Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Problema amplificator Sony Ta-fe 445

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
corneladi

corneladi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2009
Buna seara ! Ma confrunt cu o problema mai deosebita ,ciudata pot spun si anume: Am un amplificator sony si doua boxe onkyo care merg foarte bine ,nu distorsioneaza ,au fidelitate buna ,bass superb ,si am observat ca pe un canal in ciuda faptului ca boxa merge curat ,membrana face curse puternice in afara si in intrior ,un fel de oscilatie daca pot sa-i spun asa ,dar in asa fel ca forteaza suspensia de cauciuc de pe margine si in momentul in care o impinge in exterior cat si in momentul când o trage . Aceste oscilatii nu au nici o treaba cu melodia care suna(aici m refer ca cursa normala a membranei in functie de muzica) ,se produc cu o frecventa haotica ,cu pauze intre le de 2,3 secunde ,ba chiar se produc si când amplificatorul merge in gol ,deci fara nici un fel de sunet.Aceste oscilatii nu afecteaza calitatea melodiei (atunci când apar in timpul auditiei ,asta e si motivul ca le-am vazut absolut intamplator) ,iar când apar cu amplificatorul in gol nu produc nici un fel de sunet in boxa.Initial m crezut ca o fi vre-o problema de filtru din boxa dar am schimbat boxele intre ele si ele se pastreaza pe acelasi canal (stanga).As avea nevoie de un sfat cam ce ar putea fi ,si unde sa caut? Multumesc anticipat!!

#2
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
cate intrari are amplificatorul? daca are mai multe intrari si comutarea se face prin butoane e de la butoane, se produc interferente daca nu are mai multe intrari atunci sigur ai probleme cu condensatorii de pa partea de IN in amplificator/preamplificator.
sfatul meu e sai schimbi pe toti si sa pui noi.

#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Testeaza prin eliminare . Scoate toate cablurile audio in din el si da volum la jumatate , vezi pe zgomot "alb" daca mai ai interferente - unul din cabluri defect sau sursa de redare .
Daca nu , e ce s-a spus mai sus , un condensator dus .

#4
corneladi

corneladi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2009
Are vre-o 6 intrari,iar comutarea dintre ele e digitala .

#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu intrarile din amplif sa le scoti, cablurile ce intra in audio-IN .
Se testeaza fara semnal si fara cabluri pentru a elimina cauze externe , dupa incepi cu alte surse audio.
Sony ta-fe 445 ? nu e ta f445
  

Edited by xilo, 15 April 2015 - 21:46.


#6
corneladi

corneladi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2009
Va referiti la condensatorii aflati imediat dupa mufa de intrare RCA ? (ca are cate doi pe fiecare intrare ) ,sau sa-i caut pe cei aflati la intrarea in etajul final de amplificare ?

Multumesc ,o sa incerc si revin cu detalii!!

#7
corneladi

corneladi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2009
Modelul e Sony TA-F445R,ai dreptate colega!!!

#8
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Până nu repari canalul defect, nu mai conecta la el nicio boxă! Riști s-o arzi. Folosește o sarcină echivalentă de 8Ω/40-100W sau în lipsă un bec 24V/40W.

Attached Files



#9
corneladi

corneladi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2009
ok! si pana la urma de fapt ar fi doar condensatorii sau ar mai fi ceva pe langa ei.Curentul de BIAS l-am masurat ,si e in parametrii normali 20,22 mv.

#10
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 corneladi, on 15 aprilie 2015 - 22:36, said:

BIAS l-am masurat, si e in parametrii normali 20,22 mv.
Stai cu aparatul de măsură pe R322 și memorează tensiunea atunci când membrana are cea mai mare deplasare. Cât este Ur322?

#11
corneladi

corneladi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2009
ok colega ,revin cu niste valori......

#12
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Cred ca trebuie acordata o atentie deosebita lui Q301.
Si tot ce tine de polarizarea acestuia.

#13
corneladi

corneladi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2009
Stimati colegi!! Astazi am tot testat amplificatorul ,adica l-am plimbat prin toata plaja de turații sa zic asa ,i-am dat si blana ,si mai incet si cu tot felul de melodii de test ,dar pur si simplu s-a incăpătânat sa mai faca simptomul,in speranta ca poate o incepe sa se manifeste defectiunea ,si o sa pot sa fac si eu niste masuratori ,dar cum am mai zis ,nu a facut NIMIC.Merge impecabil,nu s-a incalzit deloc peste normal .Ca si un aspect remarcat verau sa spun ca la un moment dat am zis hai sa-i masor BIAS-ul (asa pur si simplu),si am gasit pe ambele canale o valoare de 16mv.(o fi bine ,o fi rau ? ,oricum le-am ajustat inapoi la 22 mv). Un alt aspect constatat e ca pe placa cu amplificatorul final are doua LED-uri care stau aprinse in momentul functionarii ,iar cel de pe canalul cu pricina arde foarte slab ,aproape ca nu se vede ,pe când celalalt arde la intensitate normala.(cele doua sunt D302 ,si D352).

#14
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Tocmai ca pe-acolo e reglajul bias-ului. E o tâmpenie cu led-ul pus acolo. De obicei se pun diode rapide 1n4108 în polarizare inversă. Mă rog...
Este posibil ca Rv301 să nu mai calce pe rezistenta de cărbune și sa ai acele peak-uri de tensiuneE bine( în special daca sunt din acelea in aer) sa le schimbi cu ceva de calitate închise ermetic si multitură.

Off topic. Sper că nu ai boxe pe 4 ohm. La o singură pereche pe et final exista riscul să se arda trz. Poate era mai bine cu 18 mV biasul. Daca nu se aud distorsiuni la volum mic ( adica chiar în zona de deschidere a finalilor) lasa la 18 mV. E mai sănătos.

Edited by orlandobarbulescu, 17 April 2015 - 07:31.


#15
corneladi

corneladi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.01.2009
Intr_adevar boxele sunt pe 4 pun,e vre-o problema si asta?


#16
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
În cartea tehnică este trecuta o impedanta minima de 4 ohm iar mosfet-urile sunt mai rezistente decât bipolarii pt sarcini mici dar, daca poti, treci pe 4 ohm; daca nu, nu merge cu el până-n blană. Repet sfatul de mai sus: dacă nu sunt distorsiuni la volum cât mai mic( asculta pe boxe nu în casti) ramai la 18 mV. Ete posibil ca trecând semireglabilul intr-o alta pozitie( corespunzătoare unei tensiuni de 22 mV) să nu mai faca figuri pt ca acolo rezistenta nu este uzată. daca face, in pozitia veche, schimbă semireglabilul.

Latter edit: Uită-te și pe spatele plăcii ( eventual cu o lupă) după vre-o lipitură rece.  De obicei se crapă aliajul concentric în jurul pinului

Edited by orlandobarbulescu, 17 April 2015 - 09:10.


#17
Ohmbun

Ohmbun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2012
Buna seara . Am si eu o problema asemanatoare la un amplificator Sony F590ES , cu mosfet . Pe un canal se aude distorsionat la volum mic , iar la volum mare calitatea sunetului e slaba . Am fost la un mult laudat (poate prea mult) electronist care dupa doua saptamani in care mi-a tinut statia in constatare a conchis , dupa ce i-am platit onorariul , ca asta este buba amplificatoarelor cu MOS FET.... WHAT......????? Bine-nteles ca mi-am luat statia si am plecat fugind....Daca aveti o recomandare pentru un service serios si decent va sunt recunoscator , pentru ca nu-i dau de cap

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Nu se spune că la pomul lăudat să nu te duci cu sacul plin? Aia a fost o aberaţie, dacă într-adevăr a afirmat asta. Caută pe cineva specializat în audio, acolo e ceva întrerupt, cel mai probabil un tranzistor sau o rezistenţă de polarizare. Trebuie înjectat un semnal sinusoidal şi urmărit cu osciloscopul unde se deformează, pe muzică e mai dificil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate