Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Acoperire internet fibra in satul Paun, comuna Barnova, judetul Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Leca

Leca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.03.2008
Buna ziua,

Vreau sa aflu daca exista acoperire internet RDS in satul Paun, comuna Barnova, judetul Iasi. Am aflat de la o cunostinta ca cica ar fi fibra de la RDS in Paun,care mi-a recomandat sa sun la departamentul relatii comerciale pentru a afla unde este trasa fibra. Cei de la relatii comerciale au zis ca nu este internet fix in paun Posted Image (au zis ca au fibra doar in orasul Iasi). Stii cineva daca intradevar este internet de la RDS in Paun?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,713
  • Înscris: 14.10.2008
Daca este RDS prezent acolo, nu este fibra ci coaxial EoC.

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Distanta din Iasi pana la Paun este mica, nu m-as mira prea tare daca au reusit sa traga fibra. Astia de la RC habar nu aveau ca e fibra pe strada la mine, eu nu i-as lua in serios. Cel mai simplu intrebi in sat.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si ce vrei de la noi? Sa dam buzna toti la tine-n sat, sa verificam fibra? Daca cei de la RDS au zis ca n-au, inseamna ca n-au. Fibra mai pot avea si altii, nu numai RDS, si nu doar providerii de net.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Fibra nu e neaparat activa.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,713
  • Înscris: 14.10.2008
Exista si fibra moarta?

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
In sensul ca o retea poate fi trasa dar nu este obligatoriu sa fie si functionala.

#8
Leca

Leca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.03.2008

 rumegus, on 06 aprilie 2015 - 18:58, said:

Si ce vrei de la noi? Sa dam buzna toti la tine-n sat, sa verificam fibra? Daca cei de la RDS au zis ca n-au, inseamna ca n-au. Fibra mai pot avea si altii, nu numai RDS, si nu doar providerii de net.

Cred ca am fost destul de clar in exprimare:

Quote

Stii cineva daca intradevar este internet de la RDS in Paun?

Poate sunt persoane de pe acest forum care locuiesc in acest sat si cunosc situatia.

Daca nu stii raspunsul poti liber sa alegi alte topic-uri.

#9
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014

 Neaceasca85, on 06 aprilie 2015 - 18:56, said:

Daca este RDS prezent acolo, nu este fibra ci coaxial EoC.

Nu am auzit de EoC langa Iasi. Daca este acoperire, atunci e FTTH, insa nu prea s-au extins in comunele invecinate. Doar Telekom e "rege" cu sarmele lui.

Edited by aloha2015, 06 April 2015 - 21:11.


#10
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012

 rumegus, on 06 aprilie 2015 - 18:58, said:

Si ce vrei de la noi? Sa dam buzna toti la tine-n sat, sa verificam fibra? Daca cei de la RDS au zis ca n-au, inseamna ca n-au. Fibra mai pot avea si altii, nu numai RDS, si nu doar providerii de net.

De asta e bine sa inveti kumite la orice varsta ... Sau baschet, sa le bagi un slam- dunk in cerebelul lor de jmecheri...
Adica ori ii raspundem omului concret si pragmatic. daca stim ceva, ori practicam sportul national, caterinca...

Omul a spus ca "CICA" ... Nu demult, am dat si eu cateva telefoane in centrala, sa-mi rezolv o problema ,aia nu aveau habar si a trebuit sa ma deplasez intr-un sediu, la un tehnician, cand am trecut la un alt abonament...Deci nu cred ca te poti baza doar pe telefon..
Si nu cred ca pe @Leca il interesau alte societati, cu alte domenii de activitate...

#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am facut ceva poze prin octombrie in zona, dar nu vad echipament RDS pentru fibra pe stalpi. Doar antichitatile RomTelecom.

#12
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,353
  • Înscris: 16.04.2014
@Leca - In comuna Barnova nu se pot contracta in momentul de fata servicii fixe de la RCS RDS. De indata ce vor fi noutati se va interveni in comuna cu agenti de teren, se vor insera si flyere in cutia postala, etc.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,713
  • Înscris: 14.10.2008
Adica nici EoC nu este, singurul net fix disponibil este ADSL-tehnologia sarmologica.

#14
Leca

Leca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.03.2008
Multumesc pentru informatii

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,713
  • Înscris: 14.10.2008
Nu ai pentru ce pentru ca nu ai RDS acolo.

#16
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
A trecut un an si ei tot nu au venit, vor mai trece 10 ani si tot nu vor veni pentru ca nu vor putea niciodata bransa 20 de abonati cu 10 metri de fibra! Ruralul, fie el si la 5 km de marile orase, va fi intotdeauna cu 50 ani in urma tehnologiei! Se urmareste doar investitie minima profit maxim!

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,713
  • Înscris: 14.10.2008
Si chiar daca ar fi venit, veneau cu EoC.

#18
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Lasă, că doar îți făceai nervi. La mine este EoKkt, și merge de sare afară de pe stâlp. Cred că eu dacă merg și prind torentu din București și îl trag până acasă, mai repede ajunge.

Plus că, nu e stabilă rețeaua, aici vorbesc despre EoC, care din 30 zile, 20 funcționează, și 10 stagnează. Dar să nu ne plângem e doar 14 lei pe lună un astfel de pachet.

Au grijă cei de la ANPC să se rezolve asta, fie treptat, fie forțat Posted Image.

Defapt scuze, la mine este și FTTH, dar trebuie să te ai cu Dorel de la instalații, să te îngroape pe un canal de fibră, să nu vadă vecinii că ai cablu subțâre, că deja iese cu scandal. În sistem figurează ca și Fiberlink Popular, și pe speedtest trec de 100Mb/sec, tipic ROmânesc, ce mă mir.

Și faza fainoșagă e că la bloc, la 1 KM de mine, se dă fibră, dar la case, nu, nu se poate.

Edited by Swagger, 30 April 2016 - 21:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate