Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Modem ADSL + Router

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
481 replies to this topic

#469
Sanitaristu

Sanitaristu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.02.2010
Salut tuturor,

De ieri sunt si eu fericitul posesor al unei conexiuni VDSL de la RTL cu un modem HG655b. (ca upgrade de la ADS cu modem HG 882 - cred).
Datorita acestui topic si inca unul de pe alta pagina am reusit sa configurez ceea ce aveam nevoie.

Inainte - cu ADSL si modem 882 - aveam o setata o conexiune bridge catre un router la care am legate calculatoarele din casa.
Acum - cu VDSL si HG655b - am un router/modem la care am legat routerul existent din configuratia anterioara. Vreau sa folosesc in continuare routerul vechi (il cunosc in cele mai mici detalii iar daca il prajesc pot cumpara altul - poate mai bun) iar HG655b-ul vreau sa -l folosesc doar ca modem sau ceva similar. (desi as vrea sa folosesc portul usb atasat....  :notangel:notangel.gif  ).

Ce nu reusesc:
1. modemul sa nu raspunda la ping din WAN.
2. cand acceses ip-ul meu din WAN sa nu apara pagina de log-in a modemului.

Ce am reusit:
3. deschiderea unui port pentru torrente.
4. routarea unui port pentru a ma conecta din wan la o statie de lucru din reteaua interna.
5. evident am net in toata reteau data de router.

Multumesc pentru raspuns!

#470
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostSanitaristu, on 11th January 2011, 16:17, said:

Ce nu reusesc:
1. modemul sa nu raspunda la ping din WAN.
2. cand acceses ip-ul meu din WAN sa nu apara pagina de log-in a modemului.

1. verifica la firewall settings block ping from wan side sau o optiune asemanatoare. un print screen cu sectiunea respectiva de pe huawei ar fi ok in caz ca nu te descurci.
2. cam greu de realizat cea ce banuiesc eu ca vrei sa faci. o solutie intermediara ar fi sa schimbi remote acces portu din 80 sau 443 in altceva de exemplu 8080. o alta solutie ar fi sa opresti complet remote administration.

#471
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
buna  seara ,
Pana  azi  la prinz  am avut  IP Dinamic ,
Modem MT 882   +  Router  Dlink Dir 300 wifi . Am  folasit  fara  probleme  ani  de  zile ,
Si  azi   am facut  upgrade  la  abonament   si  am primit  un   IP Static ,  
Cum  trebuie sa  setezi   Modem   si  Router ? ? ( sau  trebuie  sa  fac  ceva ? )
Multumesc

#472
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postoztan, on 13th January 2011, 22:50, said:


nu ai specificat in detaliu cum sunt setate. raspuns greu de dat.
in principiu nu ar trebui sa faci nici o modificare.

#473
sssssnacke

sssssnacke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2010
ma poate ajuta si pe mine cineva:imi apare in dreptul semnalului de wifi un triunghi galben cu semnul exclamarii in el si si-mi zice "no internet access".daca bag direct cablul in calculator,am net.imi poate spune cineva dc imi apare acel triunghi si nu mai merge wifi?router-ul nu l-am atins,decat ce-am scos cablu din el si l-am bagat in calculator.multumesc

#474
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Scrie mult mai multe detalii despre ce aparate de retelistica ai in casa si cum sunt ele conectate atat in cazul in care totul merge precum si in cazul in care nu merge.
Tot asa, pentru ambele cazuri, scrie aici si exact ce setari de ipuri ai (facute sau obtinute) pe placa/placile de retea de pe calculator.

Bafta!

Edited by Ravy, 01 March 2011 - 13:36.


#475
bbejinariu

bbejinariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2011
Salutare.Va rog sa imi dati un raspuns daca pot folosi un router TP-LINK TL-WR543G care este un router wireless cu AP CLIENT sa ma conctez la un alt router wireless prin care am conexiune internet de tip PPOE .Cum ar trebui sa procedez  fara cabluri?

#476
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
functia pe care o cauti tu si care face ce vrei se numeste WDS.

#477
mario_bros

mario_bros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.01.2007
am o problema mai complicata la care nu dau de cap :lol:
internetul meu este de la clicknet , am modelu huawei mt882 care are un singur lan si un USB,am un router wireless pe care vreau sa dau net pentru telefon(acum incepe partea complicata :D )
am conectat pcu la modemu clicknet prin usb,iar routerul wireless la mufa pt lan,la routerul wireless am pus sa isi ia automat ipurile,dar de geaba nu vrea sa mearga deloc(cablul din clicknet lam bagat in portul WAN la wireless , asa se baga netu logic) , dupa asta am incercat alta combinatie am scos cablu din model si am bagat in placa de retea de la pc am dat share la conexiunea clicknet ,la placa de retea in care este bagat wireless-u am setat sa isi ia singura ip-urile (si im routeru wireless este la fel pus pe automat sa isi ia ipurile) dar nici un rezultat.
Ce pot face ca sa mearga sa dau net si pe routerul wireless?

#478
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
La tine nu este vorba de ICS din ce-ai scris asa ca am mutat postul tau din cel de ICS in acest topic.
Din cate inteleg ai asa: modem cu lan + usb, router, pc
Din cate inteleg vrei sa faci ceva de genul: modem(usb)-pc si modem(lan)-router(wan)
Eu iti recomand sa renunti la legatura modem-pc prin usb si sa legi pc-ul prin router care la randul lui este legat la modem. In aceasta idee ai postul 315 cu toate optiunile ce le ai posibile.

Bafta!

#479
paul21

paul21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.11.2007
Am un modem speedtouch care imi ofera internet de la romtelecom si doresc conectarea unui router wireless tp-link tl-wr740 dupa modem si care sa-mi asigure legatura pentru o retea lan si wlan.
Modem-ul, in acest moment, asigura prin dhcp ip catre toata reteaua. Deasemenea noul router doresac sa asigure ip dhcp dar si wireless.
Am incercat configurarea routerului pas-cu-pas dupa reteta iar finalul este rau.
In final nu am iesire la internet.
Ce pot face? :worthy:

#480
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Trebuie sa configurezi si modemul de la RTL (presupunand ca ai modem cu functia de router, si nu doar modem din ala pe USB) sa functioneze doar ca modem (bridge), si nu ca router. Dupa asta trebuie sa-ti mearga cum trebuie routerul daca l-ai configurat sa-si ia setarile automat.

Edited by Hider141, 16 March 2011 - 13:03.


#481
mario_bros

mario_bros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.01.2007
@Hider141 multumesc lucru asta cautam si eu :lol:

#482
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Topic nou in care sunt descrisi aceeasi pasi din acest topic dar acolo inca din primul post:
http://forum.softped...howtopic=762174
Va rog ca de-acum inainte sa postati acolo daca prin acest topic nu gasiti solutia la situatia in care sunteti.

Bafta & Closed!

Edited by Ravy, 23 March 2011 - 13:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate