Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Hipersexualizarea copiilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
435 replies to this topic

#37
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View PostCazimi, on 05 aprilie 2015 - 19:32, said:

Am înțeles. O fetiță, văzută într-un autobuz, cu ojă și gloss luate de la mama ei este perfect normal. O fetiță cu ojă și gloss pozată într-o revistă/filmată pentru TV devine ușuratică.
Se cheamă dublu standard. Nu sunt de acord.
Pai, constat ca nu ai inteles. Nu am afirmat ca o fetita trebuie sa poarte oja pe ughiute cand pleaca la plimbare. Am zis ca din joaca poate sa incerce sa se dea acasa pe unghii cu lac, dar o mama responsabila probabil o va putea convinge ca unghiutele ei fara nicio aplicatie sunt mai frumoase. :)
Si nu am vorbit de fetite usuratice (doar tu faci aluzie!), deci, nu vad unde-i dublul standard.

View PostPurpura, on 05 aprilie 2015 - 19:32, said:


Faptul ca esti si feminina (in sensul cel mai clasic si mai stereotip) nu te face automat frivola.

Eu am trait in partea opusa, adica imi ignoram corpul aproape in totalitate. Ca femeie asta nu mi-a facut nicio favoare.
Feminitatea nu este egala cu frivolitatea si a avea grija de propriul corp sau a tine cont  cum te prezinti in societate( si nu numai!) este ceva normal.Daca esti atenta si te imbraci in haine care te avantajeaza, nu inseamna ca esti o usuratica!

#38
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postglitter, on 05 aprilie 2015 - 19:51, said:

Si nu am vorbit de fetite usuratice (doar tu faci aluzie!), deci, nu vad unde-i dublul standard.

Sigur că nu ai vorbit de fetițe ușuratice.

View Postglitter, on 05 aprilie 2015 - 18:49, said:

Ca te dai cu lac pe unghii nu te transforma intr-o usuratica.

Pe de altă parte, tu oricum excluzi din start oja la fetițe ca fiind relevantă.

View Postglitter, on 05 aprilie 2015 - 18:49, said:

Ca fetitele doresc sa se dea din joaca cu oja de unghie a mamicii e o chestie irelevanta pentru tema topicului.

Cosmeticele cu care se dau fetițele sunt relevante, mai puțin oja.
Am înțeles. Dublu standard.

Mă așteptam la asta, după lipsa de obiectivitate cu care a fost formulată întrebarea din primul post al topicului.

Din păcate, același principiu aplicat diferit la  „ei” și la „noi” (adică o perspectivă lipsită de consecvență) este exact genul de atitudine care dă unora apă la moară să spună că feministele sunt necredibile.

#39
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View PostCazimi, on 05 aprilie 2015 - 20:08, said:

Cosmeticele cu care se dau fetițele sunt relevante, mai puțin oja.
Am înțeles. Dublu standard.
Concluzie gresita.Care parinte isi lasa copilul sa se mazgaleasca cu farduri si apoi ii permite sa se prezinte asa la gradi sau la scoala?

Quote


Din păcate, același principiu aplicat diferit la  „ei” și la „noi” (adică o perspectivă lipsită de consecvență) este exact genul de atitudine care dă unora apă la moară să spună că feministele sunt necredibile.
Nu inteleg.Ce ai vrut sa exprimi mai clar?

View Postglitter, on 05 aprilie 2015 - 18:12, said:

In copilarie se traseaza tiparele celor mai puternice modele de gandire (patternuri) care vor pune amprenta pe caracterul formarii viitorului adult.
Din punctul de vedere crestin atat de frumos este exprimat ideea asta in Proverbele intelepte ale regelui Solomon.

Prov.22:6 "Învaţă pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, şi când va îmbătrâni, nu se va abate de la ea"

Apropo la rolul educatiei parintesti, singura care poate cumva sa contrabalanseze efectele care provin de la societate.
Dar ce se intampla cand parintii sunt vrajiti de oportunitatile oferite de aceasta lume ati vazut in videoclipurile pe care le-am postat.

Edited by glitter, 05 April 2015 - 21:12.


#40
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View Postglitter, on 05 aprilie 2015 - 18:49, said:

Aici( adica in realitatea prezentata de videoclipuri) este vorba de copierea comportamentului gresit pe care-l vede in filme, emisiuni, etc.
Prin copierea anumitor comportamente se formeaza atitudinile gresite si in acelasi timp se naste dorinta puternica pentru un mod de viata "usor" (usuratic, plin de distractie), fiind prezentat  ca ceva foarte atractiv, cool, o chestie normala demna de urmat.

Edited by glitter, 05 April 2015 - 21:39.


#41
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postglitter, on 05 aprilie 2015 - 21:07, said:

Concluzie gresita.Care parinte isi lasa copilul sa se mazgaleasca cu farduri si apoi ii permite sa se prezinte asa la gradi sau la scoala?
Dar să se joace cu oja mămicii e în regulă, nu prezintă niciun pericol?

#42
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015
@ Cazimi, te rog nu mai insista in aceasta directie cu intrebarile.

Ce anume nu ai inteles? Fiecare etapa din ciclul vietii are rostul ei. Acum fetitele tind sa se comporte ca adolescentele; adolescentele ca tinerele domnisoare ajunse la varsta maturitatii. De ce trebuie sa privam copiii de inocenta copilariei?

Edited by glitter, 05 April 2015 - 21:45.


#43
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai prin natura lor, copiii copieza comportamentul adultilor (cei apropiati sau ce vad la TV)... mai in joaca (nevinovata), mai in serios
ei vor sa fie "mari" si sa fie tratati ca atare... totusi conotatiile sexuale vin mai tarziu

Edited by Nero-d, 05 April 2015 - 21:52.


#44
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015
Da, copiii sunt ca maimutele, copiaza ce vad, aud si daca mai primesc si aplauze pentru maimutarelile pe care le fac, atunci vor persista sa repete anumite stereotipuri, doar sa fie pa placul adultilor care ii aplauda.

#45
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postglitter, on 05 aprilie 2015 - 21:50, said:

@ Cazimi, te rog nu mai insista in aceasta directie cu intrebarile.

Ce anume nu ai inteles? Fiecare etapa din ciclul vietii are rostul ei. Acum fetitele tind sa se comporte ca adolescentele; adolescentele ca tinerele domnisoare ajunse la varsta maturitatii. De ce trebuie sa privam copiii de inocenta copilariei?

Mă tem că ai înțeles că aș susține tipul ăsta de abordare a educației. Dimpotrivă, eu am spus că nu numai în Hollywoodul cel diabolic fetițelor li se îngăduie să folosească machiaj și accesorii adecvate pentru femei adulte, ci că asta se întâmplă și în România, dar ce e lângă noi nu stârnește niciun fel de îngrijorare.

La nivel practic, global, America este mai degrabă atât de pudică precum în filmulețul de la Today Show. Fetițele obișnuite nici măcar cu ojă nu își dau, în vreme ce în România este o practică obișnuită, la fel ca și pantofii cu toc și hainele extrem de decoltate.

Puțin off topic: eu ți-aș sugera să rogi un moderator să mute topicul pe aria de spiritualitate, întrucât abordarea cu care ai inițiat topicul este mai degrabă creștină decât social-educațională.

Edited by Cazimi, 05 April 2015 - 22:44.


#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNero-d, on 05 aprilie 2015 - 21:51, said:

totusi conotatiile sexuale vin mai tarziu
Corect. Adultii sunt cei care nu inteleg ca ceea ce interpreteaza ei sexual, copii nu au nici o treaba cu ele le vad cu totul altfel.

Edited by andreic, 05 April 2015 - 22:47.


#47
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View PostCazimi, on 05 aprilie 2015 - 22:22, said:

Mă tem că ai înțeles că aș susține tipul ăsta de abordare a educației. Dimpotrivă, eu am spus că nu numai în Hollywoodul cel diabolic fetițelor li se îngăduie să folosească machiaj și accesorii adecvate pentru femei adulte, ci că asta se întâmplă și în România, dar ce e lângă noi nu stârnește niciun fel de îngrijorare.
Ba, da si ce se intampla in Romania provoaca aceeasi consternare...dar depinde de cine priveste...

Quote


Puțin off topic: eu ți-aș sugera să rogi un moderator să mute topicul pe aria de spiritualitate, întrucât abordarea cu care ai inițiat topicul este mai degrabă creștină decât social-educațională.
Nu cred ca trebuie mutat topicul.Am atins doar tangential dimensiunea spirituala a problemei. Nu exista doar abordare social- educationala fara sa luam in considerare pe langa  consecintele psihologice si pe cele spirituale.
Stiinta si spiritualiatea nu se exclud ci in mod normal ar trebui sa se completeze.

Edited by glitter, 05 April 2015 - 22:53.


#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCazimi, on 05 aprilie 2015 - 22:22, said:

Mă tem că ai înțeles că aș susține tipul ăsta de abordare a educației. Dimpotrivă, eu am spus că nu numai în Hollywoodul cel diabolic fetițelor li se îngăduie să folosească machiaj și accesorii adecvate pentru femei adulte, ci că asta se întâmplă și în România, dar ce e lângă noi nu stârnește niciun fel de îngrijorare.
Cam asa e dar sa stii ca exista si persoane in special din bransa de moda, teatru, film, spectacol samd... care vad machiajele ca o arta si multi care au copii fete urmeaza o cariera in modeling si actorie in speranta de a ajunge vedete, incep de la varste fragede, 4-5 ani sa se impopotoneze si sa mearga la consursuri de frumuseste speciale pentru copii pentru a castiga renume. Dar asta o face cine doreste, lumea e libera. Sunt discutii si in sua pe tema initiate de persoane cu vederi mai religioase, dar libertatile trebuie sa primeze pana la urma.
Daca persoana care priveste este educata pe stil vechi sau mai restrictiv normal ca o sa considere un abuz, o abureala bla bla... vorba aceea, trece prin filtrul propriei perversitati.

Edited by andreic, 05 April 2015 - 22:54.


#49
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015

View Postandreic, on 05 aprilie 2015 - 22:51, said:

Sunt discutii si in sua pe tema asta dar libertatile trebuie sa primeze.

Libertatile care nu respecta nicio regula ( in cazul acesta al bunului simt, a decentei, a unei moralitati sanatoase) sunt nocive atat pentru individ, cat si pentru societate.
...........
Intrebarea este:
Cine este in masura sa stabilesca regulile dupa care sa se ghideze oamenii?

Edited by glitter, 05 April 2015 - 23:09.


#50
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postglitter, on 05 aprilie 2015 - 21:50, said:

@ Cazimi, te rog nu mai insista in aceasta directie cu intrebarile.

Ce anume nu ai inteles? Fiecare etapa din ciclul vietii are rostul ei. Acum fetitele tind sa se comporte ca adolescentele; adolescentele ca tinerele domnisoare ajunse la varsta maturitatii. De ce trebuie sa privam copiii de inocenta copilariei?

Si totusi eu ma jucam de-a mama si de-a tata la gradiniti, o indeletnicire complet nepotrivita dupa logica pe care o folosesti aici.

View Postglitter, on 05 aprilie 2015 - 19:51, said:

Feminitatea nu este egala cu frivolitatea si a avea grija de propriul corp sau a tine cont  cum te prezinti in societate( si nu numai!) este ceva normal.Daca esti atenta si te imbraci in haine care te avantajeaza, nu inseamna ca esti o usuratica!

Tu esti cel care a pus semnul egal intre preocuparea pentru modul in care arati si frivolitate.

#51
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postandreic, on 05 aprilie 2015 - 22:51, said:

Cam asa e dar sa stii ca exista si persoane in special din bransa de moda, teatru, film, spectacol samd... care vad machiajele ca o arta si multi care au copii fete urmeaza o cariera in modeling si actorie in speranta de a ajunge vedete
În sfârșit cineva care pune punctul pe i! Da, asta tot încerc eu să spun. Că în vreme ce ne scandalizăm de ce se întâmplă în show-biz peste ocean, nu vedem sexualizarea din propria noastră ogradă, ba chiar o considerăm firească. Cine își închipuie că odată ce au părăsit studioul/scena/platoul, fetițele au cea mai mică urmă de machiaj  pe ele se înșală.

Ne scandalizăm de niște fetițe americance împopoțonate pentru câte un concurs de frumusețe sau un spectacol de dans, dar nu observăm glossul, oja, tocurile fetițelor românce de pe strada noastră.

View Postglitter, on 05 aprilie 2015 - 23:06, said:

Libertatile care nu respecta nicio regula ( in cazul acesta al bunului simt, a decentei, a unei moralitati sanatoase) sunt nocive atat pentru individ, cat si pentru societate.
De fapt, sunt libertăți care nu respectă regulile tale. Ar fi oare posibil ca alții să aibă reguli, alte valori?

#52
glitter

glitter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,642
  • Înscris: 15.03.2015
@Purpura, imi pare rau, dar din raspunsurile tale deduc ca m-ai inteles gresit.
Si cum a decurs acel joc de a mama si tata cu papusile?Cine era mama, tata, copilul? Ce faceati practic cand v-ati asumat diferite roluri?Este foarte important de punctat ce anume a implicat acel joc de a mama si tata la gradinita ca sa determin daca ati facut ceva acceptabil varstei sau ati facut lucruri neadecvate acelei varste.

Deci, concluzia ta ca acea indeletnicire era complet nepotrivita dupa logica pe care o folosesesc eu, este total nejustificabila. Tu ai incercat sa expui parerea ta, atribuindumi-o mie.Gresita abordare.

Edited by glitter, 05 April 2015 - 23:35.


#53
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Înclin să cred că oricine nu este de acord cu dublul standard are tendința să nu te înțeleagă te înțeleagă greșit.

Edited by Cazimi, 05 April 2015 - 23:22.


#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postglitter, on 05 aprilie 2015 - 23:06, said:

Libertatile care nu respecta nicio regula
Nu vad nimic nociv in libertate, din contra, fiecare isi vede de treaba lui... regulile care, alea care le crezi tu necesare ?

Edited by andreic, 05 April 2015 - 23:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate