Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Sisteme de supraveghere PNI - Pareri, Testare

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
523 replies to this topic

#415
romelsms1

romelsms1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2006
Buna ziua,
  Detin o camera IP PNI IP2MP legata la un NVR IPMAX care nu mai functioneaza conform: din 24 de ore 20 apare ca off-line cu toate ca intra tensiune in ea iar NVR-ul ii vede IP-ul iar led-ul de pe camera este in permanenta aprins(nu mai este intermitent. Camera a fost trimisa in garantie dar returul service-ului a fost ca defectul nu s-a manifestat (intr-adevar pentru cateva minute dupa ce camera e repusa sub tensiune functioneaza normal dupa care intra in off-line)
   Mentionez ca am resetat tot sistemul, inclusiv am schimbat router-ul...mai nou vad ca si a doua camera PNI IP2DOME are aceleasi sinptome. Vad ca in ultima vreme nici macare NVR-ul nu le mai vede decat daca le scot din priza pentru cateva nimute


aveti idee ce ar putea avea?

multumesc anticipat pentru raspuns,
Romeo

Attached Files

  • Attached File  pni1.jpg   184.48K   15 downloads
  • Attached File  pni2.jpg   114.64K   18 downloads
  • Attached File  pni3.jpg   114.48K   16 downloads
  • Attached File  pni4.jpg   182.46K   15 downloads


#416
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013

 romelsms1, on 03 februarie 2019 - 13:53, said:

Buna ziua,
  Detin o camera IP PNI IP2MP legata la un NVR IPMAX care nu mai functioneaza conform: din 24 de ore 20 apare ca off-line cu toate ca intra tensiune in ea iar NVR-ul ii vede IP-ul iar led-ul de pe camera este in permanenta aprins(nu mai este intermitent. Camera a fost trimisa in garantie dar returul service-ului a fost ca defectul nu s-a manifestat (intr-adevar pentru cateva minute dupa ce camera e repusa sub tensiune functioneaza normal dupa care intra in off-line)
   Mentionez ca am resetat tot sistemul, inclusiv am schimbat router-ul...mai nou vad ca si a doua camera PNI IP2DOME are aceleasi sinptome. Vad ca in ultima vreme nici macare NVR-ul nu le mai vede decat daca le scot din priza pentru cateva nimute


aveti idee ce ar putea avea?

multumesc anticipat pentru raspuns,
Romeo

Ati incercat inlocuirea alimentarii ?   Este posibil ca alimentatorul sa fie obosit, si sa cedeze dupa un anume timp de utilizare.

#417
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015

 Bean, on 03 februarie 2019 - 02:54, said:

Depinde de modul de conectare la sistemul video. Daca e printr-un NVR (toate vizualizate in acelasi loc), atunci depinde de ceea ce stie NVR-ul si cat de granulara e securitatea la el. Daca se face pe fiecare camera in parte, atunci e mai simplu, se da acces doar pe acea camera (user/pwd doar acolo, port forwarding doar catre IP-ul camerei respective etc).
Oricum ar fi, problema se pune de principiu foarte straight forward: trebuie sa existe un ceva ("gate keeper") care sa stea de paza la intrarea in sistem (in private LAN sau in NVR). Acel ceva e cel care se va ocupa de permisionari.


Sistemul va fi avea in componenta sa mai multe NVR-uri care vor inregistra. Vor fi +50 camere.

Pe langa accesul total pe care adminul/managerul il va avea la toate camerele sistemului, se doreste a se da un acces limitat (asa cum am spus mai sus):  o persoana X sa poata accesa prin internet doar camera Y folosind telefonul sau calculatorul de oriunde din lume.....o alta persoana Z, sa poata avea doar acces la camera A, persoana B sa poata accesa DOAR camera K...si tot asa...

Cum se poate realiza asta?   Ce fel de echipamente trebuiesc? Camere analog sau IP? Cel de DVR sau NVR(ce model ar permite ceea ce vrea mai sus)?

Suport_PNI poate raspunde daca se poate... Posted Image

Edited by fokushima, 04 February 2019 - 21:32.


#418
romelsms1

romelsms1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2006

 suport_PNI, on 04 februarie 2019 - 09:12, said:


Ati incercat inlocuirea alimentarii ?   Este posibil ca alimentatorul sa fie obosit, si sa cedeze dupa un anume timp de utilizare.

am pus camera care "face figuri" in locul celei care merge (cu cablul ei de retea si alimentarea ei) fara nici un rezultat....
tind sa cred ca e ceva legat de softul camerei caci altfel nu-mi explic...

#419
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013

 fokushima, on 04 februarie 2019 - 21:16, said:

Sistemul va fi avea in componenta sa mai multe NVR-uri care vor inregistra. Vor fi +50 camere.

Pe langa accesul total pe care adminul/managerul il va avea la toate camerele sistemului, se doreste a se da un acces limitat (asa cum am spus mai sus):  o persoana X sa poata accesa prin internet doar camera Y folosind telefonul sau calculatorul de oriunde din lume.....o alta persoana Z, sa poata avea doar acces la camera A, persoana B sa poata accesa DOAR camera K...si tot asa...

Cum se poate realiza asta?   Ce fel de echipamente trebuiesc? Camere analog sau IP? Cel de DVR sau NVR(ce model ar permite ceea ce vrea mai sus)?

Suport_PNI poate raspunde daca se poate... Posted Image

Ce doriti dumneavoastra este realizabil dar este destul de complex.  Implica instalare echipamente de supraveghere cu IP, cu NVR si asa mai departe. Implica setari avansate de retea, setari avansate de utilizatori individual in camerele cu IP, si asa mai departe.
Trebuie sa apelati la o firma de montaj, cu experienta in domeniu, care poate asigura si mentenanta pentru un sistem de asemenea complexitate.

#420
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013

 romelsms1, on 04 februarie 2019 - 22:18, said:


am pus camera care "face figuri" in locul celei care merge (cu cablul ei de retea si alimentarea ei) fara nici un rezultat....
tind sa cred ca e ceva legat de softul camerei caci altfel nu-mi explic...

1. Recomandarea este sa montati o alimentare noua, cu amperaj mai mare daca se poate.
2. Verificati setarile camerei in retea, ( cu CMS software-ul de PC, se poate accesa meniul avansat al camerei).
3. Daca problema continua si dupa aceste modificari, pe puteti trimite versiunea curenta de firmware din camera, pentru a verifica existenta unui update.

#421
romelsms1

romelsms1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.06.2006

 suport_PNI, on 05 februarie 2019 - 09:45, said:

1. Recomandarea este sa montati o alimentare noua, cu amperaj mai mare daca se poate.
2. Verificati setarile camerei in retea, ( cu CMS software-ul de PC, se poate accesa meniul avansat al camerei).
3. Daca problema continua si dupa aceste modificari, pe puteti trimite versiunea curenta de firmware din camera, pentru a verifica existenta unui update.


am luat in considerare sfaturile dvs si va raspund punctual
1. am schimbat alimentatorul (a fost 12V/1A am pus acum 12V/2A ...trebuia amperaj si mai mare???)
2. nu stiu la ce sa ma uit in setarile camerei ...daca ma puteti ajuta (am facut 2 print-screen-uri dupa log-urile din sistem)
3.cum pot trimite versiunea curenta din camera pt a verifica update-ul?

Attached Files

  • Attached File  pni1.jpg   51.28K   14 downloads
  • Attached File  pni2.jpg   152.07K   12 downloads


#422
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 fokushima, on 04 februarie 2019 - 21:16, said:

Sistemul va fi avea in componenta sa mai multe NVR-uri care vor inregistra. Vor fi +50 camere.

Pe langa accesul total pe care adminul/managerul il va avea la toate camerele sistemului, se doreste a se da un acces limitat (asa cum am spus mai sus):  o persoana X sa poata accesa prin internet doar camera Y folosind telefonul sau calculatorul de oriunde din lume.....o alta persoana Z, sa poata avea doar acces la camera A, persoana B sa poata accesa DOAR camera K...si tot asa...

Cum se poate realiza asta?   Ce fel de echipamente trebuiesc? Camere analog sau IP? Cel de DVR sau NVR(ce model ar permite ceea ce vrea mai sus)?

Suport_PNI poate raspunde daca se poate... Posted Image
Problema se reduce la identificatorul unic al utilizatorului si ce echipament va interpreta/gestiona accesul identificatorului. Deci, inclusiv la ce features au NVR-ului dpdv access control.
Identificatorul ar putea fi IP, cont in NVR, app ID intr-o aplicatie smartphone.

Pe IP se pot pune limitari doar la nivel de echipamente de retea, mai rar si la nivel de aplicatie (sunt si aplicatii de NVR care stiu sa limiteze in functie de IP, insa cand stiu sa faca asta, o fac de obicei system wide, nu per camere).
Insa, daca utilizatorii se autentifica in NVR pentru a vedea camerele, eventualele filtre/access lists puse pe echipamentele de retea (router/switch) nu prea isi vor face treaba, de vreme ce IP-ul utilizatorului nu va ajunge direct la IP-ul unei camerei (NVR-ul e acela care contacteaza camera). Rezulta de aici ca drepturile de acces trebuie setate doar din NVR. Daca stie. La nivel de cont.

Daca utilizatorii pot ajunge pe IP direct la camere, atunci aici s-ar putea pune niste reguli de firewall (in camera sau la nivel de retea locala). Dar ma indoiesc ca acele camere vor avea IP-uri rutabile in internet, astfel incat sa fie accesabile din afara. Aici exista si varianta unui VPN al carui conturi sa aiba asignare statica de IP-uri private, per fiecare utilizator. In felul asta s-ar mai putea filtra ceva la nivel de IP (intr-un dublet unic utilizator/cont VPN si IP local/privat).

Cerinta nu e una usoara, fara un NVR destept. Iti trebuie un NVR care sa stie alocarea granulara a drepturilor pentru fiecare user definit in sistem, inclusv dreptul de view pe indicativul camerelor. Acuma, depinde daca deja ai cumparat sau nu....

#423
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013

 romelsms1, on 09 februarie 2019 - 11:44, said:

am luat in considerare sfaturile dvs si va raspund punctual
1. am schimbat alimentatorul (a fost 12V/1A am pus acum 12V/2A ...trebuia amperaj si mai mare???)
2. nu stiu la ce sa ma uit in setarile camerei ...daca ma puteti ajuta (am facut 2 print-screen-uri dupa log-urile din sistem)
3.cum pot trimite versiunea curenta din camera pt a verifica update-ul?
1. Sursa este ok.
2. Camera se poate accesa separat tot din CMS, in mod similar cu accesarea NVR-ului. Aveti acolo acces la toate setarile camerei, inclusiv la versiunea de firmware.
3. Ne contactati pe privat pentru detalii de firmware.

#424
vallydvm

vallydvm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.06.2010
Detin un sistem PNI House IPMAX POE ONE 720P - NVR IP ONVIF, achizition acum 3 ani, si doresc sa aflu daca intre timp a aparut un update de firmeware pentru NVR si camere si de unde se poate descarca.

#425
imbogdan

imbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.11.2005
Am si eu o problema. Am cumparat un sistem PNI House WiFi400 NVR cu 4 camere si totul este ok in reteaua locala, dar nu pot sa le accesez din afara retelei.

Am incercat cu aplicatia Goolink pt android si nimic. Nu am gasit la ce porturi trebuie sa fac FW sau ce altceva sa fac ca sa mearga.

#426
dorintop

dorintop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2008
Buna,

Vreau sa seter un NVR PNI House WIFI 550. El este in spatele unui router RDS. Cineva a pus un IP static pe portul de retea wired. Cand il setez pe DHCP nu isi ia adresa dinamica nici cum. De asemenea nu pot sa il imperechez nici cum in aplicatia Danale pe IoS find conectact la acelasi router.
Ma poate ajuta cineva cu idei si/sau cu un upgrade de firmware?

#427
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Cred ca intrebarea este destinata exclusiv furnizorului echipamentului.
Produsul nostru PNI WIFI550 poate fi configurat manual sau automat ( DHCP) in orice retea fara restrictii . ( IP, DNS, Gateway).

Din cate stiu aceste echipamente de la RDS, UPC si Telekom nu sunt doar routere, ci au si alte functii , restrictii, nivele de securitate, si s-a mai intamplat sa fir problematice in configurare .

Marcel

#428
dogtagdesign

dogtagdesign

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.01.2008
Buna ziua, am achizitionat un NVR PNI House 1080 full HD cu 16 canale din Dedeman saptamana trecuta, as dori sa stiu daca se pot conecta la el sa inregistreze imaginile din camerele modele mai vechi model PNI IP541W, PNI 751W, cum sa configurez NVR-ul ca sa le vada. PNI IP541W merge fara probleme de ani de zile,  PNI 751W l-am avut de rezerva . Momentan la NVR sunt conectate 2 camere ONIF.

#429
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013

 dogtagdesign, on 13 mai 2019 - 14:44, said:

Buna ziua, am achizitionat un NVR PNI House 1080 full HD cu 16 canale din Dedeman saptamana trecuta, as dori sa stiu daca se pot conecta la el sa inregistreze imaginile din camerele modele mai vechi model PNI IP541W, PNI 751W, cum sa configurez NVR-ul ca sa le vada. PNI IP541W merge fara probleme de ani de zile,  PNI 751W l-am avut de rezerva . Momentan la NVR sunt conectate 2 camere ONIF.
Buna ziua, din cate stiu acest NVR nu functioneaza cu modelul acesta de camere, neavand ONVIF

Liviu

#430
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Ma intereseaza o camera PNI IP4MP 3.6mm dar nu gasesc nicaieri o mostra de filmare, calitate. Bineinteles ca o pot comanda si returna daca nu mi se pare ok, dar chiar nu exista nicaieri o mostra? Sau un user pe aici care o are si poate daca un screenshot?

Aveam o camera IP Xiaomi care a decedat, si vreau sa o inlocuiesc cu o camera IP de la PNI. Momentan nu stiu ce sa aleg dar cea de mai sus pare una potrivita, de interior, cu night vision, rezolutie 1080p, conectare pe cablu LAN de preferat chiar daca wifi e fix langa, dar sunt patit cu deconectarile. O voi folosit pentru supraveghere copil, in special noaptea. Sunt altele mai potrivite?

Edited by lula_canci, 17 May 2019 - 20:31.


#431
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013

 lula_canci, on 17 mai 2019 - 20:22, said:

Ma intereseaza o camera PNI IP4MP 3.6mm dar nu gasesc nicaieri o mostra de filmare, calitate. Bineinteles ca o pot comanda si returna daca nu mi se pare ok, dar chiar nu exista nicaieri o mostra? Sau un user pe aici care o are si poate daca un screenshot?

Aveam o camera IP Xiaomi care a decedat, si vreau sa o inlocuiesc cu o camera IP de la PNI. Momentan nu stiu ce sa aleg dar cea de mai sus pare una potrivita, de interior, cu night vision, rezolutie 1080p, conectare pe cablu LAN de preferat chiar daca wifi e fix langa, dar sunt patit cu deconectarile. O voi folosit pentru supraveghere copil, in special noaptea. Sunt altele mai potrivite?
Salut, daca doresti pentru supraveghere copil eu ti-as recomanda PNI IP930W, mult mai eficienta si mai usor de folosit si calitatea imaginei este foarte buna cu o rezolutie de 1080p 25fps, distanta IR de pana la 10m , noaptea vede bine si este dotata cu senzori de miscare care fac camera sa te urmareasca. Mai multe detalii gasesti aici :

https://www.mo.ro/ca...rd-microsd.html

video-ul incarcat pe site contine imagini inregistrate de camera

Liviu

Edited by suport_PNI, 20 May 2019 - 07:59.


#432
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Multumesc frumos pentru raspuns, e fix ceea ce trebuie. Dau comanda.

PS: Ea costa 199.99 lei, transport gratis de la 200 lei in sus. Ma duc sa o iau din Dedeman...

Edited by lula_canci, 20 May 2019 - 08:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate