Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Centrala pe ulei Lamborghini

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vetrisoaia

vetrisoaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 30.12.2010
Salutare,

Locuiesc in Danemarca si detin o astfel de centrala pe care sunt obligat sa o schimb in urmatorii ani. Stiti daca ar putea functiona si pe ulei ars sau alt tip de combustibil? Revin imediat cu cateva poze...

#2
vetrisoaia

vetrisoaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 30.12.2010
Cam asa arata centrala...

Attached Files


Edited by vetrisoaia, 16 April 2015 - 12:42.


#3
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Acum sa nu mi-o iei in nume de rau, dar nu mai bine intrebi acolo in Danemarca? Noi in Romania, cel putin eu personal nu am auzit de asemenea centrale, adica cum merge cu ulei? pui ulei in loc de lemne? este prima oara cand vad asa ceva, centrala aia a fost o mica uzina la viata ei, dar nu poti sa pui una pe gaze naturale ?

#4
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 16.02.2013
Respectiva centrala functioneaza normal cu combustibil lichid usor ( un fel de motorina). Ca sa o convingi sa functioneze pe ulei ar trebui sa sai o sursa ieftina de ulei, sa-l filtrezi, sa-l pre-incalzesti ( uleiul este mai vascos ) , eventual sa schimbi ajutajul si sa reglezi debitul de aer ca sa aiba loc o ardere corecta. Nu stiu cum e acolo, dar sunt convins ca sunt norme vis a vis de nivelul de noxe rezultate in urma arderii ( nu stiu cine si la cit timp le verifica si cit de rigurosi sunt ).
Riscuri asumate sa nu poti regla corect arderea , sa-ti asumi eventualele defectiuni datorate deteriorarii pieselor din cauciuc de pe traseul de combustibil ( nu sunt prea rezistente la ulei ) si pe ansamblu cu transformarile facute si reparatiile ulterioare sa te coste mai mult decit CLU-ul.

#5
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 andu2006, on 16 aprilie 2015 - 13:43, said:

Respectiva centrala functioneaza normal cu combustibil lichid usor ( un fel de motorina). Ca sa o convingi sa functioneze pe ulei ar trebui sa sai o sursa ieftina de ulei, sa-l filtrezi, sa-l pre-incalzesti ( uleiul este mai vascos ) , eventual sa schimbi ajutajul si sa reglezi debitul de aer ca sa aiba loc o ardere corecta. Nu stiu cum e acolo, dar sunt convins ca sunt norme vis a vis de nivelul de noxe rezultate in urma arderii ( nu stiu cine si la cit timp le verifica si cit de rigurosi sunt ).
Riscuri asumate sa nu poti regla corect arderea , sa-ti asumi eventualele defectiuni datorate deteriorarii pieselor din cauciuc de pe traseul de combustibil ( nu sunt prea rezistente la ulei ) si pe ansamblu cu transformarile facute si reparatiile ulterioare sa te coste mai mult decit CLU-ul.

Cu ceea ce se numea pe la noi "pacura"?

#6
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Hai, recunoaste ca ai vrut sa te lauzi ca ai Lamborghini.

#7
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Daca si la consum e ca Lambo :))

#8
dansir

dansir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2007
ceea ce ai tu este o centrala pe combustibil lichid-motorina sau echivalent.daca ii vei schimba injectorul cu unul dedicat pe ulei ars va functiona si cu ulei.daca nu-nu.uleiul ars trebuie incalzit la 100 grade  si pulverizat printr-o duza speciala cu un compresor.deci,alt principiu de functionare la arzator.

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 Bob493, on 16 aprilie 2015 - 14:03, said:

Hai, recunoaste ca ai vrut sa te lauzi ca ai Lamborghini.

Si eu am una. Pe gaz. La momentul respectiv era una din cele mai bune de pe piata cu un pret accesibil. Ca atare, si acum functioneaza impecabil, ca in prima zi. Prima zi fiind acum vreo 12 ani.

#10
vetrisoaia

vetrisoaia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 30.12.2010
Salutare,
Multumesc tuturor cå v-ati irosit timpul pentru a raspunde.
Aici asa se numesc, ''centrale pe ulei'',am un tanc de 2500 litri(uleiul åsta e f asemanator cu motorina, dar nu miroase atat de tare) ingropat si vin båietii de la peco cu cisterna si ii fac full-ul cand ii chem.
Eu sper så nu ii chem niciodatå, cå abia ce am cumpårat casa si mai am vreo 700L cu care sper så supravietuiesc panå o schimb.
Må gandeam ca in tarå s-ar putea folosi cineva de ea, aici va trebui så o arunc, nimeni nu o ia nici gratis.

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si crezi ca merita sa cheltui bani cu trimisul ei aici?

Vezi ca au si ei programe tip rabla, acolo in danmark.

#12
gustibus

gustibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.01.2008
Se poate modifica pe ulei uzat.Am modificat un astfel de arzator.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W2XCxfaM2Cg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
MACHENA

MACHENA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2013
Salut, stimate gustibus. Î-mi poți spune și mie ce modificări ai făcut . Am și eu o astfel de centrală cu arzător și mă interesează cum l-ai  modificat pentru ulei uzat. Mulțumesc

#14
gustibus

gustibus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.01.2008

 MACHENA, on 14 octombrie 2016 - 09:58, said:

Salut, stimate gustibus. Î-mi poți spune și mie ce modificări ai făcut . Am și eu o astfel de centrală cu arzător și mă interesează cum l-ai  modificat pentru ulei uzat. Mulțumesc

Dupa cum cred ca stii deja se monteaza un preincalzitor pe treseul pompa-duza.Se schimba duza cu una care sa fie capabila sa pulverizeze uleiul sau se modifica cea existenta.Dupa care trebuie sa rezolvi incalzirea uleiului din rezervor la 40-50 grade.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate