Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Apartament nou in Popesti Leordeni

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Buna ziua,

Intentionez sa imi cumpar un apartement in Zona Popesti Leordeni Vest, spre depoul IMGB, intr-un bloc aflat in constructie pe strada Popestii Vest. Dezvoltatorul se numeste Marcel Lazar si am aflat de acest apartement dintr-un anunt de la Sud Imobiliar Expert, o agentie din zona. Initial m-a atras pretul si suprafata si planul (compartimentarea) apartamentului. Pretul este de 54900, mai scazut cu 4 mii de euro fata de anunturile precedente (am vazut ca anuntul fusese publicat si in luna anterioara vizionarii mele) adica in martie. Apartamentul are 3 camere. Blocul deocamdata este in constructie, si este ceva mai izolat, spre camp. Cei care cunosc zona stiu ca acum acolo este santier, si cred ca stiu deasemenea acest bloc, ridicat in prezent aproape pana la ultimul etaj, adica 5.
As dori sa stiu pareri despre zona in cauza, de la cei care s-au mutat in apropiere si cunosc mai bine ce se intampla pe acolo si cam care ar trebui sa fie asteptarile mele. Ma refer aici nu numai la apartament ci si la nivelul de zgomot, de praf si planul care ar urma sa fie realizat in materie de asfaltare si de iluminat stradal pe strada Popestii Vest. Intentionez deasemenea sa ma interesez si la primaria orasului Popesti Leordeni pentru astfel de informatii. Insa ma intereseaza si parerea unor oameni care stau in zona si cam cu ce se confrunta ei.

LE: AM deschis un topic nou pentru ca nu am cunostinta ca acest bloc ar tine de vreun complex anume, fiind vorba de un singur bloc, mai izolat de celelalte imobile, la vreo 200 de metri departare de acestea.

Edited by me_raul, 22 April 2015 - 23:19.


#2
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Initial am vrut sa-mi iau si eu in zona dar am renuntat din mai multe motive. Unul din ele fiind faptul ca se contruieste haotic si ti-as recomanda sa-ti iei undeva unde pe toate laturile deja este construit. S-ar putea sa ai surpriza dupa cativa ani sa-ti construiasca pe toate laturile la 2-3 m alt bloc. In toate zonele din bucuresti (unde este acceptabil ca pret) se practica acest "sport:".

#3
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Deja mi s-a spus ca pe o latura voi avea case, vile mici adica. Pe cealalta stiu sigur ca e strada de acces la bloc, in spate am deja o casuta mica construita deja imediat langa bloc. Nu prea ar fi cum sa ma inconjoare deca respecta asta.

#4
hellen2014

hellen2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2014
Sa fii atent ca blocul sa nu fie vizavi de IMGB - cei care locuiesc in acele blocuri au probleme cu vibratiile.
In rest nu sunt probleme majore (singura problema care trebuie mentionata ar fi canalizarea, care pe timp de ploaie torentiala nu face fata si mereu se folosesc vidanje).

#5
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Da, asta ar putea fi o problema, macar ca asa cat timp m-am plimbat pe acolo sau am stat si m-am uitat nu am simtit vibratiile si nici zgomot prea mare. Dupa cum spuneam, blocul este mai spre depou, acolo unde se opresc trenurile. Daca ar fi o cale de acces as ajunge in 2 minute la statia Berceni, ultima, mult mai repede decat la cea anterioara Dimitrie Leonida.

#6
hellen2014

hellen2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2014
Din ce am auzit, e in plan sa se construiasca o pasarela pietonala spre ultima statie de metrou -depou IMGB.

#7
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Da, asta mi a zis si mie agentul.

#8
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu luati de bune toate informatiile de la agenti. Pasarela e in plan de cativa ani dar doar atat. Primaria nu a facut nicio mișcare in acest sens in tot acest timp.

#9
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Nici Metrorexul nu are in plan sa faca o pasarela.Cel putin asa am primit raspuns de la ei.

#10
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

 nonameshadow, on 23 aprilie 2015 - 10:52, said:

Nu luati de bune toate informatiile de la agenti. Pasarela e in plan de cativa ani dar doar atat. Primaria nu a facut nicio mișcare in acest sens in tot acest timp.

De asta postez aici, ca nu iau de bun ce mi se spune la agentie.
Dar vreo miscare sa asfalteze strada aceea toata si  sa rezolve cu iluminatul ar face primaria?

Tocmai am sunat la primarie sa ma interesez daca domnul dezvoltator are autorizatie de constructie in zona, si mi s-a raspuns ca au pe pagina lor de internet trecute toate autorizatiile. Nu am gasit pe numele lui nimic, insa am gasit pe numele unei doamne, probabil sotia lui, o autorizatie de constructie a unui imobil la nr.33 al strazii Popestii Vest. Insa domnul de la primarie ma asigurase ca daca pe contractul de rezervare apare numele de Lazar Marcel tot asa trebuie sa apara si pe autorizatie. Numai ca nu am gasit nicio autorizatie de constructie pe numele lui pentru acea strada.

Edited by me_raul, 23 April 2015 - 11:25.


#11
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Blocul e dupa intersectia dintre popesti vest cu drumul fermei sau inainte?
Vezi ca la acea intersectie este o mare problema pentru ca terenul este mai jos si la fiecare ploaie se formeaza o balta.

Si popesti vest si drumul fermei au fost asfaltate dar asfaltul s-a distrus din cauza masinilor de mare tonaj.

Legat de vibratiile de la imgb nu le vei simti in timp ce mergi. Se simt doar cand stai jos... Asta am citit pe alte forumuri. Nu stiu sigur daca este adevarat.

#12
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Vibratiile se simt in functie de blocul in care stai si de etaj.Eu la 5 le simt,vecinii la 1-2 nu le simt.Pe de alta parte de vreo doua saptamani a fost liniste.

#13
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

 nonameshadow, on 23 aprilie 2015 - 11:44, said:

Blocul e dupa intersectia dintre popesti vest cu drumul fermei sau inainte?
Vezi ca la acea intersectie este o mare problema pentru ca terenul este mai jos si la fiecare ploaie se formeaza o balta.

Si popesti vest si drumul fermei au fost asfaltate dar asfaltul s-a distrus din cauza masinilor de mare tonaj.

Legat de vibratiile de la imgb nu le vei simti in timp ce mergi. Se simt doar cand stai jos... Asta am citit pe alte forumuri. Nu stiu sigur daca este adevarat.

Pai am sa merg la picnic zilele astea daca e frumos, undeva pe langa bloc :D Si am sa ascult sa vad daca se simt vibratii. Eu am ales etajul 3, deci daca e adevarat s-ar putea sa se simta, si asta nu e bine, chiar daca nu le aud, m-ar deranja sa stiu ca exista acolo si pamantul vibreaza constant.
Ideea e ca nu stiu la care intersectii te referi, ca strada Popestii Vest are doua intersectii cu Drumul fermei. Si cred ca blocul se afla intre cele doua, mai aproape de cea mai indepartata de statia Dimitrie Leonida.

 Groh, on 23 aprilie 2015 - 11:51, said:

Vibratiile se simt in functie de blocul in care stai si de etaj.Eu la 5 le simt,vecinii la 1-2 nu le simt.Pe de alta parte de vreo doua saptamani a fost liniste.

Dar metroul a mers si in aceste doua saptamani.
Ideea e ca blocul e mai aproape de depou, unde trenurile opresc si nu au viteza. Am vazut si eu ca blocurile situate mai aproape de Drumul Fermei, acela care se leaga de Sos. Berceni, sunt mai expuse zgomotului trenurilor care se apropie de ultima statie - Berceni, dar care apoi opresc.

#14
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Noi nu simtim vibratiile de la metrou.Nu stiu de cele excact langa iesirea din subteran dar noi astia din randul doi de blocuri nu avem probleme cu metroul.

#15
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

 nonameshadow, on 23 aprilie 2015 - 11:44, said:

Legat de vibratiile de la imgb nu le vei simti in timp ce mergi. Se simt doar cand stai jos... Asta am citit pe alte forumuri. Nu stiu sigur daca este adevarat.

Da-mi te rog pe privat daca mai ai unde ai gasit pe alte forumuri

 Groh, on 23 aprilie 2015 - 15:08, said:

Noi nu simtim vibratiile de la metrou.Nu stiu de cele excact langa iesirea din subteran dar noi astia din randul doi de blocuri nu avem probleme cu metroul.

Vibratii pot fi, chiar daca nu le simti, sau se poate sa nu le auzi fiind infrasunete, Acum depinde ce efecte au asupra constructiei, totusi vbim de blocuri de 4-5 etaje si mansarda.

Edited by me_raul, 23 April 2015 - 15:11.


#16
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu locuiesc la etj 5 in Metropolitan.Cum spuneam,cei de la etajele inferioare nu simt nimic.In Metropolitan 2 avem 10 blocuri.Unele simt,unele nu.Clar,daca mergi pe jos nu simti nimic.

#17
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007

 Groh, on 23 aprilie 2015 - 15:28, said:

Eu locuiesc la etj 5 in Metropolitan.Cum spuneam,cei de la etajele inferioare nu simt nimic.In Metropolitan 2 avem 10 blocuri.Unele simt,unele nu.Clar,daca mergi pe jos nu simti nimic.

Dar apartamentul de care vorbesc e la etajul trei, deci e posibil sa le simt.
Mi-am dat seama ca blocul e chiar dupa cea de a doua intersectie a Drumul Fermei cu Popestii Vest, in dreptul depoului de metrou, la mica distanta de acesta. Am facut o poza si am marcat locul blocului.


LE: Btw, vad ca Metropolitan e mai departe de metrou.

Attached Files


Edited by me_raul, 23 April 2015 - 15:41.


#18
hellen2014

hellen2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2014

 me_raul, on 23 aprilie 2015 - 15:38, said:

Dar apartamentul de care vorbesc e la etajul trei, deci e posibil sa le simt.
Mi-am dat seama ca blocul e chiar dupa cea de a doua intersectie a Drumul Fermei cu Popestii Vest, in dreptul depoului de metrou, la mica distanta de acesta. Am facut o poza si am marcat locul blocului.


LE: Btw, vad ca Metropolitan e mai departe de metrou.

Fii atent ca e posibil sa existe vibratii, desi nu e chiar in dreptul IMGB-ului, distanta mi se pare mica totusi fata de IMGB.

Nu metroul e problema, ci IMGB-ul. Am o colega care a avut nefericita inspiratie sa isi cumpere intr-un bloc vizavi de IMGB, si e zguiduita aproape zilnic de mici "cutremure". Blocul in sine e foarte ok, insa pozitionarea e de vina.
Insa bloculetele aflate mai spre "interior" nu au nici o problema cu asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate