Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Botox (unitati injectabile)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Sper ca postez bine aici, tine de chirurgia plastica..
As dori sa imi fac niste injectii cu Botox in palme, pentru transpiratia excesiva. M-am tot documentat, am inteles ce inseamna / cum se face, insa nu inteleg cum e cu unitatile si ce inseamna mai exact ele. De exemplu o sticluta de pulbere alba (http://www.jualjual....i-3ml-vial,3677) are 500 UI (unitati). Diferite clinici mi-au spus ca se injecteaza 300 unitati, altele mi-au spus ca pentru ambele palme se foloseste un "flacon" intreg, altele ca injecteaza 250 unitati (de unde si pretul mai mic). In functie de ce se decide cate unitati se injecteaza, si care-i "faza" cu ele? Stiu ca acea pulbere se amesteca cu un ser, de unde rezulta o solutie lichida care se injecteaza, nu?
Cum se face acel amestec cu ser, in raport de "cat la cat"? Poate sa ma lamureasca cineva, sa inteleg si acest aspect?

Multumesc

#2
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Cred ca se calculeaza in functie de suprafata, ca peste tot fiecare dr inteapa mai mult/mai putin. Dysportul este flacon injectabil, pe prospect nu scrie cum ca s-ar combina cu ceva. Era mentionat ca de exemplu la axila se recomanda sa se faca 10 intepaturi a cate 10 unitati fiecare, deci 100.

Oricum ar fi, in niciun caz sa nu iti administrezi singur medicamentul! Nu e de gluma cu asa ceva. Inainte de toate, ti-ai facut si analize in caz ca ai vreo patologie ce ar putea cauza hiperhidroza?

Edited by crank_, 04 April 2015 - 13:52.


#3
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
In loc sa tratati cauza, voi tratati efectul.

#4
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
pai stai ma nene un pic, tu stii macar de ce iti transpira palmele? intai afla de ce, apoi ia o decizie. Cauzele sunt multimple; pe sistem nervos, lipsa de zinc, fier, magneziu, calciu etc. din cauza alimentatiei, o posibila afectiune in organism etc. Te grabesti ca fata mare la maritat...

View PostLolopoco, on 04 aprilie 2015 - 14:46, said:

In loc sa tratati cauza, voi tratati efectul.
exact cum face si guvernul :)

Edited by Kevlar111, 04 April 2015 - 15:09.


#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Si ce te deranjeaza daca transpiri in palme?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 04 April 2015 - 15:50.


#6
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Da, scuzati ca nu am expus si problema..
Da, imi transpira pe sistem nervos, de mic am problema asta. Cand sunt stresat, sau am emotii, mereu imi transpira. Am incercat orice, mi-am facut si analize, nu am carenta de nimic. Pus si simplu e pe fond psihic... ma gandesc ca o sa imi transpire, si imi transpira. Vara, caldura amplifica si mai tare transpiratia. Iarna nu prea am probleme. Nu ca as fi singurul, sunt atatia oameni de afaceri si vedete care recurg la botox pentru ca transpira.... unii pur si simplu sufera de hiperhidroza. Si nu, nu am nicio patologie. Efectiv nu inteleg uneori de ce transpir. Nu e excesiv, ca la altii, ca am vazut cazuri mult mai grave decat al meu, insa e destul de deranjant uneori, mai ales dpdv social.
Si nu, singur nici nu ma gandeam sa imi fac.
Insa scopul topicului era sa inteleg care-i faza cu acele unitati.. ce inseamna o unitate?

Ba da, se combina cu ser fiziologic, nu se injecteaza asa pulberea direct..!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate