Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Spiritism

Evacuare condes centrala termica ...

Carucior furtun de 3/4

Recomandare vas wc cu bideu integ...
 Multifunctionala care sa scaneze ...

Fotbal pe oculus meta quest 3

Renuntare oferta angajare in detr...

Am joc cumparat si nu-l mai pot f...
 Pardoseala foarte denivelata apar...

Garnitura robinet baie

Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence
 Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...

Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

honney_bunny

honney_bunny

Member

• Grup: Members
Iti multumesc mult, qew! Vacante frumoase!Posted Image

LunaCrystal

LunaCrystal

Clubbing is life!

• Grup: Senior Members
Ar mai fi si barul de gheata, cand o sa mai ajung in Budapesta vreau sa il vad. :D

2Unlimited

2Unlimited

"No limits"

honney_bunny, on 08 mai 2019 - 09:17, said:

Salut,
ce obiective credeti ca se pot vedea in Budapesta in 2 zile pline (plus jumatate, din ziua venirii)?

Si noi vrem sa tragem o fuga cu masina pana in Budapesta dupa ce ne intoarcem din Turcia, cel mai probabil pe 10 iunie. Vom lua si 4 carduri sa ne ajunga 48 de ore (24-hour travel card), vom lasa masina in parcarea hotelului si vom circula cu transportul in comun. Vom ajunge cam pe la 12 ziua la hotel, cazare in zona parlamentului, si vom vizita obiectivele din jur. Podul cu lanturi, Parlamentul maghiar, shoes on the Danube, Basilica Sfantul Stefan, Vaci utca si daca mai e timp vom incerca sa ajungem si la Castelul Vajdahunyad / piata eroilor. A doua zi o vom dedica Castelului Buda (inclusiv bastionul pescarilor, palatul regal, Biserica Matyas, piata sfintei treimi) si citadelei. Pentru ca sotia nu agreeaza spatiile inchise, nu vom putea vizita si labirintul de sub Buda. A treia zi vom vizita Tropicarium sau Miniversum, poate si muzeul Aquincum si vom pleca spre casa in jurul orei 15.00 cel tarziu. Sper ca nu am ocolit vreun obiectiv major. Pe insula Margareta nu cred ca vom mai avea timp sa ajungem...

Edited by 2Unlimited, 21 May 2019 - 13:52.

sailor62

sailor62

Senior Member

Szimpla bar- un haos ruinat amenajat, ziua merita vizitat si cu copii, se poate si manca, .... Posted Image m-am mai vazut asa ceva

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

2Unlimited, on 21 mai 2019 - 13:33, said:

... Sper ca nu am ocolit vreun obiectiv major ...

Dacă reuşeşti să optimizezi timpul, îţi recomand Muzeul Naţional de Artă (Piaţa Eroilor) în loc de Castelul Huniazilor, iar aproape de Deak Ferencz merită vizitat Muzeul Naţional Maghiar, care e fabulos. În Buda e de vizitat Galeria de Artă Maghiară, unde altarele gotice sunt bestiale, iar tablourile maeştrilor maghiari rivalizează liniştit cu ale marilor maeştri europeni. Poţi urca la palat cu acel "teleferic" pe şine.
Astea 3 obiective le consider de departe cele mai impresionante din Budapesta, şi vorbesc din proprie experienţă.
În altă ordine de idei, între Miniversum şi Tropicarium-Oceanarium eu l-am vizitat pe ultimul, şi pot spune că e splendid. Partea de terarium e peste "Grădina deşertului" din Viena, iar acvariile sunt de senzaţie. Plus că în complexul Campona (unde este Tropicarium-Oceanarium) ai şi hipermarketul Tesco, numai bun pentru cumpărături alimentare şi nu numai (chiar înainte de plecarea spre Românica). La hotel uită-te după acele cartonaşe de mărimea cărţilor de vizită. Cu ele ai reduceri, inclusiv la Tropicarium - Oceanarium.
Şi ar mai fi Grădina Zoologică, iarăşi peste cea din Viena (dar nu cred că mai e timp şi pentru ea).

Sănătate şi minisejur plăcut !

Edited by OvidiuNS, 22 May 2019 - 02:34.

2Unlimited

2Unlimited

"No limits"

Multumesc pentru sugestii. Le-am adaugat pe lista, fiind in aceleasi locuri poate am timp si pentru ele. Voi schimba putin ordinea. Voi vizita mai intai piata eroilor cu Castelul Huniazilor si Muzeul de arte frumoase si apoi ma voi intoarce la hotel, pentru palatul parlamentului si ce mai este prin jur.

Edited by 2Unlimited, 22 May 2019 - 07:45.

2Unlimited

2Unlimited

"No limits"

Cam asta este ordinea finala. Locatiile bolduite sunt obligatorii, si le voi vizita si in interior. Sper sa am timp sa le vizitez pe toate.

Ziua 1 (zi medie)
Piata eroilor - Hősök tere
Monumentul mileniului - Ezredéves emlékmű

Castelul huniazilor - Vajdahunyad vára / L-D 10-17
Muzeul de arte frumoase - Szépművészeti Múzeum / Ma-D 10-18

Parlamentul ungar - Magyar Országgyűlés / L-D 8-18
Pantofii de la Dunare - Cipők a Duna-parton
Basilica Sfantul Stefan - Szent István-bazilika

Muzeul Național al Ungariei - Magyar nemzeti múzeum / Ma-D 10-18
Podul libertatii - Szabadsag hid
Strada Vaci - Vaci utca
Szimpla Kert / L-D 12-04

Ziua 2 (zi lunga)
Podul cu lanturi - Széchenyi lánchíd
Funicularul din Budapesta - Budavári Sikló / L-D 7.30-22
Palatul Regal - Kiraly palota
Bastionul pescarului - Halászbástya / L-D 9-23
Biserica Matyas - Budavári Nagyboldogasszony-templom

Galeria Naţională a Ungariei - Magyar nemzeti galeria / Ma-D 10-18
Citadela de pe dealul Gellert - Budapesti Citadella

Ziua 3 (zi scurta)
Roman City of Aquincum
Miniversum / L-D 10-18
Tropicarium - Oceanarium / L-D 10-20
Hipermarket Tesco

Edited by 2Unlimited, 22 May 2019 - 09:06.

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

Ziua a doua pare a fi mizilic, în comparaţie cu prima zi. Poate o idee bună ar fi să vizitezi Muzeul Naţional Maghiar în ziua a doua, mai ales că linia 2 de metrou te duce din Buda direct la Deak Ferencz.

În fine, vă descurcaţi voi, nu-mi fac griji.

Sănătate şi minisejur plăcut !

Edited by OvidiuNS, 22 May 2019 - 21:43.

2Unlimited

2Unlimited

"No limits"

Multumesc, ce nu am timp in prima zi le voi incerca in ziua a doua. In prima zi partea din piata eroilor o voi face cu masina personala. A doua zi voi merge cu transportul in comun, iar a treia zi din nou cu masina personala. Podurile si barul se pot vizita si pe intuneric. In ultima zi pana la urma cred ca voi vizita doar Aquincum si gradina zoologica / botanica, am vazut ca sunt si elefanti, hipopotami si alte animale pe care nu le-am vazut nici in Loro parque / Tenerife. Oricum, daca termin obiectivele nu ma intorc la hotel. Am niste ghiduri luate de pe net, mai sunt o multime de muzee si obiective de vizitat. Si daca le intalnesc in drumul meu nu le voi ocoli...

qew

qew

Tren International

wow, eu in 8 vizite nu am apucat sa vad atatea obiective turistice :)

Ar mai fi Terror Museum, daca sunteti pasionati de istorie. Nu va lasati intimidati de nume, este defapt despre ocupatia fascista si despre regimul comunist, si este despre istorie.

pufonel

pufonel

Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

Seara buna si multumesc pentru informatii tuturor celor care au postat pe acest topic. Am si eu in plan o vacanta la Budapesta, de 3 zile, la sfarsitul lui iunie. Vreau sa va pun o intrebare care nu stiu daca se potriveste aici, dar poate ma ajutati totusi.

O sa ajung la Budapesta dupa o escala la Oradea si vreau sa stiu ce solutie de plata imi recomandati, adica:
1. sa schimb lei in forinti in Oradea;
2. sa iau la mine euro si sa-i schimb in forinti in Budapesta sau
3. sa folosesc card romanesc (de la BT, daca ajuta cu ceva)?
In general in tara folosesc cardul, dar in strainatate mi-e teama ca ma omoara comisioanele. Si card gen Revolut nu cred ca are sens sa-mi fac, ies destul de rar din tara (o data la cativa ani) si nun cred ca merita efortul sa-mi fac card si sa-lm tin in sertar pana data viitoare.

Deci ce ma sfatuiti?

Edited by pufonel, 29 May 2019 - 21:59.

honney_bunny

honney_bunny

Member

1. Nu neaparat, poti schimba si in Budapesta doar de cat ai nevoie. Eu am schimbat doar cca. 30 Eur, la o casa de schimb in Budapesta (destul de prost cursul, la 1 Eur = cca. 260Huf, valoarea ok fiind undeva spre 300 HUF/1Euro, dar fiind vb. de o suma mica...), exclusiv ptr.ciubuc (nota de plata la restaurante). Dar si acolo, intrebam din start daca pot plati cu "Visa card" si in cele mai multe cazuri adaugau ei direct pe nota si ciubucul (+10% din nota de plata, cam standard la plata cu cardul din cate am vazut). Peste tot, au acceptat plata cu cardul, indiferent de suma, chiar si la o inghetata de sub 3-5 eur, de exemplu.
2. Da
3. Fix BT card romanesc (Visa debit contactless) am folosit si eu. Budapesta sta excelent la tot ce inseamna plata cu cardul, peste tot. Chiar mai bine ca Viena as zice, unde am avut situatii in  care acceptau doar cash (Euro). Mai mult, in multe locuri, la plata cu cardul, operatorii comerciali, intrebau daca vreau sa platesc in Lei si bifau la acceptul meu optiunea de plata in Lei pe POS.
Nu stiu cat am pierdut platind direct cu cardul in Euro si chiar in Lei, dar stiu ca a fost extrem de comod si dpmdv merita deplin.
A fost chiar nevoie sa sun la BT, la un moment dat ptr. marirea nr. de tranzactii pe zi de la 10 (cum erau by default) la 20.
Ca o recapitulare, am platit cash, doar ciubucul lasat la cateva restaurante, kurtos kalacs de ex. luat de la gheretele din oras si la buda la benzinariile de pe autostrada.
Bafta! 3 zile am stat si eu in Budapesta (m-am intors in urma cu mai putin de o saptamana)

Edited by honney_bunny, 29 May 2019 - 22:22.

LunaCrystal

LunaCrystal

Clubbing is life!

Totusi eu am gasit si locatii unde nu se putea plati cu cardul: toalete, garantie la hostel, tarabe cu vin fiert/gogosi. Asa ca nu strica sa ai la tine si o suma gen 10-15 euro sau echivalentul in forinti.

aka_razvan

aka_razvan

Member

Tragedie pe Dunare, la Budapesta!
https://m.mediafax.r...-video-18149244

2Unlimited

2Unlimited

"No limits"

Din pacate s-a terminat si minivacanta mea. Mai am cateva zile sa ma odihnesc pana incep iar serviciul.

Am plecat din Brasov spre Budapesta la ora 03 dimineata. Drumul lejer, avem o autostrada din Sibiu pana la Nadlac foarte frumoasa si buna. Exceptie cei aproximativ 60 km in zona Lugoj, unde esti scos de pe autostrada pe un drum judetean, fara gropi insa destul de agomerat si de peticit. Am ajuns in Budapesta cu tot cu pauze la ora 12. Ora 11 la ei, am castigat o ora in plus. Am mers direct catre parcul eroilor (Hosok tere) asa cum imi stabilisem in planificare. Am ajuns in parc insa am orbecait prin zona dupa un ATM, nu am gasit. Am nimerit si sarbatoare, toate organizatiile de stat erau inchise, inclusiv bancile. Am ajuns la un ATM, nu mai stiu la ce banca, si bancomatul era inauntru. Pfff, zic, ce ne facem. Avem numai lei, si nu ne accepta automatul de parcare lei. Incerc o aroganta, si deschid usa cu cardul meu ING. Buna treaba, unguri destepti, si scot 40.000 de forinti. 615 lei mi-a luat. Si imi da 2 hartii de 20.000. Ce fac eu acum, unde schimb. Parcasem pe un trotuar, de unde bani de parcare? Eram stresat si de timp. Urc mai sus pe strada si dau de o shaormerie. Ma saluta vanzatorul si il intreb daca stie engleza. Incepe intr-o engleze mai buna ca a mea: "How can I help you?" Zic, am nevoie sa-mi schimbati niste forinti pentru parcare. Imi pregateste cateva de 5 mii si ma intreaba daca e bine. N-a mai asteptat sa raspund, probabil ca si-a dat seama dupa fata mea ca nu era bine. M-a rugat sa astept si a incuiat taraba, si s-a dus in restaurant. A venit dupa 3 minute cu casa de bani din restaurant, a deschis-o in shaormerie si a scos de acolo incasarile lui, probabil pentru ziua precedenta. Imi da si marunti de 500, 1000, ma umple de bani. Ii multumesc frumos si ma intorc in parc. Gasesc parcare destul de aproape de el, si ma duc la parcometru. Un parcometru de zici ca era OZN. Cu o gramada de taste gen tastatura, scris numai in ungureste, arata foarte bine insa eu ma uitam ca boul in teava. Nevasta-mea imi spune sa intreb pe cineva. Pe cine, zic eu, ca ungurii nu stiu engleza (asa citisem pe aici). Imi arata la vreo 20 metri la umbra unui copac stateau de vorba vreo 6 jandarmi. Ma duc acolo, si intreb cum sa platesc parcarea. Luasem eu un numar de pe o pancarta, se putea plati si prin SMS, insa nu stiam procedura. Intreb politicos in engleza daca ma poate ajuta careva si aflu ca parcarea e mocca. Bun, zic, dar aratati-mi totusi cum sa platesc, pentru cand ajung la hotel. Parcarea e mocca toata ziua, datorita faptului ca e sarbatoare. National day, imi tot repeta o jandarmerita frumusica. Las masina si o iau la pas catre castelul huniazilor (Vajdahuniad vara). Ma gandeam ca o fi inchis. Insa la puhoiul de lume care circula pe-acolo era exclus. Am vizitat:
01 Castelul huniazilor - Vajdahuniad vara (destul de mic, din corpul lui mai face parte si muzeul agricultorilor)
02 Muzeul agriculturii - Magyar mezogazdasagi muzeum (m-a impresionat cat spatiu s-a dedicat doar vietii si experientei in agricultura a taranului maghiar)
03 Capela din Jak, am facut o poza la statuia lui Anonymous si am plecat in parc.
04 Parcul eroilor (Hosok tere), o minunatie de parc. Desi il stiam din poze, statuile impunatoare te fac sa realizezi cat de mult pun maghiarii accent pe istoria lor
05 Muzeul de arte frumoase (acest muzeu l-am vizitat datorita colegului OvidiuNS - multumesc inca odata). Este superb acest muzeu, picturile imense, inclusiv de icoane, sculpturile in lemn si metal, iar la urma partea dedicata egiptului si imperiului roman, inclusiv cu expozitia sarcofage m-au lasat masca.
Am plecat apoi in jurul orei 14.30 catre apartamentul inchiriat in regim hotelier, ales strategic in apropiere de podul cu lanturi (la 10 minute de mers pe jos). Ne-am cazat, locatie curata cu tot ce trebuie, singurul inconvenient fiind ca acea camera era foarte micuta. Insa la 88 euro pentru 2 nopti nu aveam pretentii. Doar nu vom sta in camera. Am lasat bagajele si am plecat dupa ce in prealabil am mancat o oala de gulas. Da, ne-au adus gulasul intr-o olita mica cu urechi de am ramas surprins. Gustul insa, a fost exceptional. De altfel, in Ungaria in cele 3 zile am mancat la restaurant numai gulas. Apoi am continuat excursia.
06 Palatul parlamentului (un mamut de cladiri si corpuri imens, pazit de soldati, un edificiu adevarat care nu trebuie ratat)
07 Shoes on the Danube bank (daca tot e in apropierea parlamentului merita aruncat un ochi si aici)
08 Budapest eye (da, se pare ca exista o replica a London eye in Budapesta, si e imensa, merita trecut si pe aici)
Am mai hoinarit prin zona si spre seara in jurul orei 22 am ajuns la barul unic din Europa:
09 Szimpla kert. (Aveau bodyguarzi la intrare. Experienta este unica. Si barul este imens, peste 20 de camere si camarute, toate darapanate si concepute in stilul retro)

A doua zi am plecat la ora 9.20 trecand pe partea cealalta a Dunarii pe
10 Podul cu lanturi (Szechenyi lanchid) Va recomand sa faceti aceasta excursie pe jos. Toate obiectivele care urmeaza sunt la maxim 10-15 minute unele de celelalte. Am urcat cu funicularul la castelul Buda si ne-am indreptat catre dreapta, ajungand in 10 minute la
11 Bastionul pescarilor (Halaszbastya). Bastionul este impunator si am stat la coada cumparand bilete impreuna cu cele pentru
12 Manastirea Matthias (Matyas templom), o manastire care mi-a ramas intiparita in minte si pe care nu o voi uita mult timp de acum inainte.
Apoi am plecat inapoi catre
13 Castelul Buda (Kiraly palota), am vizitat corpurile cu intrare libera, nu am putut intra in galeria nationala pentru ca era inchisa. Tot aici era intr-un corp si muzeul de istorie unde nu am mai intrat.
Am coborat catre Dunare, urmand sa urcam inapoi catre citadela. Vazusem noi un monument la jumatatea distantei si voiam sa-l vizitam si pe acela. Am ajuns jos si am dat de o cascada superba la poalele dealului care merita toti banii. Apoi am facut poze la
14 Szent Geller szobor, si apoi am urcat catre citadela. Peisaje superbe si locuri de pozat Dunarea si podurile, o sumedenie. Am ajuns la
15 Citadela (Citadella setany). Din pacate citadela era inchisa, se lucra la restaurarea ei. Insa nu am urcat degeaba, si pe varful dealului Gellert erau cateva monumente imense.
Am coborat si am trecut inapoi Dunarea pe podul Elisabetei si am mancat ceva la un restaurant (tot gulas, binenteles), si pentru ca era abia 13.30, ne-am gandit ca avem timp sa vizitam si gradina zoologica a lor. O vazusem cu o zi inainte si stiam ca e in apropierea parcului eroilor. 50 de minute de mers pe jos. Cam mult, si ne indreptam catre un taxi. Aplicatia ne facuse un calcul de vreo 3500-4000 forinti. Ungurul ne-a cerut 7000. Am plecat pe jos. Ne-am aprovizionat cu apa din supermarket, sunt destule (Aldi, Lidl, Penny, etc). Va recomand ca totusi sa luati un autobuz.
Gradina zoologica nu ne-a impresionat prea mult. In afara de cei 2 elefanti, de girafe si cei 3 rinoceri nu am avut parte de prea multe animale. Poate si pentru faptul ca anul trecut am fost la Loro parque, si aveam asteptari mai mari. La 17.30 am plecat si am luat 72-ul catre centru. Nu aveam de unde sa cumparam tichet, si am intrebat soferul autobuzului daca-i putem plati lui. Ne-a facut semn sa ne asezam. Am mers aproape 10 statii, si la capat am vrut sa-i dau o hartie de 500 de forinti. Nu a vrut sa-i ia. Am multumit si am plecat catre
16 Basilica Sf. Stefan (St. Stephen's basilica) Se tinea un concert la orga inauntru, de la orele 20.00, 8000 de forinti. Nu am intrat, chiar in afara bisericii era o scena imensa unde dansau si cantau invitati de origine maghiara, un show prezentat de postul de televiziune Duna. O experienta unica. Ne-am mai invartit prin centru si am plecat la apartament.

A treia zi am plecat catre
17 Aquincumi muzeum, unde am vizitat site-ul oficial antic roman si muzeul aferent, dupa care ne-am indreptat catre autostrada. Am mancat la restaurantul de pe autostrada, mancare exceptionala. Cel mai bun gulas din toata excursia l-am gasit aici (Venusz 2 panzio). Masina am tinut-o parcata intr-o parcare subterana pazita (sunt o sumedenie in centru), si m-a costat 20 euro pe zi. La parcometrele primariei plata se poate face doar pentru maxim 3 ore. Apoi trebuie sa platesti din nou.
Vreau sa subliniez faptul ca peste tot unde am avut nevoie de ajutor maghiarii stiau limba engleza (inclusiv batrana de la intrarea in site-ul Aquincum), si erau foarte saritori.
Civilizatie dom'le...

Attached File  IMG_3607.JPG   481.26K   25 downloadsAttached File  IMG_3634.JPG   409.22K   24 downloadsAttached File  IMG_3686.JPG   379.1K   24 downloadsAttached File  IMG_3700.JPG   572.29K   29 downloadsAttached File  IMG_3714.JPG   479.31K   30 downloadsAttached File  IMG_3749.JPG   446.15K   30 downloadsAttached File  IMG_3758.JPG   401.36K   24 downloadsAttached File  IMG_3782.JPG   470.27K   24 downloadsAttached File  IMG_3787.JPG   575.42K   24 downloadsAttached File  IMG_3791.JPG   454.69K   25 downloadsAttached File  IMG_3850.JPG   956.26K   24 downloadsAttached File  IMG_3854.JPG   490.44K   26 downloadsAttached File  IMG_3767.JPG   372.27K   23 downloadsAttached File  IMG_3870.JPG   577.76K   24 downloadsAttached File  IMG_3957.JPG   711.83K   24 downloadsAttached File  IMG_3989.JPG   236.99K   25 downloadsAttached File  IMG_3650.JPG   325.56K   25 downloadsAttached File  IMG_3766.JPG   660.34K   24 downloadsAttached File  IMG_3804.JPG   693.01K   22 downloadsAttached File  IMG_3986.JPG   767.32K   22 downloads

Edited by 2Unlimited, 14 June 2019 - 10:39.

MARY_ANA

MARY_ANA

Junior Member

Buna! As vrea sa mergem anul acesta de Craciun sau de Revelion la Budapesta. Cum este orasul in perioada asta, este f aglomerat?Este frumos si in sezonul rece?Am gasit ceva oferte la wizz din Tg Mures .As vrea sa vizitam cateva obiective mai importante si o zi ,doua, la bai termale. In principiu m am gandit sa mergem de Craciun deoarece preturile la cazari sunt ceva mai mici decat de Revelion si poate prindem si ceva din targul de Craciun. Daca ati fost acolo in perioada sarbatorilor poate imi dati si mie ceva sfaturi. Merita, sau mai bine las pt primavara-vara?
Multumesc!

2Unlimited

2Unlimited

"No limits"

Eu cred ca va fi aglomerat. Cand am fost eu (10-12 iunie 2019) erau peste tot la obiectivele de vizitat cozi, si intr-o proportie de 60-70% vizitatori chinezi. Insa totul este organizat si se merge destul de repede. Doar la palatul parlamentului este bine sa va cumparati sau sa va rezervati bilete online cu 2 zile inainte. Altfel riscati sa nu mai prindeti.

-equinox-

-equinox-

New Member

• Grup: Candidate Members

honney_bunny, on 29 mai 2019 - 22:14, said:

3. Fix BT card romanesc (Visa debit contactless) am folosit si eu.
Hei, dar oare cu card OTP in lei se poate plati?
Vreau sa trag si eu o fuga pana la Budapesta luna viitoare sau prin aprilie, inca nu stiu sigur. In 3-4 zile cam ce am putea vizita? Am citit topicul si am mai cautat pe net cat sa imi o idee despre ce ar fi de vazut, dar poate puteti veni voi cu un plan de vizitare "mai condensat". Legat de cazare, unde ati stat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate