Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Aparat auditiv

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Eu am plecat din tara acum 12 ani. Din experiența mea de până atunci Pecef Crangasi(Audiolux) au fost cei mai ok. Dar asta era acum 12 ani.
Cred că cu putina bunăvoința pot face REM la orice aparat contra cost.

Din ce știu eu primul lucru este o inspecție vizuală a urechii interne. Pot fii foarte multe cauze care sa afecteze calitatea audiogramei.

Da, REM este cerința de bun simt, însă multe cabinete nu sunt echipate pentru așa ceva.

Attached Files


Edited by elbjorn, 20 October 2022 - 12:49.


#74
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Corecție, au nevoie să poată programa aparatele respective în timpul procesului REM. Nu este atât de simplu precum am crezut.

#75
nutu

nutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.10.2003
Multumesc pentru raspuns.

View Postelbjorn, on 20 octombrie 2022 - 12:56, said:

Corecție, au nevoie să poată programa aparatele respective în timpul procesului REM. Nu este atât de simplu precum am crezut.
Te referi la faptul ca pentru o testare REM este nevoie atat de dotare (cu dispozitivele de testare) cat si de soft pentru ajustarea aparatelor si experienta pentru aceste configurari?

O sa fac o vizita la Audiolux sa vedem ce implica testarea si in ce conditii se face. Vad ca si Ototon ofera modele Phonak (fara ultimul model de Lumia) si par mai ok decat Audionova.

Din ce vad ai experienta cu Signia (spuneai ceva mai inainte de Pure Charge & Go NX)  - sau ai testat intre timp si generatile mai noi X sau AX. Poti sa imi spui cam cum se comporta in medii cu background noise sau in situatii de conversatii de grup. Aduce o imbunatatire semnificativa (evident subiectiv vorbind din experienta ta)?

#76
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
REM este un proces de ajustare și testare. Da, au nevoie să și poată ajusta/programa aparatele sa corespunda realității din ureche.

Personal am folosit 3 ani Signia Charge&Go NX programate foarte bine cu REM. Am fost/sunt mulțumit de ele.

In ultimul an și jumătate am folosit Phonak Audeo Paradise care nu au fost bine programate la început. Abia după f multe remote sessions am refăcut REM cu același audiolog. Acum sunt mulțumiț de ele.
Motivul pentru care am trecut de la Signia la Phonak a fost Roger Selec, pe care în Suedia l-am primit de la stat. Altă țară, alta atitudine.
Acest microfon Roger Select aduce un avantaj f mare la convorbirile de grup.

Personal nu sunt incantat de cum manipulează conversațiile in mediul zgomotos nici Signia, nici Phonak. Intuiesc că aici Oticon are un avantaj.
Daca este vorba doar de zgomot atunci toate aparatele fac treabă bună.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate