Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Urban Invest, Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#109
ionuttudorel

ionuttudorel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.02.2014
Eu am primit apartamentul zilele astea.

De verificat:
- siliconul pe la baie
- etansarea pe la balcon
- deasupra usii de la debara nu aveam dat glet (nu e mare chestie ca deah e la debara)
- verificare etanseitate pe la chiuveta
- sa ceri chei de la usile interioare
- manere geamuri putin zgariate (nu prea inteleg de ce)

In rest, probleme, deloc.

Edited by ionuttudorel, 17 May 2017 - 15:04.


#110
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Se asfalteaza Stefan Baciu sau doar taseaza pietrisul ?

#111
mo_cuishle

mo_cuishle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.04.2009
Se asfalteaza. :)

#112
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Eu cred ca o lalaie cu asfaltatul invocand "probleme de birocratie".O asfaltare  adevarata cred ca vom vedea abia dupa ce sunt toate blocurile in picioare.
Asta este parerea mea.

#113
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Pai ceva au inceput sa faca acum

#114
mo_cuishle

mo_cuishle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.04.2009
Eu v-am zis ca se asfalteaza! :)

https://m.facebook.c...190234351120259

Attached Files


Edited by mo_cuishle, 21 July 2017 - 12:18.


#115
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Fie intr-un ceas bun!
Arata super!

#116
aleksg

aleksg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.08.2015
In sfarsit. Vorba cuiva de pe Facebook, prima strada "din camp" asfaltata. Posted Image

#117
mo_cuishle

mo_cuishle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.04.2009

Attached Files



#118
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Bravo, speram sa urmeze si urmatoarele strazi din zona. Banuiesc ca primaria a asfaltat si nu dezvoltatorul, sau...?

#119
mo_cuishle

mo_cuishle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.04.2009
Strada era deja donata demult si se astepta doar mobilizarea primariei sa asfalteze.

#120
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Am intrat la Urban Residence, birou vanzari. Totul frumos, lux, calitate, semn ca vanzarile merg bine, margine consistenta.
La receptie suntem intrebati cu ce putem fi ajutati.
-Am dori sa vorbim cu cineva de la vanzari.
-ce nume va intereseaza?
-garsoniere, studio sau 2 camere
-Noi nu facem garsoniere si studiouri, iar doua camere abia cu livrare in 2019. Decembrie 2019.
-Am inteles...

Si uite asa am plecat de la Urban fara sa vorbesc cu cineva de la vanzari sau macar sa mi se arate un apartament - sa stiu de ce ar merita eventual asteprarea pana in 2020 dupa un apartament.

Si nici numarul de telefon nu mi l-au cerut sau macar numele. Probabil au multi clienti.

#121
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

View PostOne of Them, on 17 august 2017 - 09:05, said:

Am intrat la Urban Residence, birou vanzari. Totul frumos, lux, calitate, semn ca vanzarile merg bine, margine consistenta.
La receptie suntem intrebati cu ce putem fi ajutati.
-Am dori sa vorbim cu cineva de la vanzari.
-ce nume va intereseaza?
-garsoniere, studio sau 2 camere
-Noi nu facem garsoniere si studiouri, iar doua camere abia cu livrare in 2019. Decembrie 2019.
-Am inteles...

Si uite asa am plecat de la Urban fara sa vorbesc cu cineva de la vanzari sau macar sa mi se arate un apartament - sa stiu de ce ar merita eventual asteprarea pana in 2020 dupa un apartament.

Si nici numarul de telefon nu mi l-au cerut sau macar numele. Probabil au multi clienti.
Foarte tare departamentul de vanzari, in acest caz. Visul oricarui manager de vanzari!

#122
lucian-and

lucian-and

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.08.2017

View PostOne of Them, on 17 august 2017 - 09:05, said:

Am intrat la Urban Residence, birou vanzari. Totul frumos, lux, calitate, semn ca vanzarile merg bine, margine consistenta.
La receptie suntem intrebati cu ce putem fi ajutati.
-Am dori sa vorbim cu cineva de la vanzari.
-ce nume va intereseaza?
-garsoniere, studio sau 2 camere
-Noi nu facem garsoniere si studiouri, iar doua camere abia cu livrare in 2019. Decembrie 2019.
-Am inteles...

Si uite asa am plecat de la Urban fara sa vorbesc cu cineva de la vanzari sau macar sa mi se arate un apartament - sa stiu de ce ar merita eventual asteprarea pana in 2020 dupa un apartament.

Si nici numarul de telefon nu mi l-au cerut sau macar numele. Probabil au multi clienti.


Salut. eu unul nu am fost intampinat asa. am spus ce doresc(apartament cu 3 camere) si in max 5 min a venit un agent.

Se enumerasera cu cateva pag in urma niste probleme care mie unul imi ridica un semn de intrebare, gen:
- fac fata ventilatoarele de la baie ?
-  gresia/faianta este montata ok ?! chitul de rosturi ?!?!  cada la baie ?!?!
-  conexiunile CATV/ NET ?!?! se zicea ca sunt de slaba calitate si banda ptr net nu duce mai mult de 100Mb
  poate ar mai fi dar nu imi vin acum sa le enumar/intreb

orice informatie este binevenita.


  Ca idee am ineceput procedura de achizitionare a unui apartament la Pentha..... si nu as vrea sa regret.


Va salut !

#123
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Experienta avuta la Urban o atribui receptionerei si nu firmei in general.

In gluma cineva a zis ca la Urban ajungi la vizionari doar pe pile... :)

#124
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
E trasa fibra pana in fiecare apartament, insa infrastructura rds din zona permite doar 100 Mb/s, deci aste e ce primesti. Telekom sau Orange inca nu au ajuns, iar rds-ul nu prea are ganduri sa schimbe ce exista deja.

#125
hexoradi

hexoradi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.11.2010

View Postlucian-and, on 17 august 2017 - 19:48, said:



Salut. eu unul nu am fost intampinat asa. am spus ce doresc(apartament cu 3 camere) si in max 5 min a venit un agent.

Se enumerasera cu cateva pag in urma niste probleme care mie unul imi ridica un semn de intrebare, gen:
- fac fata ventilatoarele de la baie ?
-  gresia/faianta este montata ok ?! chitul de rosturi ?!?!  cada la baie ?!?!
-  conexiunile CATV/ NET ?!?! se zicea ca sunt de slaba calitate si banda ptr net nu duce mai mult de 100Mb
  poate ar mai fi dar nu imi vin acum sa le enumar/intreb

orice informatie este binevenita.


  Ca idee am ineceput procedura de achizitionare a unui apartament la Pentha..... si nu as vrea sa regret.


Va salut !


Salut, eu am intrat in posesia unui apartament la Urban Invest in mai anul aceasta.
In principiu sunt multumit, totul a fost ok la receptie, in baie lipstea pe o distanta de 3 cm niste chit de rosturi, s-a remediat pe loc.
Problemele inerente care mai apar se rezolva de catre ei gratuit, doar ca dureaza de la cateva zile pana la cateva saptamani.
Cel mai deranjant lucru tine de zona si nu de dezvoltator si anume:
- aglomeratie foarte mare fara perspective de imbunatatire pe termen scurt si mediu
- zgomotul persistent de pe santierele din jur, uneori nu se respecta nici o norma de bun simt si se lucreaza noaptea, in w/e, etc
- praful si mizeria sunt la ordinea zilei, nu ajunge sa faci curat la 2 zile in casa. Eu am stat in Racadau si e o diferenta de la cer la pamant
- etc..

Acum sa nu credeti ca totul e nasol sa enumar si punctele bune ale Urbanului:
- Apartamentul e mare si foarte luminos
- 2 balcoane
- debara
- 2 lifturi
- videointerfon
- boxa zidita
- finisaje bune, centrala ok
- fara probleme la receptie(doar chestii mici care s-au rezolvat relativ repede)
- predarea s-a facut chiar inainte de termen fara a da banii (am platit totul doar dupa 3 luni de la receptie, deci super ok din punctul asta de vedere)
- avem rampa pentru carucioare (stiu ca sunt probleme in alte parti)
- strada de acces asfaltata
- parcare cu bariera
- spatiile verzi sunt amenajate
- comunicare foarte buna cu oamenii de la urban (Doru de la predari apartamente e super cool)
- aeroterma la baie deocamdata face fata fara probleme

Punctele mai putin bune sunt
- apartamentele nu sunt bine izolate fonic, asta fiind chiar o dezamagire deoarece ei se lauda cu chestia asta si am luat asta in calcul in momentul achizitiei.
- usile interioare au o calitate slaba, fiind foarte usoare si subtiri, am vazut in alte apartemente mai vechi de la Urban usi mai ok (tot cele standard) deci probabil au schimbat furnizorul dar totusi e o dezamagire
- unele defectiuni aparute se rezolva mai greu decat altele, dar se rezolva in final (eu am luat un aparat de A/C de la ei care din cauza unei scurgeri nu a functionat pe perioada caniculei, acum s-a remediat in sfarsit problema dar a venit si frigul :))
- nu stiu daca tine de Urban dar cei de la gunoi se misca f greu, tot timpul e ghena plina si foarte plina, va dati seama pe caldura asta ce inseamna o ghena plina de gunoi
- hornul hotei nu e bine proiectat si in caz de furtuna curge apa in casa (asta s-a rezolvat cu niste silicon, dar reparatia a fost in regim propriu, nu i-am mai asteptat pe ei ca deja a trecut prea mult timp)
- balcoanele inchise cu profil metalic(zabrele) sunt complet nefolosibile in caz de ploaie si probabil si la iarna, ploua pana pe geamul de la living, pe toata suprafata balconului. Cele inchise cu placa de HDF sunt mult mai ok
- asta nu tine de urban ci de vecini, desi am semnat un ROI cu totii, tot avem exemplare ce dau gauri cu bormasina/monteaza mobila la 7 dimineata, 11 seara sau in weekend, lasa gunoiul la usa sau papucii de afara (asta ultima mi se pare ireal in 2017)

Per total eu consider Tractorul un cartier dezvoltat complet haotic si fara perspective prea mari de imbunatatire in viitor.
De spatiu verde nu mai vorbim ca nu exista in ansamblurile noi..
Nu as mai lua apartament in acest cartier a doua oara, calitatea vietii aici e net inferioara unor alte zone din Brasov.

#126
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Si in alea cu hdf ploua :(
Din pacate e nevoie mereu de slapi pentru accesul pe terasa.

Edited by Shush, 21 August 2017 - 22:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate