Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pret achizitie teren Sacele, Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tzake_gemenii

tzake_gemenii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.08.2006
Pentru cei din zona Brasovului in special Sacele, ce parere aveti de preturile terenurilor de acolo ?

Zona Turches pe strada Ciucas, cum vi se pare 46 euro/mp ? E o zona cu toate utilitatile (apa, canalizare, curent, gaz) accesul se face din ocolitoare pe un drum pietruit de 50m.

Toate parerile sunt binevenite

#2
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
46 euro in sacele?
asta-i preț de primaverii!

#3
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Vrei neaparat sacele ? E foarte foarte scump parerea mea, mai ales daca nu ai asfalt pana in fata portii.

#4
tzake_gemenii

tzake_gemenii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.08.2006
Multumesc pentru pareri. Si mie mi se pare destul de mare pretul dar comparativ cu alte terenuri din Bunloc sau tot pe ocolitoare dar mai departe unde nu sunt toate utilitatile sau forma terenului este aiurea preturile nu sunt cu mult mai mici. As prefera zona Sacele, am vazut cateva terenuri in Sanpetru pe la 30-35 euro/mp dar nu sunt foarte incantat si banuiesc ca este destul de scump sa trag gazul si apa de la o anumita distanta, canalizarea nu este pe acolo. Nu stiu ce sa fac ... mi-ar fi de folos mai multe pareri si sfaturi eventual recomandari de terenuri sau zone bune unde sa caut...

Mentionez ca la 46 euro/mp in Sacele am toate utilitatile pe teren, iar in cazul in care gasesc un teren mai ieftin cu utilitatile la strada, este foarte probabil sa fiu nevoit sa despagubesc pe vecini deci sunt avantaje si dezavantaje iar eu cred ca este foarte greu sa estimezi costurile.

@Inginerul_bv Sunt la pagina 42 a jurnalului tau, cand termin mi-ar face placere sa bem o bere cand ai timp Posted Image

Edited by tzake_gemenii, 14 April 2015 - 10:43.


#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Parere mea este ca de apa de la retea nu ai nevoie, cel putin in zona sanpetrului. Ai vreo 3 panze freatice din care prima e pe la 9 metri. Dai un ban la inceput da' stai ca boieru' toata viata. La cat costa apa de la retea, vreo 7 lei si ceva cu tot cu canalizare oricum ai nevoie de o sursa suplimentara de apa ca doar n-o sa-ti uzi gazonul cu 7 lei/mc in conditiile in care ai putea consuma chiar 3 mc pe ora pentru asa ceva.
De canalizare iar nu e nevoie stringenta, cu cat costa racordul la apa si canalizare iti cumperi bazin vidanjabil. Oricum din cate stiu e prevazuta extinderea retelei de canalizare catre sanpetru, dar nu se stie cand si unde.
Sacele - turches e departe de cetrul brasovului. Nu vad de ce-ar cere asemenea preturi. La harman nu-ti place ? Pe-aproape de mine e un nene care vinde cu 40 la asfalt cu apa, gaz, canalizare, curent si fibra optica rds...Oricum, daca te uiti un pic pe harta, turches sau harman sunt cam la aceeasi distanta de centrul brasovului. Nu mai zic de sanpetru....Posted Image
Strict din punct de vedere birocratic, e mult mai simplu sa-ti faci casa la sanpetru sau harman. E zona rurala deci nu ai nevoie de aviz ISC si multe altele....Si pe la sanpetru am vazut terenuri foarte ok, aproape de ocolitoare, la 25-30 de euro/mp.
Pana in turches, cred ca o sa ai nevoie de libera trecere pentru orice autoutilitara peste 7,5 tone. Libera trecere care o platesti tu si nu e chiar ieftina.

Edited by Inginerul_bv, 14 April 2015 - 11:09.


#6
tzake_gemenii

tzake_gemenii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.08.2006
Argumente foarte bune, ma leaga anumite aspecte de zona asta, oricum sunt deschis la alte variante daca sunt mai bune. In Harman ce suprafata are terenul de care spui ? Multumesc

#7
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
750 de mp daca nu ma insel, dar gasesti si mai mici si mai mari...eu unul recomand 800-1000.
In ceea ce priveste alegerea zonei, imi dau seama ca exista o doza de subiectivitate, asa ca nu pot sa dau sfaturi aici. Am incercat sa pun doar pe tapet unele probleme ridicate oarecum de tine si rezolvarea lor.
Din punctul meu de vedere, gazul e o utilitate foarte importanta, fara posibilitate de racordare la gaz rapida si ieftina, nu stiu daca as cumpara un teren. Pe locul doi, curentul electric pentru ca de cele mai multe ori e mai usor sa faci racordare la curent electric decat la gaz si daca chiar nu e curent, panourile fotovoltaice rezolva problema foarte usor.
In zona sanpetru-harman, se poate face usor put forat, apa e buna si in plus poti investi vreo 1000 de euro intr-o mini statie de filtrare care iti asigura apa plata la parametri mult mai buni decat ceea ce gasesti de cumparat in supermarket.
Cam atat.Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 14 April 2015 - 12:01.


#8
tzake_gemenii

tzake_gemenii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.08.2006
In ce zona din Harman ? Da-mi te rog mai multe detalii ca pot sa trec pe acolo mai tarziu sa ma uit. As vrea aprox 900-1000mp. Mercii mult

Edited by tzake_gemenii, 14 April 2015 - 11:55.


#9
tzake_gemenii

tzake_gemenii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.08.2006
Avem o noua optiune, in Sanpetru, in zona pensiunii Ela, la dreapta aprox 200m sunt 2 parcele alaturate de 600mp (20/30m) la 35euro/mp cu gaz si curent inclus. Imi place forma finala 40/30m cu 40m front stradal iar eu cred ca 1200mp sunt suficienti pentru curte, garaj, casa si eventual un atelier... Singurele probleme ar fi lipsa apei dar inteleg ca se poate fora si lipsa canalizarii dar ar fi optiuni cu fosa septica sau bazin vidanjabil. Avantaje, dezavantaje la cele trei vs canalizare si apa de la retea ? Pareri despre pretul terenului in zona ? Astazi o sa caut iar in zona Harman.

Multumesc tuturor colegilor de forum

#10
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Din Săcele ai transport în comun la fiecare 12 minute.

Prețul terenului difera deoarece vorbim de municipiu vs comuna.În ultimii 5 ani cite străzi s.au asfaltat în cele 3 localități?

Edited by amadeus79, 15 April 2015 - 23:07.


#11
rayden26

rayden26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 20.07.2009

 Carman2015, on 14 aprilie 2015 - 08:31, said:

46 euro in sacele?
asta-i preț de primaverii!
Daca gasesti in Primaverii cu 50 euro (nu 46!), maine cumpar 1000 m2! Unii vorbesc ca sa nu taca ...

#12
tibulete

tibulete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.12.2008

 tzake_gemenii, on 15 aprilie 2015 - 10:42, said:

Avem o noua optiune, in Sanpetru, in zona pensiunii Ela, la dreapta aprox 200m sunt 2 parcele alaturate de 600mp (20/30m) la 35euro/mp cu gaz si curent inclus. Imi place forma finala 40/30m cu 40m front stradal iar eu cred ca 1200mp sunt suficienti pentru curte, garaj, casa si eventual un atelier... Singurele probleme ar fi lipsa apei dar inteleg ca se poate fora si lipsa canalizarii dar ar fi optiuni cu fosa septica sau bazin vidanjabil. Avantaje, dezavantaje la cele trei vs canalizare si apa de la retea ? Pareri despre pretul terenului in zona ? Astazi o sa caut iar in zona Harman.

Multumesc tuturor colegilor de forum

Salut! Ce ai luat pana la urma?

 Inginerul_bv, on 14 aprilie 2015 - 11:43, said:

750 de mp daca nu ma insel, dar gasesti si mai mici si mai mari...eu unul recomand 800-1000.
In ceea ce priveste alegerea zonei, imi dau seama ca exista o doza de subiectivitate, asa ca nu pot sa dau sfaturi aici. Am incercat sa pun doar pe tapet unele probleme ridicate oarecum de tine si rezolvarea lor.
Din punctul meu de vedere, gazul e o utilitate foarte importanta, fara posibilitate de racordare la gaz rapida si ieftina, nu stiu daca as cumpara un teren. Pe locul doi, curentul electric pentru ca de cele mai multe ori e mai usor sa faci racordare la curent electric decat la gaz si daca chiar nu e curent, panourile fotovoltaice rezolva problema foarte usor.
In zona sanpetru-harman, se poate face usor put forat, apa e buna si in plus poti investi vreo 1000 de euro intr-o mini statie de filtrare care iti asigura apa plata la parametri mult mai buni decat ceea ce gasesti de cumparat in supermarket.
Cam atat.Posted Image

Locuiti in harman? O parere despre loc? am de gand sa cumpar si caut de zor teren dar nu stiu prea multe de zona. multumesc.

#13
CatalinGrama

CatalinGrama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 13.04.2017
Este destul de mare pretul, desii utilitatile pe teren isi spun cuvantul. Zona sanpetru este bine cotata acum dar nu va mai fii mult timp.
Verifica totusi intre variantele care le ai, sa fie intravilan(si nu intravilan agricol, sa fie drum cedat primariei)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate