Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

''Aparate radio de colectie''

- - - - -
  • Please log in to reply
1438 replies to this topic

#1225
daniele1626

daniele1626

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2008
salutare la toti!!!este cineva dintre voi care ar putea sa ma ajute cu schema radioreceptorului SELENA B-211 rusesec fabricat prin anii 1970-1980?daca da imi dati o poza a ei?va multumesc mult de tot si sunteti niste scumpici!!!!!!

#1226
radianr

radianr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 06.07.2007

 daniele1626, on 9th December 2009, 05:48, said:

salutare la toti!!!este cineva dintre voi care ar putea sa ma ajute cu schema radioreceptorului SELENA B-211 rusesec fabricat prin anii 1970-1980?daca da imi dati o poza a ei?va multumesc mult de tot si sunteti niste scumpici!!!!!!

Attached Files



#1227
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Azi am fost la un propietar de Festivals (Leningrad 57) ca sã mã joc cu un asemenea aparat. Din pãcate aþa de scalã de la telecomandã alunecã (fie s-a întins aþa, fie sunt înþepeniþi niºte scripeþi). Aparatul aratã aproape foarte bine (cu excepþia faptului cã ex-propietarul a pus ceva cald pe el (canã sau fierbãtor) ºi s-a dus o parte din lac (sau s-a mãtuit) ºi cã s-a rupt sigla în 2. Am constat cu uimire cã ºi telecomanda are 2 becuri de scalã (din pãcate erau arse). O altã chestie interesantã era cã scria "Diploma" pe spate (am impresia cã modelul ãsta de radio a primit un premiu la Expoziþia internaþionalã de la Bruxells). O chestie care nu îmi place la acest aparat e cã nu are acele registre vocale (gen cum sunt la Capri).
Am ceva întrebãri în legãturã cu acest aparat:
1) Au existat varinante care aveau 3 difuzoare, nu 4? (cu 3 ar fi Octava)
2) E normal sã bârâie tare în difzuoare când schimbi gamele?
3) Dacã dai pe cãutare automatã, poþi doar sã cauþi învârþi cu ajutorul motorului de cãutare butonul de cãutare sau îþi ºi cautã automat urmãtorul post?
4) Pânã când s-a fabricat acest model de radio?
5) De ce la antena de F.M. sunt 3 gãuri, deºi cablul bifilar nu are decât 2 picioare?

http://rw6ase.narod....eningrad57.html
http://proradioantic...=item&id_p=3446
http://oldradio.cqham.ru/tube.html

#1228
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Am primit un pacific 4 cu ceva defecte. Un chitz chitz intrat in el si a ros sarmele de la bobinele Us si Ul bauniec .. au mai ramas ceva crampeie dar nu stiu ordinea lor o schema ar fi foarte utila. Pe partea de U.U.S am resuit sa il trag in banda 91-108 mhz Prinde foarte frumos unele posturi impecabil problema este ca intre posturi se aude un sunet ciudat un fel de  " iiiiiiiiiii " care se amplifica pe la jumatatea benzi sa zic undeva in jur de 95-104 mhz din ce cauza apare acest brum? Mentionez ca acel brum nu afecteaza receptia doar de suprapune cu fasaitul respectiv U.U.S-uli in spatiul dintre posturi.Daca este nevoie revin cu poze eventual cu o mica filmare.

Edited by deckard22, 03 February 2010 - 01:18.


#1229
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Sper sa fie suficient de clara, mai am una scanata dintr-un Tehnium insa-i si mai neclara decat asta.

Attached Files



#1230
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Multumesc pelikanu.Utila ar fi o poza la cele 2 bobine pe bara de ferita mai detaliata sa observ ordinea de conectare

#1231
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Citat dintr-o discutie de pe alt forum:

"Bobina de unde medii(marcata in schema L208 si L209)areL208-70spire si L209-6spire
Bobina de unde lungi(marcata in schema L210 si L211) are L210-150spire si L211-10spire
bara de ferita este un baston de 15cm lungime si 1cm grosime (aproximativ).
Cu un aparat de masura poti detecta contactele de la soclu(daca il mai ai montat acolo)
exemplu:bobina L208 in schema scrie ca se monteaza cu un fir la comutatorul de M pinul 2 si celalalt fir in pinul 6.pune un tester de la ap de masura (pus pe scala 10 sau 100 ohmi)la pinul 2 si cu celant tester se cauta contactul la soclul bobinei.
Asa poti indentifica toate contactele .Eu asa am indentificat contactele la bobina .Din pacate nu mai am acel aparat de radio ca sa ti spun exact cum vin firele.Sper sa poti sa faci acel radio cu ce ti-am scris eu.Spor la treba!!
ATENTIE!!CIND INDENTIFICI FIRELE LA BOBINA DE UM COMUTATORUL SA FIE APASAT PE UM LA FEL SI LA UL.
http://fotoshare.inf.../hpacifichh.jpg "

Sper sa poti identifica macar bobinele dupa indicatiile acestea.

#1232
boerica

boerica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2010
Va salut, am o mare rugaminte ,deunazi mergand prin tirgul saptamanal am gasit un radio la fel cu primul radio care l-am avut cand eram copil ,si am hotarat sa-l achizitionezsi sa-l reconstitui (ca o nostalgie) dar nu mai stiu cum se numeste si imi trebue si schema electronica .Daca cineva poate si doreste sa ma ajute va foarte multumesc.

Attached Files



#1233
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
Pune macar un nume , marca ceva ! Nu se poate sa nu fie afisat acolo !

#1234
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,923
  • Înscris: 24.11.2006
Din cate imi aduc eu aminte e vorba despre un radio care folosea tranzistoare de tip EFT 317-319, cu germaniu, dioda de detectie si transformatoare pentru etajul final de iesire. Am avut asa ceva in bucatarie cand eram copil, acum multi ani. Schema era copiata dupa un radio frantuzesc, tin minte ca functiona pe baterii, 6 bucati R20 timp de 6 luni. Daca imi aduc amite parca avea si un bec la scala. Dupa aceea tatal meu l-a "modernizat" si l-a facut sa functioneze la reteaua electrica, transformator de sonerie plus punte redresoare si condensatori.  :coolspeak: Vremuri... Avand antena exterioara ascultam Europa libera. Din pacate tatal meu nu-si mai aduce aminte denumirea exacta, cu atat mai putin eu. Mi-ar fi spus ca ar fi vorba de Carmen?!? eu unul n-as crede asa ceva. Daca mai gasesc ceva din acel radio iti donez respectivele piese cu placere. Scuze daca informatiile nu sunt precise si nu te ajuta prea mult.

#1235
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca ai sasiul se poate sa fie notat si un cod de fabrica.
Stiu ca exista o varianta  cu tranzistoare denumita ''MIORITA''. B)

#1236
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut si bine ai venit pe forum.

Cauta atent indicativul scris pe capacul din spate ( daca il mai are ).
Ai putea afla ce model este daca te uiti atent pe sasiul lui.
De obicei aveau o eticheta cu modelul, anul de fabricatie, etc.

#1237
boerica

boerica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2010
Va multumesc tuturor celor care mi-ati scris ,in adevar si eu am cautat ceva serie pe sasiu si pe capac dar nu am observat decat seria de fabricatie 27 29754 du pa ce am citit sugestiile dvs. am mai cutat cu mai multa atentie si!!! am gasit.S641T,foarte stearsa dar cu ajutorul unei lupe am descifrat.acum imi amintesc si eu ca Miorita ar fi fost numele.am gasit pe acest forum doua scheme de miorita dar nu este ca la aparatul meu (etajul final audio la mine este cu un singur transformator)

Edited by mister_rf, 17 February 2010 - 10:11.
foloseste butonul de raspuns rapid!


#1238
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Schema seamana cu asta?
Attached File  DSCF2874.JPG   1.07MB   195 downloads
Attached File  DSCF2876.JPG   1.17MB   134 downloads

Edited by pelikanu, 17 February 2010 - 03:23.


#1239
boerica

boerica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2010
Da, cred ca problema este rezolvata .Schema este OK cu varianta modificata (alimentare nediferentiala ptr. finalul audio)daca nu lipseau cateva rezistente din zona tranzistorilor finali as fi rezolvat problema .Mii de multumiri tuturor.si daca o sa pot sa-mi aduc aportul vreodata la rezolvarea unei probleme tehnice ,ovoi face cu bucurie.

Edited by mister_rf, 17 February 2010 - 10:10.
quote inutil!!!!!!!!!!


#1240
boerica

boerica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2010

 un_el, on 16th February 2010, 10:05, said:

Din cate imi aduc eu aminte e vorba despre un radio care folosea tranzistoare de tip EFT 317-319, cu germaniu, dioda de detectie si transformatoare pentru etajul final de iesire. Am avut asa ceva in bucatarie cand eram copil, acum multi ani. Schema era copiata dupa un radio frantuzesc, tin minte ca functiona pe baterii, 6 bucati R20 timp de 6 luni. Daca imi aduc amite parca avea si un bec la scala. Dupa aceea tatal meu l-a "modernizat" si l-a facut sa functioneze la reteaua electrica, transformator de sonerie plus punte redresoare si condensatori.  :coolspeak: Vremuri... Avand antena exterioara ascultam Europa libera. Din pacate tatal meu nu-si mai aduce aminte denumirea exacta, cu atat mai putin eu. Mi-ar fi spus ca ar fi vorba de Carmen?!? eu unul n-as crede asa ceva. Daca mai gasesc ceva din acel radio iti donez respectivele piese cu placere. Scuze daca informatiile nu sunt precise si nu te ajuta prea mult.
As fi incantat daca ai avea ceva din el , mai ales ca ,cu ajutorul prietenilor din forum l-am indentificat inclusiv schema. M-ar interesa carcasa din lemn chair fara ornamente (sunt ok ale mele) sau poate ceva di interior in speta cadrul metalic pe care sunt fixate placile(este f.corodat) Cu multumiti multe

#1241
nicu41

nicu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 26.02.2007
Buna seara. Am un radio Melodija -F (fara pick-up) fabricat in Iugoslavia. Poate sa ma ajute cineva cu schema? Multumesc

Edited by nicu41, 20 February 2010 - 18:25.


#1242
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Sigur este produs in Iugoslavia?
Tot Melodia fabricau si bulgarii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate