Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Sisteme de supraveghere PNI - Pareri, Testare

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
523 replies to this topic

#397
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Buna ziua, suna stupid - dar nu reusesc sa schimb parola la camera PNI IP2MP, sau cel putin nu m-am prins de unde... Deocamdata, fiind noua - nu are nicio parola, deci nu este sigur sa ramana asa. Din aplicatia primita la cumpararea produsului, din singurul loc de unde intuiesc ca se poate schimba parola, primesc o eroare ca cea din imaginea de mai jos.

Attached File  CAMERA.jpg   71.28K   31 downloads

Edited by VertixTM, 18 October 2018 - 15:00.


#398
Dzz

Dzz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2018
Buna ziua, am montat un sistem pni house ipmax cu nvr si 4 camere. Sistemul merge, este ok, ma pot conecta de pe aplicatie daca sunt conectat la wireles. Dar, daca sunt pe date mobile  nu se mai conecteaza la sistem.
Ma poate ajuta cineva cu niste pasi/setari ca sa ma pot conecta la nvr si cand nu sunt acasa?
Multumesc

#399
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 Dzz, on 19 octombrie 2018 - 17:07, said:

Buna ziua, am montat un sistem pni house ipmax cu nvr si 4 camere. Sistemul merge, este ok, ma pot conecta de pe aplicatie daca sunt conectat la wireles. Dar, daca sunt pe date mobile  nu se mai conecteaza la sistem.
Ma poate ajuta cineva cu niste pasi/setari ca sa ma pot conecta la nvr si cand nu sunt acasa?
Multumesc
Incerci sa te conectezi cu ce? Cu aplicatia lui de Android sau via web? Nu cunosc sistemul, dar principiile sunt cam aceleasi: client pe telefon, pe PC sau acces web direct in IP-ul NVR-ului.

Daca e via web, nu te poti conecta din internet la sistem deoarece retea cu camere si NVR este una privata, nonrutabila in internet (one way out - NAT, no way in - except DMZ/Port forwarding). Ca sa poti face asta (insa, atentie, ca il expui direct baietilor curiosi care iti pot scana IP-ul rutabil de pe router: brute force la parole si/sau trafic necriptat) trebuie sa faci ceea ce se cheama port forwarding sau virtual server (la majoritatea routerelor). Treaba asta se configureaza de pe router si nu face altceva decat sa-i spuna acestuia ca daca primeste un request pe portul (sa zicem) 8080 de pe interfata de internet, sa-l forwardeze automat catre IP-ul privat al NVR-ului pe portul pe care acesta asculta de obicei (probabil 80 sau 443 daca e HTTPS; ori ceva customizat). Dupa configurare, daca accesezi IP-ul tau din internet pe portul 8080, se va deschide interfata web a NVR-ului.
Treaba e ca IP-urile astea sunt de obicei dinamice, se schimba periodic si deci mai ai nevoie de ceea ce se cheama dynamic DNS (DDNS), care e un serviciu public oferit free de diversi. Mai toate routerele stiu insa de DDNS si trebuie configurat ca sa se inregistreze in DNS-urile publice.
Ce face DDNS: un client din reteaua ta locala (routerul in sine sau un program rulat pe PC) anunta periodic serverul DDNS ca are numele cutare si IP-ul cutare. Serverul DDNS face publica treaba asta si-i da sa zicem broadcast catre restul serverelor DNS, astfel incat tu cand deschizi de oriunde serverul "cutare", ti se va rezolva numele "cutare" in IP-ul pe care l-a raportat clientul DDNS, deci va fi posibil conectarea directa intre tine si "cutare" (adica, dupa nume, caci dupa IP e mai dificil, schimbandu-se des).

Daca e via client de Android, atunci e nevoie ca pe router sa faci enable la ceea ce se cheama UpNP (astfel incat NVR-ul si serverul producatorului sa faca un fel de discovery intre ele, adica practic sa se inregsitreze in sistemul lor) si/sau sa verifici in aplicatia client de pe telefon daca e configurata corect (parca se cheama Xmeye). Nu recomand UpNP, e si asta cu probleme de securitate.

Ce as face eu este un VPN server. Odata configruat, te poti conecta din internet cu client de VPN si e ca si cum ai fi in reteaua ta LAN, oriunde te-ai afla. Dupa conectare, poti accesa NVR-ul direct pe IP-ul privat, pe interfata web.
Exista routere care au embedded, insa sunt doua "flavours", cea mai des intalnita e PPTP, care-i praf dpdv securitate, dar mai exista si router cu OpenVPN preinstalat; de exemplu ASUS AC-68U; altfel, daca routerul accepta, se poate instala pe el un custom firmware, cum ar fi DDWRT, OpenWRT, Tomato sau AsusMerlin, iar astea au support pt OpenVPN.

Edited by Bean, 20 October 2018 - 15:21.


#400
Dzz

Dzz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2018
Multumesc de sfaturi.
Vreau sa ma conectez de pe aplicatia nvr-ului Xmeye.
Am un router ac88u. O sa incerc sa fac niste incercari cu el. Multumesc

#401
CornelTudor

CornelTudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.11.2018
Utilizez de peste 6 luni, 2 camere PNI cu ip, PNI House IP31 1MP 720P si PNI House IP32 2MP 1080P si sunt foarte multumit de ele. Eu folosesc pe mobil aplicatia CamHi.

#402
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 01.10.2015
Folosesc de 4 luni  Kitul NVR PNI House IPMAX2, NVR 12CH, 960P, ONVIF
+2 camere IP 720p
+3 camere PNI IP20MP, Full HD, pentru exterior.
Am un HDD de 3 TB WD Purple.
Totul functioneaza perfect via switchuri gigabit cu management.

De 2 zile incerc sa fac NVR ul sa uploadeze fisiere si pe un FTP simultan.  Am 2 FTP uri, unul in extern, unul local. Am incercat cu/fara parola, nimic nu functioneaza.
FTP urile merg fara probleme. Idei ,cum as putea rezolva problema ?

Edited by DUALHD, 21 November 2018 - 03:03.


#403
doru1974

doru1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.06.2011
Buna ziua

poate cineva sa-mi recomande un sistem de securitate bun( calitate/pret) pt o casa (200 mp, curte 500 mp) ? am intrat pe site-ul unei firme de prot si paza cu care as vrea sa inchei un contract de monitorizare-interventie dar preturile sistemelor lor "incep de la 1870 RON"...si mi se pare cam scump.
multumesc

#404
danieltnokia2000

danieltnokia2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.01.2008
am luat de curand un sistem pni wifi400 si merge cam aiurea. Oare exista undeva un update la firmware. Camerele sunt afara la 10m si la configurare imi da 9 errori din 10 incercari. Se poate face ceva ?

#405
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
F

 danieltnokia2000, on 04 decembrie 2018 - 20:16, said:

am luat de curand un sistem pni wifi400 si merge cam aiurea. Oare exista undeva un update la firmware. Camerele sunt afara la 10m si la configurare imi da 9 errori din 10 incercari. Se poate face ceva ?
Fiind un echipament care comunica prin unde radio ( wireless) cu camerele, se aplica aceleasi conditii de utilizare ca la orice echipament radio/wifi. Comunicarea este influentata de: distanta, obstacole( pereti, etc) , interferente wireless din zona ( alt sau alte routere wireless din zona). etc.
Verificati si incercati sa eliminati acesti factori externi pe cat posibil, pozitionati NVR-ul distemului de supraveghere la o distanta de minim 2 m fata de routerul wireless, si veti obtine rezultate.

#406
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cum vedeti dvs " aranjata " yala asta , cu firul scos in acel mod ?
Ce solutie tehnica exista pt legatura ? Se introducere firul existent in yala si se trage altul , sau cum ?

Attached Files



#407
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013

 86-APP, on 11 decembrie 2018 - 18:49, said:

Cum vedeti dvs " aranjata " yala asta , cu firul scos in acel mod ?
Ce solutie tehnica exista pt legatura ? Se introducere firul existent in yala si se trage altul , sau cum ?

Fiind vorba de o yala aplicata la vedere, in functie de poarta/usa, un tehnician/inginer in sisteme de control acces va alege solutia potrivita pentru traseul cablului ( Aparent, sau mascat).
Din experienta mea, pot spune ca am vazut cateva yale aplicate la intrari de blocuri, sau resedinte, si majoritatea au firele iesite pe lateral/deasura/dedesubt.  
Totusi un tehnician cu experienta, poate alege sa scoata firele si prin spatele yalei, daca este necesar.

#408
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Buna seara,

Am adaugat 2 telecomenzi pe PNI 200 si a luat-o complet razna... imi apare NON STOP 99 pe ecran si "emergency alarm". Am dat disarm din toate telecomenzile, de 700 de ori de pe butonul de disarm de pe ea si nimic. Spune disarming dar sta nitel si poc... 99 emergency alarm. Am resetat-o atat *8parola* cat si complet cu stersul senzorilor. Face la fel. Am desfacut-o, am scos bateria, am lasat-o nitel si la fel... dupa ce o deschid o tine pe ei cu 99 emergency alarm. Nu stiu ce dracu sa-i mai fac... si-asa sunt plin de draci ca trebuie sa o fac sa reinvete acum toti cei 18 senzori.... oooofff

#409
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
stargate : Ati oprit cumva toti senzorii cand ati inrolat cele 2 telecomenzi?
                Daca nu ati oprit senzorii, centrala a invatat in loc de telecomenzi, un senzor de miscare, si cand acesta declanseaza, este vazut in loc de telecomanda, si alarma de panica.
                Trebuie sa stergeti toti senzorii si toate telecomenzile, si sa le inrolati din nou , bineinteles pe rand, cu toti ceilalti senzori opriti.
                Aveti procedura explicata in manualul de utilizare ce poate fi descarcat de pe pagina produsului:
https://www.mo.ro/si...i-2-cu-fir.html

#410
manone

manone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.03.2011
Buna seara! Sunt la al doilea produs PNI, primul a fost un kit PTZ1000, apoi a urmat un kit AHD1250. Cel din urma l-am achizitionat din Dedeman in 09.07.2018, a supravietuit cateva luni. In ambele cazuri DVR-urile au murit, fara semnal video nici pe HDMI, nici pe VGA, fara posibilitate de reset, au ramas doua troci cu rol decorativ, in ciuda unui UPS care le alimenta/proteja de caderile de tensiune. Am sa-l returnez pentru reparatie in garantie, raman insa cu impresia unui brand de slaba calitate.

#411
manutrs

manutrs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.10.2016
Salut, am o problema tehnica. Vreau sa prelungesc cablul VGA pentru un dvr asa ca am cumparat un set EXTENDER vga pasiv, utp 30 m, cablu vga, le am instalat si nu functioneaza. Daca conectez un laptop cu un monitor prin cablu+extender  functioneaza. DVR ul functioneaza cu cablu vga normal dar cum ii pun extenderul nu. Stie cineva? Multumesc.

#412
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Salut,

Exista posibilitatea unui upgrade de firmware la un NVR PNI?
Cred ca acesta este KIT-ul pe care l-am cumparat: http://www.comod.ro/...0p-1-megapixel.
Pe spatele NVR-ului este printat Model: RN5104P si codul de bare 20140507000000089I .

Pana acum am accesat camerele pe baza de IP static, dar astazi am incercat sa accesez camerele prin intermediul functiei Cloud si nu am reusit.
Nat status apare Connected, dar de pe xmeye.net nu reusesc sa ma conectez.
La FAQs este mentionata o posibila problema de Firmware in acest caz: https://xmeye.net/me.../news/en/2.html

#413
fokushima

fokushima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.05.2015

 Bean, on 20 octombrie 2018 - 15:20, said:

Incerci sa te conectezi cu ce? Cu aplicatia lui de Android sau via web? Nu cunosc sistemul, dar principiile sunt cam aceleasi: client pe telefon, pe PC sau acces web direct in IP-ul NVR-ului.

Daca e via web, nu te poti conecta din internet la sistem deoarece retea cu camere si NVR este una privata, nonrutabila in internet (one way out - NAT, no way in - except DMZ/Port forwarding). Ca sa poti face asta (insa, atentie, ca il expui direct baietilor curiosi care iti pot scana IP-ul rutabil de pe router: brute force la parole si/sau trafic necriptat) trebuie sa faci ceea ce se cheama port forwarding sau virtual server (la majoritatea routerelor). Treaba asta se configureaza de pe router si nu face altceva decat sa-i spuna acestuia ca daca primeste un request pe portul (sa zicem) 8080 de pe interfata de internet, sa-l forwardeze automat catre IP-ul privat al NVR-ului pe portul pe care acesta asculta de obicei (probabil 80 sau 443 daca e HTTPS; ori ceva customizat). Dupa configurare, daca accesezi IP-ul tau din internet pe portul 8080, se va deschide interfata web a NVR-ului.
Treaba e ca IP-urile astea sunt de obicei dinamice, se schimba periodic si deci mai ai nevoie de ceea ce se cheama dynamic DNS (DDNS), care e un serviciu public oferit free de diversi. Mai toate routerele stiu insa de DDNS si trebuie configurat ca sa se inregistreze in DNS-urile publice.
Ce face DDNS: un client din reteaua ta locala (routerul in sine sau un program rulat pe PC) anunta periodic serverul DDNS ca are numele cutare si IP-ul cutare. Serverul DDNS face publica treaba asta si-i da sa zicem broadcast catre restul serverelor DNS, astfel incat tu cand deschizi de oriunde serverul "cutare", ti se va rezolva numele "cutare" in IP-ul pe care l-a raportat clientul DDNS, deci va fi posibil conectarea directa intre tine si "cutare" (adica, dupa nume, caci dupa IP e mai dificil, schimbandu-se des).

Daca e via client de Android, atunci e nevoie ca pe router sa faci enable la ceea ce se cheama UpNP (astfel incat NVR-ul si serverul producatorului sa faca un fel de discovery intre ele, adica practic sa se inregsitreze in sistemul lor) si/sau sa verifici in aplicatia client de pe telefon daca e configurata corect (parca se cheama Xmeye). Nu recomand UpNP, e si asta cu probleme de securitate.

Ce as face eu este un VPN server. Odata configruat, te poti conecta din internet cu client de VPN si e ca si cum ai fi in reteaua ta LAN, oriunde te-ai afla. Dupa conectare, poti accesa NVR-ul direct pe IP-ul privat, pe interfata web.
Exista routere care au embedded, insa sunt doua "flavours", cea mai des intalnita e PPTP, care-i praf dpdv securitate, dar mai exista si router cu OpenVPN preinstalat; de exemplu ASUS AC-68U; altfel, daca routerul accepta, se poate instala pe el un custom firmware, cum ar fi DDWRT, OpenWRT, Tomato sau AsusMerlin, iar astea au support pt OpenVPN.


Am o intrebare : daca ai mai multe camere IP si vrei sa lasi cuiva acces prin internet doar la o singura camera , cum procedezi? cum se face configurarea?

exemplu : ai 50 de camere si vrei ca persoana X sa poata avea acces(via internet) doar la camera 1, Y acces doar la camera 2 ....etc.

Multumesc.

#414
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 fokushima, on 02 februarie 2019 - 20:29, said:



Am o intrebare : daca ai mai multe camere IP si vrei sa lasi cuiva acces prin internet doar la o singura camera , cum procedezi? cum se face configurarea?

exemplu : ai 50 de camere si vrei ca persoana X sa poata avea acces(via internet) doar la camera 1, Y acces doar la camera 2 ....etc.

Multumesc.
Depinde de modul de conectare la sistemul video. Daca e printr-un NVR (toate vizualizate in acelasi loc), atunci depinde de ceea ce stie NVR-ul si cat de granulara e securitatea la el. Daca se face pe fiecare camera in parte, atunci e mai simplu, se da acces doar pe acea camera (user/pwd doar acolo, port forwarding doar catre IP-ul camerei respective etc).
Oricum ar fi, problema se pune de principiu foarte straight forward: trebuie sa existe un ceva ("gate keeper") care sa stea de paza la intrarea in sistem (in private LAN sau in NVR). Acel ceva e cel care se va ocupa de permisionari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate