Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Indrumare casa mica

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View Postdell99, on 25 august 2016 - 10:22, said:

Iti trebuie si un minim spatiu de depozitare, oamenii in varsta sunt semi-hoarderi... Nu o zic cu rautate, nici mama nu renunta la tot felul de bulendre din anii 90...
Confirm. Spatii de depozitare obligatoriu.

Daca faci mai mult de 3 dormitoare zic ca e mai convenabil mansarda.

#74
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006

View Postdell99, on 25 august 2016 - 10:22, said:

Iti trebuie si un minim spatiu de depozitare, oamenii in varsta sunt semi-hoarderi... Nu o zic cu rautate, nici mama nu renunta la tot felul de bulendre din anii 90...

m-am gandit si la asta :D dar am zis ca voi construi ulterior in continuare casei, e mai usor sa faci anexe decat camere

#75
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008

View Postalios24, on 25 august 2016 - 10:44, said:


m-am gandit si la asta Posted Image dar am zis ca voi construi ulterior in continuare casei, e mai usor sa faci anexe decat camere
E usor si nu prea... Eu daca as avea muncitorii si cifa as face de pe acum un beci mare cu terasa deasupra si o placa de beton langa pt un minigaraj / constructie usoara viitoare..
Daca le faci doar pe astea ulterior vei plati mai mult la manopera.
Nu renunta la un beci bine facut daca o ai pe mama soacra in dotare :).

#76
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
uhh beciurile si subsolurile nu sunt pentru mine, in afara ca te costa mult in betoane, ai de furca cu hidroizolatia in timp, stiu case facute dupa 2000, facute cu simt de raspundere nu gluma, hidroizolate etc.. si tot au infiltratii

ce e greu la anexe ? apropo daca ulterior ma decid sa ma extind cu o anexa (ziduri etc) imi trebuie tot felul de autorizatii ? eu stiu de cand eram mic, ca bunica nu o interesa de autorizatii cand isi mai extindea o terasa sau construia un grajd etc.. Posted Image

intre timp am mai adaugat o baie jos... oricum imi fac garaj in planul casei, va face parte din casa, incalzit frumos, banc de lucru pentru sutele de scule pe care le tot ingramadesc acum prin balcon


P.S. imi cer scuze fata de initiator, nu vreau sa-i deturnez topicul, dar e aceiasi idee, "indrumare casa mica" :)

Edited by alios24, 25 August 2016 - 15:56.


#77
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
@alios: 3 dormitoare, 2 bai, living, bucãtãrie, 2 debarale, scara, camera tehnica, holuri... o sa te ducã pe la min 170 mp construiți. Cu poate min 120 utili.
Dacã faci mansarda, poate reușești sa reduci amprenta la sol la 80-90, în ideea ca împingi toate dormitoarele sus.

Am casa 10x10 (approx), cam 140 utili, 4 dormitoare (familie mare), cel mai mare dormitor vreo 15mp, restul sunt în zona aia de 10-12mp, etc nu am exagerat cu suprafețele, b chiar conservativ și... și când te apuci sa le pui pe hârtie se aduna...
Nu poți sa faci cu adevãrat o casa mica dacã nu ești în situația inițiatorului topicului: a puține persoane în casa. Când ai multi generații și poate mai aștepți sa copii dacã nu ii ai deja... f greu de te restrangi sub 120mp. Știu, spunem ca putem trai în apartamente de 60 mp, dar aia 60 înseamnã 85 construiți și e f înghesuit. Pt c facem casa d nu îmbunãtãțim un pic confortul? Nu spun sa mergem la hectare d construcții, dar undeva Min 20mp utili de persoana (adulți sau copii nu conteaza) pana înspre 30mp c cifra maxima, eu spun c e recomandat

#78
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Holurile si accesul in general sunt o  problema . Nu se poate fara ele, din pacate.
Teoretic, cel mai comod, daca traiesc 2 familii (generatii adulte) , intr-o casa, ar fi sa fie dispusa ca 2 apartamente
E foarte greu sa te abtii sa nu creezi "mp" cand construiesti. Pe de alta parte cu cat construiesti mai mult cu atat raportul pret/mp e mai bun.
In plus , autorizatii/avize/utilitati costa (+/-) cam la fel, chit ca faci 20mp sau 200mp casa. Deci....ia in considerare si asta.

Intre timp : EVRICA !!!!!!! A venit si bransamentul la retea electrica. Ma rog, trebuie conectat la stalp de cei de la CEZ ; cica au termen de 10zile dupa ce duc "docoments" .
Evident ca fara bube nu se putea, si domnii cu bransamentul au reusit sa-mi cioparteasca baza unui stalp, gros de structura. Nu rau, dar destul cat sa-mi fac griji. Sunt cateva gauri pentru UN amarat de CABLU, ca nu au nimerit pozitia bine.

#79
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Si cum saptamana trecuta s-a dovedit a fi cea mai buna in ceea ce priveste utilitatile, de sambata au inceput sa sparga strada pentru a baga gaze. Lucru teoretic foarte bun.

Acum incepe discutia , si anume: Cat costa bransamentul la gaze, si cat de mult merita.

Pentru ca nu sunt inca convins ca merita investitia spun asa cam ce preturi am pana cum :
-4000 lei despagubire "cap coloana"
-1800 lei acordul Distrigaz si bransament pana la poarta.
-si circa 32 ml pana la consumator iar aici pretul nu-l cunosc si se pare ca toti se feresc sa-ti dea un pret....probabil ca este tot cam pe la 4000-5000 lei.
Instalatia+ centrala termica , alti bani alta distractie.
Mi se pare totul exagerat . In conditiile in care faci toate astea sa devii consumator , si deci sa platesti.
NU mai bine pun eu incalzire electrica in pardoseala, si termin tot "circul" asta? Eventual suplimentez cu un AC inverter ,c are oricum trebuie instalat pentru vara (desi e racoare si bine in casa acum)

#80
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
o pompa de caldura aer-apa... asta imi doresc eu

oricum incalzire prin pardoseala cu henco e musai, nici nu ma gandesc sa pun radiatoare,

singurul lucru pe care inca mai oscilez este daca sa fac si o soba de teracota sau nu.. se mai ia curentul intr-o iarna mai apriga.. sa nu mori de frig prin casa

Edited by alios24, 29 August 2016 - 14:34.


#81
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Salutare.
Revin dupa ceva luni in care nu s-a intamplat mare lucru, doar cheltuit foarte mult.
Ieri abia am reusit sa semnman pentru un imprumut (asta e ....!) , dupa 2,5 luni de tratative (sunt PFA Posted Image   )
Am realizat doar :
-imprejmuire teren, cu gard placi beton (100ml)
-porti (facute cu un amic)
-finalizat bransament CEZ
-camin apa cu "circuit"  separat pentru robinete curte , cu drenaj pentru a scoate apa din ele iarna,  si  casa separat , izolat cu
-nivelat in mare parte terenul 2 rabe si 1 tracker
-glafuri exterioara din tabla
-turnat scara fata si spate
-legat burlan scurgere la canalizare
-platit cap coloana +Distrigaz pentru bransament
- si cea mai "complicata realizare" este ca ne-am luat catel, felmela , rottweiller (cam corcit) , si care ne-a disperat .


De facut,  in viitorul apropiat :
-parazapezi
-turnat sapa la terasa
-incalzire pardoseala + sapa interior
-glet peste gips-carton
-finisaj exterior
-turnat borduri si alei curte (din beton, caci daca fac pavaj se va pata de la finisaj exterior)
Intrebarea este care dintre acestea (evident parazapezi pot fi facute; cum? de decis) le pot realiza in sezonul rece care vine?

Attached Files



#82
duradavid01

duradavid01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 18.12.2015
Investitia totala?

#83
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Scrie in posturile anterioare.

Pe vremea asta se pot turna alei? Nu e exagerat de frig, dar nici cald. Daca nu ma gadeam sa pun direct pavaj, fara beton...ca e la fel dpdv financiar. O problema ar fi ca se pot pata cu decorativa cand va fi data. Poate cineva sa imi dea un sfat?

#84
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Cat timp a trecut, si cat de repede !
De cand nu am mai scris pe aici am realizat relativ destule:
- alei din pavele
-placa beton auto
-incalzirea in pardoseala
-gresie si faianta
-glet +lavabil
-parchet
-sanitare .....etc
si am ajuns la fundul sacului deci ca mobila, doar bucatarie si un dormitor ("pana la noi ordine")
Va promit poze de indata ce fac rost de ceva mai bun de fotografiat...telefonul meu a fost mancat cu mult timp in urma (vezi "umbra" care pazeste usa)

Attached Files

  • Attached File  13.JPG   181.66K   158 downloads
  • Attached File  14.JPG   241.18K   161 downloads
  • Attached File  15.JPG   154.64K   145 downloads
  • Attached File  16.JPG   131.94K   140 downloads
  • Attached File  17.JPG   154.54K   148 downloads
  • Attached File  18.JPG   161K   146 downloads
  • Attached File  19.JPG   86.3K   146 downloads

Edited by riso, 29 May 2017 - 13:26.


#85
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Ziceai ca podul e inalt. Ce inaltime ai? Banui ca e un culoar, ce latime are?(ai ceva foto cu podul?)

De cate grade e panta?

#86
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
cheltuieli pana acum?

#87
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View Postkondas, on 30 mai 2017 - 09:26, said:

Ziceai ca podul e inalt. Ce inaltime ai? Banui ca e un culoar, ce latime are?(ai ceva foto cu podul?)

De cate grade e panta?
Nu am poze cu podul.Si  sincer , nu voi face pana nu fac ordine pe acolo (e dezastru, multe lucruri aruncate, resturi materiale, diverse nimicuri, pe care nu am avut timp sa le arunc)
Inaltimea cea mai mare este 2,8m (de fapt 3,5 dar sunt "clestii" care tin cele 2 pante), iar cea mai mica este de 0,8m  .Panta este 24 grade

Cheltuieli? M-am oprit de socotit la 55.000e , cu tot cu bransamente (gaze scumpe, electrica scumpa), pavele (pavaje) care costa dar sunt indispensabile  , gard (iarasi indispensabil , incalzire pardoseala, AC, electrocasnice, lavabil, parchet , faianta  fara mobila , si diverse cheltuieli care depasesc imaginatia

PS: Sfat personal  pentru cei ce vor sa faca casa: calculati invers fata de cum sunteti sfatuiti (in mare parte) si anume, de la finisat la rosu....nu invers
Primele cheltuieli vor fi cele cu amenajearea , si apoi celelalte, pentru a nu avea probleme. De ce? pentru ca acelea sunt indispensabile ! Altfel va mutati intr-o viata viitoare , sau intr-o casa la rosu (not funny !)
Exemplu (exact in ordinea asta): bransamente-mobila- electrocasnice-sanitare-finisaje- izolatie- invelitoare - gard/imprejmuire/gradinarit - alei ("pentru ca namol" si "hoti" ) si abia la urma vedeti cat mai ramane pentru casa la rosu (atentie ca asta temelia deci nu trebuie ieftin)

Concluzie? Bransamentele  scumpe si intarzierile m-au costat foarte mult.

#88
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
imi iau gandul in cazul asta.

#89
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Nu te descuraja , pretul spus de mine este relativ, si reflecta situatia mea.
Daca ai deja gaze, mai scazi 8800 lei, daca ai gard mai scazi 13000 lei, daca ai curent el., scazi 7200lei ,daca costruiesti doar vara , mai scazi 4500lei incalzirea pe durata perioadei reci.si tot asa.
Daca e camp (sau si intre case dar cu loturi goale stanga dreapta spate ) creste exponential toata cheltuiala.

#90
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Bugetul nu-mi permite, oricum eu voiam o suprafata mult mai mica de 60mp, pur si simplu un apartament de 2 camere pe pamant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate