Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Stop Internet Explorer - Ce se poate intampla ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
manteageorge

manteageorge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2015
Salut,

Am un site si vreau sa opresc accesul celor care folosesc internet explore, si eram curios pana unde s-ar putea ajunge cu asta. Ma refer la faptul ca vreau sa fac un redirect in care sa spun ca accesul la browser-ul ie este interzis pe site-ul meu. Atat sunt de nedumerit ca nici nu stiu cum sa pun mesajul sa nu deranjez pe cineva.

Stiu ca teoretic sunt pe tarlaua mea si as avea tot dreptul sa restrictionez accesul unei game de utilizatori, dar totusi, ma uit la google ca nu-si poate promova serviciile desi e vorba de site-ul lor. Adica pe site-ul lor nu-si poate promova serviciile. Mi se pare putin aiurea.

Daca stau bine si ma gandesc, mai e si chestia aia cu cumparatul de la magazin. Te duci la magazin si nu vrea vanzatorul sa te serveasca. Suni la opc si ii i-a de gat pe motiv de discriminare sau pe ce motiv o fi. Adica ma gandesc ca asa s-o pune problema si in cazul meu.

Deci inca o data. Mi se poate reprosa ceva, da in judecata, daca restrictionez accesul la site-ul meu prin internet explorer ? Imi pot reprosa ceva cei de la microsoft sau cine are ie-ul ?

Nu stiu sigur daca e locul cel mai potrivit pentru subiectul meu. Daca nu e, rog un moderator sa-l mute.

PS: Nu ma intereseaza sa dezbat subiectul pe tema restrictionarii accesului decat din punct de vedere juridic. De-ar fi sa pierd 80% din utilizatori, ceea ce inseamna si castiguri mai mici, tot as restrictiona accesul. Acum ma intereseaza doar ce spune legea si daca mi se poate reprosa ceva.

Multumesc frumos.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Da' nu trebuie sa spui adevarul, ci din ratiuni tehnice nu-ti merge ceva, tu nu impui nimic insa tehnica o ia pe aratura.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
dar de ce vrei totusi sa restictionezi ie? merge mai bine in unele locuri fata de chrome sau firefox
poate problema e la siteul tau..

#4
manteageorge

manteageorge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2015

View Postneagu_laurentiu, on 17 aprilie 2015 - 15:51, said:

Da' nu trebuie sa spui adevarul, ci din ratiuni tehnice nu-ti merge ceva, tu nu impui nimic insa tehnica o ia pe aratura.
Deci spui ca ar trebui sa fiu cat mai diplomat ? Ok... dar s-ar putea presupune ca site-ul meu are o problema. Si n-as vrea sa se creada asta. Mai ales ca as vrea sa dau si alternative de browsere. Cum sa explici sa nu se supere nimeni si sa se inteleaga ca nu vreau sa accept ie ?

View Postaeon, on 17 aprilie 2015 - 15:54, said:

dar de ce vrei totusi sa restictionezi ie? merge mai bine in unele locuri fata de chrome sau firefox
poate problema e la siteul tau..
Nu as vrea sa intru in subiectul asta. Cu siguranta ca e o problema si cu site-ul meu, dar in sensul ca trebuie sa lucrez la el ca sa-l fac compatibil si in ie - si nu numai asta - ma gandesc si la utilizatorii site-ului. Sunt designer de 5-6 ani si crede-ma ca e visul meu sa restrictionez accesul la ie in propriul meu site. Dar din nou, parerile sunt impartite. Tu daca esti un simplu utilizator n-ai cum sa stii prea multe despre ie. Vezi ca se vede site-ul si spui ca e bun, dar tehnic vorbind ie nu e deloc un browser bun.

PS: As vrea daca se poate si ceva mai mult de atat. Adica, se poate sa ma dea in judecata sau eu stiu... ?

Edited by manteageorge, 17 April 2015 - 16:08.


#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
de judecata putin probabil, doar ceva frustrari si injuraturi la adresa siteului :)

ie se descurca mai bine pe site-uri (de fapt aplicatii web) bazate pe java, consuma mai putine resurse la joculete si filme flash
chrome e dezastruos in combinatie oracle java, bun la jocuri online
firefox inghite ram in draci dar merge aceptabil peste tot, ceva mai prost la jocuri si filme online

eu unul le folosesc pe toate 3, dar in mod special folosesc maxthon care, merge excelent peste tot, ceva mai slab la jocuri online
dar am impresia ca e vazut ca IE de siteuri, desi nu e adevarat :)

#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Nu inteleg. Fac site-uri de ani de zile. Nu m-am gandit niciodata ca in loc sa le fac cum trebuie mai bine nu-i las pe aia cu IE sa le vada.
As fi inteles sa zici ca IE e o mare bataie de cap acu 4-5 ani cand IE8 era inca folosit de multi, dar acum cand IE6/7/8 impreuna au sub 5% din piata nu mai are sens.
De la IE9 in sus daca nu esti in stare sa faci site-ul sa arate identic pe IE, Chrome, Firefox si toate mobilele majore atunci ai 5-6 ani de experienta degeaba.
Pune mana si invata sa faci site-uri, ca tie aia iti lipseste.

Edit: nu inteleg nici de ce IE nu e bun din punct de vedere tehnic. OK, inteleg ca versiunile vechi au probleme de compatibilitate, dar in rest de ce nu e bun? E mai putin secure sau ce?

Si sa tai accesul la 20% din utilizatori pentru ca nu-ti impartasesc preferintele in materie de browsere e totusi stupid.

Edited by sergiu_spooky, 17 April 2015 - 16:37.


#7
manteageorge

manteageorge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2015

View Postaeon, on 17 aprilie 2015 - 16:24, said:

eu unul le folosesc pe toate 3, dar in mod special folosesc maxthon care, merge excelent peste tot, ceva mai slab la jocuri online
dar am impresia ca e vazut ca IE de siteuri, desi nu e adevarat Posted Image
Da, pentru ca Maxthon contine in http_user_agent "MSIE", iar cuvantul MSIE ( MicroSoft Internet Explorer ) e o tehnica de verificare care ar confirma (gresit, se pare) ca browserul folosit este Internet Explorer.


Astept in continuare sfaturi la nedumeririle mele.

Multumesc pentru raspunsuri.

#8
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Si daca in loc de MSIE Maxthon ar raporta MAXTHON la user agent cu ce te-ar ajuta? Ca in final pe Windows tot engine-ul Trident foloseste, adica paginile tot ca pe IE arata.

#9
manteageorge

manteageorge

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.03.2015

View Postsergiu_spooky, on 17 aprilie 2015 - 16:42, said:

De la IE9 in sus daca nu esti in stare sa faci site-ul sa arate identic pe IE, Chrome, Firefox si toate mobilele majore atunci ai 5-6 ani de experienta degeaba.
E aiurea sa tragi o asa concluzie. Mi-era si rusine sa mai zic 5-6 ani de design daca nu faceam site-uri compatibile si cu ie.

Nu insist cu discutia. Mie nu mi se pare IE un browser bun (de la prima, pana la ultima versiune), si nici comparabil cu firefox sau chrome. Acum na, sa explic teoria batului de chibrit n-are rost. E ca si cum as incerca sa le explic telespectatorilor Antena 3 ca aia nu-i tocmai o televiziune. N-am cum, deci imi vad de treaba mea.

Edited by manteageorge, 17 April 2015 - 17:03.


#10
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Da, poti face absolut ce vrei tu, site-ul tau nu ofera un serviciu public. Chiar si in tarile in care exista legislatie in privinta asta se aplica doar pentru site-urile administratiei publice si guvernului, nu asupra particularilor.
Intrebarea e daca e OK sau nu sa pierzi 20% din trafic pe motiv ca nu impartasesti aceleasi opinii cu toti utilizatorii tai. Si daca aia 20% se traduc in bani pierduti, suficienti cat sa acopere "efortul" de a face un site compatibil cu IE.
Daca vorbim de site-ul in care te prezinti tu profesional ca designer de exemplu, pe langa faptul ca pierzi 20% din potentialii clienti, eu unul n-as colabora niciodata cu cineva care considera ca e OK sa pierzi 20% din utilizatori, indiferent de motiv.

Nici eu nu vreau sa continuam discutia vizavi de parerea ta gresita ca IE9+ e mai prost ca Firefox sau Chrome cat timp nu ai argumente. Atata spun - e diferit, la fel cum si Firefox si Chrome sunt diferite intre ele. Nu neaparat mai proaste sau mai bune.

Edited by sergiu_spooky, 17 April 2015 - 17:18.


#11
Chintus2020

Chintus2020

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.04.2015
Site-ul tau e casa ta. De ce ar fi o problemă să blochezi ie-ul ? Daca zici ca nu te deranjeaza atunci arata-le un mesaj de eroare tehnica, cum zicea cineva mai sus.

#12
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Mie mi se pare cel mai bun Internet Explorer, cel puțin pe Windows 8.1. Versiunile mai vechi, da, sunt mai slabe...dar de la 10 încoace l-au perfecționat!
Până acum, nici-un browser nu e așa bine integrat cu Metro UI (a încercat Google ceva, dar e praf).
Se mișcă excelent, iar la „virușii” tip add-on care se tot trimit pe Facebook e imun (am dat click de curiozitate pe unele linkuri cu „OMG! XXX photo....” care am înțeles că instalau în Chrome și Firefox un add-on ce trimitea spam sau conțineau o „poză” .EXE și în primul caz nu s-a întâmplat nimic, iar al doilea m-a avertizat „Internet Explorer a blocat acest site.”).
Ca să nu mai spun de consumul de memorie RAM redus (poate că pentru mulți nu e un aspect important, dar când ai 1GB contează fiecare MB): Chrome și Firefox trec lejer de 100 pe YouTube, Internet Explorer rulează FlashPlayer cu un consum de 50-60MB RAM.
Deci nu ne mai condiționați voi ce să (nu) folosim!

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmanteageorge, on 17 aprilie 2015 - 16:03, said:

Cum sa explici sa nu se supere nimeni si sa se inteleaga ca nu vreau sa accept ie ?
Cu un mesaj frumos, la obiect, indici si alternative si ca-ti pare rau pentru inconvenient.

Edited by neagu_laurentiu, 17 April 2015 - 19:04.


#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"Browserul X nu este suportat."

Nu ai intalnit niciodata mesajul asta?

#15
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 25.04.2007
De ce n-ai fi sincer si ai pune un mesaj de genul "urasc IE, din cauza asta nu am facut site-ul compatibil" ?
Si oare chiar 20% e procentul celor ce utilizeaza IE? Sa nu cumva sa fie mult mai mare.

Edited by Cousteau, 18 April 2015 - 20:08.


#16
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Posibil la noi sa fie mai mare. Eu vorbesc din statisticile din US.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate