Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce se intampla in Hamburg?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 j1mmy, on 16 iunie 2016 - 17:27, said:

Bine ca au scos tampenia asta din vara lui 2015, acuma plateste proprietarul (teoretic cel care contracteaza agentul), cat de bine functioneaza actual treaba asta inca nu stiu, mai dureaza pana ma mut.
tot tu platesti, ca intra la chirie.

#56
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 j1mmy, on 16 iunie 2016 - 17:27, said:

Problema de baza e ca nemtii efectiv nu stiu engleza, inclusiv marea majoritate a tinerilor, in germania esti ca un peste pe uscat doar cu engleza. Cu engleza poti sa comanzi schnitzel+pommes la restaurant si cam atat.
poate o depinde de zona, eu stau de 2 ani jumate in germania si in afara de 'morgen' si 'danke' nu inteleg o boaba. venisem cu planuri mari, sa ma duc la cursuri, etc - dar pur si simplu n-am avut nevoie. si am avut destule aventuri, inclusiv mers la urgenta cu mana rupta - nicio problema cu engleza.

#57
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Singura problema cu inchiriatul direct de la privat e ca semnezi contract in germana si Doamne-ajuta ce scrie, te increzi in cum iti place fata proprietarului. Prin agentie (cel putin alea mai spalate) macar ai garantia cuiva care iti explica unde pui degetul si de ce.

#58
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 spin, on 16 aprilie 2015 - 13:06, said:

Buna,

cautam de trei saptamani sa inchiriem un apratament cu trei camerein Hamburg pentru o familie cu doi copii.  Am cautat pe majoritatea site-urilor agentiilor si pana in acest  moment nu avem nici un raspuns.. Foarte muti agenti ne-au spus ca proprietarii nu accepta familie cu copii.
Suma alocata pentru chirie plus intretinere este  de maxim 1100 -1200 euro/luna..
Cu chiu cu vai am gasit cate ceva care sa ne si placa dar agentii  nu raspund la mail-uri.
ce ne saftuiti sa facem?
Va multumesc mult.

Ma asteptam la mai multa seriozitate din partea agentiilor..au fost cazuri cand imi dadeau bip si asteptau sa ii sunam noi..in acest caz ma intreb pentru ce percep comisionul de doua mii de euro..

Am uitat sa va spun ca noi cautam apartamen nemobilat si iarasi ne intrebam de ce nu primesc copii..Copiii lor or musca din pereti? hai ca mobila se mai zgarie/sparge dar peretii?

daca puteti sa ne dati un sfat va multumim


Stiu ca-i tarziu pentru un raspuns, insa una dintre probleme ar putea sa fie faptul ca un apartament cu 3 camere e prea mic pentru o familie cu 2 copii. Legal nu-i prea mic, ci la limita. Legea obliga ca fiecare copil sa aiba camera lui, plus camera parintilor, care ar insemna 3 camere deja. Nu stiu insa daca exista obligatia de a avea o camera comuna.

De exemplu, pentru 2 persoane era sa ne refuze la un apartament cu 2 camere; am fost la besichtigungstermin cu proprietarul si alti candidati (in total vreo 45 de candidati pentru apartament) si pareau tare nedumeriti ca dorim doar un apartament cu 2 camere pentru noi doi. In general lumea inchiriaza un apartament cu 2 camere pentru o persoana singura :)

#59
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Legea obliga ca fiecare copil sa aiba camera lui, plus camera parintilor, care ar insemna 3 camere deja.
pot sa vad si io legea aia? Pana-i lumea nu exista asa ceva.

#60
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Pengoon, on 21 august 2017 - 15:09, said:

pot sa vad si io legea aia? Pana-i lumea nu exista asa ceva.

Posibil sa nu fie asa ceva scris in lege, insa eu am auzit treaba asta destul de des pe aici (locuiesc langa Stuttgart). Chiar daca nu e impusa de lege treaba asta si e doar parerea lumii, tot te afecteaza atunci cand  cauti o locuinta de inchiriat, te taie direct de pe lista.

Si in zona mea e nasol cu chiriile, dureaza chiar 3-6 luni pana sa gasesti ceva care sa-ti convina, atat ca pret cat si ca locatie sau ca si dotari. Si asta pt ca sunt cereri foarte mari. Am patit sa sun la proprietarul care inchiria o locuinta si sa mi se spuna ca nu mai are rost sa vin la Besichtigungstermin fiindca are deja 80 de candidati pentru apartament, iar la apartamentul pe care pana la urma l-am inchiriat erau cam 40-45 de candidati. Tine mult de noroc, de cum te prezinzi la interviu. Mie mi s-a intamplat chiar sa ma intrebe de ce sunt singur la vizita desi spun ca vreau sa stam doua persoane in apartament. Sa-mi spuna ca nu ma cred si sa-si noteze in tabel ceva ce inseamna probabil ca ma respinsesera deja :)

#61
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Posibil sa nu fie asa ceva scris in lege, insa eu am auzit treaba asta destul de des pe aici (locuiesc langa Stuttgart).
In general se aud multe vrute si nevrute de pe la oameni. Adesea se aude de "class action suit", ca lumea se uita la serii americane si nu stie ca asa ceva nu exista in germania. Ca exemplu.
In cazul asta, pentru a evita plansetele celorlalti proprietari din bloc, Überbelegung in situatia 2 adulti + 2 copii ar apare, daca locuinta ar avea o suprafata semnificativ mai mica de 50 mp, independent de numarul de camere. Atunci pot apare probleme, probleme ce le-ar avea in primul rand proprietarul, ca el trebuie sa aibe grija la inchiriere. Dar este o hotarare care se va lua (de catre un judecator) dupa analiza tuturor circumstantelor, reglementari ca 15mp/adult si 10/copil (6mp/copil de pana la 6 anisori) fiind mai mult orientative.

Quote

tot te afecteaza atunci cand  cauti o locuinta de inchiriat, te taie direct de pe lista.
s-ar putea sa te taie din complet alte motive si sa nu fie suficient de prost sa dea explicatii care-i complica existenta cu legea antidiscriminarii.

Quote

Si in zona mea e nasol cu chiriile, dureaza chiar 3-6 luni pana sa gasesti ceva care sa-ti convina, atat ca pret cat si ca locatie sau ca si dotari. Si asta pt ca sunt cereri foarte mari. Am patit sa sun la proprietarul care inchiria o locuinta si sa mi se spuna ca nu mai are rost sa vin la Besichtigungstermin fiindca are deja 80 de candidati pentru apartament, iar la apartamentul pe care pana la urma l-am inchiriat erau cam 40-45 de candidati. Tine mult de noroc, de cum te prezinzi la interviu. Mie mi s-a intamplat chiar sa ma intrebe de ce sunt singur la vizita desi spun ca vreau sa stam doua persoane in apartament. Sa-mi spuna ca nu ma cred si sa-si noteze in tabel ceva ce inseamna probabil ca ma respinsesera deja
asta din cauza ca, fiind in cautare intr-o zona unde aparent toata lumea vrea sa se mute, combinat cu o oferta limitata, proprietarul are masiv de unde alege. Amu cativa anisori, in Dresden proprietarii iti dadeau adesea primele 3 luni gratis, de bucurie ca au gasit pe cineva. Intre timp s-a mai normalizat totusi. Ai fix problema care o are toata lumea in München, Stuttgart, Rhein-Main, Köln-Düsseldorf si Hamburg, partial Berlin. Ata ete.

Edited by Pengoon, 21 August 2017 - 16:02.


#62
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
.

Edited by avenirv, 21 August 2017 - 17:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate