Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#37
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Au fost 2 zile superbe....
...........................
Ca recomandari as zice ca e rentabil abonamentul BKK pe transportul in comun pe toate mijloacele inclusiv metrou si vaporas (in zilele lucratoare). De eemplu pe 72 de ore costa 4150 F deci vreo 62 lei.Toate mijloacele merg struna, nu e aglomeratie, nu nervi, nu clacxoane......
La muzee atrag atentia ca muzeul de Fine Arts e inchis pana in octombrie , parca. Ar fi fost cel mai interesant de vazut...
Am fost cazati la apartament (150E \3nopti) dotat cu toate cele (aproape), foarte curat , cu parcarea masinii la garajul inchis de sub bloc. Pret 7E \ noapte. Locatia aproape de troleu , 3 statii pana la piata Deak Ferentz , nod de metrouri, in Pesta.  Daca e cineva interesat de mai multe relatii mesaj PM.
E un oras chitit sa faca bani din turism, oameni calmi, amabili, suntem departe ce mai.....

Edited by sailor62, 10 April 2018 - 16:48.


#38
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
Buna ziua, mergem in Budapesta o saptamana in prima jumatate a lui sept. si stam intr-un apartament inchiriat undeva intre podul cu lanturi si sinagoga. Muzeul Fine arts inchis, vad ca si podul cu lanturi vor sa-l inchida pe la inceputul lunii...sper sa nu mai avem si alte asemenea ghinioane. Am citit ca n-a plouat toata luna august, poate ca n-o sa se razgandeasca taman cand ajungem acolo.

Cred ca o saptamana e suficient, am citit pe forumuri cam ce ar fi de vizitat, foarte buna si recomandarea pentru abonamentul BKK (nu vom avea masina). In cea mai mare parte vom plati cu cardul, dar sigur ca o sa cumparam si forinti, numai sa gasim undeva un curs bun. Ne gandim sa mergem si la bai o zi-doua - nu-i chiar asa scump cum credeam.
Astept sa vad daca ungurii sunt civilizati si linistiti, asa cum zice multa lume. Pana acum in Ungaria am mai fost doar in Miskolc in 2014.

Vom face comparatie cu Praga si cu Viena, ca deh, au fost in acelasi imperiu. Probabil orasul e mai putin impresionant, dar sper ca nu cu mult :)

#39
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016

 alecsus27, on 29 august 2018 - 09:53, said:

Buna ziua, mergem in Budapesta o saptamana in prima jumatate a lui sept. si stam intr-un apartament inchiriat undeva intre podul cu lanturi si sinagoga. Muzeul Fine arts inchis, vad ca si podul cu lanturi vor sa-l inchida pe la inceputul lunii...sper sa nu mai avem si alte asemenea ghinioane. Am citit ca n-a plouat toata luna august, poate ca n-o sa se razgandeasca taman cand ajungem acolo.

Cred ca o saptamana e suficient, am citit pe forumuri cam ce ar fi de vizitat, foarte buna si recomandarea pentru abonamentul BKK (nu vom avea masina). In cea mai mare parte vom plati cu cardul, dar sigur ca o sa cumparam si forinti, numai sa gasim undeva un curs bun. Ne gandim sa mergem si la bai o zi-doua - nu-i chiar asa scump cum credeam.
Astept sa vad daca ungurii sunt civilizati si linistiti, asa cum zice multa lume. Pana acum in Ungaria am mai fost doar in Miskolc in 2014.

Vom face comparatie cu Praga si cu Viena, ca deh, au fost in acelasi imperiu. Probabil orasul e mai putin impresionant, dar sper ca nu cu mult Posted Image

O saptamana sigur e suficient. Nu va faceti probleme! Eu am fost o saptamana acum 4 ani si am vazut pe indelete tot ce mi-am propus... A doua oara am fost chiar anul trecut, dar doar pentru 2 zile. Orasul mi s-a parut mai aglomerat si mai murdar putin decat in 2014, dar poate si unde deja mai vazusem locurile respective, impresia n-a mai fost ca la inceput. Mai ales ca in 2014 era prima oara cand plecam in strainatate dupa niste ani, deci impactul a fost clar altul.
Mai tarziu am vazut Praga si Viena (apropo de ce spui tu) care mi se par peste Budapesta ca arhitectura, obiective... INSA, Budapesta m-a cucerit prin atmosfera. Eu iubesc apa: rauri, fluvii, lacuri, marea... Daca un oras are ceva din toate astea, pentru mine deja are un plus. Asa ca pentru mine Dunarea ii da un farmec aparte, irezistibil, cu parlamentul, biserica Mathias si castelul pe malurile ei. Privelistea e splendida si ziua, dar noaptea este fantastica! Sa luati o croaziera neaparat noaptea!
In Viena am fost doar pentru o zi (veneam de la Gyor) si mi s-a parut atat de eleganta si de fermecatoare! Era cod portocaliu de ger, dar n-a contat!  La Praga am fost in toiul verii, puhoaie de turisti... Mi s-a parut sufocant de aglomerata si am plecat cu MARELE regret (nu faceti ca mine)  ca n-am alocat mai mult timp plimbatului pe stradute la intamplare, sa simt orasul cum trebuie... Mai mult am alergat de la un obiectiv la altul. Cred ca de-asta nu mi-a lasat o impresie wow ca atmosfera. Si ne-am si certat cei din grup, deci eram si cam tensionati... Arhitectura Pragai este 100% pe gustul meu, baroc si gotic, dar iata ca anumiti factori afecteaza senzatia finala. Oricum, vreau sa ma reintorc si sa mai stau 2-3 zile in cadrul unui circuit prin Cehia pe care-l am in plan.

#40
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
Da, vom incerca sa prindem o croaziera pe Dunare seara tarziu. Incropesc deja o lista cu obiective de vizitat, dar sigur c-o sa mergem si aiurea pe strazi, pentru a descoperi/simti mai bine atmosfera orasului. Cu grupul, intr-adevar, pot sa apara divergente la prioritatile de vizitat (de asta v-ati certat?)
Praga a fost fermecatoare (am stat 5-6 zile), iar Viena...impresionanta (4-5 zile) :)
Sunt convins ca vom gasi destule atractii si-n Budapesta.

#41
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Dacã a plãcut Praga, Budapesta este un oraș mult mai fain.

O searã trebuie petrecutã musai la Citadelã. Mers pe strãzile din jur. De fapt mers pe toate strãzile. Mâncarea bunã și ieftinã este departe de centru și zonele turistice. Mers prin parcuri, mai ales în spatele palatului. Urcat cu liftul. Urcat bastionul cu funicularul așa de impresie mãcar o datã și coborât pe strãzile alea întortocheate mãcar o datã ziua și una noaptea. Zona de acoperit e vastã. Multe elemente arhitecturale. Praga mi se pare cel mai supraevaluat oraș din câte am fost vreodatã. În Budapesta am fost de multe ori și m-aș duce oricând sã stau seara sus când turiștii pleacã 99%. În Praga nu mai calc vreodatã.
Și în Viena am fost de multe ori. Trebuie mers și vara și iarna, mai ales de Crãciun. Din pãcate acum strãzile din Viena nu mai sunt sigure noaptea, mai ales pe unde mã duceam eu. Așa cã nu mai pot recomanda :(

#42
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016

 alecsus27, on 29 august 2018 - 14:39, said:

Cu grupul, intr-adevar, pot sa apara divergente la prioritatile de vizitat (de asta v-ati certat?)

Nu am plecat cu grup organizat, prin ‘grup’ m-am referit la gasca :D. Da, oarecum tot de la obiective ne-am certat si de la cum profitam de timp. Cate capete, atatea pareri :)). Acum asociez putin Praga cu discutiile alea cam aprinse si atmosfera tensionata, cred ca de-asta nu-mi amintesc cu foarte mult drag de ea, pe cat mi-as dori.

Doar la citadela n-am fost. Imi pare rau de priveliste.
Neaparat sa te plimbi prin zona castelului, venind de la castel spre Mathias si apoi trecand de biserica o sa ajungi intr-o zona foarte pitoreasca si linistita. M-am simtit ca la Brasov. Era aproape pustiu intr-o zona atat de aproape de obiectivele turistice.

#43
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
In drum spre Austria, am facut un popas de jumatate de zi si o noapte la Budapesta (nu am mai fost niciodata aici). Am stat la Rumbach Terrace Appartament, situat central si cu parcare la subsolul unui bloc din apropiere. Zoltan, propietarul ,este o persoana amabila, tine permanent legatura cu clientul pe whatsapp si va puteti baza pe el. Apartamentul este modern, echipat si mobilat cu materiale de foarte buna calitate, situat la etajul 7/7 (insa are lift), cu o terasa exterioara generoasa si foarte utila, dupa o zi de alergat  (are ventilator, leagan etc.) Deci, ne-am simtit bine aici si, desi mai scump, il recomand cu caldura. Omul mi-a lasat si un cod de discount pe site-ul propriu, de 10 % - DiscRTA, daca o mai fi valabil si vrea cineva sa-l utilizeze!
https://www.rumbachterrace.com/rooms-1
https://www.booking....partman.ro.html
De la Oradea am facut circa 3 ore si am vizitat (superficial) urmatoarele: Sinagoga de pe strada Dohany( impresionanata, mult mai mare decat Templul Coral din Bucuresti, insa asemanatoare ca decoratiuni interioare), Podul cu Lanturi, Bastionul Pescarilor (excelent loc de belvedere), am intrat si in Biserica Mátyás, apoi Castelul Buda (aici am prins o expozitie interesanta - despre si cu tablouri de Frida Kahlo), iar in final, pe inserat, am facut o croaziera. Ramane sa ne intoarcem, sa aprofundam acest oras deosebit.

Attached Files


Edited by nickro, 29 August 2018 - 17:51.


#44
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Imi notez si voi tine cont. Abia astept sa-i simtim atmosfera.
Poate n-ar trebui facute comparatii intre cele 3 capitale, evident ca fiecare are specificul si farmecul sau. Sigur ca unii turisti sunt mai atrasi de cutare sau cutare aspecte, altii sunt dezamagiti ori ca au venit cu asteptari prea mari, altii poate la o revenire dupa ce au admirat alte locuri si mai si...nu stiu ce sa zic. Mie mi-a placut si Praga (dar interesant ca nici eu nu simt nevoia, deocamdata, s-o revad) pentru ca avea multe cladiri/fatade...aparte, iar Viena mi-a dat senzatia de ceva impunator, cu toate statuile si arhitectura aceea somptuoasa, ceva gandit/facut sa impresioneze, sa spuna: aici esti in centrul lumii!

#45
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 01.07.2006
Intors din calatoria in Budapesta. In general, impresie peste asteptari. Ungurii sunt calmi, civilizati, se bucura de viata. Nu prea vorbeste nimeni engleza sau franceza, dar am vazut si defecte mai rele. Aerul e poluat in Pesta, dar orasul are cladiri si statui minunate. Am facut si croaziera pe Dunare, din pacate am luat de la ora 7 si am prins doar ultimul sfert de ora seara tarziu, cu efectul cel mai frumos al luminilor.
Vremea a fost calda, soare cu nori, in toate zilele.

La tv toate programele dublate in maghiara, totusi, dupa cateva zile am descoperit ca la un al doilea tv, din alta camera, erau si destule canale in limba originala - engleza -, ciudat, aceleasi canale redau simultan in engleza si maghiara, pe tv diferite - probabil cu setari corespunzatoare din telecomanda sau mediabox.
In Buda ne-a placut mult ca aerul era mult mai bun si am vizitat cam tot ce era important pe-acolo. La citadela am urcat si am coborat pe jos.
Foarte frumos parcul si gradinile din Insula Margareta. Am fost si la Gellert si la City park.

Apartamentul a fost excelent situat, in Pesta,  intre Podul cu lanturi (care a fost deschis!) si Bazilica St. Stefan.
Un oras deosebit, o adevarata contrapondere la Viena in vechiul imperiu, divers si cu destule lucruri inedite la tot pasul, in care mereu se intampla ceva interesant.

Masina ne-a luat de la aeroport Timisoara si ne-a lasat la adresa indicata, la plecare la fel, ne-a luat de la usa si ne-a lasat in Timisoara la adresa pensiunii unde am stat o noapte inainte de a reveni cu avionul la Iasi.
O vacanta superba intr-un oras asemenea.

Edited by alecsus27, 14 September 2018 - 15:57.


#46
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Eu nu am intalnit persoane ce sa nu stie engleza in Budapesta. Chiar si unde nu ma asteptam, gen paznicul sau controlorul de peste 50 de ani de la o statie mica de metrou. In rest in Ungaria, da 2 din sefii de tren nu stiau engleza decat ok sau not no, insa ii inteleg erau in pragul pensionarii probabil, de unde sa fi invatat engleza. Oricum eu nu ma asteptam sa ma descurc cu engleza in Budapesta, cand in Ungaria nu e limba oficiala engleza, eram pregatit cu google translate si sa fac cumparaturi inclusiv mancare doar de la supermarket din motive de limba, dar nu a fost asa.

Tot in zona Basilicii am stat si eu, merita vazuta si basilica, seara si o tura cu Budapest eye, dealtfel ies poze foarte faine din roata. Cand mai ajung vreau sa vizitez si barul de gheata. Si mie mi s-au parut oameni de treaba si primitori ungurii, cu privire la tv parca discovery a fost singurul post pe care l-am vazut pe un tv la ei si nu avea titrare in romana sau maghiara, doar in engleza vorbea oricum  neavand nici acasa tv de ani buni nu m-a interesat ce si cum e, nu imi pasa.

#47
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Aparent cuvantul 'bozmeg' e un salut traditional.

#48
zapptorres

zapptorres

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 22.03.2014
Buna ziua ,
am o casa rezervata in Budapesta peste 2 saptamani. Am auzit ca este interzis cu euro 4 diesel in oras. Va rog informatii.

#49
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Exista program special de 1 mai pt magazinele din Budapesta?

#50
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
La cazarea intr-un apartamant am avut placerea sa cunosc nu proprietara ci cutiutza cu chei. N-am stiut pana acum de modalitatea asta de a ascunde cheile de la intrare...Tot acolo le-am lasat, fara sa ne cunoastem personal...

Attached File  yala-wtmk-600x600.jpg   57.72K   31 downloads

Edited by sailor62, 30 April 2019 - 18:32.


#51
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

 anonima1, on 29 aprilie 2019 - 00:14, said:

Exista program special de 1 mai pt magazinele din Budapesta?
In Ungaria magazinele sunt de obicei inchise de sarbatorile legale, inclusiv mallurile, Ikea. Probabil exista mici exceptii, dar se poate verifica pe site-ul fiecarui magazin in parte.

#52
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Totul a fost inchis cu exc cafenelelor , etc .A fost gratuita parcarea.

#53
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Salut,
ce obiective credeti ca se pot vedea in Budapesta in 2 zile pline (plus jumatate, din ziua venirii)?
Mergem cu copilul de 7 ani, este destul de activ si energic, vrem sa vedem obligatoriu Tropicarium. Apoi ar mai fi plimbare seara pe Dunare, Palatul Parlamentului (in cat timp se viziteaza?), castelul Buda cu Bastionul Pescarilor.
Ne gandim la bilete hop-on-hop-off? Ce bilete recomandati? Sunt mai multe companii?
Avand in vedere ca ne vom opri apoi la Viena pentru alte 2-3 zile, unde vom vizita si Zoo, credeti ca merita sa adaugam si Zoo Budapesta pe lista de obiective de vazut in Budapesta (avand in vedere pasiunea copilului pentru animale) ?

#54
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Trenuletul copiilor. Recomand. E de fapt un fel de mocanita, ii zice trenuletul copiilor pentru ca e operat de copii, doar mecanicul este adult. SI e fain ca poti combina un traseu asa: ajungi la trenuletul copiilor luand din statia Varosmajor tramvaiul istoric cu cremaliera numarul 60 si urci pana sus. Nu costa extra acest tramvai, se poate folosi cu tichet/abonamnet normal bkk.

Iei mocanitata din staita de capat Széchenyihegy si mergi 4 statii pana la Jánoshegy, in padure, te dai jos si mergi pe jos vreo 800 de metri, e poteca faina si ajungi la cel mai inalt punct din Budapesta, o panorama mai deosebita. Poteca este ok, eu am facut-o inclusiv pe zapada in decembrie, si cu mine era si o domnisoara cu tocuri, deci nu o sa ai probleme cu copilul.
Si de acolo  coborati cu telescaunul, si aveti si o panorama faina asupra budapestei. Telescaunul va lasa jos in oras la Zugliget Libego, de acolo luati autobuzul 291 si cu el va reintoarceti in oras. Dureaza cam 3-4 ore toata distractia, dar zic ca merita, este ceva mai deosebit.

Neaparat sa urcati si la Citadela(luati autobuzul 26 din moricz zsigmond, desi aici cred ca ajunge si hop on/hop off bus. La trenuletul copiilor si telescaun sigur NU ajunge din ce stiu.

Miniversum - trenuri in miniatura, desi mi se pare cam scump, fata de Miniatur din Hamburg care e imens si costa cam tot atat, dar daca nu ati vazut pe cel din Hamburg, pana atunci merge si cel Budapesta.

Si cam atat in trec in minte extra. Fiindca aveti panorama de la castelul Buda , Citadela si daca mergeti cu telescaunul si de acolo, nu recomand roata din centru, ca vedeti tot aia.

Edited by qew, 08 May 2019 - 23:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate