Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

A plecat cineva prin Global Employment Solutions in Germania?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Am gasit pe net un anunt de angajare,in care scria ca se cauta persoane pentru o fabrica de incaltaminte in Germania si transportul,cazare si o masa pe zi sunt asigurate de catre angajator.Salariul este de 1200 euro.Am sunat la firma,mi s-a spus ca trebuie sa platesc o taxa de 550 ron pentru asigurare medicala si inca ceva taxe.Taxa se plateste la semnarea contractului,se ofera bon fiscal si au spus ca sunt specificate toate actele in contract pentru care le platesc.Sediul este in Oradea.A mai fost cineva cu aceasta firma?Sa fie oare teapa?Din cate stiu,normal nu ar trebui sa ceara bani inainte pentru taxe,firmele serioase iau banii de la angajatori.Mi se mai pare dubios salarul,e prea mare dupa parerea mea ,1200 euro in fabrica+cazare si mancare.

#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
casca ochii bine inainte de a da banii!

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Este teapa, si-au si gasit cu ce - asigurarea medicala. Daca muncesti cu acte ai asigurare din prima zi de cind muncesti iar pina atunci cardul ala de sanatate romanesc e arhisuficient. In cel mai rau caz daca trebuie explicit iti iei o asigurare de calatorie de trei zile sau cit dureaza de cind pleci pina mergi la munca (nici macar nu trebuie sa fie trei zile, mai ales daca ai cazare asigurata acolo) pe un pret simbolic si gata.

Edited by f300, 06 April 2015 - 13:59.


#4
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Mircea | August 7, 2014 at 12:24 pm | Reply
GLOBAL EMPLOYMENT SOLUTIONS – Oradea. DIRECTOR – Broicea Ioana Carmen – o vagaboanda de ORADEA cu facultate de Psihologie. FERITIVA !!!
[email protected] | August 7, 2014 at 1:07 pm | Reply
GLOBAL EMPLOYMENT SOLUTIONS – Oradea
Nu va este rusine BORFASILOR !!! Sa va ia dracu de mincinosi si excroci. Pacaliti oameni care vin cu intentii bune si voi va bateti joc.
CONCLUZIE : GLOBAL EMPLOYMENT SOLUTIONS – Oradea = TEAPA !!!

#5
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
deci a fost cineva si e teapa?

anunturi de la firma aceasta am vazut si acum un an.ma gandesc ca daca era teapa nu trebuia sa fie inchisa pana acum?

#6
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
tepele merg in continuare... ai vazut tu ca au disparut "lital dizal" de pe sosele? in ce tara traiesti ?!
ca sa dai teapa si nu cu vreo pocnitoare de telefon, ai si pe cineva "acolo sus" si nu, nu este D-zeu ;) ci unul care isi ia partea si te lasa sa-ti faci treaba linistit.

auzi ...daca era teapa ...era inchis :)) pai tocmai ! ca daca nu era teapa poate dadeau faliment !

#7
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
si pana acum tot nu am primit un raspuns bun.a fost cineva cu firma?de ce sa fie teapa?

#8
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Daca era sa fie pe bune Rovana plumb si doina pana ar fi avut gatul taiat de toporul meu pt distrugere de paduri,vanzare si tradare de tara. Sunt ele moarte ? Unde plm traiti ba idiotilor ?

#9
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Posteroar_e, on 06 aprilie 2015 - 12:51, said:

salarul,e prea mare dupa parerea mea ,1200 euro in fabrica+cazare si mancare.

Pai 1200 € e brut, in mana primesti maxim 900, - cazare, masa si altele ramai in mana cu 200€. Pai atunci la ce te mai duci? Ca banii aceia ii poti lua si in tara!
Te duci sa fi mai sclav decat esti la noi in tara?
8€/h * 8h* 20zile = 1280€/luna. Nu te-a mintit, iei minimul pe economie in Germania!

O fi cazarea de tot rahatul la minimul pe ecomonie(doar nu vei trai in lux!) , mancarea care inseamna un pateu sau un sandwitch in pauza de masa. Dar tu nu poti trai doar cu masa aia...ca nu-ti va pune nimeni 1Kg de mancare/zi !!! Te vei trezi ca vei plati transportul pana la munca, poate mai trebuie sa platesti un telefon, curentul, gazul, apa, gunoiul, o haina... Ma voi nu calculati nimic, doar ca va vrajeste suma aia 1000 €! Mama ce de bani!!!

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Germania nu are salariu minim pe economie!

Din 1200 ii ramin peste 900 (asta in vest ca in est e si mai bine). Asta include asigurare medicala, pensie si asigurare de somaj, chestii la care romanii nu se gindesc de obicei dar conteaza.
Cu cazare asigurata e parfum, cit poti sa maninci (daca iei de la supermarket mincarea e cam la fel ca in Romania)? Stringi 5-600 euro fara sa stringi cureaua.

In tara la o fabrica de incaltaminte nu gasesti ... si daca gasesti e salariu minim, 220 euro - BRUT. Mai ciuguleste ceva statul, asigurari canci ca oricum trebuie sa-ti platesti singur doctorul, medicamente si alte spagi si in final tot trebuie sa maninci, sa te imbraci, sa-ti platesti intretinere (asta daca nu platesti si chirie), etc. Din 220 euro TOTAL.

Sa fim seriosi, nominal e prea bine (plus ca nu te obliga nimeni sa stai daca gasesti si mai bine). Doar ca aproape sigur e teapa.

Edited by f300, 07 April 2015 - 08:12.


#11
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
@loveparade cazare si mancare(o masa) iti asigura.avand in vedere ca zic ei ca te cazeaza gratuit,max 200 euro iti ajung pentru mancare

#12
Mitten

Mitten

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.08.2015
A fost sau nu țeapa firma ăsta? eroar_e ai aflat dacă  este ok firma?  


#13
Garcya

Garcya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.08.2007

View Postloveparade, on 06 aprilie 2015 - 22:33, said:

Pai 1200 € e brut, in mana primesti maxim 900, - cazare, masa si altele ramai in mana cu 200€. Pai atunci la ce te mai duci? Ca banii aceia ii poti lua si in tara!
Te duci sa fi mai sclav decat esti la noi in tara?
8€/h * 8h* 20zile = 1280€/luna. Nu te-a mintit, iei minimul pe economie in Germania!

O fi cazarea de tot rahatul la minimul pe ecomonie(doar nu vei trai in lux!) , mancarea care inseamna un pateu sau un sandwitch in pauza de masa. Dar tu nu poti trai doar cu masa aia...ca nu-ti va pune nimeni 1Kg de mancare/zi !!! Te vei trezi ca vei plati transportul pana la munca, poate mai trebuie sa platesti un telefon, curentul, gazul, apa, gunoiul, o haina... Ma voi nu calculati nimic, doar ca va vrajeste suma aia 1000 €! Mama ce de bani!!!

Nu-i chiar asa.
Iti spun din experienta proprie, nu din Germania, insa din Austria.
Brut ai 1400 euro, in mana primesti 1100 euro.
Chiria 500-600 euro
Curent 30 euro / luna
Gaz 50 euro / luna
Internet 30 euro / luna
Telefon mobil 15 euro / luna
Cam astea sunt cheltuielile - 720 euro
Evident SINGUR nu ai ce cauta, sau te duci undeva unde iti asigura cazarea, dar asta nu gasesti mai nicaieri.
SAU te duci la comun cu mai multi prieteni sau colegi de lucru si impartiti un apartament in 3-4 si atunci platesti din 600 chiria doar 200.
Sau mergi cu nevasta, lucreaza si ea pe 1.100 in mana si atunci iti ramane un salar CEL PUTIN deoparte,adica 1000+ euro.
Cred ca este ok, nu ?

View Postf300, on 07 aprilie 2015 - 08:11, said:

Doar ca aproape sigur e teapa.

Cu siguranta este tzapa!
Orice firma de intermedieri locuri de munca din RO care-ti cere banii inainte pe CEVA ANUME trebuie sa-ti dea motive de gandit si este 99% tzapa!
Majoritatea practica genul de intermedieri unde-ti cer banii inainte si iti spun "cand gasim ceva de lucru, va contactam" sau "daca nu gasim nimica pentru dvs in 2 saptamani, va dam banii inapoi" iar tu esti la 200 km distanta de acel oras, benzina dus intors plus alte cheltuieli nu acopera suma care ai dat-o la agentie asa ca te lasi pagubas. Pe asta mizeaza majoritatea, care nu iti cer sume fabuloase, 200-400 lei.

SINGURA varianta 100% sigur de munca dincolo sunt prietenii / cunostintele care sunt dispuse sa te cazeze pana-ti gasesti ceva, sau sa-ti caute chirie.
Daca nu cunosti limba, nu prea ai sanse.
Iti trebuie si capital sa mergi dincolo: 3 luni chiria in avans + luna curenta + acte, etc.

Edited by Garcya, 04 September 2015 - 16:08.


#14
ady1987

ady1987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.01.2016

View Posteroar_e, on 06 aprilie 2015 - 19:21, said:

si pana acum tot nu am primit un raspuns bun.a fost cineva cu firma?de ce sa fie teapa?

e teapa...am fost si am platit si gata....cauta pe google ce inseamna contract de mediere si ai sa te lamuresti ca aia platesti tu si pe aia ti se da bon

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate