Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cat de bune sint zgarzile antiparazitare pt caini ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Marus_Nebunu

Marus_Nebunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.08.2013
Ma dispera purecii si capusele care se pun pe cainii mei si as vrea sa le iau cate o zgarda. Nu ma pricep, nu am mai luat niciodata si nu stiu nimic despre ele. Am cautat pe net si am gasit la preturi intre 50 si 100 lei zgarda de firma buna. Dar am citit in prospectul ei si nu imi vine sa cred ce scrie....

Cica.... :
- "Atenţionare specială: Nu lăsaţi câinii cu această zgardă în apropierea copiilor sau a bebeluşilor." ..... oare de ce ? pt ca e toxica ? daca e toxica pt copii sigur este intr-o mai mica masura si pt adulti. Absurd !
- "A nu se folosi la câinii cu leziuni ale pielii." ..... si daca cainele meu se accidenteaza in timp ce o are, ce face, moare ? Absurd !
- "Precauţii speciale care trebuie luate de persoana care administrează produsul medicinal veterinar la animale: Evitaţi contactul direct cu pielea. Purtaţi mănuşi de protecţie în timpul ataşării zgărzii." .... auzi la ei, cica sa port manusi, oare de ce ?? e TOXIC cumva ?!?!!? O trebui sa-mi pun manusi si pe urma cand ma joc cu animalul, ca sa nu ating zgarda ??? Hai ca m-a dat dreacu....

Ce ma sfatuiti voi care aveti experienta mai multa in problema asta ? Am motive sa-mi fac griji daca le pun ?

Edited by Marus_Nebunu, 15 April 2015 - 16:04.


#2
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Picături antiparazitare (aplicate pe piele la nivelul cefei)
Sunt eficiente pe termen mai lung.

#3
77721

77721

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.02.2010
Cu zgarda scalibor la gat, catelul meu a fost muscat de capuse si a luat si purici. Doar Advantix l-a scapat de purici intr-o zi! Este scump dar isi face treaba..

#4
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
zgarda are impregnata o substanta care intradevar este toxica....

logic este ca daca substanta toxica intra in contact cu pielea este nasol....

este de evitat sa puna mana copilul pe el pentru ca apoi manaca ceva sau baga-n gura degetul si logic ca nu e bine....


recomand picaturile....dar sa stiti ca pretul lor se regaseste in calitatea produsului.....bayer si alte firme straine merg pe calitate...nu-si permit sa greseasca...

#5
mihaiSDLC

mihaiSDLC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 01.07.2008
Eu iti recomand Advantix + zgarda killtix. Advantix trebuie aplicat lunar, iar zgarda tine vreo 4-5 luni. Mergi la un cabinet veterinar si cere, au multe modele si ti le si aplica, daca te duci cu cainele.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Mai bune sunt picaturile, decat zgarda antipurici pe care dupa maxim 6 luni o arunci!Posted Image

#7
Marus_Nebunu

Marus_Nebunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.08.2013
Dar cat de toxica e zgarda ? Daca ma joc cu cainele, il mangai si il iau in brate... mor ? Sau numai daca bag mainile in gura ?

Picaturi i-am pus anul trecut si unuia din caini i-a fost foarte rau, statea toata ziua ca mort si abia se mai tinea pe picioare. Mi-e frica sa-i mai pun...

#8
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
Zgarzile nu sunt toxice... Daca vrei sa fii mai sigur, cauta zgarda cu amestec din plante.

#9
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Eu la ai mei le pun picaturi. Nu au avut nici pureci, nici capuse in conditiile in care stau la curte si ei sunt toata ziua in iarba.

#10
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.04.2007
Eu am pus cainelui acum un an o zgarda luata din Dedeman - nu mai stiu marca - si a fost foarte buna. A scapat de purici in 1-2 zile. Cred ca nu am dat mai mult de 30 lei pe ea.

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Zgarda kiltix e foarte buna dar miroase a insecticid. Zgarda Foresto e cea mai buna si rezista 8 luni. Picaturile trebuie puse  chiar mai des de o data pe luna asa ca in opinia mea sunt cea mai scumpa varianta. Daca ii pui picaturi pe baza de fipronil(Frontline) nu prea scapi de purici. Cred ca au capatat rezistenta, nemernicii.

#12
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Depinde si se mediu, aici, daca ii tii in casa eu nu ti-as recomanda o zgarda, eu le-am pus picaturi(chiar daca stau in curte), atat la caine cat si la pisici si au fost ok.

Edited by MariusH21, 16 April 2015 - 09:48.


#13
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006
In trecut am pus si eu o intrebare asemanatoare pe forum: ce antiparazitar este chiar bun pentru caini - asta dupa ce trecusem pe la veterinar cu puf-puf de frontline pe blana + taxa de pulverizat.
Un forumist mi-a recomandat Parakil, picaturi de pus pe ceafa.
Am cumparat picaturi Parakil (30 lei/100 picaturi) si de atunci tekela mea nu se mai scarpina. Pun 10 picaturi/10kg de caine si inca mai am in frigider, la rece, de acum doi ani, flaconul cu Parakil.

Nu fac reclama la Parakil, dar acesta s-a dovedit a fi bun pentru tekela mea care adulmeca mereu cu nasul pe jos si isi plimba urechile mari prin ierburile pline de capuse si purici.

P.S.: in trecut am avut un tekel mascul caruia ii puneam numai zgarzi antiparazitare (cand ieseam afara din bloc, la plimbare)  dar erau ineficiente - adica cainele avea purici vizibili care ii circulau prin blana si se scarpina.

Attached Files


Edited by gabicen, 25 April 2015 - 20:43.


#14
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Cel mai bun tratament este preventia...
Daca puricii sint doar enervanti, capusele sint cu totul si cu totul alta poveste, si nici mama zgarzilor/picaturilor/prafurilor nu o sa le tina departe pentru mult timp.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Parakill-ul e cu fipronil despre care eu nu am o parere buna. Iar in legatura cu zgarzile antiparazitare, banuiesc ca nu i-ai pus ceva de la Bayer si atunci se explica.

#16
Marus_Nebunu

Marus_Nebunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.08.2013
As vrea sa le iau la cainii mei zgarda Kiltix si am 2 probleme:

1. In prospect zice sa nu se puna la caine daca are leziuni pe piele. Unul din cainii mei s-a scarpinat (muscat cu dintii) cam rau pe spinare inspe coada si e pielea cam inrosita si iritata. Pot sa-i mai pun ? Treaba e ca daca nu-i pun nu o sa-i treaca niciodata aia, ca o sa se tot scapine...

2. M-am uitat pe net cum arata zgarda Kiltix reala si nu imi place deloc. Nu inteleg cum se asigura sa nu se desfaca, vad ca nu are catarama cu cui si gauri are doar o prostie de catarama din plastic. A avut cineva si a testat daca stau bine prinse ?

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu se desface dar in schimb miroase a insecticid.E buna, au avut si cainii mei dar din cauza mirosului anul acesta le-am cumparat Foresto care ii tine 8-9luni.

#18
Marus_Nebunu

Marus_Nebunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.08.2013
Pai si miroase chiar atat de tare incat e deranjant ? Defapt pentru cine zici ca ar fi problema cu mirosul, pt caine sau pentru mine ? Eu, cainii ii tin la curte, pt mine n-ar fi problema decat cand mai ma joc cu ei.... dar daca ii deranjeaza si pe ei ?

Foresto e prea scumpa, chiar dublu. Eu trebuie sa iau pt 3 caini... Nu imi permit sa dau atatia bani.

Edited by Marus_Nebunu, 11 June 2015 - 21:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate