Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ata ramasa dupa operatie

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ciocoflender96

ciocoflender96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.12.2014
Au trecut 23 de zile de la operatie, ieri am fost la control sa imi scoata bandajele. Astazi m-am uitat mai atent la operatie si am vazut o bucata de ata care iesea din piele. Pentru scoaterea atelor am fost la control acum o saptamana, nu inteleg cum de asta a ramas... Exista pericoulul sa se infecteze ? Ce credeti, ar trebui sa incerc sa o scot singur sau sa astept pana luni si sa merg la medic (sambata si duminica nu vine la cabinet).

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
daca inca nu s-a infectat in 2 zile nu cred ca poti avea ghinionul insa clar trebuia scoasa. In mod normal la spital ar trebui sa fie medic de garda si poti merge sa vb cu el, te va rezolva cumva.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
de mult timp se foloseste ata chirurgicala care se resoarbe. in mod normal nu ar trebui sa fie nici un risc.

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
am patit si eu asa. Eu am scos-o singur.

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ata care se resoarbe trebuia sa se topeasca in 2 saptamani, la el deja e a 3-a si dupa cum zice i s-au scos manual.

#6
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Am avut acuma cativa ani o operatie la sinus unde mi-au lasat ata. A trebuit sa merg la medic sa o scoata pentru ca dadea semne de infectare. Asa ca ia si viziteaza doctorul cu incredere,

Edited by chaosss, 10 April 2015 - 21:07.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 slai, on 10 aprilie 2015 - 20:47, said:

de mult timp se foloseste ata chirurgicala care se resoarbe. in mod normal nu ar trebui sa fie nici un risc.
Numai la interior, la exterior e ata clasica ce trebuie scoasa. Probabil cine s-a ocupat nu a vazut-o... trebuie scoasa intr-un numar de zile altfel riscul de infectie creste.

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Daca ii vezi  un capat, prinde-o cu o penseta si trage de ea, nu are o ancora la celalalt capat ca sa iti tragi si carnea. Daca  nu poti, nu vrei sa faci asta sau ti-e teama de ceva complicatii, mergi la medicul care te-a ingrijit si te va rezolva el.

#9
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 xkos, on 10 aprilie 2015 - 20:51, said:

ata care se resoarbe trebuia sa se topeasca in 2 saptamani, la el deja e a 3-a si dupa cum zice i s-au scos manual.

daca e la stat se foloseste d-aialalta ca e mai ieftina
i s-a intamplat soacra-mii

trebuie scoasa de medic

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Oricum la toti vine din China ata si plasa de operatie, nu va mai speriati Posted Image

Edited by andreic, 10 April 2015 - 23:22.


#11
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
si acolo e pe categorii Andrei

#12
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Depinde de operatie ... Din cate stiu eu sunt vreo 3 feluri de suturi: matase (folosita in special in chirurgia oftalmologica), polipropilena (asta nu stiu unde se foloseste) si catgut (care e facuta din mate de oaie de obicei si se foloseste pe la operatii de astea mai usoare ca apendictomia de exemplu). Ultima dintre ele se absoarbe si nu necesita "scoatere".

#13
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Indiferent, mergi la medic

#14
ciocoflender96

ciocoflender96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.12.2014
Am fost la medicul de familie si mi-a scos ata. Nu vreau sa intru in detalii, dar am motivele mele sa cred ca nu a scos-o pe toata. Ce se intampla daca a ramas sub piele ?

#15
Cristina37

Cristina37

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2015

 ciocoflender96, on 12 aprilie 2015 - 11:04, said:

Am fost la medicul de familie si mi-a scos ata. Nu vreau sa intru in detalii, dar am motivele mele sa cred ca nu a scos-o pe toata. Ce se intampla daca a ramas sub piele ?
Buna,
Probabil ata care a ramas a fost un fir de sutura de interior. probabil la tine a iesit inafara, dar aceste fire se topesc singure in timp ,3- 4 luni de la operatie. Cel mai simplu intrebi medicul care te-a operat. Multa sanatate!

#16
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Cristina37, on 22 aprilie 2015 - 10:05, said:

Buna,
Probabil ata care a ramas a fost un fir de sutura de interior. probabil la tine a iesit inafara, dar aceste fire se topesc singure in timp ,3- 4 luni de la operatie. Cel mai simplu intrebi medicul care te-a operat. Multa sanatate!

asta daca aui folosit materiale care se "topesc", daca nu o sa il deranjeze si peste ani

 ciocoflender96, on 12 aprilie 2015 - 11:04, said:

Am fost la medicul de familie si mi-a scos ata. Nu vreau sa intru in detalii, dar am motivele mele sa cred ca nu a scos-o pe toata. Ce se intampla daca a ramas sub piele ?

ai devenit barbat.
de aici expersia, "s-a rupt ata"
asa e la noi, la femei "se rupe apa"
e adevarat, apa iese mai usor decat ata, dar cu ata mai legi ceva, mai faci o parâma, cu apa, ce poti face?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate