Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Altoiri gigant!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Chiar se pot altoi copaci de "calibrul" asta?


https://www.facebook...pages_video_set

#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Chiar ma gandeam la procedura asta (fara sa o fi vazut in viata mea pana acum),cand am vazut ca un vecin si-a taiat vreo 5 pruni care erau cam uscati.
Chiar am zis..ba ce prost,mai bine pastra buturuga si ii altoia.

#3
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Eu initial am fost curios sa vad cum acopera buturuga...desi nu sunt convins ca acel gunoi  sau mranita pusa deasupra a etansat chiar atat de bine...

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postmagaenea, on 13 aprilie 2015 - 18:27, said:

Eu initial am fost curios sa vad cum acopera buturuga...desi nu sunt convins ca acel gunoi  sau mranita pusa deasupra a etansat chiar atat de bine...

Daca a udat bine mranita, aceasta s-a lipit de buturuga!Posted Image

#5
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Da ce sa aiba pomii aia sa nu meara? Singura chestie e sa pui suficiente atoaie in asa fel incat, im cativa ani, calusul sa poata imbraca busteanul.adica nu pui 3 altoaie asa cum la un pom de.5.cm nu pui uul chiar daca in viitor vei pastra doar un lastar, ideea e sa ai suficiente grefe in asa fel incat calusul depus sa poata imbaca de jur imprejur lemnul.
Intre timp, cativa ani, trebuie sa mentii izolat lemnul, periodic aplici strat de mastic, vopsea sau ceara in asa fel imcat factorii de mediu si daunatorii sa nu degradeze sau atace lemnul.

Vedeti pe youtube altoiri profesionale pe cires de peste 15 cm , si repetate, nu odata, pe suprafete de.zeci de hectare.

Altoirea e in instrument care exploateaza niste principii fiziologice si atata timp cat acele principii sunt respectate procesul "merge" la orice varsta, e drept ca e mult mai usor la varste mici, vorbim de refacere, dar asta nu inseamna ca la pomi mari nu merge..
Intrebare...la un batran de 60-70 de ani, varsta la care altii sunt demult oale si ulcele, la om nu se vindeca o interventie chirurgicala? Daca ii amputezi o mana,  persoana moare?

Acelasi lucru si aici, transplantul si vindecarea au loc firesc, vigoarea ulterioara depinde.de.alti factori dar de vreme ce se practica oamenii aia stiu ce stiu si e mai bine, usor, produciv sa altoiasca decat sa replanteze.



#6
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Am un prieten ”sobarul satului” care mi-a altoit acum câțiva ani un păr sălbatic sub scoarță,crescut aiurea la marginea terenului meu,cu diametrul de cca.25 cm pe care a pus altoi care face pere galbene și zemoase începând cu jumătatea lunii iulie.Omul nu a avut la îndemână mastic și bandă de izolat,dar a pus balegă uscată de vacă găsită prin preajmă,apoi a bandajat tăietura cu o cârpă.De vreo 4 ani mânânc pere din acest pom,pe care omu” nu a vrut să le piardă ca soi,avându-l în curtea lui de peste 80 de ani,a hotărât să altoiască mai mulți peri,pentru că îi era frică să nu i se usuce pomul de bătrânețe și să nu mai găsească altoi din acest soi !.Eu am tăiat de curând unul din brațele groase de cca.10 cm a unui vișin care nu mi-a produs mai nimic de când îl știu și pe lângă acest aspect îmi produce o mulțime de drajoni în fiecare an,astfel am pus doi altoi de cireș Stella în despicătură recoltați în luna februarie și aștept să văd rezultatele peste vreo lună.Posted Image

Edited by Solarcells, 14 April 2015 - 08:57.


#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f4ReeuSPGh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#8
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Eu eram suspicios in alta privinta...Daca a taiat acel copac,acea cioata nu se usuca la suprafata?mai are putere lastarul sa se alimenteze din cioata,chiar daca pui multa mranita si o uzi...totusi nu se usuca la suprafata?

#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Ce mranita? Tu stii ce e aia? Ai vreo treaba cu pomii sau acuma vezi pentru prima data pom taiat drastic?
Nu are nicio treaba. Vezi in videoul de mai sus cum astfel de altoiri se fac in plantatii comerciale pe zeci de mii de pomi, crezi ca faceau aia de idioti asa aiurea astfel de lucrari?



#10
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Am si eu altoit un mar de 15-19cmm in diametru  cu 7 altoaie diferite ca si soi si ma bate gandu sa o fac si la un par doar ca asta are peste 100ani si e de 30 si ceva cm in diametru si depinmde pana unde e scorburos

#11
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Omul este artist in altoit si in special axat pe nuc ...am vazut zeci de filmulete cu el si altoirile lui.
Chiar am vb. cu dansul ..pe facebook , nu intelegeam ceva detalii la unele altoiri , a fost extrem de amabil si ne-a raspuns.

#12
iliemosneni

iliemosneni

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.03.2017
Buna seara,nici nu va imaginati cate chestii si artificii se pot face prin altoire,merge altoit cam pe orice diametru,eu altoiesc in multe feluri numai in despicatura nu,din cauza ca se provoaca o rana prea mare portaltoiului,asa consider eu.Sanatate va doresc si iertate sa-mi fie greselile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate