Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce se intampla in Hamburg?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postadisz, on 16 aprilie 2015 - 14:55, said:

Nici un vanzator nu-i obligat sa ma serveasca.
Ba da...daca nu o face de regula zboara de acolo...rolul vanzatorului e sa vanda si sa aduca profit nu sa trieze clienti...nu conteaza daca stiu sau nu ungureste...sau invers...Posted Image

LE prin germania am avut probleme asemanatoare cand le vorbeam in engleza in ditamai magazinul...pana nu am pus piciorul in prag si utilizat un ton mai autoritar mai ca nu aveau chef sa imi ofere nici macar o informatie Posted Image

Edited by Octavian_SK, 16 April 2015 - 20:31.


#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postadipelcz, on 16 aprilie 2015 - 17:21, said:

....
Da, evident ca locuintele mai bune sunt mai scumpe, nu contesta nimeni. Din partea mea sa-si ia si mai scumpa, desigur, insa in cazul locuintei in discutie in vreo 7-8 ani o platesti complet doar cu cat ai da pe chirie. Apoi poti sa o vinzi si la jumatate de pret, ca oricum  suma primita reprezinta profit net.

Cu terenurile in concesiune, stiu, asa e si aici. Noi acum il cumparam (9500 euro) de fapt cumpararea ne-a fost aprobata si asteptam actele in cateva zile.
Am zis sa-l cumparam, chiar daca chiria pe el era foarte mica, aproape un mizilic (vreo 400 euro/an, pt aproape 1100 mp). Asta e, suntem romani si avem simtul proprietatii mai dezvoltat :lol:
Am mai intrebat si alti vecini, putini au cumparat, nici un sfert dintre ei, nu-i intereseaza sa cheltuie o suma de genul ala pt ceva care nu-i ajuta si nici nu-i incomodeaza cu nimic.

#39
boteanu

boteanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.03.2015
Mda !Am citit si eu ce zici si cred ca ai punctat bine termenul de rasisti !Asa este sunt si in special cu estici !Parerea me este ca merita sa le umpli frigiderul cu carnitza si sa le pomenesti tot neamul de la al din fasa pana la al cu barba alba !Pacat ca romanul e nevoit sa fie "sclav si sluga"la straini din lipsa de locuri de munca si bani!Sa multumim politicului la alegerile viitoare !Recomandarea mea e sa insisti ca vei gasi pana la urma !Lipsa unitati in comunitatea romaneasca la ajutorarea membrilor in diaspora romaneasca isi spune cuvantul !Daca erau uniti ati fi fost rezolvatzi acum !Succes oricum !

#40
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRCG, on 16 aprilie 2015 - 15:03, said:

Ah, "Locatie: Tg. Mures". Bafto delo delo!

Nu sunt sigur ca-ti inteleg subtilitatile.Poti sa te exprimi adecvat?

View PostOctavian_SK, on 16 aprilie 2015 - 20:27, said:

Ba da...daca nu o face de regula zboara de acolo...rolul vanzatorului e sa vanda si sa aduca profit nu sa trieze clienti...nu conteaza daca stiu sau nu ungureste...sau invers...Posted Image

LE prin germania am avut probleme asemanatoare cand le vorbeam in engleza in ditamai magazinul...pana nu am pus piciorul in prag si utilizat un ton mai autoritar mai ca nu aveau chef sa imi ofere nici macar o informatie Posted Image

Nu-mi aduc aminte ca sa se fi vorbit despre "ungureste"
De ce trebuie neaparat sa deviem o discutie?
Daca ai o frustrare de ce nu ti-o pastrezi?Nu-i nevoie ca sa stie un forum intreg ca suferi,nu-i asa?

Si apropo de vanzator.Tema acestui topic nu este despre consecinte.Este vorba despre fapte.

#41
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
spin eu zic sa va straduiti sa gasiti de la privat.Evitati 2000 de euro dati pe geam pentru deschis o usa....
E totusi ditamai orasul.Nu cred sa nu reusiti sa gasiti ceva, eventual in imprejurimi, ca daca aveti si copii o sa fie mai usor si frumos la o casa.

Mult succes si nu va demoralizati, ca e plina Germania de imobile.

#42
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postadisz, on 17 aprilie 2015 - 19:53, said:

Daca ai o frustrare de ce nu ti-o pastrezi?
n-am nici o frustrare pentru ca nu o sa accept nici odata ca un vanzator sa se poarte la stilul descris de tine Posted Image

#43
carpathos

carpathos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 07.01.2014

View Postspin, on 16 aprilie 2015 - 13:06, said:

Buna,

cautam de trei saptamani sa inchiriem un apratament cu trei camerein Hamburg pentru o familie cu doi copii.  Am cautat pe majoritatea site-urilor agentiilor si pana in acest  moment nu avem nici un raspuns.. Foarte muti agenti ne-au spus ca proprietarii nu accepta familie cu copii.
Suma alocata pentru chirie plus intretinere este  de maxim 1100 -1200 euro/luna..
Cu chiu cu vai am gasit cate ceva care sa ne si placa dar agentii  nu raspund la mail-uri.
ce ne saftuiti sa facem?
Va multumesc mult.

Ma asteptam la mai multa seriozitate din partea agentiilor..au fost cazuri cand imi dadeau bip si asteptau sa ii sunam noi..in acest caz ma intreb pentru ce percep comisionul de doua mii de euro..

Am uitat sa va spun ca noi cautam apartamen nemobilat si iarasi ne intrebam de ce nu primesc copii..Copiii lor or musca din pereti? hai ca mobila se mai zgarie/sparge dar peretii?

daca puteti sa ne dati un sfat va multumim

Mi se pare ciudat. Eu in 2013 am plecat in Hamburg si am apelat la homecompany si in 2 zile mi-au gasit cazare. Le trimisesem doar un mail in engleza.

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostOctavian_SK, on 17 aprilie 2015 - 20:09, said:

n-am nici o frustrare pentru ca nu o sa accept nici odata ca un vanzator sa se poarte la stilul descris de tine Posted Image

Ce este interesant este faptul CA EU NU AM DESCRIS NICI UN STIL,Tu despre ce vorbesti?
Mai ales ca eu doar AM COMENTAT,nicidecum nu am deschis discutia.
Esti sigur ca nu te "doare" ceva?

Vanzatorii se pot comporta CUM DORESC!!!.Nu discutam despre consecinte.Si nici tema topicului nu a fost despre consecinte.
Cumparatorii insa considera ca ei sunt ZEII care hotaresc conditiile vanzarii.Cand isi dau seama ca au gresit,incep sa se planga.Pe forum,pentru inceput.Apoi continua pe unde apuca.Pana se linistesc.Definitiv.
Si astea sunt valabile in toata lumea.Si se practica.

#45
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Nu-ti place comerciantul, take you business elsewhere. Problema in Hamburg, München, Frankfurt si inca cateva e, ca de cauti chirie pe caciula proprie, poti sa cauti mult si bine. Asta-i realitatea pietii, care oricat ar fi de mare QQ-ul, n-o sa se schimbe in viitorul apropiat.

#46
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postadisz, on 18 aprilie 2015 - 17:33, said:


Ce este interesant este faptul CA EU NU AM DESCRIS NICI UN STIL,Tu despre ce vorbesti?
Mai ales ca eu doar AM COMENTAT,nicidecum nu am deschis discutia.
Esti sigur ca nu te "doare" ceva?

Vanzatorii se pot comporta CUM DORESC!!!.Nu discutam despre consecinte.Si nici tema topicului nu a fost despre consecinte.
Cumparatorii insa considera ca ei sunt ZEII care hotaresc conditiile vanzarii.Cand isi dau seama ca au gresit,incep sa se planga.Pe forum,pentru inceput.Apoi continua pe unde apuca.Pana se linistesc.Definitiv.
Si astea sunt valabile in toata lumea.Si se practica.

pt ca lumea accepta legile pietii libere numai in vorba.
si pe mine m-a speriat cel mai tare in Romania, la tineretul educat cu masterate, etc in vest, ura fata de piata libera.
de unde o fi venit asta !!!???

View PostPengoon, on 18 aprilie 2015 - 18:10, said:

Nu-ti place comerciantul, take you business elsewhere. Problema in Hamburg, München, Frankfurt si inca cateva e, ca de cauti chirie pe caciula proprie, poti sa cauti mult si bine. Asta-i realitatea pietii, care oricat ar fi de mare QQ-ul, n-o sa se schimbe in viitorul apropiat.

daca platesti pretul pietii gasesti imediat, numai ca acel pret este mai mare decat pretul "real/cinstit/corect" de care vorbesc multi romani. au o intelegere unidimensionala a pietei libere.
tu vorbesti prea dulce de ei.

#47
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postadisz, on 18 aprilie 2015 - 17:33, said:

Vanzatorii se pot comporta CUM DORESC!!!.
Gata bre te-am priceput n-o sa cumpar niciodata de la tine...multumit?

#48
spin

spin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.06.2005

View Postmoki, on 17 aprilie 2015 - 20:04, said:

spin eu zic sa va straduiti sa gasiti de la privat.Evitati 2000 de euro dati pe geam pentru deschis o usa....
E totusi ditamai orasul.Nu cred sa nu reusiti sa gasiti ceva, eventual in imprejurimi, ca daca aveti si copii o sa fie mai usor si frumos la o casa.

Mult succes si nu va demoralizati, ca e plina Germania de imobile.

Am inteles ca este foarte greu sa gasim sa inchiriem apartament fara agentie. Un prieten stabilit in Hamburg ne-a sfatuit sa nu inchiriem fara agentie pentru ca este riscant. . Deocamdata am gasit sa inchiriem prin Airbnb pentru o luna.  Speram sa gasim un apartament in perioada asta. Multumesc pentru incurajari..

View Postcarpathos, on 17 aprilie 2015 - 20:09, said:


Mi se pare ciudat. Eu in 2013 am plecat in Hamburg si am apelat la homecompany si in 2 zile mi-au gasit cazare. Le trimisesem doar un mail in engleza.

ce este Homecompany?  Pana sa gasim sa inchiriem apartamentul asta am crezut ca innebunim. nu intelegeam ce se intapla, de ce nu vrea nimeni sa raspunda la mail-uri si sa ne sune asa cum promiteau? IN lumea in care traim nu credeam  ca  este o asa mare problema sa inchiriezi un aprtament  prin internet sau telefon. dar uite ca este. daca nu gaseam varianta cu Airbnb ma intorceam in Romania cu copiii si asa insemna multi bani cheltuiti, deranj etc..

#49
denisr

denisr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2015
Am citit si eu pe aici si imi dau cu parerea( evident neavizata). Daca nu le spuneti de copii ce se intampla? Va dau afara dupa ce ii vad? Ca doar nu pot scrie in contract ca sunt interzisi copiii.

#50
spin

spin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.06.2005

View Postspin, on 19 aprilie 2015 - 09:52, said:

Am inteles ca este foarte greu sa gasim sa inchiriem apartament fara agentie. Un prieten stabilit in Hamburg ne-a sfatuit sa nu inchiriem fara agentie pentru ca este riscant. . Deocamdata am gasit sa inchiriem prin Airbnb pentru o luna.  Speram sa gasim un apartament in perioada asta. Multumesc pentru incurajari..



ce este Homecompany?  Pana sa gasim sa inchiriem apartamentul asta am crezut ca innebunim. nu intelegeam ce se intapla, de ce nu vrea nimeni sa raspunda la mail-uri si sa ne sune asa cum promiteau? IN lumea in care traim nu credeam  ca  este o asa mare problema sa inchiriezi un aprtament  prin internet sau telefon. dar uite ca este. daca nu gaseam varianta cu Airbnb ma intorceam in Romania cu copiii si asa insemna multi bani cheltuiti, deranj etc..

am gasit Homecompany. Multumesc.

View Postdenisr, on 19 aprilie 2015 - 09:55, said:

Am citit si eu pe aici si imi dau cu parerea( evident neavizata). Daca nu le spuneti de copii ce se intampla? Va dau afara dupa ce ii vad? Ca doar nu pot scrie in contract ca sunt interzisi copiii.
Cred ca ne dau afara pentru ca noi semnam un contract in care scrie ca locuiesc doua persoane. In acest caz proprietarul are dreptul sa ''rupa'' contractul..Noi nu vrem sa facem lucruri doar ca sa fim acceptati..vrem sa colaboram cat mai deschis. Vrem sa stam pe termen lung si sa ne intelegem bine. ma gandesc cu groaza la un propriuetar care vine cu politia peste noi .

#51
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Cred ca ne dau afara pentru ca noi semnam un contract in care scrie ca locuiesc doua persoane.
strict juridic nu. poti sa minti ca n-ai copii si nu are cum sa rezilieze contractul doar din cauza ca ai copii. asta la modul foarte general. chestia poate sa arate altfel cand inchiriezi un apartmanet de 42mp si apari cu 8 copii. pe deasupra iti mai trimit si Jugendamt-ul pe cap in situatia asta care, daca ajunge la concluzia ca alea 8 odrasle traisc in conditii prea naspa, ii ia. intotdeauna depinde de situatie. pausal vorbit, daca inchiriati o locuinta normala de 3 camere si-l mintiti pe ala ca n-aveti copil, nu poate rezilia pe motivul asta. dar, cum nimanui nu-i place sa fie "pacalit" puteti sa va asteptati la distractii multiple cu proprietarul. io nu recomand d-astea fara o cunoastere profuda a situatiei legale in domeniul asta.

Quote

ma gandesc cu groaza la un propriuetar care vine cu politia peste noi .
vine politia ca sa ce? relatia dintre tine si proprietar este strict de natura civila. rolul politiei nu este sa rezolve diferente de drept civil. pentru asta exista tribunale speciale cu judecatori. politia vine cand e chemata pe un motiv care tine de ordinea publica sau de vatamare si intervine intr-o situatie de pericol.
nu vine sa dea afara pe unu' ca nu-i convine proprietarului. asta o face doar la o sentinta de evacuare definitiva si atunci numai la cererea executorului.

Edited by Pengoon, 19 April 2015 - 17:53.


#52
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Eu mi-am gasit prin kleinanzeigen.ebay.de. Ce am observat, mai bine suni decit sa scrii. Majoritatea nemtilor nu stiu o boaba de engleza iar mailul isi verifica din an in paste. Daca nu stii germana mai bine apelezi la o agentie, insa trebuie platit comision (in germana se numeste provision). Daca ai familie este mai bine sa cauti in zonele limitrofe. E mai ieftin, aerisit, ai spatiu mai mare, loc de parcare, de plimbat, gradina unde sa faci un gratar, etc.

#53
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Raspunde lumea si la mesaje/mail pe kleinanzeigen, doar ca trebuie sa le scrii in germana. Cumva e de inteles. Posibil sa creada ca-s scam-uri, sau pur si simplu nu vor sa se incurce cu straini, ca are balta peste vorbitor de germana destul.

Costul agentului e cam 2.5 chirii lunare (ceea ce devine destul de consistent, daca e 1000+ / luna chiria). Dai de pomana 2500 euro. Sa gasesti direct de la privat sunt sanse mici (atat la inchiriere cat si la vanzare) ca la fel ca si in RO, stau agentii astia precum sacalii pe anunturi. Si tot asa, vezi aceeasi casa in 4-5 anunturi diferite, culmea, uneori si cu preturi diferite.

#54
j1mmy

j1mmy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.07.2006

View Postadipelcz, on 30 aprilie 2015 - 09:15, said:

Raspunde lumea si la mesaje/mail pe kleinanzeigen, doar ca trebuie sa le scrii in germana. Cumva e de inteles. Posibil sa creada ca-s scam-uri, sau pur si simplu nu vor sa se incurce cu straini, ca are balta peste vorbitor de germana destul.

Problema de baza e ca nemtii efectiv nu stiu engleza, inclusiv marea majoritate a tinerilor, in germania esti ca un peste pe uscat doar cu engleza. Cu engleza poti sa comanzi schnitzel+pommes la restaurant si cam atat.

View Postadipelcz, on 30 aprilie 2015 - 09:15, said:

Costul agentului e cam 2.5 chirii lunare (ceea ce devine destul de consistent, daca e 1000+ / luna chiria). Dai de pomana 2500 euro. Sa gasesti direct de la privat sunt sanse mici (atat la inchiriere cat si la vanzare) ca la fel ca si in RO, stau agentii astia precum sacalii pe anunturi. Si tot asa, vezi aceeasi casa in 4-5 anunturi diferite, culmea, uneori si cu preturi diferite.

Bine ca au scos tampenia asta din vara lui 2015, acuma plateste proprietarul (teoretic cel care contracteaza agentul), cat de bine functioneaza actual treaba asta inca nu stiu, mai dureaza pana ma mut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate