Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Modem ADSL + Router

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
481 replies to this topic

#37
cristis1

cristis1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 30.03.2004
Salut tuturor,

Poate intereseaza pe cineva.

Si eu am facut aceeasi figura, Modem RTC Speedtouch 510 cu iesire ethernet configurat ca network bridge, si un router asus wl520g. M-am enervat foarte tare ieri, pentru ca routerul nu se lega la modem in conditiile in care clientul windows se putea conecta prin PPPoE. Pana la urma, l-am mai injurat, l-am configurat de multe ori si vad ca merge.

Altceva vroiam sa va zic. Eu am cerut un modem ADSL cu chirie si cu 1 port ethernet, in ideea in care imi voi cumpara un router, ceea ce am si facut. Cand au venit baietii sa il aduca, am observat ca speedtouch 510 este de fapt un router si nu un modem simplu, numai ca are un singur port ethernet.

Am sunat la romtelecom, sa intreb acei doi parametri, si din discutia cu domnisoara de acolo, m-a indrumat cum sa configurez 510le meu in modul router, pentru a sta tot timpul conectat. I-am spus domnisoarei ca as fi vrut sa imi cumpar un router, si mi-a zis ca deja am unul, deci ca ar trebui sa imi iau un switch sau acces point.

Asta a fost episodul I. Apoi m-am jucat cu setarile routerului si am observat niste lucruri care nu imi placeau (NAT-ul nu functiona in totalitata). Sun din nou la RTC. De data asta nu mai dau peste domnisoara draguta, ci peste un individ. Imi ia cam 10 minute sa ii explic ce se intampla, si la un mom dat imi zice "Dvs aveti contract cu modem Basic de 4 € si nu ar trebui sa aveti router".

Sfarsitul povestii este ca au venit baietii RTC acasa la mine, l-au reconfigurat in modul de bridge, si i-au pus o parola pe care nu mi-au dat-o, tocmai ca sa nu mai pot schimba setarile.

Trageti singuri concluziile.

CS.

#38
laurentiuvaduva

laurentiuvaduva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 20.06.2005

 cristis1, on Jan 21 2006, 12:29, said:

Salut tuturor,

Poate intereseaza pe cineva.

Si eu am facut aceeasi figura, Modem RTC Speedtouch 510 cu iesire ethernet configurat ca network bridge, si un router asus wl520g. M-am enervat foarte tare ieri, pentru ca routerul nu se lega la modem in conditiile in care clientul windows se putea conecta prin PPPoE. Pana la urma, l-am mai injurat, l-am configurat de multe ori si vad ca merge.

Altceva vroiam sa va zic. Eu am cerut un modem ADSL cu chirie si cu 1 port ethernet, in ideea in care imi voi cumpara un router, ceea ce am si facut. Cand au venit baietii sa il aduca, am observat ca speedtouch 510 este de fapt un router si nu un modem simplu, numai ca are un singur port ethernet.

Am sunat la romtelecom, sa intreb acei doi parametri, si din discutia cu domnisoara de acolo, m-a indrumat cum sa configurez 510le meu in modul router, pentru a sta tot timpul conectat. I-am spus domnisoarei ca as fi vrut sa imi cumpar un router, si mi-a zis ca deja am unul, deci ca ar trebui sa imi iau un switch sau acces point.

Asta a fost episodul I. Apoi m-am jucat cu setarile routerului si am observat niste lucruri care nu imi placeau (NAT-ul nu functiona in totalitata). Sun din nou la RTC. De data asta nu mai dau peste domnisoara draguta, ci peste un individ. Imi ia cam 10 minute sa ii explic ce se intampla, si la un mom dat imi zice "Dvs aveti contract cu modem Basic de 4 € si nu ar trebui sa aveti router".

Sfarsitul povestii este ca au venit baietii RTC acasa la mine, l-au reconfigurat in modul de bridge, si i-au pus o parola pe care nu mi-au dat-o, tocmai ca sa nu mai pot schimba setarile.

Trageti singuri concluziile.

CS.
Spune si tu ce scrie in contract la tipul modemului Basic USB, Basic ethernet sau Advance intrucat primele doua sunt la 4 euro chirie si ultimul la 8 euro si tu ai vrut sa il configurezi Advance.

#39
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.01.2006
am speed touch usb 330 daca il schimb cu zyxel prestige 660r credeti ca va functiona

#40
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
da

#41
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 nflorinel, on Jan 22 2006, 08:52, said:

am speed touch usb 330 daca il schimb cu zyxel prestige 660r credeti ca va functiona


Ti-am mai raspuns pe la 2 posturi pe alte forum...functioneaza
numai vezi sa fie ADSL over POTS si nu ADSL over ISDN
:P

http://www.zyxel.com...alue=1021873638

Edited by eb2e2, 22 January 2006 - 23:48.


#42
shimano

shimano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.01.2006
Nu aveti idee, oare merge orice tip de router/ADSL pe Romtelecom, adica se poate configura ? Am gasit chiar si la 92lei St Lab Router/ADSL si ma intreb daca si acesta s-ar putea configura.

#43
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Care este configuratzie minima pentru un servar cu  slackware pt ADSL?

#44
moviebox

moviebox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.10.2005
configuratzie functzionala pentru share>

modemul SpeedTouch USB 330 de la EI
(Mandriva Linux 2006 / orice Win) + Internet Connection Sharing

aaa... merge compu' non stop? (curent de vreo 30 RON/luna la un P4 cu monitor CRT functionale 24/7)

nu cumparatzi SpeedTouch USB 330 si datzi banii pe un... Zyxel (http://www.zyxel.com...alue=1021873638) sau TrendNet (TEW 435BRP - Wireless ADSL Router cca. 320 lei) ca sa partajezi conexiunea cu un singur device

sub 30 RON/luna rezolva oricine ceea ce RTC va ofera la 34,7 RON/luna (8euro + TVA) - costuri proiectate pe 12 luni. dupa asta... avetzi free la chirie ca dupa 12 luni... daka nu se schimba mare lucru, va folositi (aproape) moka de scula cumparata dupa ce 1 an atzi ieshit mai ieftin decat cine n-are cap sa citeasca sa se informeze   :coolspeak:

cautatzi de curiozitate sa vedetzi cat face 330 afara.
dak tzineau la sanatatea noastra, ne dadeau la totzi routere "Advanced" ca ieseau mai ieftin, judecand dupa pretzurile de raft. La volumul lor de import, cifrele se schimba din bine in mai bine  :inlove:
Asha, ne baga pe gat un USB ca sa nu partajam conexiunea shi sa le luam in chirie (mai degraba le iau fatza-n ... ) modemuri pe care ei "nu le vand".

Iubesc tzara asta... iubio-ash de departe.

Bafta MAXima Internautzi!  :peacefingers:

#45
fortify

fortify

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.08.2004
Salut tuturor,

De cateva zile mi-am instalat si eu ADSL 512 de la Romtelecom. Am luat in chirie Modem RTC Speedtouch 510 cu iesire ethernet, si din cate se pare are si functia de router inclusa, cel putin asa cred. Are meniul Advance activ. Vreau sa-mi fac o mini retea in casa si vreau sa stiu daca mai trebuie sa-mi iau un router sau pot sa-mi iau in schimb un switch/hub. Nu vreau sa-i intreb pe cei de la Romtelecom sa nu-mi paroleze si mie modemul.
A mai incercat cineva acasa schema cu switch-ul? Daca da sa-mi spuna si mie ce setari trebuie sa fac.
Multumesc.

#46
parshulea

parshulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.01.2006

 fortify, on Jan 30 2006, 13:56, said:

Salut tuturor,

De cateva zile mi-am instalat si eu ADSL 512 de la Romtelecom. Am luat in chirie Modem RTC Speedtouch 510 cu iesire ethernet, si din cate se pare are si functia de router inclusa, cel putin asa cred. Are meniul Advance activ. Vreau sa-mi fac o mini retea in casa si vreau sa stiu daca mai trebuie sa-mi iau un router sau pot sa-mi iau in schimb un switch/hub. Nu vreau sa-i intreb pe cei de la Romtelecom sa nu-mi paroleze si mie modemul.
A mai incercat cineva acasa schema cu switch-ul? Daca da sa-mi spuna si mie ce setari trebuie sa fac.
Multumesc.

DA. noi avem in birou bagat de cateva zile adsl de RTC, asa cum ai tu, si avem un swich dupa modem si dam internen in toata reteaua. Aici la noi au setat flacai de la RTC ptr un calculator si mi-au aratat cum la setez pe celalalte, deci este in politica lor ideea de a partaja conexiunea (cel putin daca reteaua nu este imprastiata prin bloc, cartier, etc.)

#47
parshulea

parshulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.01.2006
Poate ma ajuta cineva:
Cum pot sa fac sa stiu ce trafic are fiecare calculator din reteaua mea pe internet? Ma gandesc aici la ceva programel de monitorizare a traficului prin diferite porturi ca sa pot afla cat si pe unde umbla  baietii (eu sunt cel care plateste baietii si internetul si vreau sa nu se sara cei 2.5Gb/saptamana si sa fie totul ok).
Am gasit ceva trialuri sau sharewareuri dar nu au functionat - sau cel putin nu am stiut sa fac setarile bine.

Sa recapitulez ce treaba am eu aici:

o conexiune la ADSL cu modem Speedtouch 510 (care este si router din cate bag sama)
din el se duce in switch-ul retelei care leaga vreo 4 calculatoare si 2 imprimante de retea stfel incat
toate calculatoarele au net acum in ele.


PS
astia de la romtelecom nu au nici macar o pagina unde sa-i zica fiecarui user cum sta cu traficul (sau n-am gasit-o eu inca), face treaba asta modemul dar daca se initializeaza (adica poate pica o leaca curentul) se duce naibi si nu mai stiu cat sa facut.

#48
remuss

remuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.12.2003
UPS pentru router?

 parshulea, on Jan 30 2006, 14:27, said:

Poate ma ajuta cineva:
Cum pot sa fac sa stiu ce trafic are fiecare calculator din reteaua mea pe internet? Ma gandesc aici la ceva programel de monitorizare a traficului prin diferite porturi ca sa pot afla cat si pe unde umbla  baietii (eu sunt cel care plateste baietii si internetul si vreau sa nu se sara cei 2.5Gb/saptamana si sa fie totul ok).
Am gasit ceva trialuri sau sharewareuri dar nu au functionat - sau cel putin nu am stiut sa fac setarile bine.

Sa recapitulez ce treaba am eu aici:

o conexiune la ADSL cu modem Speedtouch 510 (care este si router din cate bag sama)
din el se duce in switch-ul retelei care leaga vreo 4 calculatoare si 2 imprimante de retea stfel incat
toate calculatoarele au net acum in ele.
PS
astia de la romtelecom nu au nici macar o pagina unde sa-i zica fiecarui user cum sta cu traficul (sau n-am gasit-o eu inca), face treaba asta modemul dar daca se initializeaza (adica poate pica o leaca curentul) se duce naibi si nu mai stiu cat sa facut.


#49
parshulea

parshulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.01.2006

 remuss, on Jan 30 2006, 14:31, said:

UPS pentru router?

pun UPS, ok
dar mai vreau si sa stiu defalcat pe fiecare calculator din retea cat iese pe net (si daca se poate cat pe web, cat pe messenger, etc)

#50
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Am un Zyxel P660R. Am facut update-ul de firmware si acum led-ul DSL sta aprins.
Cand dau la testing imi da urmatoarele erori:


Test PPP/PPPoE server connection
Ping default gateway

Ambele sunt FAIL. Please help me.

#51
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005
O întrebare pentru cei care au făcut trecerea de la speedtouch 330 la Zyxel P660R: mie imi mai pica de vreo 2 ori pe zi conexiunea (cu modemul actual pe usb) si trebuie sa dau conect din nou. Cum se comporta Zyxel P660R? reface el conexiunea? problema mea ar putea fi de la baietii de la serverele romtelecom care invata meserie pe noi? (am remarcat ca in weekend merge fara intreruperi - probabil iau baietii pauza..., sint liberi in weekend...) Sinteti multumiti de Zyxel? Romtelecomul are ceva impotriva faptului ca voi ati trecut pe alte scule - sau e mai bine ca ei sa nu stie? De unde cumparam modemul asta? numai de la ral? Am inteles ca e cu un singur port ethernet - exista si cu mai multe porturi sau punem un switch dupa el? Multumesc mult de informatii.

#52
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Problemele la modem-urile USB, gen disconect si intreruperi, tin in 98% din cazuri de drivere-le lor, sau mai exact de windoza voastra.

Odata instalat un DSLAM in reteaua RTC credeti ca mai are timp cineva sa "intre" pe el sa faca ceva, altceva decat o interventie planificata, si aia noaptea?

La 100.000 de linii nu mai au timp baietii de experiente pe abonati, mai ales ca acum au 20.000 de clienti ADSL (declaratie presa Pieter Baker), si cate 500 noi conectari pe zi, deci le sfaraie calcaiele si numai de probleme n-au chef.

Speedo

Edited by Speedo, 01 February 2006 - 13:50.


#53
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Revin cu adaugiri. Am facut ca modemul sa se conecteze la net, daca dau ping din interfata de setare a modemului ( interfata web --> Maintenance --> Diagnostic --> General ), totul este ok. Buba este ca in calculator nu-mi intra net-ul. Am pus DNS-urile alea la LAN ( in interfata web de configurare a modemului ) si degeaba, nu merge. What should i do ?

La connection am pus Nailed-Up Connection ( altfel nu mi se conecta la net modemul )

Edited by JohnnyUSA, 01 February 2006 - 15:18.


#54
victoriassecret

victoriassecret

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.07.2005

 JohnnyUSA, on Feb 1 2006, 14:57, said:

Revin cu adaugiri. Am facut ca modemul sa se conecteze la net, daca dau ping din interfata de setare a modemului ( interfata web --> Maintenance --> Diagnostic --> General ), totul este ok. Buba este ca in calculator nu-mi intra net-ul. Am pus DNS-urile alea la LAN ( in interfata web de configurare a modemului ) si degeaba, nu merge. What should i do ?

La connection am pus Nailed-Up Connection ( altfel nu mi se conecta la net modemul )


vezi la network adress translation sa ai sua only, si la ppp0e pass trough sa ai yes, si merge si connect on demand cu timeout 0

Edited by victoriassecret, 01 February 2006 - 16:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate