Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sa cumpar EURO ?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostBogdan199O, on 09 aprilie 2015 - 21:47, said:

Posted Image)) Ce multe raspunsuri si cat de putine la obiect. Bai oameni nu vreau sa ma imbogatesc peste noapte din diferentele de schimb la 2000 si ceva de euro sau sa ingrop aur sau sa fac averi ca tiganii, sau sa las banii astia la urmasi. Am si eu niste bani ramasi pe contul de salariu de la luna la luna si am vazut ca a scazut cursul euro. Vreau sa iau o masina pentru sotie in lunile urmatoare si caut momentul cel mai bun sa schimb leii in euro, ca toti vanzatorii vor euro. Cand faci un schimb cauti momentul cel mai avantajos, casa cu un curs mai bun. Hai va salut, noapte buna.

Nu ne injura , deabia acuma ai spus clar ce doresti , pina acuma au fost doar discutii de betivi.

#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Bog.,tine leii. Cumpara e in ultima sapt augst-10 sept.Dragi colegi de forum, la discutiile astea nu mai santem capsunari,spalatoare de babe?Posted Image

#21
Relache

Relache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.04.2015

View Postlil debul, on 09 aprilie 2015 - 21:40, said:

Da , am impresia ca viitorul Romaniei sint tiganii , mereu au mizat pe aur si au cistigat .
Aurul este investitie pe termen lung , cardeala asta cu 2-3 mii de euroi schimbati azi si preschimbati miine este un fel de cirpeala , amatorism. Este vorba de factorul timp si am impresia ca @Initiatorul vrea sa faca niste bani din scurt sa-si scoata gagica la un suc , sau cam asa vad eu problema din lipsa de date , e plan de pensie sau e plan de Mall ?
Ala nu este aur, spun asta dupa ce o fosta a insistat sa isi cumpere aur de la un tigan, i-am spus ca nu este aur, duduia a insistat, tiganul a lasat la jumatate si restul este poveste.

Valuta este pentru cei care nu sufera cu inima, am avut si eu valuta, eram atent la orice stire din ziar sau de pe tv: Euro a picat, Leul s-a intarit si etc... prea mult stres, ciar si la sume infime, este oftica mare.


View PostBogdan199O, on 09 aprilie 2015 - 21:47, said:

Posted Image)) Ce multe raspunsuri si cat de putine la obiect. Bai oameni nu vreau sa ma imbogatesc peste noapte din diferentele de schimb la 2000 si ceva de euro sau sa ingrop aur sau sa fac averi ca tiganii, sau sa las banii astia la urmasi. Am si eu niste bani ramasi pe contul de salariu de la luna la luna si am vazut ca a scazut cursul euro. Vreau sa iau o masina pentru sotie in lunile urmatoare si caut momentul cel mai bun sa schimb leii in euro, ca toti vanzatorii vor euro. Cand faci un schimb cauti momentul cel mai avantajos, casa cu un curs mai bun. Hai va salut, noapte buna.
Macar te-ai prins de ce a scazut euro in perioada asta? Sau din ce cauza s-a intarit dolarul? De ce a crescut Francul?


View PostMaterium, on 09 aprilie 2015 - 21:51, said:

Da-mi si mie 100 ca vad ca ptr. tine nu inseamna nimic!


Da pe termen scurt se merita cumparat Pe termen mediu si lung ramane de vazut, UE pompeaza acum bani la fel ca si US, iar grecii sunt o grenada cu siguranta scoasa!
Pe termen lung nu stiu cat de fain o sa mai fie prin Europa si cu Euro ei, dolarul trebuia cumparat cand zacea ca broasca la soare, lira iara trebuia cumparata pe la 5 lei, cam multe trebuiau facute.

View PostMikeSpike, on 10 aprilie 2015 - 01:49, said:

Bog.,tine leii. Cumpara e in ultima sapt augst-10 sept.Dragi colegi de forum, la discutiile astea nu mai santem capsunari,spalatoare de babe?Posted Image
Mon Ami, in Anglia(capsunaria) se pleaca pe 1-15 Mai, faci specula cu Lire? Ai curaj? Asa este usor sa gandesti: Au aia nevoie de lire pentru transport, bilete de avion, bilete de trein si autobuz(asta in Anglia), iara mancare, dar ai curaj sa mergi sigur ca Lira creste?
Cand multimea se pregateste sa arunce valuta pe piata... atunci piata sta pe loc, asta cu Euro in jos este nitel dificil, Uniunea European are destule pe agenda, nu se stie daca "minimul" asta nu o sa ajunga sa fie un maxim, cine stie ce mai face grecia, cat o mai scalda Anglia si alte tarisoare care se cam satura sa pompeze milioane si miliarde de euro, indiferect, in tarisoare care mai mult o freaca.

Cum sa zic eu? Parerea mea! Nato a fost ceva bun, ramane, tarisoare sarace trimit trupe sa lupte razboaie prin zone ciudate de pe glob, restul cu "intrare doar cu buletinul"...

Edited by Relache, 10 April 2015 - 09:29.


#22
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Relache,ideea e ca-n august vin f.multi de afara.Cursul va scade in acea perioada.Dupa care,de prin oct-no.creste iar datorita importurilor de tot felul.

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBogdan199O, on 09 aprilie 2015 - 20:40, said:

Merita sa schimb lei in Euro acum ? Credeti ca va mai scadea de Paste, din cauza romanilor care aduc euro din afara tarii ?
In vest, Pastele si vacanta de Paste au fost saptamana trecuta, romanii din strainatate sunt deja inapoi la lucru.

#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

View PostTLGsoft, on 09 aprilie 2015 - 20:44, said:

Nicidecum. Euro o sa tot scada deoarece s-a dat drumul la tiparnita.

Scade fatza de dolar, nu fatza de leu !

View PostRelache, on 09 aprilie 2015 - 21:29, said:

problema cu euro este numita Grecia, daca se arunca careva si cumpara euro... sa nu stea cu asparcadinul cand pica euro din cauza grecilor, o scurta perioada.
Ce face?? Grexitul va urca pretul euro-ului la 5 lei.

#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Grecia se duce in cap oricum, iar influenta asupra euro e evidenta.

Edited by don_dannielo, 10 April 2015 - 11:42.


#26
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdon_dannielo, on 10 aprilie 2015 - 11:42, said:

Grecia se duce in cap oricum, iar influenta asupra euro e evidenta.

Se pare ca Italia si Spania au probleme chiar mai mari decat Grecia, in anumite privinte.
Si sunt economii mult prea mari pentru a putea fi salvate de UE.
Grecia nu va iesi din zona Euro, pana la urma se vor reglementa cumva lucrurile.

#27
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postlil debul, on 09 aprilie 2015 - 21:17, said:

BNR spune asta ? E motiv de panica in mod sigur , sper ca este o previziune pe ultimii\urmatorii 50 de ani si pe plan mondial , nu national , caci nu contest , BNR stie ce zice da' depinde si la ce se refera.

Ai afirmat ca pretul aurului nu scade pe termen lung. Eu ti-am arata pretul gramului dat de BNR in ziua respectiva. Iar daca arunci o privire pe evolutia pretului de aur in ultimele luni, nu pare sa creasca.

View PostRelache, on 10 aprilie 2015 - 09:28, said:

Macar te-ai prins de ce a scazut euro in perioada asta? Sau din ce cauza s-a intarit dolarul? De ce a crescut Francul?

Inca sunt multe persoane care cred ca evolutia euro este influentata de romanii de afara, care trimit valuta in Romania. Posted Image

Edited by gozmyn, 10 April 2015 - 12:02.


#28
Relache

Relache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.04.2015

View Postdark, on 10 aprilie 2015 - 11:35, said:

Scade fatza de dolar, nu fatza de leu !


Ce face?? Grexitul va urca pretul euro-ului la 5 lei.
Eu credeam ca Euro pica cand se petrece vreo faza nasoala, gen Grecia, gen cand Putin isi trimite armata la plimbare prin Europa.
Mai zic de joaca cu miliarde de euro? U.E. pompeaza euro, America tipareste dolar cu tona.

Pentru noi, marea majoritate, adica aici discriminez pe aia care au vreo economie in euro/lira/dolar, noi vrem si avem avantaje ca astea 3 sa ramana jos.

View PostMikeSpike, on 10 aprilie 2015 - 10:29, said:

Relache,ideea e ca-n august vin f.multi de afara.Cursul va scade in acea perioada.Dupa care,de prin oct-no.creste iar datorita importurilor de tot felul.
Asa imi pare si mie logic, in perioada asta creste, nevoia de lire pentru transport si alte astea.

View Postgozmyn, on 10 aprilie 2015 - 11:56, said:

Inca sunt multe persoane care cred ca evolutia euro este influentata de romanii de afara, care trimit valuta in Romania. Posted Image
Si asa se si doreste, casele de schimb vor ceva panica, nu vor ca tu/eu/noi sa stam cu euro/dolar/lire, chiar si lei, la saltea, interesul lor este sa numere, sa isi frece manutele la vederea profitului, un curs linistit nu aduce profit pentru careva.

Majoritatea reactioneaza la stire, informatie, aud ca Euro/Dolarul/Lira sau ca Leul este in scadere sau urcare, automat dau si ei fuga la casa valutara sa amortizeze paguba, nu isi dau seama ca piata are o cadere sau o urcare, ca asta se doreste, ca in panica sa vanda ieftin valuta cumparata scump sau invers, sa cumpere euro pana nu se scumpeste.
La orice panica se trezesc mii si sute de mii in situatia de:
1 - Am rate in euro, hai sa schimb repede in euro, cat mai apuc cursul asta, am dat euro la nimereala, panica merge in orice moneda.
2 - Am cateva mii de euro si a scazut euro, trebuie sa vand urgent, cat inca mai am ceva, ce teapa mi-am luat. - Pac peste cateva zile piata isi revine la normal, tu ai vandut euro cand piata era scazuta.
3 - Mai sunt si cei care cumpara euro dupa ce vad ca tot creste, observa ca euro merge spre 5.1(cum a fost cazul), au cumparat in prostie, credeau ca speculeaza ei un 5.5./6 lei pe euro.
4 - Trebuie sa cumpar casa/masina/insert aici - Sa schimb repede in lei pana nu pica euro la pamant.

Si da, oarecum majoritatea am crescut cu stirea de pe ProTv: Paste/Sf/ Marie/Craciun/Revelion - S-au intors in tara, au luat cu asalt casele de schimb valutar si ete asa se facea specula la casele de schimb valutar.

Doar ca in ultima perioada nu mai merge straintatea asa de bine, nu mai gasesti vreo stire de coada la vama, cei care au plecat in Italia/Germania/Spania ori si-au facut casa acolo ori s-au intors in tara dupa ce a ajuns saracia si in Italia etc...
Ce mai merge? Capsunaria in Anglia, doar asta mai merge, Anglia a ramas singura varianta de scos un ban, ca aia nu ne suporta si cred ca si Anglia o sa isi traga cat de curand obloanele... previzibil, dar momentan acolo merge.

Si sa te gandesti la un curs de durata? Este ca la pariurile sportive, la inceput de campionat te gandesti care sunt favoritele, cum s-au intarit, ce au vandut si etc...
Grecia cred ca o sa mai faca destule belele prin Europa, o sa cauzeze urcare/coborare la Euro, asta pana cand ori U.E. se satura de ei ori ei se satura de U.E.

Edited by Relache, 10 April 2015 - 12:22.


#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004
Dolari eu nu mai cumpar, fiindca deja au crescut foarte mult.
Franci elvetieni, lire englezesti as cumpara, dar nu prea se gasesc la casele de schimb valutar si apoi cand schimba bancnota (si euro se schimba, cele de 5 si de 10 deja s-au schimbat), ce fac?
Deci tot Euro voi cumpara, nu am alta alternativa.

#30
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postlil debul, on 09 aprilie 2015 - 20:59, said:

Pe termen lung si daca asi avea bani SERIOSI de investit eu asi cumpara niste cocosei si i-asi ingropa la talpa casei , un fel de seif rural , dobinda vine din cresterea pretului pe termen lung , aurul nu scade din cite stiu.

View Postxmanyacs77, on 09 aprilie 2015 - 21:24, said:

Mai bine cumpara aur sau platina!

View Postseby318, on 09 aprilie 2015 - 21:13, said:

Mai bine bagi banii in niste gold.

Eu unu nu mi-as investi banii intr-un metal fara nicio valoare si fara vreun real folos pentru omenire, cum e aurul. Posted Image

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

View PostBucifon, on 11 aprilie 2015 - 11:40, said:


Eu unu nu mi-as investi banii intr-un metal fara nicio valoare si fara vreun real folos pentru omenire, cum e aurul. Posted Image

Care e si greu de vandut!
Si daca vinzi, o faci in pierdere!

#32
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostBucifon, on 11 aprilie 2015 - 11:40, said:


Eu unu nu mi-as investi banii intr-un metal fara nicio valoare si fara vreun real folos pentru omenire, cum e aurul. Posted Image

Atunci sa cumpere cateva diamante, ca alea nu se devalorizeaza!Posted Image

#33
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015
Daca si Bill Gates isi investea primii bani in aur, cred ca azi facea foamea. Investiti in forex, in traderi forex, in hedge fund'uri cu cap de maxim 20-30 mil. de euro.

#34
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostMarius330, on 11 aprilie 2015 - 14:24, said:

Daca si Bill Gates isi investea primii bani in aur, cred ca azi facea foamea. Investiti in forex, in traderi forex, in hedge fund'uri cu cap de maxim 20-30 mil. de euro.

Conteaza pe mine, de maine dimineata incep...

#35
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Sa nu uitam totusi ca la Bill Gates a fost si este o alta poveste.Normal ca e mai bine ca banii respectiv sa ii investesti intr-o afacere,dar daca nu esti facut pentru asa ceva e mai bine sa mai faci cate o "combinatie" cu niste cursuri ca sa mai faci cativa lei.Bineinteles,asta doar daca nu te cheama George Soros.

#36
eduardf

eduardf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.03.2015

View PostRelache, on 10 aprilie 2015 - 12:20, said:

Eu credeam ca Euro pica cand se petrece vreo faza nasoala, gen Grecia, gen cand Putin isi trimite armata la plimbare prin Europa.
Mai zic de joaca cu miliarde de euro? U.E. pompeaza euro, America tipareste dolar cu tona.


Nimic mai adevarat, ma bucur cand vad ca pe lumea asta mai sunt si oameni cu capul pe umerii

Cand UE are probleme, euro se devalorizeaza in raport cu celelalte valute (inclusiv fata de leul romanesc!!!)

Problema la noi este alta. La conducerea BNR-lui se afla o fosila extrem de periculoasa si toxica numita Isarescu (o capusa instalata pe cea mai importanta functie din stat pentru a subjuga aceasta tara si locuitorii ei) capusa care are deja 25 de ani de supt incontinuu din vietile romanilor nu s-a miscat 1m de pe functia actuala facand politica strainilor si lovind in moneda nationala ori de cate ori a avut posibilitatea uneori chiar sub anumite pretexte puerile precum exportatorii fictivi ai romaniei din desenele animate, etc

Toate preturile la romani sunt raportate la dolar si euro asadar de cate ori ciudatul asta loveste in moneda nationala loveste de fapt in nivelul nostru de trai, extrem de scazut si cu mult mai scump decat cel din afara tarii!

M-am uitat atent la reactia acestui infect atunci cand in tara intrau mld de euro datorita razboiului din Ucraina iar cursul leului trebuia sa creasca in raport cu Euro si Dolarul american .......... mai avea un pic si plangea Posted Image))

A iesit intr-o conferinta publica si a declarat oficial ca:

http://www.gandul.in...ar-asa-12596838

in speranta descurajarii acelora ce isi aducea banutii la noi .......... personajul asta negativ din desenele animate ar trebui zburat de pe functie pana nu e prea tarziu

Daca Grecia o sa iasa din U.E ..... Euro ar trebui sa scada la 2-3 lei ...... insa acest lucru e posibil sa nu se intample datorita acestui infect din conducerea BNR-lui ce are menirea de ai proteja pe straini si nicidecum pe romani!

Sfatul meu este sa nu cumparati Euro pana nu vedeti exact ce urmeaza sa se intample cu Grecia. Daca Grecia iese din U.E (si e foarte posibil sa o faca intrucat prin asta or sa scape de datorii de sute de mld de euro) ..... euro o sa devina istorie Posted Image

Mai degraba cumparati Dolari americani sau orice altceva....... in perioada asta e ceva mai sigur

Edited by eduardf, 12 April 2015 - 07:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate