Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Paduri, despaduriri, silvicultura?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Jagerbomb

Jagerbomb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.04.2015
Voi considerati ca se mai practica silvicultura in sensul clasic al cuvantului in Romania? Sau doar se taie padurile, fara sa se planteze nimic in schimb?!

Cine e de vina?

Intrebari pe care mi le pun mai nou tot mai des, pentru ca am observat tot mai multe zone defrisate.

Puteti careva sa ma lamuriti pe subiectul asta?

Mersi&sarbatori fericite in continuare :)

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu cred ca exista nimic in sensul traditional al cuvantului.
De vina suntem noi, pt ca suntem prosti.

#3
Jagerbomb

Jagerbomb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.04.2015
Prin "sensul traditional" al cuvantului ma refeream la activitatea de silvicultura ca meserie, adica protejarea padurilor, taierea "cu cap" a copacilor, plantat de copaci noi, etc. Se mai face asa ceva?

Da, suntem prosti. Dar poate ne mai luminam si noi pe aici.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostYOUR_GOD, on 12 aprilie 2015 - 22:15, said:

De vina suntem noi, pt ca suntem prosti.
Pai de ce sunteti prosti?

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Penru ca existi.

#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Silvicultura e la pamant, s-au dus generatiile de ingineri pregatiti. Totul e politc, am observat ca in padurea devine un punct de interes, deci intervin jocurile politice, oamenii capabili nu mai au loc. La facultate se intra cu medii execrabile, iar diploma rezultata e doar o hartie. Cunosc persoane care sunt la aceasta facultate si va rog sa ma credeti ca au mers acolo doar pentru ca nu au intrat in alt loc sau pur si simplu habar nu avea unde sa mearga, deoarece nu stiau ce vor de la viata.

#7
kokeinyesdi

kokeinyesdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.04.2015
Romania inca sta bine la capitolul paduri e printre primele din Europa din cate stiu, dar indiferent de regim e dezastru .... ce inginerii invatati care ce sa faca sa planteze copaci sau sa lupte impotriva sistemului nu ne trebuie noua ingineri  aici toti sunt ingineri  Posted Image)) hai sa fim seriosi se exporta lemn in prostie, POLITICA e BAZA in orice domeniu nustiu de ce nu se preda in scoli? daca e chiar jaf pe fata , lasa-ti ca e bine ca avem padure exportam lemne in alte tari ca pe urma sa cumparam chibrite ce e rau in asta ?? Posted Image) Norocul Romaniei in silvicultura stiti care este opinia mea, delăsarea  vegetatia ajungand sa se refaca in cativa ani unde se poate reface unde nu... asta e viata, se defriseaza pentru cei care vor bani in rest  padurea creste in nestire nu intamplator Romania e tara cu cele mai multe paduri virgine.

Edited by kokeinyesdi, 12 April 2015 - 23:46.


#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Pe vremea <89 era o vorba:militian,popa,marinar,tapinar.S-au taiat paduri uf-uf.Vezi,printre altele,Valea Muntelui-Bacau.Bani,multi,repede.Cand a venit muntele la vale,valeu,durere,sinistrati.Guvernul-ajutam sinistratii-din banii nostri.Da aia imparteau cu noi castigul? Jager,3 intrebari,3 raspunsuri:sper,da,noaptea(ca-i prea lunga)Daca dezvolt ?3 ies off topic.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Titlul complet trebuia sa fie "Paduri, despaduriri, silvicultura, alunecari de teren, victime fara case?"?

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Cel mai bun titlu era: Silvicultura si Vandalizarea Padurilor Romaniei. Posted Image
Cat timp la conducerea tarii si in parlament avem numai infractori, padurea si mediul va avea de suferit!

Edited by xmanyacs77, 13 April 2015 - 08:25.


#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Am auzit cazuri in care pleaca proprietarul padurii din zona respectiva,a padurii.La B.,afara,pe Luna.Da anunt"Vand padure 1ha".Cand sa bata palma,hopa,unde-i padurea?
Nu ai idee ce repede se fac9-12 mt cubi ,de-un camion.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostYOUR_GOD, on 12 aprilie 2015 - 22:23, said:

Penru ca existi.
Atunci ma bucur ca exist.

#13
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postxmanyacs77, on 13 aprilie 2015 - 08:20, said:

Cel mai bun titlu era: Silvicultura si Vandalizarea Padurilor Romaniei. Posted Image
Cat timp la conducerea tarii si in parlament avem numai infractori, padurea si mediul va avea de suferit!
Sper că nu va merge discuția domniilor voastre spre politică, că nu voi mai înțelege nimic.
Iar dacă nu înțeleg ceva, mă enervez.
Și dacă mă enervez, mut...

@YOUR_GOD & Friskey:
Numa' mereu, că-i mai bine pentru toți.
Credeți-mă pe cuvânt.

#14
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Toata lumea stie cum functiona sistemu(?).Prin anii 99-2000eu si un asociat facem" o combinatie".RABA inchiriata de la Metra-Bc,luat lemne de la ses-deal(esente tari) duse la munte,la gater-ul altui asociat.Padurarul multumit,noi,lemn ciocanit si factura "cu bradutul".Ora 22cca la MOINESTI pe varianta 3 controale.M-am udat instantaneu.Trecem,se mirau militienii de ce ducem lemnu sus in munte,cand crocodilii vin la vale.Intram in AGAS.Credeti-ma ca ,comuna orasul ala invia noaptea.lumini,magazine,crasme,totul deschis.Zombiland.Pe scurt,am castigat 1mil.pe cap in 30 ore.Da nu va zic riscurile(penale).vorbind,intreband am aflat in cat timp se incarca o nava si ce costuri are sa o tii in doc.de necrezut.

Acuma astept un baros subtil.Posted Image

#15
Jagerbomb

Jagerbomb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.04.2015
Am gasit un articol interesant despre despaduriri: http://www.huffingto..._n_5773142.html

Pe prima harta se poate zoomui si cauta Romania, surprinzator se fac totusi si reimpaduriri (zonele marcate cu albastru), dar tot sunt mult mai putine decat defrisarile.

MikeSpike, stai ca nu inteleg 1 mil ptr 30 de h munca nu mi se pare asa mult? Sau e 1 mil de lei noi?

Am inteles ca si gaterele astea sunt destul de daunatoare ptr mediu?

#16
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
credeti ca cumpararea de paduri e o investitie buna ?

#17
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostCusinlucian, on 05 iulie 2015 - 14:02, said:

credeti ca cumpararea de paduri e o investitie buna ?
Da !

Cat despre subiectul topicului, bineinteles ca multe exploatatii sunt ok si la noi, taie ce se marcheaza etc. Din pacate sunt multi si cei care fura si defriseaza criminal.
Iar aici eu banuiesc ca sunt implicate si autoritatile (la orice nivel) dar si oamenii locului care inchid ochii sau chiar pun mana pe drujba.

Pe scurt, suntem un popor cu foarte multi criminali, hoti si nesimtit batuti in cap. Iar asta face rau padurilor.
Dar totusi, nici ocolo sus nu prea se vrea a se face ceva, probabil vin multi bani pe filiere, nu-mi dau seama, desi sa furi bani din paduri e probabil cea mai mare crima impotriva Romaniei si a locuitorilor ei.
Daca vor politicienii pot, pot infiinta politia padurilor de exemplu, si sa instruiasca special vreo 2-300 de insi care cu cagule si masini speciale sa confiste imediat si fara drept de apel orice masina cu care se transporta ilegal material lemnos. Sa vedem cat o sa mai dureze smecheria dupa ce confisti vreo 200 de camioane de busteni, cu tot cu camionul in sine.


p.s. Chiar saptamana trecuta am fost prin judetele Mures, Harghita si Covasna, se vedeau dealuri intregi rase, si asta din sosea, nici nu vreau sa ma gandesc ce o fi mai in spate.

#18
Cusinlucian

Cusinlucian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2014
Multumesc de raspuns. De furat stiu ca se fura peste tot dar poate se va mai schimba ceva deacuma  , si ma doare inima cand vad ca vin strainii si compare pamanturile noastre  cu salarul lor de pe o luna , pacat..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate