Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Se merita Floresti(CLUJ) sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Buna seara, de curand vreau sa ma mut  singura problema este ca am o suma cam prea mica pentru cerintele mele aprox(41.000 E) si doresc o locuinta cu 2 camere mobilata si utilata.Am gasit doar in Floresti sau sa imi cumpar ap cu o camera dar nu stiu cat de tare se merita.Nu prea cunosc Florestiul asa ca va rog cei care stiti de Floresti sa ma lamuriti si pe mine daca se merita cumparat sau mai bine nu.VA multumesc!

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Se merita deoarece esti foarte aproape de Cluj, iar preturile sunt mult mai mici. De asemenea comuna e moderna, curata si cu aspect placut. Singura problema e reprezentata de faptul ca e cam aglomerat, fiind o crestere demografica uriasa in ultimii ani.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu SE merita.

Am avut si eu o tentativa, mi-a trecut.
Ideea e ca pierzi mult, mult timp, cu transportul...fie si cu masina proprie.
In plus, e un haos total in comuna aia. Blocuri noi ce rasar ca ciupercile dupa ploaie in jurul puilor, miros de $#!7 de la ferma, praf, nervi, etc.

Mai bine cauti in zona Baciu, Manastur. Sau, mai astepti.

View PostDaian95, on 22 aprilie 2015 - 20:46, said:

Se merita deoarece esti foarte aproape de Cluj, iar preturile sunt mult mai mici. De asemenea comuna e moderna, curata si cu aspect placut. Singura problema e reprezentata de faptul ca e cam aglomerat, fiind o crestere demografica uriasa in ultimii ani.
Pe tine nu te zgarie timpanul?!?!

Ai uitat de ferma de pui sau ce-o fi. Si nu e asa "paradise" nici acolo...ca iti cad ochii in gura cand vezi cat dai lunat pe transport&stuff. Ai nevoie de MF, drum in Cluj. Nu gasesti mancare pentru pisica seara? Drum in Cluj la Sora. Ai nevoie urgent de MD? Drum in Cluj.
Ai copii la scoala?! Huoo, drum in Cluj. Ai copii la liceu? Abonamente. Ai serviciu in Cluj? Bun venit in stilul Bucurestean.
LE:  Vrei in club? Scoate banu pe taxi, 35 RON. Vrei date romantic la restaurant, cu-n pahar de vin? Scoate banu, taxi. Vrei Șaorma buna? Scoate banu ca in Floresti nu ai. Vrei Catering/ comanda la domiciliu mancare? scoate banul ca livreaza contra cost in Floresti


Nu, mersi. Nu m-as duce sa stau in afara clujului nici sa fiu platit.


Eu zic sa calculezi foarte bine, dar foarte foarte bine toate costurile ulterioare.

Edited by lex404, 22 April 2015 - 20:58.


#4
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Daca suporti aglomeratia din trafic, timpul pierdut si sa locuiesti in afara orasului, atunci da, merita.

Mare atentie cine a fost constructorul imobilului, acolo au construit tot felul de firme fantoma si multi cumparatori au avut probleme cu finisajele, ulterior

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostByblos4, on 22 aprilie 2015 - 20:50, said:

Daca suporti aglomeratia din trafic, timpul pierdut si sa locuiesti in afara orasului, atunci da, merita.

Mare atentie cine a fost constructorul imobilului, acolo au construit tot felul de firme fantoma si multi cumparatori au avut probleme cu finisajele, ulterior

Da, stiu. Unei colege i-a picat tencuiala in bucatarie si faianta in baie...+probleme cu instalatia termica ( dintr-astea am si eu, tot bloc nou...bata-i vina ca-ti vine sa-i strangi de gat )

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Florestiul nu e comuna aia de langa Cluj celebra pentru blocurile super inghesuite, prost facute si ferma de pui fix intre blocuri, care raspandeste miresme deloc placute?
Daca da, eu n-as da banii aia nici in ruptul capului, 40.000 de euro sunt o tarla de bani. Nu stiu daca se merita sa muncesti atat ca sa strangi banii astia cu care sa cumperi mai apoi privilegiul unei vieti de sclavete.

Edited by Friskey, 22 April 2015 - 20:56.


#7
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postlex404, on 22 aprilie 2015 - 20:47, said:

Nu SE merita.

Am avut si eu o tentativa, mi-a trecut.
Ideea e ca pierzi mult, mult timp, cu transportul...fie si cu masina proprie.
In plus, e un haos total in comuna aia. Blocuri noi ce rasar ca ciupercile dupa ploaie in jurul puilor, miros de $#!7 de la ferma, praf, nervi, etc.

Mai bine cauti in zona Baciu, Manastur. Sau, mai astepti.


Pe tine nu te zgarie timpanul?!?!

Ai uitat de ferma de pui sau ce-o fi. Si nu e asa "paradise" nici acolo...ca iti cad ochii in gura cand vezi cat dai lunat pe transport&stuff. Ai nevoie de MF, drum in Cluj. Nu gasesti mancare pentru pisica seara? Drum in Cluj la Sora. Ai nevoie urgent de MD? Drum in Cluj.
Ai copii la scoala?! Huoo, drum in Cluj. Ai copii la liceu? Abonamente. Ai serviciu in Cluj? Bun venit in stilul Bucurestean.
LE:  Vrei in club? Scoate banu pe taxi, 35 RON. Vrei date romantic la restaurant, cu-n pahar de vin? Scoate banu, taxi. Vrei Șaorma buna? Scoate banu ca in Floresti nu ai. Vrei Catering/ comanda la domiciliu mancare? scoate banul ca livreaza contra cost in Floresti


Nu, mersi. Nu m-as duce sa stau in afara clujului nici sa fiu platit.


Eu zic sa calculezi foarte bine, dar foarte foarte bine toate costurile ulterioare.

Daca vrei cheltuieli mai ieftin atunci alegi Florestiul. Pentru cine nu isi permite o locuinta in Cluj, Florestiul e cam singura optiune.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Tocmai, acum e de cumparat acolo cat situatia e naspa. La ritmul in care se dezvolta, in cativa ani vor exista de toate acolo: magazine, farmacii, scoli, etc.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostDaian95, on 22 aprilie 2015 - 21:01, said:


Daca vrei cheltuieli mai ieftin atunci alegi Florestiul. Pentru cine nu isi permite o locuinta in Cluj, Florestiul e cam singura optiune.

Ce gluma buna ma Daiane.
O fasz cheltuieli mai ieftine, crede-ma. Eu cautam ap. 2 camere + living, bla blauri, zona faina. Floresti vs Cluj:
Pret cu 20% in Floresti
Haos in Floresti
Transport foarte nasol
Adauga taxiul noaptea/ seara, etc. Si daca nu el, atunci copiii lui ca nu o sa stea inchisi in casa si nici n-o sa se plimbe pe "ulite"
Adauga faptul ca eu vreau catering bun, nu aveam.
MD
MF
Farmacie ok
Liniste ( ooooooo da )

Actualmente locuiesc intr-un bloc nou ( 2006, prost facut ), dar nu-mi pare rau. Cat dau aici diferenta rezulta in transport.

#10
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View PostFriskey, on 22 aprilie 2015 - 20:56, said:

40.000 de euro sunt o tarla de bani. Nu stiu daca se merita sa muncesti atat ca sa strangi banii astia cu care sa cumperi mai apoi privilegiul unei vieti de sclavete.
probabil ca e credit

View PostMizu, on 22 aprilie 2015 - 21:01, said:

Tocmai, acum e de cumparat acolo cat situatia e naspa. La ritmul in care se dezvolta, in cativa ani vor exista de toate acolo: magazine, farmacii, scoli, etc.

Nu stiu unde se vor construi toate alea, ca intre blocurile acelea de multe ori nu ai loc nici sa plantezi un pom.

Chiar cica e o faza reala, cu un tip care nu-si putea deschide geamul daca si geamul vecinului de vizavi era deschis, nu era destul loc.


Iar cat priveste scolile, nu stiu cati dintre locuitori isi vor da copiii la o scoala din Floresti, cand Clujul e la cativa km.

Edited by Byblos4, 22 April 2015 - 21:06.


#11
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Parcuri are? Cat de mari? Cati mp/locuitor?
Daca are sub 100mp de parc de om nu merita.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostMizu, on 22 aprilie 2015 - 21:01, said:

Tocmai, acum e de cumparat acolo cat situatia e naspa. La ritmul in care se dezvolta, in cativa ani vor exista de toate acolo: magazine, farmacii, scoli, etc.

De 10 ani tot exista, acum vreo 3 ani era un zvon ca rasare si o universitate :lol:


Wtf, fiti putin mai maturi :D


ps. eu am vazut, batuti de soarta, doar oameni pana in 30 mutati in Floresti ( din cunostinte ) care isi blesteama zilele si ar fi in stare sa doarma si in masina, daca ar avea o baie.

#13
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Ai grija la sobolani in Floresti

#14
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View Postnoone2, on 22 aprilie 2015 - 21:05, said:

Parcuri are? Cat de mari? Cati mp/locuitor?
Daca are sub 100mp de parc de om nu merita.

Parcuri?>

Mergi 1 kilometru si ai camp, poti sa alergi acolo cat vrei, cu cu limba scoasa :)))

#15
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Nu e bine asa. Trebuie parc amenajat. Sa-i dam legatura lui utopium.

Edited by noone2, 22 April 2015 - 21:13.


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostByblos4, on 22 aprilie 2015 - 21:07, said:


Parcuri?>

Mergi 1 kilometru si ai camp, poti sa alergi acolo cat vrei, cucu limba scoasa Posted Image))
Okay, am inteles :lol:


De sobolani nu prea am auzit, dar ma interesez. Orice e posibil pentru ca aia vin la păpica viu ( ferma )

#17
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
S-ar putea sa nu ai gigabit de la RDS in Floresti, asa ca nu prea merita :-?

Edited by danzi23, 22 April 2015 - 21:19.


#18
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Singura problema este ca m-am saturat de platit chirie si am tot mers pe ideea ca nu doresc in Floresti pana am ajuns sa fac niste calcule.Intradevar nu cunosc situatia din Floresti prea bine,am incercat experimente destule gen dimineata vezi cat faci/seara la fel.De cand sunt in Cluj am cheltuit doar pe chirie 20.000,fara sa adaug cheltuielile si faptul ca sunt cu masina toata ziua.Dar am de ales intre 1 camera in Cluj cu 43.000 mobilat clasic bla bla bla, sau 33.000 lux,finisat mobilat etc.Nu dau banii pe apartamente langa ferma,ci in zone unde cred eu ca nu pute.Eu defapt incerc sa gasesc un beneficiu,ca lucruri negative sunt destule si cel mai important lucru auzit este ca "apartamentele din Floresti sunt ca Olcitul, odata cumparat il ai pe viata ca nu il mai vrea nimeni!':)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate