Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Budapesta

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#19
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
Buna! O sa plec saptamana viitoare la Budapesta intr-un city break. As vrea sa ma duc cu niste forinti la mine, in principal pentru transport, cumparaturi la targul de Craciun... dar nu stiu cam care sunt preturile lor (am inteles doar ca un vin fiert costa 900 de forinti). Ce ma sfatuiti? Ce preturi au? Cati forinti sa iau la mine?

Multumesc mult

#20
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Vei avea nevoie de forinţi şi în târg, nu doar pt. transport.
Oricum, grosul banilor e bine să-i ai în euro, şi schimbi la orice bancă. Iar forinţi să ai doar până ajungi să schimbi din euro.
Cursul este pe la 300 - 310 forinţi/euro, dar încearcă să găseşti cel mai bun curs, sunt mai multe bănci în zona Deak Ferencz. Acum mai mulţi ani eu schimbul valutar îl făceam la magazinul lui Ali şi al lui Adam, care e pe strada dinspre Dunăre din lateralul hotelului Kempinski. Mă duceam direct şi întrebam de ei, şi mereu unul din ei era la magazin. Şi cumpăram forinţi la cel mai bun curs posibil. Şi schimbau orice valută. Nu ştiu dacă mai există acel magazin, dar îl recunoşteam uşor după păpuşile ruseşti din vitrină (seturi de-alea, de mai multe păpuşi ce se bagă una în alta - matrioşki sau cum le-o zice în rusă - era plină vitrina cu ele).

Nu ştiu cu ce te duci (maşină, autocar sau avion). În cazul maşinii, nu ştiu pe unde ieşi, dar atât în Arad, cât şi în Oradea sunt destule case de schimb unde schimbi direct lei în forinţi, la curs bun. Dacă te duci cu autocarul, atunci întreabă la agenţie dacă autocarul opreşte înainte de graniţă ca să-şi cumpere oamenii forinţi cu lei. Iar în cazul avionului sunt shuttle-busuri care te lasă unde vrei, dar costă 2500 - 5000 de forinţi şi va trebui să cumperi forinţi din România pentru acele shuttle-uri, fiindcă nu se poate plăti cu cardul.

Preţurile nu diferă mult de ale noastre, socoteşte în euro şi ia-ţi o marjă cam de 1,5 ori faţă de preţurile noastre, pentru orice eventualitate.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 05 December 2016 - 02:38.


#21
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Aveti grija la rezervari . Ungurii sunt mai neseriosi decat romanii . Am rezervat si platit o camera la Korona panzio Budapesta si cand am ajuns acolo au zis ca e full si sa merg la alt hotel ales de ei si care nu ne-a placut deloc

Edited by anonima1, 10 December 2016 - 09:14.


#22
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,381
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare !
Dupa ce am anulat plecarea in decembrie in Budapesta(am decis ca e prea frig,mai ales ca mergem cu,copil mic(3 ani)) ,ne gandeam sa o reprogramam in mai anul acesta.
De fapt,cat mai devreme posibil insa sa fie un gram de caldura si pe cat posibil sa evitam ploi,vant,zi scurta,etc.
Am mai fost si in Istanbul (mult mai la sud) la 15 aprilie si am prins vreme rece(maxime de 15-16 grade,vant si cam frig seara chiar si pt adulti),inclusiv croaziera pe Bosfor cam racoroasa,deci o croaziera pe Dunare imi imaginez ca va fi si mai racoroasa in aceeasi perioada.De asemenea,iau in calcul plimbare la pas prin oras,parcuri,seara terase,etc,deci ce perioada mi-ati recomanda(cat mai devreme) sa fac rezervarea(booking) incat sa nu ma lovesc de frig/vant/ploi dar sa fie deja verdeata si placut afara?

Multumesc !!!

Edited by AdrianHH, 23 January 2017 - 21:54.


#23
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Să trăieşti, Adi !
Cred că luna mai e foarte ok.
Ultimele conferinţe la care am participat în Budapesta (2002, 2007, 2008, 2009, 2010, 2014) au avut loc în iunie, iulie şi septembrie, şi a fost prea cald. Dar înainte de 2000 am fost la Budapesta şi în alte perioade ale anului, inclusiv în luna mai. Clima e cam ca a Bucureştiului, d-aia zic că e ok în luna mai. Dar evident că depinde puţin şi de noroc, exact ca şi la Bucureşti.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 24 January 2017 - 16:16.


#24
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,381
  • Înscris: 23.04.2007

 AdrianHH, on 07 octombrie 2016 - 13:33, said:

Am fost de cateva ori in drum spre Cehia/Slovacia/Germania pe centura Budapestei insa nu am vizitat orasul niciodata.
In zona lui 1 decembrie(ironie fara intentie) ,incerc in acele zile libere sa vizitam orasul(un fel de city-break).
Suntem un cuplu tanar(zicem si noi la 33 de ani Posted Image ) ,bebe mic(2ani si 3 luni) +parintii.
Plecare din Bucuresti,drum de 9-10 ore,mers ziua,"pe lumina" ,deci 2 zile sunt folosite cu drumul.
Ne gandim la 3 nopti cazare undeva in centru.Sper sa ne incadram in 50E/noapte(cu mic dejun de preferat) la ceva decent x 2 cam sau 100E apartament de 2 dormitoare.La prima vedere pe booking ar fi ok.

In afara de seara sosirii si dimineata plecarii(care o putem lungi pana mai pe dupa-amiaza la nevoie) ar mai fi 2 zile pline.
Clar nu sunt suficente la prima vedere la ce m-am documentat insa suntem "plimbaciosi(daca imi permiteti cuvantul)".Nu ne e frica de cutreierat in lung si lat orasele,pe stradute,bulevarde,promenada,muzee,parcuri,monumente,o cafenea/cofetarie/restaurant,etc asa ca rugam recomandari ce am putea vizita in acest interval.
Seara unde recomandati sa mancam?(restaurante traditionale poate?)
-Transport local?Auto as dori sa il las ori la hotel,ori daca nu au,un P+R ceva ma gandesc.Recomandari(vin pe M5 dinspre Szeged).
Metrou?Autobuze?
Orice alta sugestie si sfat e binevenita.
Multumesc anticipat !
Update:
Va multumesc pt raspunsuri.Acum "diger" informatiile.
Am reprogramat pt sfarsitul lui mai.
Ca idee,vin de pe M5 dinspre Nadlac.
De fel mi-ar fi convenabil sa las masina pe durata celor 3-4 zile intr-o parcare.Cum la hotel mai rar,cam la ce preturi sa ma astept in caz ca aleg o parcare publica in oras contra-cost sau la un P+R...ce variante exista?
Multumesc!

Edited by AdrianHH, 01 February 2017 - 14:48.


#25
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Adi, ai un prim răspuns pe PM. Am scris acolo o idee legată de Budapesta.


Sănătate şi tcb !

#26
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,381
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare!
Revin cu o intrebare:
Daca inteleg bine,in pretul unui bilet de grup de 24H este inclusa si croaziera pe Dunare cu D11,12,13(ma rog,informatiile ce le citisem nu stiu cat de updatate erau).
Acum aici
http://www.bkk.hu/ap...hajojaratok.pdf vad ca este doar D11.
Mici intrebari:
-D12,13 sunt prin mai?
-Am citit ca acel bilet de grup include croaziera doar luni-vineri.In weekend cat ar costa?
-Cum se face imbarcarea?Citisem ca ar fi un terminal intre Podul cu Lanturi si Podul Margaretelor dar pe harta asta vad ca sunt mai multe opriri?Trebuie sa il iau de la un capat?Odata ce ajunge la capatul sudic(Haller utca) se poate reveni cu acelasi vas spre "centru"?
Ma poate lamuri cineva?
Multumesc,

Edited by AdrianHH, 06 February 2017 - 14:15.


#27
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Habar n-aveam de acel "Public transport" pe apă. Noi am făcut doar croaziere pe seară, cu cina bufet pe vas, de obicei joia.


Sănătate şi tcb !

#28
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
A fost cineva la petrecerile organizate la celebrele lor bai? Merita?

#29
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,381
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare!
Up mic update/review dupa mini-concediul din Budapesta de saptamana trecuta.
Am relatat pe scurt pe topicul auto cateva impresiii de pe drum.
Ziua 1.Am ajuns miercuri in jur de 18.30 ora Hu la Hotel Vitta Superior 3*.Conditii decente,parcare gratis,aproape de M0-in nordul orasului,am ajuns in cateva minute de pe centura.Penny Market chiar langa hotel.Lift,TV LCD,mic dejun inclus,curat in camere si in hotel,personal amabil,una din camere a fost totusi cam rece,ori din cauza ca avea o problema cu,caldura ori fiind pozitionata langa lift sau ca era ultima camera din colt.Cealalta camera care am avut-o a fost super-calda.In fine,per 17500forinti dubla si 21000 forinti tripla/zi.
De acolo am mers in prima seara(cand am ajuns) prin centru,am luat masa la restaurantul BohemTanya.Preturi decente,cam 60huf o bere draft,800-1200 o supa/ciorba si 2200-3200 un fel principal(am ales pe la 2800 niste platouri "dovedite" cu greu de 2 persoane).
Ziua 2.A doua zi am ales sa vizitam cat mai mult din Pesta.Am luat un set de 10 bilete pt transportul in comun,parca 3300huf au costat ,de la un automat din statia Ujpest Kozpont(statia cea mai apropiata de hotel,la cca 10min de mers pe jos).
Fiind cu parintii,cetateni UE peste 65 ani ,au beneficiat de transport in comun gratis.E suficient un act de identitate valabil.
Am coborat la gara Nyugati de unde am luat-o la pas(asta fiind si ideea Posted Image ) spre cladirea Paralmentului,apoi am urmat traseul Piata Libertatii cu Monumentul eroului sovietic,Bazilica Sf.Stefan,Hotelul 4 seasons Gresham Palace,Cafe Gerbeaud,strada Vaci,Brudern House(era in renovare exterioara),revenit pe strada Vaci,Piata Centrala,Muzeul National de Istorie si Cultura,Sinagoga de pe strada Dohany(pret urias de vizita 4000huf/persoana,am zis pas !),Café Noé Cukrászda(Rachel Flodni) unde am mancat celebra prajitura maghiaro-evreiasca,delicioasa,preturi f bune.
De acolo am luat-o pe Andrassy pe la Opera si de acolo am mers spre cina de la restaurantul "Pisica in sac"/Satova Kft./de pe strada Lovag nr 3.Meniul mult mai "subtirel" dar servirea f. ok.Am mers pana la gara de unde am luat metroul spre hotel.
Ziua 3.
Am mers cu metroul de data asta pana la statia Szell Kalman ter.De acolo citisem ca se ia autobuz spre castel.Stiind ca trebuie sa ajung la Biserica Matthias intai am preferat sa o iau pe jos si datorita faptului ca incercand sa aflu ce autobuz trebuie luat primeam informatii contradictorii.Am urcat pret de 15 minute pana la Poarta Viena(parca asa se numeste).Am mers sa cumpar bilete,pt Biserica Matthias era 1500huf intrarea pt adulti si 1000 pt copii/studenti/pensionari iar la Bastionul Pescarilor era 800HUF la adulti respectiv 400Huf pt copii/studenti/pensionari.Nu am urcat in varf,era si tarifata separat dar mai ales dura prea mult si ne-am conservat energia si timpul Posted Image
Dupa vizita celor 2 puncte am luat-o la pas spre Palatul Sandor(se renoveaza zona),poza cu garzile de la intrare si apoi vizita exterioara a castelului Buda.
Am coborat pe scari pana la Podul cu lanturi care l-am strabatut.Zona bineinteles,plina de turisti.Nu a mai fost timp pt vizita la Galeriile de arta si Muzeul de cultura.
Am mers la statia Bajcsy-Zsilinszky pe M1 cu,care am mers la Monumentul Milenar(mi s-a parut cea mai frumoasa linie de metrou),am admirat cladirea muzeului de arte fine si Palatul artelor.De acolo am mers in Castelul Huniazilor care se poate vizita gratuit,mult mai mic decat versiunea din Romania dar mult mai bine intretinut in exterior.Am inteles ca este un muzeul al Agriculturii parca dar neinteresant.
Am facut si o mica incursiune la baile termale Széchenyi,doar pana la intrare.Se inchid la 19.30 in timpul saptamanii cel putin.Dupa o mica pauza de ohidna am luat metroul spre restaurantul BohemTanya unde am servit cina iar apoi iar metrou spre hotel.
Ziua 4.Dupa mic-dejun am strans bagajele in masina si decis sa ne luam "la revedere" Budapestei prin o vizita la Citadela.Am parcat gratis masina la baza dealului(la parcarea de sus opreau doar autocarele si era un circ de nedescris),unde pe aici
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Am mers pana la statuia Libertatii careia i-am dat ocol pt priveliste si poze.Am regretat ca nu a mai fost timp sa vizitez si buncarul din Citadela insa trebuia sa plecam ca sa putem ajunge acasa pana noaptea.
Am plecat pe la 12.30 ora Hu si am ajuns la 01.10AM acasa.
Nu am mai punctat ce si cum la fiecare obiectiv,pt cei care nu au fost inca,las sa descoperiti si voi,merita ! dar practic,la picior peste tot in oras ai ce vedea.De la cladiri istorice renovate una dupa alta aproape peste tot la panorame si privelisti de vis,nu ai nici un moment de respiro.
Per total,foarte,foarte placute impresionat de aceasta mini-vacanta,mi-a depasit cu mult asteptarile acest oras.
Oamenii foarte politicosi si civilizati.Nu se omoara cu engleza dar saritori la nevoie.Preturile pe alocuri ca la noi,pe alocuri simtitor mai mari la aceleasi produse insa nimic de speriat.Cum am mai zis si pe topicul auto,circulatia auto exemplara,drumuri ici-colo denivelate sau peticite dar fara gropi,piste de biciclete o groaza,atat delimitate cat si marcate.Semafoare corelate ,amm reusit sa merg la un moment-dat vreo 8 la rand.Ce mi-a placut mult ca sofer : nu erau multe masini ca in Bucuresti,toti mergeau constant,daca era rosu la semafor incetineau usor toti pana cand ajungeau la semafor si atunci se facea rosu+galben > verde si tineau drumul din mers,fara oprire completa(la noi in tara e cursa pana la semafor pe rosu cu frana "in  dujmanie" apoi=un stil complet idiot.
Bineinteles,nici un claxon in 4 zile pe sosea.Lucrari semnalizate.Trotuare curate,magazine,cosuri de gunoi.Ce sa mai zic,tara are toate atuurile pentru a concura cu orice capitala vest-europeana,e la "ani-lumina" de noi.
Nu stiu daca asa e peste tot,insa cel putin pt mine,cum spuneam,am plecat cu o impresie de asa-si-asa pt aceasta capitala si am gasit un oras exceptional.
Nu am avut timp decat 2 zile pline si ceva "maruntis" decat pentru luat orasul la picior ,nu a fost timp pt muzee sau croaziera pe Dunare sau vizita in Insula Margaretelor dar poate cu alta ocazie Posted Image

Edited by AdrianHH, 31 May 2017 - 15:13.


#30
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
In caz ca mai citeste si altcineva pe aici si e interesat, te contrazic legat de Muzeul Agriculturii. Chiar daca nu sunteti interesati de exponate, cladirea in sine are o arhitectura superba, cu multe detalii interesante si vitralii superbe.
Attached File  IMG_20170326_154215.jpg   248.05K   20 downloadsAttached File  IMG_20170326_154431.jpg   247.59K   20 downloadsAttached File  IMG_20170326_154119.jpg   391.15K   16 downloadsAttached File  IMG_20170326_161821.jpg   494.3K   15 downloadsAttached File  IMG_20170326_161929.jpg   385.82K   19 downloadsAttached File  IMG_20170326_163000.jpg   191K   20 downloads

De neratat e si Muzeul de Arte Aplicate, atat exteriorul cat si interiorul merita.

#31
Fiat_lux

Fiat_lux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 06.01.2018
Am fost de Craciun in Budapesta, iti trebuie minim patru zile ca sa ai timp sa vezi tot. Un oras foarte frumos, civilizat, curat cu multe obiective turistice.

#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Uitandu-ma, comparativ cu ce avem noi, ce diferenta de mentalitate o au ei (ungurii). Nu au o tara cu cine stie ce peisaj, dar pastreaza orasele cu arhitectura deja existenta. Chiar si in comunism au reusit sa pastreze arhitectura intacta (nu stiu chiar toate detaliile, dar, daca iti place stilul gotic (german), nu ai cum sa ratezi).

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
asta merita vizitat:
https://www.google.r...0!7i9108!8i4554

si asta:
https://www.google.r...0!7i8192!8i4096

si o bere aici:
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

p.s. mai in toate magazile am platit cu cardul brd (in lei) fara nici o problema...

Edited by arg, 15 January 2018 - 11:56.


#34
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La platile cu cardul am vazut ca aparea optiunea de plata in lei sau in euro (desi, din cate retin, cursul in lei era mai dezavantajos pentru cumparator, nu cu mult, dar la final, daca plateai doar in lei, preturile erau mai mari. Am facut o comparatie, la momentul respectiv, ca, daca plateam doar in lei, as fi platit cu aproximativ 50 lei mai mult la cheltuieli de aproximativ 1600 lei tot sejurul).

#35
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Eu as recomanda si un traseu interesant in Buda:
Ajungeti cu metroul in Szell Kalman Ter(sau tramvaiul 4,6) , de acolo tramvai pana la statia Varosmajor. De aici luati tramvaiul cu cremaliera 60 care va urca mult. Nu trebuie bilet special. Tramvaiul arata foarte bine si e produs in 1977. Urcati pana la ultima statie. Eu in 1 decembrie am prins zapada sus, si in oras era uscat bine.
De acolo mergeti la o tura cu trenul copiilor. Ii zice asa nu fiindca e pentru copii, ci pentru ca e operat de copii, adult fiind doar mecanicul locomotivei, in rest cei ce vand bilete, controleaza, dau plecarea trenului sunt copii de 10-14 ani. Pretul unui bilet este sub 1000 de HUF oricum. Trenul este frumos pe encartament ingust, vagoane de epoca reconditionate cu incalzire cu soba, din pacate locomotiva este diesel, cea cu aburi am inteles ca e folosita doar ocazional ,traseul prin padure.Programul trenului este din ora in ora. Eu propun a se da jos in mijlocul padurii la statia Janoshegy, de aici se urca un kilometru prin padure si puteti ajunge pe varful dealului din Budapesta. De aici se coboara in Budapesta cu telescaunul(Zugligeti Libego) si aveti ocazia daca vremea e buna sa vedeti tot orasul de sus. De jos exista autobuzul 291 ce merge direct la Nyugati.

Enjoy.

#36
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
salut, vom sta 3 zile in Buda, pe langa castelul lui Buda, ma documentez deocamdata.....
Ce stiti de parcarile in zona , la apartamentul rezervat zice ca masina poate fi parcata contra 14Euro pe zi, dar nu in incinta....e un pret corect? Stiti parcari in zona?
Biletul pentru transportul in comun e universal ? , se poate lua ca in Viena pe toata ziua?
............................
Muzee recomandate ?

Edited by sailor62, 12 March 2018 - 19:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate