Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Beciuri, crame, pivnite

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Dedic acest topic pasiunii stravechi a romanilor in faurirea si garnisirea incaperilor de taina in care isi depoziteaza bucatele si licorile de suflet.
Hai, laudati-va cu poze si cuvinte despre maiestria sau cel putin stradania voastra in construirea, amenajarea si decorarea pivnitelor, beciurilor sau cramelor voastre de acasa. Puteti pune si poze cu rafturile burdusite de bunatati conservate, damigene, butoiase si ce ati mai ticsit pe acolo sau de prin alte locuri asemanatoare care v-au impresionat.

Posted Image Posted Image Posted Image

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Ia uite ce avem aici:Posted Image

[ http://www.bar-serafino.com/images/spiti3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by xmanyacs77, 04 April 2015 - 18:51.


#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Imaginea postata de tine a fost ceva gen concurs ?  Puzzle ? Imagini ascunse ?

Ca am cautat de mi-au secat ochii sa gasesc ceva apropiat de topic gen : damigeana, butoias, carnaciori, slaninuta, castraveciori murati, un gem sau macar o paine uscata etc...

In afara de un kitch de camera ca din reclame nu am gasit nimic, frumoasa camera , dar mori de foame pe acolo si nimic de dat pe gat.

Edited by keta, 04 April 2015 - 19:11.


#4
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postketa, on 04 aprilie 2015 - 19:10, said:

Imaginea postata de tine a fost ceva gen concurs ?  Puzzle ? Imagini ascunse ?

Ca am cautat de mi-au secat ochii sa gasesc ceva apropiat de topic gen : damigeana, butoias, carnaciori, slaninuta, castraveciori murai, etc...

In afara de un kitch de camera ca din reclame nu am gasit nimic, frumoasa camera , dar mori de foame pe acolo si nimic de dat pe gat.
A luat-o de pe net dar n-are legatura cu ce voiam sa discutam aici. Am gasit eu de unde a luat-o http://awesomemancav...man-cave-design

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Despre aceasta ce mai ziceti: Posted Image
[ http://www.charmerelax.com/image/hotel/serafino_rist4_g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Auzi frate, camera din lemn natur: kitsch.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 04 April 2015 - 19:48.


#6
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postxmanyacs77, on 04 aprilie 2015 - 19:41, said:

Despre aceasta ce mai ziceti: Posted Image
[ http://www.charmerelax.com/image/hotel/serafino_rist4_g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eh, acum ai revenit cu picioarele pe pamant. Posted Image

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Sau asa ceva este recomandat: Posted Image

[ http://mossad.ro/wp-content/uploads/Cramedeosebite_B778/08082809_blog.uncovering.org_adega.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012


View Postxmanyacs77, on 04 aprilie 2015 - 19:41, said:

Auzi frate, camera din lemn natur: kitsch.Posted Image
Sunt câteva kitsch-uri grosolane în poza aceea, unele evidente, altele vizibile la o privire mai atentă.
1.  Niciodată nu pui pe perete un tablou cu un peisaj montan când muntele e dincolo de ferestrele largi
2.  Pe tavanul din lemn nu se pun aplici, contrastează cu aerul vânătoresc al încăperii. (vezi cele 2 aplici de lângă grinda de deasupra vetrei)
3. Lampa de lângă vatră e din alt film
4. Seiful - ăla e de tot cocălărismul sau de tot rahatul...tot aia înseamnă
5.  Biroul ăla amplasat aproape în mijlocul încăperii - strică toată armonia, sau cel puțin împiedică pe toată lumea
6. Cine naiba a mai pomenit scaune pe role într-un ambient montan?
7.....
8.....
.....pe restul te las să le descoperi singur ;)
Puțin spirit critic, Domnilor. ;)


#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013

View Postandroholic, on 04 aprilie 2015 - 20:23, said:

Sunt câteva kitsch-uri grosolane în poza aceea, unele evidente, altele vizibile la o privire mai atentă.
1.  Niciodată nu pui pe perete un tablou cu un peisaj montan când muntele e dincolo de ferestrele largi
2.  Pe tavanul din lemn nu se pun aplici, contrastează cu aerul vânătoresc al încăperii. (vezi cele 2 aplici de lângă grinda de deasupra vetrei)
3. Lampa de lângă vatră e din alt film
4. Seiful - ăla e de tot cocălărismul sau de tot rahatul...tot aia înseamnă
5.  Biroul ăla amplasat aproape în mijlocul încăperii - strică toată armonia, sau cel puțin împiedică pe toată lumea
6. Cine naiba a mai pomenit scaune pe role într-un ambient montan?
7.....
8.....
.....pe restul te las să le descoperi singur Posted Image
Puțin spirit critic, Domnilor. Posted Image


Chiar nu iti place acel spatiu vanatoresc!Posted Image

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Din enuntul topicului am inteles ca imaginile (ca despre ele e vorba) sa fie din realitatea de zi cu zi, ce mai are romanul prin camara, cum si-a ordonat lucrurile, ce pastreaza fresh, ce mai pune la murat, cum sta cu dulceturile si compoturile... etc

Din ce am inteles eu asta era esenta, binenteles fiind urmata si de aspectul realizarii spatiului in care au fost depozitate acestea. Gen structura, subsol, demisol, aparent,etc

Nu am intuit sa fie vorba despre discutii tehnice si nici nu as dori asta, Doar poze cu simple comentarii.


Am vorbit prea mult poate si iar poate am deturnat directia topicului.


Poze frumoase despre cum ar trebui sa arate camara romanului sunt destule, din pacate realitatea ne macina si acele poze pot fi diferite.


Sper sa nu uit si la vara cand merg in concediu acasa la parinti sa fac ceva poze cu beciul / pivnita de sub casa, cu rafturile cu ceva muraturi ,conserve , compoturi sau dulceturi , (unele uitate si de 3 ani pe acolo ) si probabil cu putinul vin ramas prin vreo damigeana (daca am noroc.).
Am o pivnita de 40 mp din caramida cu arcade din 1912 construita, caramida aparenta,  nu e prea intretinuta , ca parintii sunt batrani si nu le pasa de asta.

Edited by keta, 04 April 2015 - 20:51.


#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Asa arata un beci ok:Posted Image
[ http://www.homeideasdesign.us/wp-content/uploads/2015/02/root-cellar-design-beautiful.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012


View Postketa, on 04 aprilie 2015 - 20:35, said:

Sper sa nu uit si la vara cand merg in concediu acasa la parinti sa fac ceva poze cu beciul / pivnita de sub casa, cu rafturile cu ceva muraturi ,conserve , compoturi sau dulceturi , (unele uitate si de 3 ani pe acolo ) si probabil cu putinul vin ramas prin vreo damigeana (daca am noroc.).
Am o pivnita de 40 mp din caramida cu arcade din 1912 construita, caramida aparenta,  nu e prea intretinuta , ca parintii sunt batrani si nu le pasa de asta.
Abia aștept. ;)  Dacă uiți la vară îți readuc eu aminte.



#13
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,399
  • Înscris: 03.11.2009
De prin alte locuri (China)


#14
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postcosticucu, on 25 aprilie 2015 - 11:42, said:

De prin alte locuri (China)
Attachment 20150421_173654.jpg
-Asta nu are temperatura de pastrare a vinului si a improvizat ceva cu racire electrica!  Posted Image

#15
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,399
  • Înscris: 03.11.2009

View Postsandy76, on 25 aprilie 2015 - 13:41, said:

-Asta nu are temperatura de pastrare a vinului si a improvizat ceva cu racire electrica!  Posted Image
Las' ca dat-aviatoare cand ajung acolo fac foto la automatizarile pentru crama...Posted Image
Fiecare sortiment de vin cu temperatura lui, vitrinele sunt termopan (deja am fotografiat proiectul...)Posted Image

#16
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Pfff, chiar nu are nimeni pivnita pe acasa?

#17
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Pivnita brancoveneasca descoperita printr-o intamplare nefericita ieri noapte in Ramnicul Sarat

http://stiridebuzau....sarat-2302.html


Attached File  Capture.JPG   147.83K   16 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate