Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recuperare de pe DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Am gasit intr-un sertar niste DVD-uri vechi de cam 7 ani, pe care sunt arse  ZIP-uri de circa 200 MB. E clar ca dupa ce le-am ars, n-a mai umblat nimeni cu ele. Unele merg perfect, dar doua dintre ele nu pot fi citite. As vrea sa recuperez cateva dintre acele fisiere.
Am descarcat programul freeware CD Recovery Toolbox si acum incerc sa ma ajut cu el.
Problema e ca lucreaza atat de lent, incat cred ca o sa dureze o luna si, in plus, consuma toata memoria, nu mai merge niciun program - practic nu mai pot nici macar sa deschid un fisier Word sau o imagine.
Exista un alt program care sa lucreze mai rapid?

#2
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
daca te pricepi nitel la linux,,,, stiu ca sunt cateva programe ideale pentru problema ta. Nu mai folosesc discuri de mult timp. Sory.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Incearca citirea fisierelor problema si cu alte unitati, in special mai noi.

#4
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010
NU merge programul greu.
Merge greu procesul de cititre al unui disc DVD defect.
Incearca pe alte calculatoare, cu alte unitati DVD.
Si apoi, totusi, tu vrei simplu, rapid, ieftin, chiar gratis si sa te joci in acelasi timp.
Pai, daca vrei recuperare, hai sa facem doar recuperare, nu si altceva in acelasi timp.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu ai ce face,
Daca vrei sa recuperezi datele il lasi sa-si faca treaba, pana termina.
Oricum nu e sigur ca va reusi.

Cand vrei sa scrii DVD-uri care sa reziste, alegi un blank de buna caliatate ( Verbatim,TDK ) si il scrii cu un Writer serios la viteza minima posibila.
Cand scrii arhive le scrii in format RAR cu recovery activat si setat macar pe la 5%.

#6
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
CD Roller, DVD Decrypter, nu stiu daca si DVD Fab poate.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 eiffel, on 07 aprilie 2015 - 17:07, said:

Nu ai ce face,
Daca vrei sa recuperezi datele il lasi sa-si faca treaba, pana termina.
Oricum nu e sigur ca va reusi.

Cand vrei sa scrii DVD-uri care sa reziste, alegi un blank de buna caliatate ( Verbatim,TDK ) si il scrii cu un Writer serios la viteza minima posibila.
Cand scrii arhive le scrii in format RAR cu recovery activat si setat macar pe la 5%.

As mai aduga Soft serios de ardere gen IMG Burn si conditii de pastrare draconice cu verificare periodica si recriere la anumite perioade de timp.
Pa langa asta inainte de scriere Blank-ul trebuie sa arate perfect;adica fara nici cea mai fina urma de zgarietura sau scama/impuritate pe sprafata de ardere.
Daca cumperi bank-uri la bucata tarate peste tot sau cutia odata desfacuta sa fi intrat praf pe la ele e clara treaba.
Eu cand cumpar nu i-au decat cutii intregi sigilate care odata desfacute le tin inchise doar in dulap fara se umblu aiurea pe le ele sau sa le trantesc de colo-colo ca imediat au luat praf si zgarieturi fine,iar daca incerci sa indepartezi impuritatile le zgarii si mai tare.
90% nu mai recuperezi nimic de acolo.Totusi incearca.Recomand cu o unitate serioasa cat mai  noua.Ele sunt doar vechi sau au si urme de zgarieturi si impuritati? Sunt arse uniform sau cand te uiti la ele vezi cercuri concentrice.

Edited by geo123, 07 April 2015 - 17:55.


#8
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Am o problema cu niste DVD-uri. Am ars pe ele acum cativa ani anumite arhive RAR, dimensiunile lor fiind undeva in jurul valorii de 200 MB. Nu a umblat nimeni cu aceste DVD-uri, deci nu sunt zgariate etc. Totusi, nu pot deschide niciun fisier, nu pot transfera pe HDD etc. Am instalat CD Recovery Toolbox si l-am pus la lucru. Din pacate, viteza cu care recupereaza este incredibil de mica: in circa 4 ore a recuperat 3.02 MB.
Am postat aceasta problema pe aria de software, dar mi s-a spus sa nu postez, ci sa citesc si am fost indrumat aici. Din pacate, aici este vorba despre receuperarea unor date pierdute de pe HDD-uri. Am gasit o singura postare, ca raspuns pentru cineva care are o problema asemanatoare si sugestia e exact CD Recovery Toolbox.
Intrebarea mea era daca exista un program (nu neaparat freeware) care sa recupereze cu o viteza mai mare.
Multumesc.



Comentariu mutat de la topicul: Recuperare de date de pe HDD defecte sau in urma formatarii.

Edited by _-_, 07 April 2015 - 18:59.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 eiffel, on 07 aprilie 2015 - 17:07, said:

Cand vrei sa scrii DVD-uri care sa reziste, alegi un blank de buna caliatate ( Verbatim,TDK ) si il scrii cu un Writer serios la viteza minima posibila.

Eu am scris pe Kodak (intre timp falimentat) de-alea archival, zice-se "testate" ceva de ordinul sutelor de ani, plus unele Sony sau nu mai stiu de care tot asa speciale. Mi s-au busit exact la fel ca orice alta marca (e drept acum ceva timp nu existau bulk-uri de-astea din care arunci citeva numai cit te apuci sa le scrii). Morala e sa ai mai multe copii decit se busesc si mai ales sa faci verificari periodice si sa regenerezi copiile defecte.

#10
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
In general , stocarea pe termen lung se recomanda la o viteza mica de scriere , faptul ca ai o viteza mica la recuperare , denota o viteza mare de scriere si "neste" "no name" de DVD -uri !

Programe capabile , nu sunt !(doar la "servicii" !)

P.S. - Inca mai pot sa citesc , Cd-uri scrise 1X speed cu vechiul Plextor !

Edited by tidicristi, 07 April 2015 - 18:30.


#11
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Inteleg... Totusi nu as putea spera ca macar pe anumite portiuni se va misca mai repede?

 justnewsp, on 07 aprilie 2015 - 16:47, said:

NU merge programul greu.
Merge greu procesul de cititre al unui disc DVD defect.
Incearca pe alte calculatoare, cu alte unitati DVD.
Si apoi, totusi, tu vrei simplu, rapid, ieftin, chiar gratis si sa te joci in acelasi timp.
Pai, daca vrei recuperare, hai sa facem doar recuperare, nu si altceva in acelasi timp.
Din tot ce ai insirat aici, eu nu vreau decat rapid. In plus, nu joc niciodata niciun fel de joc.
Cat despre faptul ca DVD este defect, chiar nu stiu ce sa spun. Dupa ce am ars aceste DVD-uri, le-am verificat si mergeau. In general am folosit Traxdata si Sony. Daca s-au defectat prin neutilizare, atunci cred ca nu e ceva in regula.

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In momentul in care un CD/ DVD este greu de citit/ defect, unitatea optica reincearca automat sa citeasca zonele problematice inainte de a receda controlul aplicatiei respective. Deci nu prea ai ce face, decat sa te inarmezi cu rabdare.
Nici nu are rost sa iti faci iluzii ca vei recupera integral datele. Fisierele rezultate vor fi corupte si vor trebui la randul lor reparate. Tot vei pierde din date.
In alta ordine de idei, acel CD/ DVD defect iti poate deteriora unitatea optica. Deci va trebui sa te astepti si la acest risc.
Ideal este sa incerci sa citesti DVD-ul exact pe aceeasi unitate pe care ai folosit-o cand l-ai ars.

#13
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

 _-_, on 07 aprilie 2015 - 19:07, said:

In momentul in care un CD/ DVD este greu de citit/ defect, unitatea optica reincearca automat sa citeasca zonele problematice inainte de a receda controlul aplicatiei respective. Deci nu prea ai ce face, decat sa te inarmezi cu rabdare.
Nici nu are rost sa iti faci iluzii ca vei recupera integral datele. Fisierele rezultate vor fi corupte si vor trebui la randul lor reparate. Tot vei pierde din date.
In alta ordine de idei, acel CD/ DVD defect iti poate deteriora unitatea optica. Deci va trebui sa te astepti si la acest risc.
Ideal este sa incerci sa citesti DVD-ul exact pe aceeasi unitate pe care ai folosit-o cand l-ai ars.
Ah, in acest caz cred ca o sa renunt! Ceea ce repar acum este o arhiva facuta din niste mp3-uri. Daca e cum zici, atunci parte din ele vor fi corupte. Se mai poate repara un fisier audio corupt?

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. Se poate "carpi". Dar nu neaparat toate fisierele din arhiva vor fi corupte.
Insa ma intreb de ce ai arhivat mp3-urile care oricum nu pot fi comprimate prea bine.

#15
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

 _-_, on 07 aprilie 2015 - 19:53, said:

Da. Se poate "carpi". Dar nu neaparat toate fisierele din arhiva vor fi corupte.
Insa ma intreb de ce ai arhivat mp3-urile care oricum nu pot fi comprimate prea bine.
Ca sa pun parole, presupun

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Atunci ai redus si mai mult sansa de a recupera datele.
(Daca lasai fisierele in pace si incuiai DVD-urile intr-un safe ar fi fost mai simplu de recuperat.)

#17
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Acum, ce-o fi o fi. Multumesc pentru sprijin si informatii.

#18
justnewsp

justnewsp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.07.2010

 rebroff, on 07 aprilie 2015 - 18:59, said:

Inteleg... Totusi nu as putea spera ca macar pe anumite portiuni se va misca mai repede?
Din tot ce ai insirat aici, eu nu vreau decat rapid. In plus, nu joc niciodata niciun fel de joc.
Cat despre faptul ca DVD este defect, chiar nu stiu ce sa spun. Dupa ce am ars aceste DVD-uri, le-am verificat si mergeau. In general am folosit Traxdata si Sony. Daca s-au defectat prin neutilizare, atunci cred ca nu e ceva in regula.
Ah, deci nu vrei sa recuperei datele, tu vrei rapid.
Jocuri... era doar un exemplu.
DVD defect - adica disc, nu unitate.
Da, cam ORICE chestie se defecteaza in cele din urma, chiar si daca nu o folosesti.
Se pot deecta din 180 de motive: discuri proaste, unitate DVD proasta, conditii de stocare proaste........... etc. etc.etc.etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate