule, când se aprobă un proiect, vino la faţa locului şi trasează. Îi spui: domnule, uite, aici, aici şi aici”, mai spune omul.
Anunţurile care promit o viaţă senzaţională, ieftină şi fără riscuri sunt la tot pasul. Preţurile mici atrag oameni dispuşi la compromisuri. Şi nu e singura zonă cu probleme.
Adrian Bălteanu, arhitect, Observatorul Urban Bucureşti: Sunt cazuri de artere majore în nordul Bucureştiului care au de-a lungul lor mai multe PUZ-uri făcute de investitori privaţi şi fiecare PUZ are un alt profil transversal al străzii. Adică uneori ai strada mai lată, mai scurtă, pe stânga lărgită, pe dreapta lărgită.
„Văzute de sus, casele de la marginea Bucureştiului arată ca nişte ciuperci apărute la întâmplare, pe un câmp, după ploaie. Cele mai multe dintre ele nu au utilităţi, iar drumurile de acces sunt construite în funcţie de case şi nu invers, aşa cum ar fi normal. Cu totul altfel se procedează însă în vestul Europei”, transmite Adrian Cojocaru, corespondent Digi24.
„În Spania în cazul extinderii unui oraş, de exemplu cum este capitala Madrid, toate amănuntele sunt puse la punct încă dinainte să apară construcţiile. Zona este amenajată perfect de către autorităţi. Există străzi, există sistem de iluminat public, iar în zonele unde încă este zonă verde acolo sunt trase toate utilităţile. Ce îi rămâne constructorului să facă? Evident, să construiască clădiri”, transmite corespondentul Digi24 la Madrid Ciprian Bălțoiu.
Spaniolii au pregătit terenul pentru aproape 600 sute de apartamente şi zeci de case. Nimeni nu se poate abate de la regulă. În prealabil, terenurile au fost comasate, iar proprietarii au fost nevoiţi să cedeze anumite bucăţi de pământ în folosul comunităţii. Totul se construieşte unitar.
Diferenţele între felul în care arată periferiile marilor oraşe din Europa şi Bucureşti sunt uriaşe şi se văd cel mai bine din satelit.
De vină, spune arhitectul-şef al Capitalei, ar fi legea care e făcută prost: nu le permite autorităţilor să se atingă de proprietatea privată.
Gheorghe Pătraşcu, arhitectul-şef al Capitalei: Primăria stabileşte regulile generale în ce priveşte zonele astea limitrofe. Competenţa ei de autorizare este numai pe zona centrală, în zonele protejate. Competenţa de autorizare pe zonele periferice este la sectoare. Nu poate să acţioneze mai mult. Sigur, şi acolo există tot felul de presiuni pedentru că fiecare proprietar vrea să construiască cât mai mult şi cât mai în folosul lui. Nu se gândeşte deloc la interesul general.
Arhitecţii spun însă că legea există şi oferea soluţii viabile, dar a fost modificată în rău în 2011.
Adrian Bălteanu, arhitect, Observatorul Urban Bucureşti: Înainte de ultima modificare a legii exista obligativitatea ca primăria, prin comisa de urbanism, să analizeze zonele de dezvoltare a localităţilor şi să stabilească: „astea sunt zonele de dezvoltare şi nu altele”.
Pe lângă cele două milioane de locuitori ai Capitalei, cifre neoficiale arată că încă un milion de oameni stau la marginea Bucureştiului şi în comunele limitrofe. Dintre aceştia, 60% locuiesc în ansamblurile de blocuri ridicate în ultimii 15 ani, iar 40% în vile ridicate recent.

SURSA: http://www.digi24.ro...dezvolta haotic

Edited by Frankie, 12 June 2015 - 16:33.


#34
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Zi-le tu, Frankie! Zi-le si de pet-urile goale! Nu te lasa! :)

#35
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014

 Frankie, on 12 iunie 2015 - 16:31, said:

O capitală fără margini. Bucureștiul se dezvoltă haotic

O mie de autorizaţii de construcţie pe an. Acesta e ritmul în care se dezvoltă Bucureştiul. Mii de apartamente şi sute de case se ridică la marginea oraşului. Înghesuite unele lângă altele sau răsfirate pe sute de metri, construcţiile dau Capitalei o nouă înfăţişare. Însă una total neuniformă. În birourile de la Primărie, haosul are o explicaţie: legea urbanismului e proastă şi nu îi dă autorităţii puterea să intervină şi să aşeze locuinţele la linie! Ca de obicei, acest lucru se întâmplă doar în România.


Prelungirea Ghencea, în zona de sud-vest a Capitalei, este exemplu de haos urbanistic. Zeci de vile şi ansambluri de blocuri au fost ridicate în ultimii ani chiar la marginea drumului. Şoseaua, cu o bandă pe sens, nu a fost proiectată pentru o asemenea aglomerare. Acum e sufocată.
„Era câmp peste tot aici, acum uitaţi ce este. Blocuri... Cum se schimbă lumea, peste tot”, spune un cioban din zonă.
Cei care au vrut o oază de linişte şi-au ridicat casele direct pe câmp, după propriile criterii.
„Ce vedeţi pe aici, pietrişul ăsta, noi l-am procurat pentru că se făceau noroaie. Degeaba veneam noi de la astfalt pentru că aici era nenorocire”, spune proprietarul unei case.
Împărţiţi între Bucureşti, Bragadiru şi Domneşti, oamenii nu ştiu cui să se plângă.
„Nu s-a ocupat nimeni de povestea asta. Adică, domnule, când se aprobă un proiect, vino la faţa locului şi trasează. Îi spui: domnule, uite, aici, aici şi aici”, mai spune omul.
Anunţurile care promit o viaţă senzaţională, ieftină şi fără riscuri sunt la tot pasul. Preţurile mici atrag oameni dispuşi la compromisuri. Şi nu e singura zonă cu probleme.
Adrian Bălteanu, arhitect, Observatorul Urban Bucureşti: Sunt cazuri de artere majore în nordul Bucureştiului care au de-a lungul lor mai multe PUZ-uri făcute de investitori privaţi şi fiecare PUZ are un alt profil transversal al străzii. Adică uneori ai strada mai lată, mai scurtă, pe stânga lărgită, pe dreapta lărgită.
„Văzute de sus, casele de la marginea Bucureştiului arată ca nişte ciuperci apărute la întâmplare, pe un câmp, după ploaie. Cele mai multe dintre ele nu au utilităţi, iar drumurile de acces sunt construite în funcţie de case şi nu invers, aşa cum ar fi normal. Cu totul altfel se procedează însă în vestul Europei”, transmite Adrian Cojocaru, corespondent Digi24.
„În Spania în cazul extinderii unui oraş, de exemplu cum este capitala Madrid, toate amănuntele sunt puse la punct încă dinainte să apară construcţiile. Zona este amenajată perfect de către autorităţi. Există străzi, există sistem de iluminat public, iar în zonele unde încă este zonă verde acolo sunt trase toate utilităţile. Ce îi rămâne constructorului să facă? Evident, să construiască clădiri”, transmite corespondentul Digi24 la Madrid Ciprian Bălțoiu.
Spaniolii au pregătit terenul pentru aproape 600 sute de apartamente şi zeci de case. Nimeni nu se poate abate de la regulă. În prealabil, terenurile au fost comasate, iar proprietarii au fost nevoiţi să cedeze anumite bucăţi de pământ în folosul comunităţii. Totul se construieşte unitar.
Diferenţele între felul în care arată periferiile marilor oraşe din Europa şi Bucureşti sunt uriaşe şi se văd cel mai bine din satelit.
De vină, spune arhitectul-şef al Capitalei, ar fi legea care e făcută prost: nu le permite autorităţilor să se atingă de proprietatea privată.
Gheorghe Pătraşcu, arhitectul-şef al Capitalei: Primăria stabileşte regulile generale în ce priveşte zonele astea limitrofe. Competenţa ei de autorizare este numai pe zona centrală, în zonele protejate. Competenţa de autorizare pe zonele periferice este la sectoare. Nu poate să acţioneze mai mult. Sigur, şi acolo există tot felul de presiuni pedentru că fiecare proprietar vrea să construiască cât mai mult şi cât mai în folosul lui. Nu se gândeşte deloc la interesul general.
Arhitecţii spun însă că legea există şi oferea soluţii viabile, dar a fost modificată în rău în 2011.
Adrian Bălteanu, arhitect, Observatorul Urban Bucureşti: Înainte de ultima modificare a legii exista obligativitatea ca primăria, prin comisa de urbanism, să analizeze zonele de dezvoltare a localităţilor şi să stabilească: „astea sunt zonele de dezvoltare şi nu altele”.
Pe lângă cele două milioane de locuitori ai Capitalei, cifre neoficiale arată că încă un milion de oameni stau la marginea Bucureştiului şi în comunele limitrofe. Dintre aceştia, 60% locuiesc în ansamblurile de blocuri ridicate în ultimii 15 ani, iar 40% în vile ridicate recent.

SURSA: http://www.digi24.ro...dezvolta haotic
Frankie sunt de acord cu tot ce spui tu aici ,,DAR......
iar facem comparatii cu Spania ( sal mimim pe economie 1300E) germania (1500) franta (1300) etc etc.....ROMANIA 190 EURO .
iar de  tarile Nordice nu mai vreau sa vorbesc pentru ca sunt cu 200 ani inaintea noastra ca MENTALITATE URBANISM SI ETC ETC
vorbesti de cum arata blocurile de la periferie vazute de sus ...TE-AI UITAT SI LA CARTIERELE DRISTOR UNIRII BRANCOVEANU SI MILITARI ?????
Astea nu ti se par facute haotic doar pentru ca au mai multa verdeata??
Ai dreptate ca iesirea spre Domnesti pe o singura banda este criminala dar ....TU DACA AI FI AVUT TEREN IN ZONA AI FI CEDAT VREUN METRU PENTRU PRIMARIE SA LARGEASCA DRUMUL?????
Cand sa construit celebra AUTOSTRADA BUCURESTI -PLOIESTI stii cu cat au fost despagubiti oamenii din zona??? te  rog sa cauti pe google si o sa te crucesti.

Iar aceste articole postate de tine sunt pentru impresia artistica.
crezi ca cineva ar vrea sa locuiasca mai degraba in Domnesti Popesti Bragadiru ,,,sau in UNIRII,,,,TITAN....SALAJAN...HERASTRAU .....dar iar vorbim de masini straine cand noi abea ne permitem o Dacie,,,,,,,asta nu inseamna ca unii nu au Ferrari Bmw,,,,,DAR acestia sunt mult mai putini ( PE UNII II VEDEM LA TV ,,,,,IN VIZITA LA DNA Posted Image)))) )
Iar aia cu UN CIOBAN DIN ZONA a fost criminala,,,

Edited by Bebe_miezu, 12 June 2015 - 17:31.


#36
loredana_lory

loredana_lory

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.03.2016

 Groh, on 23 aprilie 2015 - 11:14, said:

Nici Metrorexul nu are in plan sa faca o pasarela.Cel putin asa am primit raspuns de la ei.
Ce treaba are Metrorexul cu pasarela???

 matrwe, on 24 aprilie 2015 - 08:38, said:

Asta e din seria "sa desfiintam aeroportul Baneasa ca ne-am facut vila pe pista si ne deranjeaza avioanele". Posted Image
:))) Normal, daca sunt zgomotoase!!! :))
Doamne fereste!!! Asta inseamna o tara plina de hoti si spaga!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate