Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tablete cu spatiul de aplicatii limitat !

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
b0by007

b0by007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.12.2014
Atatea posturi si numeni nu mai spune nici un model, vreun utok, allview sau myria, nimic?
Chestia cu trimitere pe sdcard este praf in ochi, sunt multe aplicatii/jocuri(angry birds go, asphalt overdose) care nu trimit pe sdcard mare lucru.
Attached File  Screenshot_2015-04-17-11-33-10.jpg   176.78K   66 downloads Attached File  Screenshot_2015-04-17-11-33-19.jpg   177.55K   72 downloads
Logica cum ca spatiul pentru aplicatii e limitat la 1gb pentru ca tableta are 1gb de ram e stupida de-a dreptul. Adica Google NU limiteaza nici un dispozitiv Nexus indiferent cat ram are. Asus, Acer, Lenovo, Samsung si ceilalti producatori seriosi, nu limiteaza spatiul de aplicatii la tablete, indiferent cat ram are dispozitivul, iar "chinejii e mai destepti" si au gasit solutia. Asta e culmea!
Eu am pe Asus Fonepad 7 aplicatii instalate aproapte 5gb si memoria ram sta cam la 50% libera. Attached File  Screenshot_2015-04-18-20-17-51.jpg   232.11K   63 downloads
Attached File  Screenshot_2015-03-13-18-02-52.jpg   48.15K   57 downloads Attached File  Screenshot_2015-04-17-11-33-30.jpg   172.46K   45 downloads
EBR tweak, links2sd sau custom roms sunt solutii viabile, sunt complicate, nu la indemana tuturor, dar se pierde GARANTIA.

Adica iei un produs defect sofware si te chinui tu sa il repari, e nashpa rau chestia asta.
Ca un exemplu > O mama care a cumparat la copil o tableta cu spatiul de aplicatii limitat la 1gb, si vine ala micu plangand ca nu poate sa instaleze decat 2 jocuri (incercati numai Angry Birds GO si Asphalt Overdose, mai sunt muulte altele, dar astea imi vin acum in minte), chiar daca pe tableta scrie ca are 16gb stocare, ce face? Se apuca sa bage ebr tweak, sau ii da in cap cu tableta la prapaditul de unde a cumparat-o?

Ideea este ca daca cumparatorii ar fi INFORMATI CORECT despre aceasta limitare NESIMTITA (sa fie trecut in paranteza, in dreptul stocare 8gb - 1gb data/memorie interna), ar lua in calcul acest compromis pentru pret, sau nu ar cumpara-o deloc. Daca li se duce buhu la aceste tablete limitate ca sunt nashpa/defecte software, ori lipitorii de etichete allview, utok, myria s.a. raman cu ele in brate, nevandute, sau se pun pe treaba si fac ei chestia cu EBR tweak prin OTA, cum spuneam ca au facut-o Lenovo si HP (am gasit recent si la HP aceeasi situatie cu o tableta - un update prin OTA prompt, la cererea clientilor pe forumuri), iar noi am pastra garantia.

Probabil ca nu apar alte modele de tablete limitate pe aci dupa sanatosul principiu romanesc: sa moara si capra vecinului, adica am luat eu tzeapa cu tableta limitata, las sa ia si altul.

#20
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
problema nu este doar la tabletele si telefoanele cu android :(... ci si la box-urile (aka Media playere) care ruleaza android. marea lor majoritate (si in ultima vreme am vazut foarte multe teste cu zeci de modele, fie ele Minix, HiMedia, Rikomagic, Tronsmart, OTT, etc.) "sufera" de buba asta. Noroc ca multe din ele compenseaza prin implementarea unor ROMuri cu suport dualboot (ca sa nu mai spunem de pretul mic in China) si asta mai alina din suparare.

View Post0x0c, on 17 aprilie 2015 - 14:14, said:


EBRTweak e DOAR pentru dispozitive cu procesor MediaTek și cu două tabele extinse, adică EBR1 și EBR2. Nu e problemă de hard-reseturi sau alte probleme după EBRTweak folosit corect. Cei care au doar EBR1 pot să-l editeze manual Ăźntr-un editor hex. Nu e chiar așa greu; căutați pe Google extended boot record și ebr edit.

asa este, pacat ca nu merge decat pe device-uri cu MTK... pe mine ma interesa pentru ceva cu procesor RK (Rockchip)

#21
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postnanashu, on 20 aprilie 2015 - 15:55, said:

asa este, pacat ca nu merge decat pe device-uri cu MTK... pe mine ma interesa pentru ceva cu procesor RK (Rockchip)
Dacă găsești ceva cu care sa faci backup complet memoriei interne (adică tot, bit cu bit) în PC poate exista sperante. Trebuie văzut mai întâi de toate ce tabela de partiții folosesc. Ăstia de la Mediatek folosesc tabela clasica de MSDOS, cu master boot record și extended boot record.

#22
marcuswright

marcuswright

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.01.2014
Aveti grija cu tabletele Allview WI10N si in general cele "romanesti" ce folosesc WIMBOOT ca metoda de instalare (partitia de recovery este folosita si pentru rulare) pentru a "economisi" spatiul (fisierele stau comprimate in partitia de recovery iar windows le decomprima automat in fundal cand sunt accesate).

Acest lucru este ok atat timp cat nu instalati niciun update , dar devreme ce partitia de recovery nu poate fi actualizata, pentru a putea pastra modificarile, pentru fiecare fisier modificat se creaza o copie necomprimata pe partitia de sistem ce va tine modificarile iar windows o va folosi pe aceasta. Acest lucru duce la disparitia spatiului liber foarte rapid.

De la 6 GB liberi initali din cei 9 ai singurei partitii disponibile, dupa prima runda de update-uri am ramas cu 1 GB deoarece windows a modificat foarte multe fisiere de sistem, (dupa cum este si normal),  iar tool-uri de genul DISM sau Disk Cleanup nu ajuta deoarece ar fi ridicol ca acestea sa inlocuiasca update-urile cu originalele (oricum singura solutie este resetarea tabletei ceea ce face sa dispara orice update)

Adaugati la acest lucru faptul ca "producatorii" romani nici macar nu ofera driverele necesare pentru a putea face o instalare normala, "din motive de confidentialitate"  si cred ca puteti sa va faceti o idee. Singura lor recomandare a fost sa trimit tableta in service.  Daca am ajuns sa trimit un calculator generic in service pentru instalarea windows-ului atunci e grav Posted Image

Asadar pentru cunoscatori, inainte sa cumparati asa ceva verificati in Disk Management daca partitia sistem are flag-ul WIMBOOT.  Daca da ar fi bine sa evitati "producatorii" romani si sa achizitionati un Asus sau ceva similar pentru suport, deoarece firmele serioase ofera la download atat driverele pt. instalarea clasica precum si solutii pentru problema cu spatiul liber direct pe site-urile lor fara sa se vaite de confidentialitate si alte tampenii. Oricum Allview si Asus sunt vandute la preturi similare asa ca nu se pune problema de pret ci doar de calitate.

Am ales sa returnez tableta Allview/Onda si sa cumpar un Asus Transformer pentru acelasi pret. La urma urmei obtin calitate si suport superioare pentru aceasi pret.

PS: in chestionarul lor pt. feedback la motivele achizitiei e trecut si criteriul "este un productor roman". Pariez ca chinezul deja se  tavaleste pe jos de ras Posted Image

Edited by marcuswright, 01 May 2015 - 11:44.


#23
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,821
  • Înscris: 01.09.2006
Dar ce fel de resetare e necesara ? Prima, cea care face sa dispara doar softurile instalate ?
Si ce fel de Transformer ai gasit la pretul asta de 700-800 RON ?

#24
marcuswright

marcuswright

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.01.2014

View Postech, on 01 mai 2015 - 11:41, said:

Dar ce fel de resetare e necesara ? Prima, cea care face sa dispara doar softurile instalate ?
Si ce fel de Transformer ai gasit la pretul asta de 700-800 RON ?

Ma refeream la "reset to factory" = wipe partitia de sistem + rescrierea acesteia din recovery (sau doar a pointer-ilor catre imaginea de recovery in cazul wimboot). Varianta cu "refresh" nu indeparteaza si update-urile.

Legat de pret, 800 RON este acum pe emag, pe site-ul Allview este inca 1100 RON (acelasi pret cu modelul cu 2 GB de RAM?!?) iar in urma cu putin timp cand am cumparat-o era 1300 RON.

Pana la urma am inlocuit-o cu un Transformer Book T100TA-H1-GR de 32 GB.

Jucaria celor de la Allview, adusa din china (+transport, tva si vama) costa in jur de 400-500 RON.

Edited by marcuswright, 01 May 2015 - 12:16.


#25
b0by007

b0by007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.12.2014
Am dat peste inca o dovada ca marea majoritate a review-uri la tablete sunt facute de habarnisti care insira niste descrieri de pe cutie pentru o tableta data de pomana/ de bogdaproste, nu arata nimeni spatiul de stocare pentru aplicatii.
Cautand o tableta de 8inch, am dat peste review-ul la Allview H8+ (cu 16gb stocare in reclama) facut de duduia din clipul asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TTqefrAKH1M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La minutul 24 spune ca a incercat sa mai instaleze cateva benchmarkuri, dar nu mai avea memorie, si recomanda achizitionarea de card microsd.
DAR tableta Allview H8+ este din alea chinezesti nashpa, cu spatiu de aplicatii limitat la 1gb, deci putea sa bage cucoana orice card, ca tot nu avea spatiu de benchmarkurile care ii trebuiau.

Daca o sa cumparati din magazin o tableta cu android, pentru o informare corecta, uitati-va la spatiu de memorie/stocare/storage sau aplicatii:
In caz ca e prima tableta, sau sunteti incepatori, urmariti ce e incercuit:
Asa NU -> Attached File  1.jpg   127.59K   57 downloads  Attached File  2.jpg   64.57K   67 downloads  Attached File  3.jpg   73.68K   81 downloads
Pe aceasta tableta cu limita de 0.98gb, in scurt timp, de la google updates + aplicatiile care aveti nevoie, se va umple acel spatiu, tableta devenind inutilizabila, merge foarte greu, se blocheaza, cand spatiul liber ajunge sub 100 mb.
Revenind la lista cu tablete limitate, nashpa, mai adaug inca o tableta chinezeasca cu eticheta romaneasca:
nJoy Kara 8 - 0.98gb spatiu de stocare din 8 gb cat se lauda pe cutie.
Pentru ca e o adevarata invazie de aceste tablete cu limita nenorocita la spatiul de aplicatii, multi nici nu stiu cum trebuie sa arate spatiul de stocare la o tableta (la allview de exemplu, din ce am vazut eu, din cele cu android, doar viva i7 si viva i8 nu au limita la spatiul de aplicatii, restul toate sunt nashpa, limitate).

In caz ca vreti o tableta BUNA pe android, care sa NU va manance nervii de frustrare ca nu puteti sa instalati aplicatiile/ jocurile de care aveti nevoie, iata cum trebuie sa arate la meniul memorie/stocare/storage:
Daca scrie 8gb stocare, sistemul de operare android ocupa vreo 2-3gb de ramane liber pentru aplicatii cam 4-5gb:  Attached File  4.jpg   92.93K   80 downloads
Daca scrie 16gb stocare, ramane liber aproximativ 9-12gb:  Attached File  5.jpg   90.58K   74 downloads
Daca scrie 32gb stocare, ramane aproximativ 24-27gb:  Attached File  6.jpg   45.84K   60 downloads

Daca in magazin puteti sa va dumiriti ce cumparati, prin magazinele online pierdeti timp cu returul din cauza specificatiilor mincinoase/ dezinformari de pe cutie, si a unor bloggeri/vloggeri platiti sa laude niste jafuri, ca pupincuristul sef allview, buhnici, care din cate tablete allview a laudat, nu a spus la nici una daca are memoria de aplicatii limitata la 1gb (bagi un joc, doua aplicatii si gata, e full).
Se tine ascuns acest aspect al memoriei de aplicatii limitate, deoarece poate fi un deal-breaker, adica un factor decisiv de a nu cumpara, dar vad ca romanii s-au obisnuit cu aceste jafuri limitate, si le iau de bune.

#26
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Eu intamplator am o tableta Evolio Aria Cumparata acu vreo 3 ani. Am fost printre norocosii care n-a avut probleme cu ea. A venit cu Android Ice Cream, mai tarziu primind un upgrade la Jelly Bean. Exact cum zici tu, memoria pentru instalarea aplicatiilor este de 1 Gb. Totusi, deoarece IC si JB permiteau scrierea pe SD (adica pe acea memorie interna de 16 Gb cu care se lauda ei), aveam instalate zeci de jocuri si de aplicatii. Dar a venit mizeria aia de KitKat care nu a mai permis scrierea pe SD. Si asa am ajuns ca sa am un singur joc instalat pe tableta (Angry Birds Epic) si asta sa-mi ocupe toata memoria. Asta deoarece toti producatorii de aplicatii si-au modificat programele sa fie compatibile cu KK, iar 1 Gb nu mai ajunge nici pentru tableta goala, cu cele cateva programe cu care vine. Si situatia asta va dura mult si bine deoarece producatorii vor pastra mult timp compatibilitatea pentru KK, pana acesta va deveni un OS obsolete. Intr-adevar o solutie ar fi rootul, dar nu este disponibila pentru toate modelele sau pentru toata lumea.
Cat despre o lista cu tabletele pe care sa nu le cumparam nu cred ca-si are rostul. Absolut tot ce este chinezesc neaos sau branduite de diversi, sa stam departe de ele. Au ajuns sa coste 1-2 milioane, dar si asa este prea mult pentru ce stiu sa faca.
Foarte bun postul de mai sus al lui b0by007. Spune totul.

#27
megatron2011

megatron2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 29.09.2011
am avut tableta Allview si avea 8gb, 900mb pt instalat aplicati si 5gb pt poze filme si data de la jocuri apk si era ok mai puneai un card cu root si link2sd si e ok

#28
marcuswright

marcuswright

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.01.2014

View Postmegatron2011, on 06 mai 2015 - 14:40, said:

am avut tableta Allview si avea 8gb, 900mb pt instalat aplicati si 5gb pt poze filme si data de la jocuri apk si era ok mai puneai un card cu root si link2sd si e ok

Daca trebuie sa-i faci root ca sa poti instala aplicatii e grav. Limitarea asta n-ar trebui sa existe in primul rand dar chinezul cere bani, nu munceste pe degeaba pentru "producatorii" zgarciti.

#29
megatron2011

megatron2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 29.09.2011
oricum e mai bine cu 900nb pt aplicatii ..ex am sony xperia sp acum si am 8gb interna in care intra apk +data la joc cu 2 jocuri e full mai bine era daca punea separat memoria gen 900mb ca eboda allview etc

#30
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Na mai @b0by007: la oameni le place. Ce mai vrei! :)

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostChifteluta, on 06 mai 2015 - 11:24, said:

Eu intamplator am o tableta Evolio Aria Cumparata acu vreo 3 ani. Am fost printre norocosii care n-a avut probleme cu ea. A venit cu Android Ice Cream, mai tarziu primind un upgrade la Jelly Bean. Exact cum zici tu, memoria pentru instalarea aplicatiilor este de 1 Gb. Totusi, deoarece IC si JB permiteau scrierea pe SD (adica pe acea memorie interna de 16 Gb cu care se lauda ei), aveam instalate zeci de jocuri si de aplicatii. Dar a venit mizeria aia de KitKat care nu a mai permis scrierea pe SD. Si asa am ajuns ca sa am un singur joc instalat pe tableta (Angry Birds Epic) si asta sa-mi ocupe toata memoria. Asta deoarece toti producatorii de aplicatii si-au modificat programele sa fie compatibile cu KK, iar 1 Gb nu mai ajunge nici pentru tableta goala, cu cele cateva programe cu care vine.

Nu cred ca are de-a face cu KK ci doar cu programatorii idioti. Da, posibil sa arunce fara sa gindeasca in apps sute de MB dar nu cred ca avem de ce sa dam vina pe KK pentru ca:

- limitarea este numai pentru sdcardul fizic, extern, pe cel intern (ma rog, spatiul ala de n GB numit "sdcard") aplicatiile puteau in continuare sa arunce directoare unde doreau
- si pe sdcardul extern fizic, nu era ca nu mai puteau scrie ci doar ca nu mai puteau scrie ORIUNDE, in Android/data/directorul_lor puteau si pot in continuare sa scrie.

#32
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Despre nJoy Kara8 am mai scris si pe aici, inca nu-mi dau seama daca vine cu firmware-ul virusat din fabrica sau nu, ideea e ca eu de virusul acela am dat.

#33
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Am citit si eu ce ati scris voi si am inteles destule. Va multumesc ca m-ati informat pe mine un habarnist. Vreau sa-mi iau o tableta vonino pluri q8 dar nu stiu cat spatiu de stocare pentru aplicatii are. Are in total 8 gbt...

#34
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Cauta una de 16GB de la un producator de tablete. Vonino face doar etichetele.

#35
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 01.03.2015
Mai am o intrebare. Tot de habarnist si poate sunteti draguti sa-mi raspundeti si va multumesc anticipat. Am avut un olviu a4you caruia îi facusem root. Avea 4gb spatiu total insa nu aparea mai mult spatiu disponibil cand stergeam aplicatii preinstalate. De ce? Am o tableta samsung cu 8 gb spatiu stocare si am sters aplicatii pentru ca am root insa mi-au revenit mie acei mb si nu au ramas al sistemului nu stiu cum va sa zic... Cum s-a putut asta? Din 8 gb total eu am 4,5 gb spatiu liber pentru mine unde sa-mi instalez ce vreau eu. Am sters cam prea mult si ma bucur ca am scapat de bloatware. Nu am card si nici nu am nevoie. 😊

#36
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
In spatiul total incluzi si spatiul ocupat de sistemul de operare. La device-urile cu 4GB si 8GB, Android-ul ocupa aproximativ jumatate din memoria interna. In anumite cazuri spatiul de stocare este impartit in 2 partitii de producator.

Sunt si tablete Lenovo si Asus cu memorie interna de 16GB pe la ~500 lei sau mai putin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate