Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

CR-1 cum sa ii explicam ca asta e calea legala

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Problema are urmatoarele date:
sora-mea se marita  (aici) cu un cetatean american dupa o relatie de 4 ani.
Urmeaza ca el sa aplice pentru CR-1, insa nu o face si nu intentioneaza sa o faca deoarece spune el ca l-au sfatuit avocatii ca ea ar putea intra pe teritorul USA numai cu viza de turist pe care o are si ca sora-mea ar putea sa isi schimbe statutul acolo , iar apoi sa aplice pentru green card. Insa nu intelege urmatoarele aspecte:
interviul cu Customs and Border Protection si durata de schimbare a statusului care poate fi mai lunga decat perioada ei admisa de sedere.


Cum sa il convingPosted Image , deja avem toti peri albi de nerviPosted Image , ca asta e calea legala, poate ca e mai lunga, dar e legala si asta ma intereseaza cel mai mult.

In acest moment, el nu doreste sa aplice pentru CR-1 si o preseaza pe ea sa vina in state cu viza de turist, urmand ca sa isi schimbe statul acolo, ca asa l-au sfatuit avocatii.

Intrebare, ccum putem  sa il convingem ca aceasta este calea legala si este cea mai ok de urmat!

Multumesc

Edited by thalia, 17 April 2015 - 16:06.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Altul mai destupat la minte.

#3
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Multumesc, dar astia chiar s-au luat pe bune, deci slabe sanse sa-l schimbe.

#4
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008
Spune-i ca ea a fost sfatuita de aici de la ambasada sa aplice el pentru CR-1, ca asa e corect si legal, sau sa o bage pe aia cu "Daca nu aplici pentru CR1 nu ma iubesti!" :))

#5
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Nu cred că poți schimba ideile cuiva, mai ales dacă le-a dobândit în urma achitării unei sume de bani (în cazul de față, avocaților).

Ideea lui nu este ilegală, și s-ar putea ca abordarea lui să aibă mai multe șanse de succes. însă înclin să cred că nu ai înțeles exact care este planul lui.

View Postthalia, on 17 aprilie 2015 - 16:02, said:


interviul cu Customs and Border Protection si durata de schimbare a statusului care poate fi mai lunga decat perioada ei admisa de sedere.
La ce interviu te referi aici? Întreaga frază este destul de neclară, poți reformula?

#6
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Din cate am inteles  este un interviu la intrarea in state, cu Politia din aeroport care te intreaba cu ce treaba vii in America.

Planul lui este sa isi schimbe status-ul acolo, adica sa isi declare mariajul (e inca nedeclarat) si o data cu schimbarea statusului sa aplice pentru rezidenta si green card.
Cam asta am inteles ca e planul lui, la sfatul avocatilor...

Insa, nu stiu cat e de ok, cat e de legal, ce i se poate intampla?


Noi ne asteptam sa aplice , cum e specificat pe toate site-urile, pentru CR-1 , insa o tine una si buna ca e mai usor si mai scurta procedura.

Edited by thalia, 17 April 2015 - 16:36.


#7
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postthalia, on 17 aprilie 2015 - 16:34, said:

Din cate am inteles  este un interviu la intrarea in state, cu Politia din aeroport care te intreaba cu ce treaba vii in America.
Nu este niciun interviu și nu are nicio treabă cu poliția. E vorba de aplicarea ștampilei de viză de intrare în Statele Unite.
Sora ta urmează să intre în SUA împreună cu soțul ei? Sau să vină separat? Cât este valabilitatea vizei de turist pe care o are acum, 10 ani?

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Treaba poate fi simplificata, nu-i CR-1,nu-i nunta.Sa sa casatoreasca cu avocatii. Parerea mea!

#9
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Nu înțeleg de ce căsătoria are loc în România și nu în USA

#10
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Din ce stiu, viza de turist/business se ofera doar pentru cei care au acest scop (http://romania.usemb...as/tourist.html)  si urmeaza sa revina in Ro (sau alta tara). Stiu ca cei din SUA sunt destul de stricti  in ceea ce priveste vizele, deci mai bine face sotul toate demersurile necesare acolo unde s-au casatorit (am vazut ca sunt destul de multe dovezi/acte de adus) ca sotia sa primeasca viza de "spouse".
Uite: http://romania.usemb...sas/family.html - The spouse (K3) visa allows a foreign citizen legally married to a U.S. citizen to enter the United States in order to wait in the United States to complete the immigration process. The spouse must apply for the K3 visa at the embassy or consulate having jurisdiction over the place of marriage or, if the marriage took place in the United States, at the embassy or consulate issuing visas in the spouse’s country of nationality.

#11
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Eu am plecat cu K1 si mi-a parut rau, ca a durat peste un an pana cand mi-au venit actele.

Cel mai usor ar fi sa intre necasatorita in SUA, sa faca acolo casatoria si sa aplice direct pentru green card (AOS).

Are viza de turist deja?

View PostArianna-D, on 17 aprilie 2015 - 17:51, said:

Din ce stiu, viza de turist/business se ofera doar pentru cei care au acest scop (http://romania.usemb...as/tourist.html)  si urmeaza sa revina in Ro (sau alta tara). Stiu ca cei din SUA sunt destul de stricti  in ceea ce priveste vizele, deci mai bine face sotul toate demersurile necesare acolo unde s-au casatorit (am vazut ca sunt destul de multe dovezi/acte de adus) ca sotia sa primeasca viza de "spouse".
Uite: http://romania.usemb...sas/family.html - The spouse (K3) visa allows a foreign citizen legally married to a U.S. citizen to enter the United States in order to wait in the United States to complete the immigration process. The spouse must apply for the K3 visa at the embassy or consulate having jurisdiction over the place of marriage or, if the marriage took place in the United States, at the embassy or consulate issuing visas in the spouse’s country of nationality.

K3 nu se mai foloseste de ceva timp, CR-1 e necesara.

#12
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Purpura, scuze, asta gasisem pe site-ul respectiv. Am zis ca este inca valabil ce am gasit.

#13
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostArianna-D, on 17 aprilie 2015 - 18:07, said:

Purpura, scuze, asta gasisem pe site-ul respectiv. Am zis ca este inca valabil ce am gasit.

Este valabila viza, dar este mult mai greoaie comparativ cu CR-1. Cu K3 astepti cam un an pana primesti viza de SUA si, dupa ce ai intrat, trimiti actele necesare pentru green card (care iar ia 6 luni - 1an). Cu CR-1, astepti tot un an, dar primest green card-ul la o luna dupa ce te muti in SUA, fara sa fii nevoita sa trimti iar acte si sa ai interviu la imigratie.

Edited by Purpura, 17 April 2015 - 18:10.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca Americanul are dreptate. Fata intra in SUA ca turist (grija mare sa fie turist) si dupa aceea se ocupa avocatul/avocatii. Acolo sunt putin alte reguli fata de ce stim noi aici.

#15
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostPurpura, on 17 aprilie 2015 - 18:05, said:

Cel mai usor ar fi sa intre necasatorita in SUA, sa faca acolo casatoria si sa aplice direct pentru green card (AOS).
De acord.

Chestia e că dacă intră în SUA cu B1, înseamnă că folosește dreptul de ședere temporară. Ulterior, se va dovedi că a intrat în țară cu scopul unei șederi definitive. Asta nu e neapărat pe placul USCIS așa încât a intra pe teritoriu deja căsătorită este riscant.

Câteva explicațiiși exemple.

Un alt aspect care se pare că îi scapă din vedere și americanului, și vouă, și - de neiertat - avocaților este că mai mult de jumătate din dosar este alcătuit din documente din România, nu de acolo. Ideea că plătești niște avocați ca să îți facă dosarul este ușor exagerată. Cum pot avocații, de exemplu, să ofere dovada fișei medicale cu vaccinurile din copilărie? Se vaccinează ei sau trimit bezele la policlinica unde s-au înregistrat vaccinurile copilului?

#16
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Cazimi, da, e vorba de aplicarea vizei la intrarea in State.
Pasilla, as vrea sa aibe dreptate, insa nu ar fi prea usor? Nu ar fi prea simplu asa, ma gandesc ca in felul asta toti ar proceda asa si state ar fi intrarea pentru toti emigrantii.
Purpura, sora-mea i-a spus de la inceput sa aplice el pet CR-1, i l-am si completat deja. El o tine langa ca dureaza !!

Ea urmeaza sa plece in state, el e deja acolo.Sora mea are viza de turist pe 10 ani. S-au casatorit deja in Romania.

Exact asta zic si eu, americanii se vor prinde si riscul cel mai nasol e un lifetime bann pe n ani.

Eu i-am explicat lui treaba asta, dar iertare sa-mi fie, nu am vazut om mai incapanat/redus la minte in viata mea. Nu vreau sa imi spal rufele aici, dar deja subiectul asta atat m-a enervatPosted Image
Concluzia la care am ajuns e ca el are incredere 100% in avocati si se bazeaza ca aia o sa ii rezolve totul. De aici si frecusurile si discutiile care au loc intre ei in ultimele saptamani.
Si ma 'nerveaza de mor ca m-a sunat incercand sa vorbeasca cu mine ca sa o conving pe sora-mea sa accepte varianta asta ,am incercat sa ating riscurile si apoi m-a luat cu chestii ca avocatii stiu mai bine ca mine legea, bla, bla, bla. De parca noi eram coborati din baobab.

Bun, sa mergem pe varianta in care cei de la USCIS nu ii aproba schimbarea de status acolo , ce se intampla cu ea, o trimit acasa? Ce i se intampla, concret?

Edited by thalia, 18 April 2015 - 08:40.


#17
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Cred ca cel mai bine ar fi sa se adreseze Consulatului SUA din Bucuresti, prin mail la [email protected] .Este singura sursa oficiala in masura sa-i ofere toate informatiile necesare !
Daca ei vor considera de cuviinta ca e nevoie de prezenta personala, o vor invita la un interviu.I se vor solicita diverse acte si i se vor da toate informatiile necesare.
De asemenea, e posibil sa-i invite la interviu pe amandoi, pentru a se convinge ca e vorba de o relatie serioasa.
Nu as recomanda sa paraseasca tara fara a fi sigura ca totul e in ordine ! Poate risca o interdictie sau chiar arest, aia nu stiu de gluma !

El e cetatean american, cine stie ce l-au invatat avocatii, il doare-n cur ! De toate si de toti !

Edited by primuministru, 18 April 2015 - 10:04.


#18
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postprimuministru, on 18 aprilie 2015 - 10:02, said:

Cred ca cel mai bine ar fi sa se adreseze Consulatului SUA din Bucuresti, prin mail la [email protected] .Este singura sursa oficiala in masura sa-i ofere toate informatiile necesare !
Daca ei vor considera de cuviinta ca e nevoie de prezenta personala, o vor invita la un interviu.I se vor solicita diverse acte si i se vor da toate informatiile necesare.
De asemenea, e posibil sa-i invite la interviu pe amandoi, pentru a se convinge ca e vorba de o relatie serioasa.
Nu as recomanda sa paraseasca tara fara a fi sigura ca totul e in ordine ! Poate risca o interdictie sau chiar arest, aia nu stiu de gluma !

El e cetatean american, cine stie ce l-au invatat avocatii, il doare-n cur ! De toate si de toti !

Fara suparare, nu stii nimic.

View Postthalia, on 18 aprilie 2015 - 08:37, said:

Cazimi, da, e vorba de aplicarea vizei la intrarea in State.
Pasilla, as vrea sa aibe dreptate, insa nu ar fi prea usor? Nu ar fi prea simplu asa, ma gandesc ca in felul asta toti ar proceda asa si state ar fi intrarea pentru toti emigrantii.
Purpura, sora-mea i-a spus de la inceput sa aplice el pet CR-1, i l-am si completat deja. El o tine langa ca dureaza !!

Ea urmeaza sa plece in state, el e deja acolo.Sora mea are viza de turist pe 10 ani. S-au casatorit deja in Romania.

Exact asta zic si eu, americanii se vor prinde si riscul cel mai nasol e un lifetime bann pe n ani.

Eu i-am explicat lui treaba asta, dar iertare sa-mi fie, nu am vazut om mai incapanat/redus la minte in viata mea. Nu vreau sa imi spal rufele aici, dar deja subiectul asta atat m-a enervatPosted Image
Concluzia la care am ajuns e ca el are incredere 100% in avocati si se bazeaza ca aia o sa ii rezolve totul. De aici si frecusurile si discutiile care au loc intre ei in ultimele saptamani.
Si ma 'nerveaza de mor ca m-a sunat incercand sa vorbeasca cu mine ca sa o conving pe sora-mea sa accepte varianta asta ,am incercat sa ating riscurile si apoi m-a luat cu chestii ca avocatii stiu mai bine ca mine legea, bla, bla, bla. De parca noi eram coborati din baobab.

Bun, sa mergem pe varianta in care cei de la USCIS nu ii aproba schimbarea de status acolo , ce se intampla cu ea, o trimit acasa? Ce i se intampla, concret?

E adevarat ca dureaza. Insa! Sora ta are deja viza de turist si ar putea petrece sase luni cu el in SUA, in timp ce actele se rezolva. Fiind deja casatoriti mi se pare un risc mare sa intre in SUA mintind ca e turista. In schimb, poate intra lejer ca sotie dovedindu-le celor de la vama ca au demarat deja procesul legal de imigrare (o sa primeasca o hartie de la USCIS ca au aplicat deja). Nu stiu de ce se complica el cu avocati.

http://www.visajourn...tent/i130guide1

ps - lifetime ban inseamna pe toata viata.

Edited by Purpura, 18 April 2015 - 15:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate