Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Campionatul Mondial de Snooker - 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Campionatul Mondial de snooker se va desfăşura în perioada18 aprilie - 4 mai, având un tablou principal cu 32 de poziţii, format din 16 capi de serie care au asigurată prezenţa automată, graţie locului din clasamentul mondial, şi 16 jucători calificaţi, la capătul a trei tururi, pentru cel mai important turneu al calendarului competiţional.
  • Turneul este deschis sâmbătă, 18 aprilie, la ora 10:00, ora locală (12:00, ora României) de campionul ediţiei precedente, Mark Selby, cel care, din postura de favorit principal, va încerca să devină primul jucător din istorie care îşi apără primul titlu câştigat la Crucible.
  • 300.000 de lire sterline este premiul în bani decernat campionului mondial la snooker, acelaşi ca şi în 2014.
Selby ar putea intra într-o companie extrem de selectă, alături de Ronnie O'Sullivan, Stephen Hendry şi Steve Davis care, în era Crucible, îşi apără trofeul câştigat la Sheffield. Ronnie O'Sullivan pare mai preocupat ca oricând de dobarârea recordului cel mai preţios al lui Stephen Hendry, de şapte coroane mondiale. În acest sezon, O'Sullivan le-a făcut pe toate: break de 147 cu o accidentare la gleznă, break de 100 de puncte pentru istorie cu o lovitură super-norocoasă, dar a şi ameninţat că este nemulţumit de ceea ce snooker-ul îi oferă, nu vrea să mai dedice decât "20% din timpul său" jocului.

ProSport


Ca de obicei, in Romania casa snooker-ului este pe Eurosport. Cine are chef ii poate asculta comentand CM pe Marius Ancuta si Daniel Bontea, cine nu... pe Eurosportul britanic sau pe BBC.

Edited by Dares, 15 April 2015 - 13:57.


#2
Thorin_scut_de_stejar

Thorin_scut_de_stejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.01.2015
astept sa participe destul de curand si un roman la acest campionat

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Sa inceapa regalul!!!

Dares
te citez :... În acest sezon, O'Sullivan........dar a şi ameninţat că este nemulţumit de ceea ce snooker-ul îi oferă, nu vrea să mai dedice decât "20% din timpul său" jocului.

Ronnie a facut (nu amenintat,cum sa ameninte) declaratia cu privire la oferta snooker-lui acum doi ani,nu in acest sezon,adica la sfarsitul lui 2013.
Insasi prezenta lui la mondialul 2014 a fost incerta,pana la un moment dat.Dar vorba aia,la cererea spectatorilor,telespectatorilor si fanilor s-a lasat induplecat si a fost o prezenta notabila,pierzand finala,dupa o rasturnare inimaginabila de scor,dominindu-l pe Selby pana in sesiunea finala.

ps.
Snooker-ul este printre putinele sporturi unde fanii nu se incaiera,nu se huiduie si toata lumea respecta pe toata lumea.

#4
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
Off: chiar am ascultat comentariile celor 2 romani si au zis ca mai e mult pana sa ajunga si un roman in campionatul mondial pentru ca nu avem cultura si nici scolo de snooker. in romania sunt multi oameni care nici nu au auzit de acest sport.
On: sper sa doboare Ronnie recordul lui Hendry, desi e cam greu la cum a inceput sa joace (sau sa nu joace).

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDares, on 15 aprilie 2015 - 13:55, said:



Ca de obicei, in Romania casa snooker-ului este pe Eurosport. Cine are chef ii poate asculta comentand CM pe Marius Ancuta si Daniel Bontea, cine nu... pe Eurosportul britanic sau pe BBC.

Cred ca nu exista competitie de snooker fara cei doi comentatori.
Pacat cei noi nu se ridica la nivelul lor.

View PostThorin_scut_de_stejar, on 15 aprilie 2015 - 14:08, said:

astept sa participe destul de curand si un roman la acest campionat

Foarte putini romani considera ramura sportiva,snooker-ul.Pentru multi,este chiar de-a dreptul degradant.

Pana cand exista Liga lu' exMitica,snooker-ul mai are de asteptat.

#6
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Postadisz, on 15 aprilie 2015 - 14:09, said:

Dares
te citez :...
Tot ce este deasupra link-ului catre sursa (ProSport) - inclusiv pasajul la care te-ai referit tu -  apartine autoarei articolului din care am preluat informatiile respective.

Ronnie are de ceva timp o lehamite cunoscuta in ceea ce priveste snooker-ul si de obicei spune ce are de spus fara sa indulceasca prea mult declaratiile. Oricum, in afara de Ronnie si de Selby mai sunt pe acolo cativa insi capabili sa castige titlul, depinde foarte mult si de forma de moment, dar jucatori ca Robertson sau Trump (poate si Ding) ar putea genera o mini-surpriza. Personal, mi-as dori sa-l vad pe Trump castigand, imi place jocul lui mai mult decat al lui Ronnie si parca ar merita sa aiba in palmares un CM.


View PostKobra2602, on 15 aprilie 2015 - 14:13, said:

am ascultat comentariile celor 2 romani si au zis ca mai e mult pana sa ajunga si un roman in campionatul mondial pentru ca nu avem cultura si nici scolo de snooker. in romania sunt multi oameni care nici nu au auzit de acest sport.
Noi suntem departe in ce priveste initierea si pregatirea copiilor in snooker. De exemplu, vecinii din Ucraina aveau de ani buni o academie de snooker... asta in conditiile in care in Romania, in multe orase relativ mari abia daca exista cateva mese, si alea ca vai de ele, dezechilibrate si roase. Mai avem de asteptat pana sa ajungem cu un jucator macar in top 32.

Edited by Dares, 15 April 2015 - 14:36.


#7
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

View Postadisz, on 15 aprilie 2015 - 14:09, said:

ps.
Snooker-ul este printre putinele sporturi unde fanii nu se incaiera,nu se huiduie si toata lumea respecta pe toata lumea.
Adevarat graiesti! De asta ador eu sportul asta.


Ronnie nu mai e chiar asa de mult atras de sportul asta. Zicea ca i-a adus multe probleme. A devenit dependent de alcool si droguri din cauza snookerului si a zis ca acum ii place mai mult sa alerge. Cel putin asa zicea intr-un interviu video. L-am auzit cum zicea nu am citit de pe nu stiu ce site-uri care infloresc interviurile.

View PostDares, on 15 aprilie 2015 - 14:32, said:

Oricum, in afara de Ronnie si de Selby mai sunt pe acolo cativa insi capabili sa castige titlul, depinde foarte mult si de forma de moment, dar jucatori ca Robertson sau Trump (poate si Ding) ar putea genera o mini-surpriza. Personal, mi-as dori sa-l vad pe Trump castigand, imi place jocul lui mai mult decat al lui Ronnie si parca ar merita sa aiba in palmares un CM.
Mie nu mi s-ar parea o mini-surpriza ca Robertson sau Trump sa castige CM. Mi se par jucatori tineri cu potential. Eu sunt de parere ca daca cineva ar putea sa ajunga la performanta lui Ronnie acela cu siguranta va fi Trump. Mi s-ar parea o surpriza ca Ding sa castige CM sau Ronnie sa piarda. Dar anul asta cand a fost Campionatul Regatului Unit (parca asa se numea) si a castigat Murphy, eu am ramas socat...Ronnie juca excelent si totusi n-a ajuns in finala pentru ca in semifinala a jucat dezastruos...pur si simplu nu s-a mai putut concentra...depinde foarte mult. Poate ca Ronnie joaca impecabil pana in finala si acolo o da in bara...abia astept sa vad cum va decurge campionatul, sper sa avem un snooker de cea mai buna calitate.

Edited by EnachescuAlin, 15 April 2015 - 14:53.


#8
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
Stephen Hendry, din pacate, s-a retras din competitii inca din 2012. Vad ca cei de la ProSport nu prea isi fac cum trebuie meseria.

#9
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Ma bucur ca mai exista persoane interesate de acest sport.

Eu sper sa castige Judd Trump.

View PostThorin_scut_de_stejar, on 15 aprilie 2015 - 14:08, said:

astept sa participe destul de curand si un roman la acest campionat

Nu o sa vezi prea curand asta. Am avut acum un an, un roman intr-un turneu PTC, in Bulgaria, dar a iesit in primul tur, fiind invins la 0. Campionatul national e extrem de slab, nici macar nu se joaca cu 147 de puncte pe masa, break-ul maxim e undeva la 80 si ceva parca. Nu au decat jumatate din bilele rosii.

#10
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Sper sa avem parte de un snooker de cea mai buna calitate si sa-si apere titlul Selby .

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Eu pariez pe australian.Ozi,cum il alinta Marius Ancuta.Apoi eventual pe Murphy.
Snooker de calitate vom avea garantat,doar este vorba despre campionatul mondial,unde sunt primii 16 acompaniati de alti cei mai performanti 16 la acest moment.

#12
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
Aaaa, si mai mi-am adus aminte de un interviu cand a zis Ronnie ca lui nu-i place CM deoarece dureaza mult si ca nu pune accent pe el. Anul trecut am vazut interviul asta intr-o pauza de snooker la eurosport. Vad ca sunt cativa pe aici interesati de snooker, dar cineva care practica?

#13
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postmarcel201, on 15 aprilie 2015 - 18:08, said:

Sper sa avem parte de un snooker de cea mai buna calitate si sa-si apere titlul Selby .

Selby e foarte inconstant, nu stiu ce o sa faca :) Oricum cred ca vor fi multe surprize si anul trecut au fost o gramada.

#14
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View PostEnachescuAlin, on 15 aprilie 2015 - 19:53, said:

Vad ca sunt cativa pe aici interesati de snooker, dar cineva care practica?
Nu pot sa spun ca practic, dar am mai jucat ocazional cu amicii.


Iata cotele pentru castigarea CM de Snooker editia 2015

Attached Files

  • Attached File  cote.jpg   74.12K   19 downloads


#15
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Prima zi era sa aduca si prima mare surpriza: Mark Selby a avut nevoie de joc decisiv pentru a trece de norvegianul Kurt Maflin. Selby a avut 8-4 in fata lui Maflin dar acesta a reusit sa intoarca meciul si sa conduca el cu 9-8, fiind la un frame de victorie. Chiar si in decisiv norvegianul a avut sansa de a castiga dar pana la urma campionul mondial in exercitiu ramane in competitie.

Attached Files

  • Attached File  ....jpg   70.14K   6 downloads


#16
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostDares, on 15 aprilie 2015 - 13:55, said:

Ronnie O'Sullivan pare mai preocupat ca oricând de dobarârea recordului cel mai prețios al lui Stephen Hendry, de șapte coroane mondiale.
Aiurea! Ca de obicei, când e vorba despre snooker, jurnaliștii de pe plaiurile mioritice dau frecvent cu bâta în baltă. „Calitate” dobândită cu migală de-a lungul atâtor articole care încep cu „Fabulos”, „Genial”, „Incredibil” etc.
Revenind la Ronnie, chiar a declarat în repetate rânduri că nu aleargă după recordul lui Hendry, va continua să joace snooker atât timp cât încă va simți plăcerea jocului.
Ca să nu mai vorbim de faptul că doborârea recordului ar însemna ca Ronnie să mai câștige coroana mondială de încă 3 ori.

View PostDaian95, on 15 aprilie 2015 - 17:24, said:

Campionatul national e extrem de slab, nici macar nu se joaca cu 147 de puncte pe masa, break-ul maxim e undeva la 80 si ceva parca. Nu au decat jumatate din bilele rosii.
Măi să fie?! Păi se joacă „6-red snooker” și nu știm noi?! Posted Image
Revenind la subiect - nivelul este respectabil, nu am rupt gura târgului în competițiile internaționale, dar avem tineri de perspectivă.
Și regret să te dezamăgesc, dar se joacă cu „147 de puncte pe masă”, iar în 2014 de exemplu s-au realizat peste 50 de break-uri de peste 50 de puncte. Avem și unul de peste 100 de puncte (din 2008 dacă nu mă înșel), dar băieții noștri fac break-uri din ce în ce mai mari...


Și acum revenind la Campionatul Mondial - foarte interesant duelul din prima rundă dintre Stevens (care a disputat 3 runde de calificare) și Williams.

#17
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Haha, serios? Break de 50, așa se numără? Păi eu joc o dată sau de două ori pe an și am break maxim de 27. Pai în cazul asta ma apuc și eu de jucat serios, se pune că sunt bun...

#18
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View Postchris_t, on 19 aprilie 2015 - 09:54, said:

Haha, serios? Break de 50, așa se numără? Păi eu joc o dată sau de două ori pe an și am break maxim de 27. Pai în cazul asta ma apuc și eu de jucat serios, se pune că sunt bun...
Chiar te rog! La cât mai multe break-uri de peste 50 de puncte... în competiții oficiale. ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate