Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Antena si amplificare semnal 3g - 2100mhz

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
dragos_b1

dragos_b1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.03.2013
Salut. Daca ma poate ajuta cineva cu o idee sau solutie. Pt. o casa de vacanta in zona Agapia: afara semnal pe la Digi 1-2 liniute, internet acceptabil. in casa zero (doar roaming). Am achizitionat un repeater (booster) 3g-2100mhz wcdma si o antena yagi 16dbi tot 3g. De probat .....abia la Pasti. Pana atunci ma documentez. Dar am o problema legat de antena yagi daca stie cineva sau are cunostinte: a trebuit sa-i inlocuiesc cablul (care era scurt si julit) cu cel de la repeater de 50Omni si 10m lungime. La antena am abservat ca nu are bucla, iar legatura era cam ciudata (cea originala.......cine stie ce a facut chinezul). Cert este ca dipolul nu este izolat de restul antenei iar masa comunica cu (+) prin dipol . Intrebarea mea este daca e corect sau e ceva gresit. La antenele 3g nu am gasit nimic despre bucla sau legaturi? Ma poate ajuta cineva?

Eu am incercat sa ma documentez, cred ca am citit tot ce s-a gasit despre antene yagi, dar n-am nici cea mai vaga idee despre bucle la yagi 3g. Dupa ce am inlocuit cablul, am facut proba......nimic de zis... semnal full (cel putin in Iasi, desi aveam 2 liniute in casa), dar n-as prea vrea sa ard boosterul.

antena e ceva de genul

dupa cum se vede nici nu ar avea loc de bucla

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Esti sigur ca semnalul pe care il ai acolo e in 2100 si nu in 900 MHz ?

#3
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
În UHF,  adică pana în 900 mhz, bucla are 10-12 cm și e destul de greu de construit cu cablu mai rigid. Pe la 2000 Mhz, bucla e și mai mica, de aceea cel main probabil producătorii folosesc alte tipuri de adaptoare de impedanta.
Ceea ce vrei tu se numește balun 4:1 sau 6:1 și poți sa îl construiești pe un miez de ferita. Uite un   datasheet sa vezi cum arata http://www.coilmaste...30625_04992.pdf . Problema e să faci rost de un miez ca ala, numit de americani "pig nose"

S-ar putea sa obții rezultate bune chiar cu unul pentru UHF, pe care îl poți construi pe miez toroidal ca aici   http://movingelectro...-larga-vhf.html

Edited by 0x0c, 06 April 2015 - 20:16.


#4
dragos_b1

dragos_b1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.03.2013
Semnalul este pe 2100mhz, 3g. .......Sigur. Problema cu antena este ca, am cautat diverse astfel de antene (pe 3g-2100), si m-ar mira ca vreuna are bucla sau vreun miez toroidal. Ma gandeam initial ca acel mic chinez care le-a asamblat sa nu le fi facut la norma. In plus ma temeam de vreun scurt care sa afecteze boosterul. Cineva, tot pe acest forum mi-a explicat ca in radiofrecventa nu se face scurt, dar...................Daca ar fi costat mai putin zic si eu....mai cumparam vreo doua.

Principiile antenei yagi ...le-am studiat eu nitel..... dar la 3g-2100 cam difera din cate mi-am dat seama

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De ce te obsedeaza bucla aia? Antena din poza are cablul coaxial atasat, impedanta e adaptata in cutiuta aia rotunda din care iese cablul.

#6
dragos_b1

dragos_b1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.03.2013
Pe booster am dat 500 ron , antena yagi130, cablu....inca ceva+mufe. Antena am luato sh. I-am schimbat cablul (ca avea 30cm si era si ros), iar in acea cutiuta nu este nik, doar silicon (pt izolare) si conexiunea dintre noul cablu si cel ce duce la dipol. Daca nu functioneaza imi dau cu tesla-n c...ePosted Image

Si sincer....nu am incredere in nimik chinezesc daca nu este probat sau verificat

Cat despre radiofrecventa....recunosc sunt bata. La electricitate ma pricep. Prin urmare in opinia mea + si- se ating rezulta scurt......NU BINE!Posted Image  Totusi de pe forum am inteles ca in radiofrecventa nu are legatura....desi....riscam

#7
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Plus și minus se ating prin intermediul unui conductor care prezintă inductanta și reactanta mare la frecventa de lucru, deci nu e scurt.

Edited by 0x0c, 07 April 2015 - 11:08.


#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu pricep de ce + si- vorbesti. Nu-i curent continu, ci alternativ rf, dipolul ala nu-i o sarma in scurt, ci o bobina, care la borne genereaza o tensiune. Cablul e scurt, pt ca la 2100mhz atenuarile (pierderile) sunt mari. Daca ai schimbat cablul, vezi sa fie de aceiasi impedanta cu cel vechi, cat mai scurt si de calitate, facut pt frecventa respectiva, altfel risti sa atenueze mai mult decat castigul antenei. Legat de silicon, nu stiu ce sa zic, banuiesc ca original avea un adaptor tip balun.

#9
dragos_b1

dragos_b1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.03.2013
Astai toata  conexiunea. Normal ca ma pune pe ganduri

Attached Files



#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si ce-ai vrea sa aiba? Leduri, cristale Swarovski? Nu vrei sa pricepi ca-n RF un dipol nu-nseamna scurt? Cine te-a pus sa dai 130 lei pe o antena sh, cu cablu scurt si ros, cand la banii astia gasesti antene noi, cu garantie, castig mai mare si cablu de 5-10m?

#11
dragos_b1

dragos_b1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.03.2013
Si asta e corect, dar sa stii ca am cautat. O antena asemanatoare noua, plus transpot ma ajungea dublu. Antena este buna (zic eu), si oricum aveam de ales: prelungeam cablu (care la astfel de antene nu depaseste 1m), sau il schimbam. Asa ca eu zic ca am iesit mai ieftin. Surpriza a fost cand am desfacut doza aia metalica de care este prins dipolul si am vazut ca .........nu-i nimic, iar la antena nu se umblase deloc (ma refer bucla, miez toroidal sau alte chestii care se pun la antene). De aici si nedumerirea mea, nestiind daca va functiona (ma refer corect), sau daca nu risc sa parlesc ceva.

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Unde ai cautat? E plin netul de oferte la 120-130 lei, unele chiar sub 100 lei.

#13
dragos_b1

dragos_b1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.03.2013
Tot pe net frate. Una 3g pe 2100 e cea mai scumpa. Si ca asta de 16 dbi pe siturile specializate, ca am vrut sa comand, pleaca de pe la 130 +tva+transport+eventual cablu (ca uneori nu e in pret), iti spune dupa ce finalizezi comanda ca e separat. M-am lamurit cu ei. De asta am luat-o sh. La alea de pe site (noi) de la antena pleaca cablu 75omni si pui mufa de prelungire. Eu aveam cablu(de la booster) de 50 omni si l-am schimbat. In plus antena real a costat 100 + transport. Ce sa fac. Macar de ar merge ca mai am 3 zile pana montez la tara si mor de nerabdare.

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce-ai schimbat? Cablul e de 50 ohmi, nu poate fi schimbat cu unul de 75 ohmi de la tv, Sau pui cablu de 50 ohmi, 2100mhz, sau mai bine arunci totul la gunoi, c-o sa-ti mearga mai bine fara.

#15
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Dar asta http://www.modem4g.r...nector-34ta   e bună de ceva?

#16
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Parca vad ca aia nu are pentru 2100, nu?

#17
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Cu scuzele de rigoare nu mai deschid un topic nou.

Stie cineva cum se foloseste acest model de repeater?
Pagina producatorului este saraca rau in detalii.
Am gasit unul abandonat la birou si ma gandesc daca se poate folosi pe DiGi Mobil.

Are si antena externa (banuiesc ca aia este) dar nu are alimentator.
Undeva are si o intrare USB, cred ca pentru setarile.

Multumesc

Attached Files



#18
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Trebuie sa ii faci intai acordul pe frecventele Digi. Nu stiu exact frecventele centrale dar ma pot interesa daca e nevoie (si daca alti colegi forumisti nu iti spun inainte). E bine sa nu setezi banda mai mare decat trebuie (1 sau 2 purtatoare de 5MHz), Nu cred ca Digi are undeva activa si a treia purtatoare, asa ca banda va fi de 5 sau 10MHz.
Partea mai complicata va fi cum sa te conectezi la el; e posibil sa scapi ieftin, cu conectare cu browserul pe o adresa gen 192.168.1.1 sau, complicat, daca iti va fi necesar un soft dedicat.
Alimentatorul e cel mai simplu de procurat; important e sa asigure tensiunea corecta si sa dea un curent cel putin egal cu cel cerut de repetor (1,7 A)

Edited by hupogramos, 21 April 2015 - 21:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate