Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Telekom vrea rețea all IP pănă în 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
https://www.google.r...8F05IUdSVyIB6Qw

Totul sună bine, în Macedonia ei susțin că au rețea all Ip deja. Asta înseamnă fibră/UTP pănă la client, astfel încât orice serviciu să poată fi activat de la distanță, indiferent că vrei viteză mai mare, un alt port de telefon sau pachetr suplimentare la TV.
Cu toate astea, Macedonenii nu par a fi încântați de Telekom, se reclamă aceeași dezorganizare specifică.
Așadar, vom avea parte de o revitalizare a Telekomului în Europa, implicit în România sau punem deja fiecare după posibilități unul o scândură, altul o lopată, altul să sape?

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Iar ru te întreb iar: ce treabă are cu Telekom România?
Bine că nu ne spui de T-Mobile USA

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostKyKyKyKy, on 15 aprilie 2015 - 20:08, said:

Iar ru te întreb iar: ce treabă are cu Telekom România?
Bine că nu ne spui de T-Mobile USA

Cum adică?  
http://www.telekom.c.../company/269056
Ei au un plan pentru Europa, că nu locuim în Hamerica, mhânca-ţi-ash.

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Smecheria, mhânca-ţi-ash, e ca userul @KyKyKyKy s-a referit la faptul ca Telekom Romania se bazaeaza pe infrastructura veche a Romtelecomului, aKa pe sarma sau stiu eu ce tehnologie o avea fostul Romtelecom.

#5
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Marti venise sa imi schimbe si mie modemul speedtouch cu unul wireless si mi-a spus acelasi lucru tehnicianul lor, asta in ideea ca eu vreau sa ingrop cablul de la stalp pana la casa si mi s-a recomandat un cablu cat mai ieftin pentru moment, trecut prin copex si ingropat in asa fel incat sa faciliteze schimbarea lui.

Edited by lestef, 15 April 2015 - 20:23.


#6
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
In Iasi azi Tlk intindea fo in draci.

#7
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Din ce inteleg eu, acest all ip ar oferi un control mult mai mare asupra serviciilor si abonamentelor + tarife scazute la telefonia fixa (dar nu stiu cat de interesant mai este azi acest segment), care ar urma sa fie "la comun" cu toate tarile in care Telekom implementeaza aceasta tehnologie. Nu se explica in articol clar despre ce este vorba, o dau la intors cu balarii de genul: economie de curent, imbunatatirea sistemelor de santate?!!, etc...

#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Să facă all-IP pe PSTN.

#9
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
In tarile mai dezvoltate se va implementa infrastructura All IP doearece costurile nu sunt asa de mari ca in Romania deoarece, repet, Telekom Romania se bazeaza pe infrastructura veche a Romtelecomului, aKa pe sarma sau stiu eu ce tehnologie o avea fostul Romtelecom.

#10
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postgrinci, on 15 aprilie 2015 - 20:23, said:

In Iasi azi Tlk intindea fo in draci.
Dumnezeule Posted Image in Mures nimic

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View PostDares, on 15 aprilie 2015 - 20:26, said:

Din ce inteleg eu, acest all ip ar oferi un control mult mai mare asupra serviciilor si abonamentelor + tarife scazute la telefonia fixa (dar nu stiu cat de interesant mai este azi acest segment), care ar urma sa fie "la comun" cu toate tarile in care Telekom implementeaza aceasta tehnologie. Nu se explica in articol clar despre ce este vorba, o dau la intors cu balarii de genul: economie de curent, imbunatatirea sistemelor de santate?!!, etc...
Telefonia fixă va deveni HD, da se economisește o grămadă de energie, datecenterul e unul pe țară, sună bine. Eu însă mă îndoiesc de termen pentru că dezorganizarea la ei e la ea acasă.

View Posttom_1133, on 15 aprilie 2015 - 20:31, said:

In tarile mai dezvoltate se va implementa infrastructura All IP doearece costurile nu sunt asa de mari ca in Romania deoarece, repet, Telekom Romania se bazeaza pe infrastructura veche a Romtelecomului, aKa pe sarma sau stiu eu ce tehnologie o avea fostul Romtelecom.
Valabil cam peste tot la Telekom, asta era ideea, ei vor să tragă peste tot fibră, tocmai pentru că sârma aia poți să o iei ăi să te c*ci pe ea.

Sau, mă rog, visează.

Edited by benis, 15 April 2015 - 22:05.


#12
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 30.09.2012
eu am întrebat agentul de la tehnic,ala care vine in caz de defecțiuni,daca au vreun plan de modernizare pe zona asta si mi-a spus ca nu ,si nici in viitorul apropiat

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Vom vedea peste 3 ani dacă râdem sau nu de ei.

#14
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 30.09.2012
peste 3ani e posibil sa ajungă rds la mine in zona,si sigur nu mai stau la ei

#15
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Cu alte cuvinte, vor sa faca ceea ce RDS are deja.

#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Și să înceapă off topicul cu RDS acum

#17
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
O retea all IP nu inseamna neaparat o retea performanta, dar probabil vor sa se laude cu asta.

#18
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007

View PostZIGZAG20, on 15 aprilie 2015 - 20:38, said:

Dumnezeule Posted Image in Mures nimic

Vezi cati locuitori are muresul, pe ce loc se afla in tara ca numar de locuitori si afli cam când iti vine vremea.

View Postbenis, on 15 aprilie 2015 - 20:07, said:

Asta înseamnă fibră/UTP pănă la client, astfel încât orice serviciu să poată fi activat de la distanţă, indiferent că vrei viteză mai mare, un alt port de telefon sau pachetr suplimentare la TV.


Sa stii ca retea all ip se poate foarte bine si prin adsl ... sau 4g ... sau edge.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate