Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce curs sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
goodbye

goodbye

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2015
Am ajuns la un punct in care vreau sa-mi schimb directia in cariera.Locul de munca actual nu-mi ofera posibilitati multe si vreau sa ma apuc de un curs care sa fie cautat pe piata muncii.Am cautat si ce m-ar atrage ar fi cursul de receptioner si cel de ospatar.Nu stiu daca sunt cautate sau daca imi puteti voi recomanda alt curs care sa ma ajute in viiitor.Va multumesc.

#2
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Fa cursuri de contabilitate si poti incepe apoi cu cateva firme mici.

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ca ospatar tre sa cam fi jmenar..ca sa-i arzi pe fraieri la bani,ca de nu ramai cu 800 de lei salariu.

#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Bucatar , barman ... mai un vapor , o croaziera , un hotel in Irlanda si uite asa merge treaba ...

#5
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
@goodbay, cati ani ai? ce experiente/aptitudini/calificari anterioare?
cu limbile straine si cu operarea pe PC cum te descurci?

#6
goodbye

goodbye

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2015

View Postmarco71, on 22 aprilie 2015 - 18:27, said:

@goodbay, cati ani ai? ce experiente/aptitudini/calificari anterioare?
cu limbile straine si cu operarea pe PC cum te descurci?
20,doar liceul.
Engleza nivel avansat,iar la operarea pc ma descurc foarte bine,depinde la ce te referi,excel sau?

#7
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
la 20 de ani mai este timp sa incepi programarea pe calculator de la zero (incepi cu web -html/css-, treci apoi la baze de date -php, mysql-, eventual aplicatii daca tintesti f. sus -C/C++/C#/.net/java-) si te dezvolti in urmatorii 2-3 ani ... se cauta foarte mult programatori si in tara si pe dincolo, poti lucra si de acasa, in regim de freelancer, etc.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMariusH21, on 22 aprilie 2015 - 18:15, said:

Fa cursuri de contabilitate si poti incepe apoi cu cateva firme mici.
Daca acele cursuri sunt la o facultate economica, da. Altfel nu.

#9
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007

View PostMariusH21, on 22 aprilie 2015 - 18:15, said:

Fa cursuri de contabilitate si poti incepe apoi cu cateva firme mici.

Începe cu câteva firme mici să ce, să țină contabilitate? Și la bilanț ce face, semnează fără să fie autorizat?
Nu orice meserie poate fi practicată în baza cursurilor de scurtă durată. Dacă ar fi așa s-ar desființa facultățile și nu ar mai pierde nimeni 4-5 ani din viață urmându-le.

Inițiator, ce înclinații ai?

Edited by ammazon, 22 April 2015 - 19:28.


#10
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015

View Postammazon, on 22 aprilie 2015 - 19:27, said:

Începe cu câteva firme mici să ce, să țină contabilitate? Și la bilanț ce face, semnează fără să fie autorizat?
Nu orice meserie poate fi practicată în baza cursurilor de scurtă durată. Dacă ar fi așa s-ar desființa facultățile și nu ar mai pierde nimeni 4-5 ani din viață urmându-le.

Inițiator, ce înclinații ai?

Isi poate face o firma.

#11
goodbye

goodbye

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2015

View Postammazon, on 22 aprilie 2015 - 19:27, said:

Începe cu câteva firme mici să ce, să țină contabilitate? Și la bilanț ce face, semnează fără să fie autorizat?
Nu orice meserie poate fi practicată în baza cursurilor de scurtă durată. Dacă ar fi așa s-ar desființa facultățile și nu ar mai pierde nimeni 4-5 ani din viață urmându-le.

Inițiator, ce înclinații ai?
umaniste,matematica nu e punctul meu forte,am zis on primul post ce cursuri m-ar atrage.

#12
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Content writer...

Trebuie sa-ti gasesti si domeniul...

#13
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007

View Postgoodbye, on 22 aprilie 2015 - 19:33, said:

umaniste,matematica nu e punctul meu forte,am zis on primul post ce cursuri m-ar atrage.

Poți să te orientezi și către meseriile pe care le-ai specificat în primul post însă, la vârsta ta, eu aș ține cont de sfatul  colegului marco71.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgoodbye, on 22 aprilie 2015 - 18:00, said:

Am cautat si ce m-ar atrage ar fi cursul de receptioner si cel de ospatar.
E pacat ca tintesti asa jos. Aceste meserii pot aduce bani la tinerete. Ce te faci dupa 50 ani?
Incearca ce au zis colegii, la cata documentatie e pentru IT, nu ar fi rau sa incerci.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postgoodbye, on 22 aprilie 2015 - 18:00, said:

un curs care sa fie cautat pe piata muncii.
Sudura TIG/ WIG/ argon, chestii din astea

#16
Freyaa

Freyaa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 857
  • Înscris: 19.04.2015

View PostQuote

la 20 de ani mai este timp sa incepi programarea pe calculator de la zero (incepi cu web -html/css-, treci apoi la baze de date -php, mysql-, eventual aplicatii daca tintesti f. sus -C/C++/C#/.net/java-) si te dezvolti in urmatorii 2-3 ani ... se cauta foarte mult programatori si in tara si pe dincolo, poti lucra si de acasa, in regim de freelancer, etc.
Destul de greu de unul singur..dar nu imposibil.

Eu ti-as recomanda sa te orientezi spre ceva care sa-ti placa. Orice vei face din placere vei face bine si nu vei fi stresat si chinuit .
Si sa-ti mai spun o chestie: in viata nu conteaza doar partea financiara.



#17
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostFreyaa, on 23 aprilie 2015 - 11:17, said:

Si sa-ti mai spun o chestie: in viata nu conteaza doar partea financiara.


Aha, sigur. Asta daca esti tipul asta:

[ http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2012/08/25/article-2193378-14AF7559000005DC-741_964x690.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca nu esti el, o sa constati ca partea financiara conteaza foarte mult. Lasa textele de hipster, ca nu tin de foame.

#18
PNW

PNW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.08.2011

Quote

Am ajuns la un punct in care vreau sa-mi schimb directia in cariera.Locul de munca actual nu-mi ofera posibilitati multe si vreau sa ma apuc de un curs care sa fie cautat pe piata muncii.Am cautat si ce m-ar atrage ar fi cursul de receptioner si cel de ospatar.Nu stiu daca sunt cautate sau daca imi puteti voi recomanda alt curs care sa ma ajute in viiitor.Va multumesc.

Poti incerca cursul de ospatar daca dai link pe site la adresa : http://profesionalne...-turism/ospatar , cursul este destul de ieftin doar 400 lei si se invata destule tehnici in domeniu, care chiar daca ceilalti glumesc, cateva cunostinte trebuie sa aiba si ospatarul ca sa nu iti verse ciorba in poala si sa stie sa faca distinctie intre cutitul de peste si cutitul de friptura. Insa din experienta noastra cei care vin la curs sunt in general tineri, dar tot din experienta, sunt multi care acum servesc in restaurante de lux, unde nu castiga tocmai putin, acum ca in orice meserie important este sa o faci cu profesionalism si pasiune si restul vin de la sine. Parerea mea.
PS Vasele de croaziera sunt de asemenea o oportunitate de angajare facila, atentie insa ca nu intotdeauna plata e foarte buna.
Cat despre celelalte cursuri, da cateva click-uri pe site-ul http://www.profesionalnewconsult.ro si o sa gasesti peste 80 cursuri, destul de bine organizate si la preturi decente.

Edited by PNW, 30 June 2015 - 20:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate