Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Indrumare casa mica

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Din nou va multumesc pentru raspunsuri si interesul acordat.
Revin cu o intrebare :
-poate cineva sa imi confirme urmatoarele date privind diagrama solara specifica Romaniei ? unghi maxim 68 grade vara, iarna 22 grade.
Intreb asta pentru a avea in vedere si faptul ca , daca ferestrele sunt orientate spre sud (si cam asa intentionez) sa avem maxim de lumina ce patrunde  iarna si minim vara.
Exista diverse  solutii de umbrire ferestre (de la pomi  la acoperis prelungit, copertine, panouri in unchi etc)
Dar la panta acoperisului cum procedam? O consideram o latura cat mai perpendiculara pe razele soarelui pe timp de iarna si sub unchi pe timp de vara? Daca e in doua ape, cealata panta va fi in umbra iarna?
Spun toate acestea pentru ca terenul are orientare Vest-Est (intrare vest 12m, lungime 35m deci totusi ingust)

Atasez si o diagrama gasita pe net

Attached Files



#38
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postriso, on 28 aprilie 2015 - 09:11, said:

Din nou va multumesc pentru raspunsuri si interesul acordat.
Revin cu o intrebare :
-poate cineva sa imi confirme urmatoarele date privind diagrama solara specifica Romaniei ? unghi maxim 68 grade vara, iarna 22 grade.
Intreb asta pentru a avea in vedere si faptul ca , daca ferestrele sunt orientate spre sud (si cam asa intentionez) sa avem maxim de lumina ce patrunde  iarna si minim vara..

Pentru stabilirea pozitiei soarelui pentru vara si iarna se utilizeaza urmatoarele formule:

- pentru unghiul de iarna = 67 grd - latitudinea.     Pentru Craiova: 67 - 44 = 23 grade.
- pentru unghiul de vara = 47 grd + unghiul de iarna.    Pentru Craiova: 47+23= 70 grd.

Latitudinea pentru Craiova am preluat-o de aici: http://www.searchrom...rta_harti/dolj/

Edited by andreilesan, 28 April 2015 - 17:27.


#39
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Revin dupa o mare pauza, de munca , cheltuieli, incasari, diverse.
Planul a cam stagnat dar in ultima vreme am revenit la "vis". Nu de altceva dar anul care vine "mizez" pe o reducere de 5% (tva scazut- multumim "Fonta"!)
Dobanzile la credite sunt deocamdata mici, deci, cam e timpul

In urma luuungilor discutii care, dpmdv , nu s-au terminat, am ajuns la un plan de constructie asemanator cu acesta (este doar parterul de
la o casa cu mansarda)
Attached File  Plan parter.JPG   85.78K   264 downloads

sau daca va e mai comod , ceva asemanator: http://pracownia-pro...arg_k001_ce.htm


Sunt in discutii cu cativa constructori (si zidarie dar mai ales structura lemn "sandwich"). Sper sa incep in a doua jumatate a anului viitor (2016) , urmand ca pana in vara lui
2017 sa cam fie gata.
Acum, am o serie de intrebari, pentru casele de lemn  :
-gips cartonul din interior se prinde direct pe structura sau pe profile metalice (logic ca e mai bine pe profile dar cat de mare e diferenta)?

-sistemul "Mitek" pentru sarpante e mai bun decat cel cu capriori ? (sau e o noua "inovatie" gen teleshoping, desi daca isi face treaba , de ce nu?)

-structura pentru case lemn e mai buna cu grinzi (care de obicei am vazut la constructori ca nu sunt rindeluite)
Attached File  grinzi.JPG   48.08K   200 downloads
sau cu dulapi, mai desi, rindeluiti etc
Attached File  dulapi.JPG   78.72K   95 downloads

-sapa cum se toarna : inainte sau dupa ce se pune gips carton

-o casa de genul , la rosu (evident cu invelitoare si geamuri , dar fara termoizolatie) poate fi "conservata" 6 luni reci?

-fundatia , din cate am inteles , trebuie sa fie mai ieftina , dar cu cat ? (10-15-20-70%)

-imi cer scuze ca nu reusesc sa imi dau seama dar  vata bazaltica Multirock C nu se poate tasa in timp in interiorul peretilor?  Se monteaza n anumit fel?


Multumesc

Edited by riso, 12 November 2015 - 18:12.


#40
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Evident , ca in aproape 4 luni, de la ultima postare , am modificat schimbarea.
Am discutat cu un arhitect si rezultatul , pana acum este cel atasat.
Daca e bine nu tin neaparat sa stiu, daca e rau , orice parere e binevenita.

Attached Files



#41
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Mie imi place, pare echilibrat. Contra: lipsesc spatii de depozitare. Nu stiu ce zice doamna ta, eu as fi total nemultumita de lipsa unui mic dresing sau o camara ceva...

Uite si un link sa te joci cu asezarea in teren a casei, am vazut ca intrebai la inceputul postului de pozitia soarelui.
http://suncalc.net/#...015.04.01/12:31

#42
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Din pacate, pozitia terenului fata de soare este exact ca in foto render

#43
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Intre timp , am obtinut autorizatia, facut gardulet provizoriu si facut fundatie (46mc in total de beton, 1000kg fier, exact ca in proiect, polistirent extrudat 5cm , sort 10-15cm)
Nu am multe poze , pt ca am spart telefonul ( nou de o saptamana) .

Casa va fi facuta pe structura lemn, izolatie interioara vata bazaltica, termosistem polistiren 10cm (imi pare rau , dar asta e).
Tamplaria va fi din profile PVC , culoare Gri antracit (exterior) -ALB (interior, -pentru ca interiorul va fi deschis la culoare , si nu doresc sa vad profilele inchise la culoare)
Inveliotarea as dori sa fie tabla faltuita , culoare gri inchis/ negru. Pretul in schimb ma face sa am rezerve si deci , cred ca voi merge mai bine pe tigla metalica, aceeasi culoare.

"Am schimbat si schimbarea si doresc sa o schimb ! " .
Am modificat geamurile la unul dintre dormitoare, (am pus mai multe) , si acum nu sunt sigur ca am facut bine ( de fapt sunt convins) si am schimbat si culoarea casei.
Mi-ar placea o culoare mai inchisa / rece ca fond pentru lemnul de pe fatada .

Cine imi poate confirma ca culorile mai inchise rezista si pe la noi? Sau ca e o idee buna? Este diferenta mare
de temperatura intre cele doua?

Attached Files

  • Attached File  5.jpg   236.74K   142 downloads
  • Attached File  6.jpg   318.66K   147 downloads
  • Attached File  7.jpg   176.17K   151 downloads
  • Attached File  3.jpg   265.22K   146 downloads
  • Attached File  01.jpg   746.52K   143 downloads
  • Attached File  03.jpg   618.53K   124 downloads
  • Attached File  02.jpg   677.28K   112 downloads

Edited by riso, 16 May 2016 - 11:00.


#44
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Felicitari!
Cat ai cheltuit pana in stadiul de acum, cu tot cu autorizatii, arhitect, etc.
Cat preconizezi ca o sa te coste la rosu? (finisajele vezi apoi).

Lemnul de pe fatada oricum il vei vopsi odata la 3 ani. Rezista mai mult in zona unde nu bate soarele.

#45
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Nu stiu cat va fi la rosu, pentru nu voi face la rosu si apoi "voi vedea", ci vreau sa o construiesc cat mai rapid, sa nu ma intind pe multi ani, pt ca ma satur de ea. Si e pacat.
Voi posta costuri cand o voi aveam macar la semifinit (invelita, termoizolata, "tamplarita" )
"Rosu" e cam vag pe la noi. Ori nu are ferestre, ori nu are invelitoare, ori nu are instalatii, sau le are pe toate incluse de aici si diferenta mare intre constructii si relativa confuzie printre beneficiari....

#46
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postriso, on 16 mai 2016 - 10:54, said:

Intre timp , am obtinut autorizatia, facut gardulet provizoriu si facut fundatie (46mc in total de beton, 1000kg fier, exact ca in proiect, polistirent extrudat 5cm , sort 10-15cm)
Dupa care norme au rezultat acesti 5cm ? Posted Image

View Postriso, on 16 mai 2016 - 15:24, said:

Economice?!?....
Mai ieftin era sa nu pui nimic..ca oricum acolo nu se vede...Posted Image

Edited by andreilesan, 16 May 2016 - 15:34.


#47
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Economice?!?....

#48
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View Postandreilesan, on 16 mai 2016 - 15:17, said:




Mai ieftin era sa nu pui nimic..ca oricum acolo nu se vede...Posted Image
Ei....hai sa nu exageram....totusi....e clar ca era mai bine 10-20 ...dar...totusi...eu platesc.

#49
sinta

sinta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2015

Quote

Ei....hai sa nu exageram....totusi....e clar ca era mai bine 10-20 ...dar...totusi...eu platesc.

si totusi, care este topicul tau? indrumare? tu pe noi? sau noi pe tine, ca nu inteleg!
pai daca tu esti ce plateste, (la cum ai pus problema) cum am putea noi sa te "indrumam"?

#50
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View Postandreilesan, on 16 mai 2016 - 15:17, said:

Dupa care norme au rezultat acesti 5cm ? Posted Image
Mai ieftin era sa nu pui nimic..ca oricum acolo nu se vede...Posted Image
Omul lucreaza dupa un proiect banuiesc.
Nu e gresit nici 5cm, cu cat mai mult cu atat mai bine.

Pt polistiren expandat la exteriorul peretilor in occident se pune si 20cm.
Noi daca punem 10cm nu inseamna ca e gresit.

La fel si la ferestre, daca punem 3 foi de geam e bine.
Nu e gresit nici cu 2 foi de geam.

Sunt alte pierderi bineinteles.......dar si alte costuri initiale.

Cine nu a facut casa nu stie.

#51
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

View Postriso, on 16 mai 2016 - 17:06, said:

Ei....hai sa nu exageram....totusi....e clar ca era mai bine 10-20 ...dar...totusi...eu platesc.

Pai ce, ai impresia ca pierderile de caldura nu o sa le platesti tot tu?

#52
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostTheWarrior, on 17 mai 2016 - 10:35, said:

Omul lucreaza dupa un proiect banuiesc.
Banuiesc ca nu dupa unul cu o abordare precum in aceasta postare: http://forum.softped...4#entry18767714

View PostTheWarrior, on 17 mai 2016 - 10:35, said:

Nu e gresit nici 5cm, cu cat mai mult cu atat mai bine.

Pt polistiren expandat la exteriorul peretilor in occident se pune si 20cm.
Noi daca punem 10cm nu inseamna ca e gresit.

La fel si la ferestre, daca punem 3 foi de geam e bine.
Nu e gresit nici cu 2 foi de geam.

Sunt alte pierderi bineinteles.......dar si alte costuri initiale.

Cine nu a facut casa nu stie.
Cand afirmi ca ""nu e gresit'" o faci in ce calitate? Esti proiectant sau pur si simplu ne dam cu parerea ca doar e un forum public?Posted Image

#53
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View Postlaffin, on 17 mai 2016 - 11:31, said:

Pai ce, ai impresia ca pierderile de caldura nu o sa le platesti tot tu?
Ba da...e corect ce spuneti.
E drept ca le platesc de acum inainte (sau mai bine spus de cand voi incalzi,)
5cm era prevzut in proiect, 5cm am pus. (5cm era prevazut si in buget)
Nu duceti discutia mai departe , sa se intinda pe 10 de pagini, cum s-a intamplat deja pe alte threaduri, ca nu are rost si e prea tarziu, si se pierd intrebarile la care raspunsurile ar putea veni in timp util.

View Postsinta, on 16 mai 2016 - 21:10, said:

si totusi, care este topicul tau? indrumare? tu pe noi? sau noi pe tine, ca nu inteleg!
pai daca tu esti ce plateste, (la cum ai pus problema) cum am putea noi sa te "indrumam"?

Nu inteleg nici eu postul tau. Cum de altfel nu inteleg nici ironia colegului andreilesan legata de polistiren ( nu stiu cu ce am gresit asa de ca sa fiu luat peste picior) Care apropo de "indrumat" , nu a explicat daca e mai bine sa ai acei 5cm de polistiren , sau nu.
E mai bine  sau nu?

#54
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postriso, on 17 mai 2016 - 12:37, said:

... nu inteleg nici ironia colegului andreilesan legata de polistiren ( nu stiu cu ce am gresit asa de ca sa fiu luat peste picior) Care apropo de "indrumat" , nu a explicat daca e mai bine sa ai acei 5cm de polistiren , sau nu.
E mai bine  sau nu?

View Postriso, on 17 mai 2016 - 12:37, said:

Nu duceti discutia mai departe , ..., ca nu are rost si e prea tarziu, si se pierd intrebarile la care raspunsurile ar putea veni in timp util.
Am fost rugat de cineva sa urmaresc topicul d-tale si sa intervin cand vei avea nevoie.. Insa, am constatat ca d-ta nu ai avut nevoie, pentru ca ai postat deja pozele cu '"cele comise'".. Iar la cum ai reactionat - consider ca nu vei mai avea nevoie de sfaturi din partea mea si promit sa nu mai deranjez topicul d-tale. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate