Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

anestezie rahidiana

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
georgi86

georgi86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2015
Buna ziua! Am si eu o intrebare care pare prosteasca, recunosc, cand se face anestezie rahidiana (de la brau in jos), se pierd si anumite functii, cum sa zic...la nivel genital? Eu sunt o persoana care la emotii urineaza mai des, si mi-e teama sa nu cumva sa ma scap pe mine, adica se simte cand ai anumite nevoi si le poti stopa? Multumesc.

#2
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
din cîte ştiu ţi se zice să nu bei de loc în ziua operaţiei şi nici  în noaptea dinainte, tocmai pt a nu avea probleme. Deci mîine la 12 ziua ai operaţie, nu mai bei nimic de cînd te duci la culcare cu o noapte înainte. Dar nu pt că rişti să te scapi pe tine, ci din contră, pt. că nu poţi să încordezi muşchii sfincterului şi deci nu poţi să faci !

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
De la buric in jos nu mai simti nimic. La mine a durat vreo 9 ore.

#4
georgi86

georgi86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2015

 XON-XOFF, on 11 aprilie 2015 - 16:45, said:

din cîte ştiu ţi se zice să nu bei de loc în ziua operaţiei şi nici  în noaptea dinainte, tocmai pt a nu avea probleme. Deci mîine la 12 ziua ai operaţie, nu mai bei nimic de cînd te duci la culcare cu o noapte înainte. Dar nu pt că rişti să te scapi pe tine, ci din contră, pt. că nu poţi să încordezi muşchii sfincterului şi deci nu poţi să faci !

deci nu pot sa mai incordez muschii pt anumite nevoi? ce porcarie..

mai bine as alege generala..ca sigur voi face un atac de panica daca nu ma mai pot misca de la brau in jos..asa generala, macar nu sunt constienta..

pot ruga doctorul sa mi aplice ce anestezie doresc?

#5
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 georgi86, on 11 aprilie 2015 - 16:49, said:

pot ruga doctorul sa mi aplice ce anestezie doresc?
Nani , Nani  
asta-i anestezicul cel mai folosit .

Edited by tiopedi, 11 April 2015 - 16:53.


#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 tiopedi, on 11 aprilie 2015 - 16:52, said:

Nani , Nani  
asta-i anestezicul cel mai folosit .
Nu si in cazul operatiei de apendicita

#7
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 georgi86, on 11 aprilie 2015 - 16:49, said:

deci nu pot sa mai incordez muschii pt anumite nevoi? ce porcarie..

mai bine as alege generala..ca sigur voi face un atac de panica daca nu ma mai pot misca de la brau in jos..asa generala, macar nu sunt constienta..

pot ruga doctorul sa mi aplice ce anestezie doresc?
Mare chestie, dureaza cateva ore si nu mori. Sa ai emotii e una, dar s-o arzi cu atacuri de panica si cacaturi de-astea e deja exagerat.

Edited by lex404, 11 April 2015 - 17:32.
Limbajul! Nu suntem pe maidan!


#8
georgi86

georgi86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2015

 JesusInDaHood, on 11 aprilie 2015 - 17:09, said:

Mare chestie, dureaza cateva ore si nu mori. Sa ai emotii e una, dar s-o arzi cu atacuri de panica si cacaturi de-astea e deja exagerat.

...sunt o fire sensibila, si nu as suporta oricum pe viu sa vad cum imi gaureste genunchiul si sa vad cum imi baga o camera sau mai multe.
ma sperie neputinta de a ma misca. de parca as fi singura careia i-ar fi frica de asa ceva,..sunt barbati care lesina si cand li se ia sange..

Edited by lex404, 11 April 2015 - 17:33.


#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Aveam 14 ani cand am facut o rahidiana pentru o operatie de apendicita. Medicul anestezist m-a cocosat si mi-a spus sa nu ma misc, ca asa raman...Posted Image . Cand am vazut acul ala de 10 centimetri lungime m-am blocat!
In timpul operatiei, medicul imi spunea tot timpul: "Vezi ca acu'incep! Te pisc un pic! Simti ceva?" Peste cateva secunde iar zicea: "Te intep un pic sa vad daca si-a facut efectul injectia. Simti ceva?" Apoi peste doua minute zice: "Gata, te-am pacalit, te-am operat deja!" si repede-repede catre o sora medicala: "Baga-i,fa,glucoza, nu vezi ca moare aici pe masa!" Posted Image
Pe urma a fost greu cam 8-9 ore. Nu aveam voie sa ma misc, nu aveam voie sa beau nimic, cineva din salon imi punea pe buze o panza inmuiata in apa deoarece nu mai puteam de sete.

Edited by florinbad, 11 April 2015 - 17:34.


#10
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu ştiu dacă poţi să-l convingi să-ţi facă orice anestezie vrei tu (de ex. generală în loc de rahidiană) dar poate să-ţ facă rahidiană şi să te sedeze uşor ca să nu fii conştientă în timpul operaţiei. Sînt destui care nu vor să audă/vadă ce se întîmplă...

BTW, anestezia generală nu e chiar aşa simplă, pot apărea complicaţii, etc. După ce te trezeşti eşti destul de zombi toată ziua... poţi avea ameţeli o lună de zile după, sau chiar mai mult, etc.

#11
deziluminatorul

deziluminatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.04.2015
Draga Giorgi,
Cu anestezia rahidiana nu iti vei mai simti nimic de la mijloc in jos.
In timpul operatiei esti pusa pe masa de operatie care e perfect dreapta, nu ai voie sa misti sau sa ridici capul, deci te vei uita la tavan si eventual vei discuta cu doctorul ce balerina ai fost. Da, doctorul poate umbla pe unde nu trebuie, dar tu nu vei avea cum sa-ti dai seama, deci e tot una cu adormitul.
Nu cred ca faci pe tine, si eu aveam impresia asta, dar nu.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 georgi86, on 11 aprilie 2015 - 16:49, said:

pot ruga doctorul sa mi aplice ce anestezie doresc?
Nu prea cred. Stie el ce are de facut.
Acum 8 luni am fost operat la calcai si sold simultan. Dupa anestezia rahidiana mi-a spus ca ma va adormi la inceput sa nu aud ce se intampla. Vreo ora jumate nu am stiut nimic. Apoi inca o ora jumate am auzit cum lucrau la oasele mele. A fost ca un vis.... zburam spre "vesnicile plaiuri ale vanatorii" ;)

Dupa 3 zile m-a apucat o durere de cap cumplita. 3-4 zile m-a tinut.

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 georgi86, on 11 aprilie 2015 - 16:49, said:

pot ruga doctorul sa mi aplice ce anestezie doresc?
inainte sa ma operez de apendicita a venit anestezistul la mine si mi-a prezentat toate variantele posibile - dar apoi m-a convins sa merg pe rahidiana. anestezia generala vine cu mult mai multe riscuri si posibile complicatii. mie oricum mi-a dat un formular la semnat, care continea informatii despre fiecare tip de anestezie, iar apoi mi-a lasat cam jumatate de ora sa-l citesc si sa ma decid.

stai linistita, o sa fie ok    :)

#14
georgi86

georgi86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.03.2015
va multumesc tuturor pt raspunsuri! eu am fost operata de apendicita, m-a anesteziat total, nu a fost atat de rau, si sper si m-ar linisti macar daca doctorul mi-ar accepta dorinta, sa o faca generala, nu rahidiana. sanatate tututor!

#15
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Pretul , asta conteaza .
Nu sunt riscuri mai mari la o anestezie generala , in schimb sunt costuri mai mari .
Strategia de minimizare a costurilor a hotarat ca pacientului sa-i fie prezentate niste riscuri exagerate, pentru ca acesta sa faca alegerea " corecta " d.p.d.v al costului spitalului .
Marketing si atata tot .
As plusa si as spune ca interventia asupra maduvii spinarii poate avea consecinte mai ciudate decat o anestezie generala .

Edited by tiopedi, 11 April 2015 - 18:56.


#16
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 georgi86, on 11 aprilie 2015 - 16:41, said:

Buna ziua! Am si eu o intrebare care pare prosteasca, recunosc, cand se face anestezie rahidiana (de la brau in jos), se pierd si anumite functii, cum sa zic...la nivel genital? Eu sunt o persoana care la emotii urineaza mai des, si mi-e teama sa nu cumva sa ma scap pe mine, adica se simte cand ai anumite nevoi si le poti stopa? Multumesc.
Nu bei cateva ore inainte lichide, te duci la pipilica inainte de operatie. In acest fel eviti sa ti se puna sonda, ceea ce, in cazul barbatilor este dureros si riscant (vedeam zilele trecute la tv un reportaj in care un pacient a facut o infectie luata de la sonda si a fost nevoie sa i se amputeze penisul - nu-i gluma, este o foarte trista realitate a spitalelor din Romania!).
Evita pe cat posibil sa te ridici din pat 24 ore dupa aceasta anestezie, daca nu vei avea dureri cumplite de cap si stari de greata 3-4 zile.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 tiopedi, on 11 aprilie 2015 - 18:55, said:

Pretul , asta conteaza .
Nu sunt riscuri mai mari la o anestezie generala , in schimb sunt costuri mai mari .
Strategia de minimizare a costurilor a hotarat ca pacientului sa-i fie prezentate niste riscuri exagerate, pentru ca acesta sa faca alegerea " corecta " d.p.d.v al costului spitalului .
Marketing si atata tot .
Da...asa se merge la noi.
Am inteles ca in alte tari nu prea se mai foloseste rahidiana....dar la noi nu conteaza,ca poate ramane omu cu migrene toata viata,"da-l dracu sa se bucure ca nu l-am lasat sa o sfecleasca",cred pe deviza asta se merge.

Edited by I2O, 11 April 2015 - 18:58.


#18
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 georgi86, on 11 aprilie 2015 - 17:21, said:

...sunt o fire sensibila, si nu as suporta oricum pe viu sa vad cum imi gaureste genunchiul si sa vad cum imi baga o camera sau mai multe.
ma sperie neputinta de a ma misca. de parca as fi singura careia i-ar fi frica de asa ceva,..sunt barbati care lesina si cand li se ia sange..
Nici nu cred ca ti-a sugerat cineva sa faci fara anestezie, draga mea. Dar ideea e sa fii linistita si rationala, ca nu patesti nimic. Da, nu vei putea sa te misti vreo 8 ore sau ceva de genul. Ai fost operata, credeai ca te apuci sa faci calisthenics?
Nu-i nimic. Ia-ti un laptop/tableta, uita-te la serialul preferat(Better call Saul si Hannibal sunt foarte bune; la fel si True detective/Fargo daca ai rabdare) sau citeste o carte buna(O viata linistita, Starpiti raul de la radacina impuscati copiii, Pendulul lui Foucault).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate