Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Madrid-Valencia-Sevilla

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Pc_cuta

Pc_cuta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.04.2015
Buna ziua oameni dragi,

In perioada 26-29.04 logodnicul meu are de facut o deplasare la Madrid in interes de serviciu. (Sedinta la care trebuie sa participe se desfasoara pe 27 si 28, 26 si 29 raman zile libere). Ne-am hotarat sa profitam de aceasta ocazie si sa mergem in concediu mult asteptat. Acestea fiind spuse, ne-am luat vacanta pana pe 9 mai, avem 4 zile de stat la Madrid si restul unde ne decidem. Visam de foarte mult timp sa vizitam Andaluzia si ne-am gandit sa o facem acum.
M-am gandit sa ne inchiriem o masina de la Madrid si sa mergem ca nebunii.. sa vizitam tot. Atat stiu in momentul de fata :)) Ce sa vizitam, de unde luam masina, unde o lasam.. unde sa innoptam... si restul batailor de cap urmeaza sa fie stabilite.
Avem cursa de avion stabilita numai pentru plecare, respectiv, duminica 26.04 la 8:00 dar nu avem cursa de intoarcere.. care imi cam da batai de cap pentru ca nu stiu care e optiunea cea mai buna de ruta... in ce oras o sa ajung la plecare..
Mentionez ca.. pe data de 7 mai (cu 2 zile inainte de plecarea noastra) este ziua mea si ma gandeam sa-i dau o alta tematica vacantei, visez la o plaja.. sau la un peisaj minunat poate in Mijas, sau in Sevilla...
Practic am atat de multa flexibilitate in program incat e prea greu sa ma decid ce si cum sa facem... Sau poate doar eu sunt de vina. :) Sper totusi la o vacanta reusita.
Astept parerile dvs, recomandarile, experientele.. pozitive, negative, un gand bun, orice! Intre timp.. investighez tot ce gasesc pe forum..

#2
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostPc_cuta, on 03 aprilie 2015 - 10:15, said:

Buna ziua oameni dragi,

In perioada 26-29.04 logodnicul meu are de facut o deplasare la Madrid in interes de serviciu. (Sedinta la care trebuie sa participe se desfasoara pe 27 si 28, 26 si 29 raman zile libere). Ne-am hotarat sa profitam de aceasta ocazie si sa mergem in concediu mult asteptat.
Astept parerile dvs, recomandarile, experientele.. pozitive, negative, un gand bun, orice! Intre timp.. investighez tot ce gasesc pe forum..
Wow, super ok, timp suficient pentru vacanta. E clar ca te vei intoarce din sud, daca vrei sa vizitezi Andaluzia. Verifica variantele Sevilla-Buc sau Malaga-Buc si vezi cum iesi mai bine la pretul avionului. Apoi, avand 10 zile la dispozitie ti-as recomanda sa faci 2 baze de cazare: Sevilla si Malaga. Stai 2-3 zile pentru vizitat unul dintre orase si apoi pentru ultima saptamana poti inchiria masina care te va ajuta si la transferul de la o baza la alta cu bagajele si la final cu drumul catre aeroport. Evident ca vizitarea Granadei, Cordobei si altor obiective invecinate trebuie s-o faci cu masina. Plaja vei avea ocazia sa faci, insa sansele de baie tind spre 0 apa fiind de multe ori rece chiar in plin sezon.
Iti recomand sa citesti topicul Costa del Sol si te vei lamuri asupra a ceea ce poti sa faci in aceasta vacanta. Oricum sunt suficiente cele 10 zile sa te bucuri de farmecul andalus.

LE. As merge cu avionul si pe ruta Madrid-Sevilla sau Madrid-Malaga. Nu mai e foarte mult timp asa ca trebuie sa rezervati de pe acum zborurile. Poate aveti sansa si gasiti in jur a 50 euro/pers. Ajungeti rapid si nu pierdeti aproape o zi pe drum, iar costul nu e cu mult mai mare decat masina inchiriata+benzina.

Edited by nniki, 04 April 2015 - 12:39.


#3
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View PostPc_cuta, on 03 aprilie 2015 - 10:15, said:

Buna ziua oameni dragi,

In perioada 26-29.04 logodnicul meu are de facut o deplasare la Madrid in interes de serviciu. (Sedinta la care trebuie sa participe se desfasoara pe 27 si 28, 26 si 29 raman zile libere). Ne-am hotarat sa profitam de aceasta ocazie si sa mergem in concediu mult asteptat. Acestea fiind spuse, ne-am luat vacanta pana pe 9 mai, avem 4 zile de stat la Madrid si restul unde ne decidem. Visam de foarte mult timp sa vizitam Andaluzia si ne-am gandit sa o facem acum.
M-am gandit sa ne inchiriem o masina de la Madrid si sa mergem ca nebunii.. sa vizitam tot. Atat stiu in momentul de fata Posted Image) Ce sa vizitam, de unde luam masina, unde o lasam.. unde sa innoptam... si restul batailor de cap urmeaza sa fie stabilite.
Avem cursa de avion stabilita numai pentru plecare, respectiv, duminica 26.04 la 8:00 dar nu avem cursa de intoarcere.. care imi cam da batai de cap pentru ca nu stiu care e optiunea cea mai buna de ruta... in ce oras o sa ajung la plecare..
Mentionez ca.. pe data de 7 mai (cu 2 zile inainte de plecarea noastra) este ziua mea si ma gandeam sa-i dau o alta tematica vacantei, visez la o plaja.. sau la un peisaj minunat poate in Mijas, sau in Sevilla...
Practic am atat de multa flexibilitate in program incat e prea greu sa ma decid ce si cum sa facem... Sau poate doar eu sunt de vina. Posted Image Sper totusi la o vacanta reusita.
Astept parerile dvs, recomandarile, experientele.. pozitive, negative, un gand bun, orice! Intre timp.. investighez tot ce gasesc pe forum..

Poate te inspira circuitul andaluz pe care tocmai l-am parcurs eu la sfarsitul lui martie, cu punct de plecare Malaga... Am creat un topic separat, unde voi povesti curand ce am vazut, unde m-am cazat, ce mi-a placut mai mult etc.

Edited by fly_dream, 08 April 2015 - 14:11.


#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Eu nu am avut asa de mult timp anul trecut dar am zburat la Madrid. Am inchiriat o masina de pe internet si am fost cazati in Granada. Am facut de acolo vizite in zona catre Granada, Malaga si imprejurimi. Ca si puncte de interes am urmat Tripadvisor si sfaturile celor de la hotel sau centrul turistic.
In zona Malaga anul trecut de PAsti apa era rece dar cei de la hotel spuneau ca prin zona Murcia daca am retinut bine se putea intra in mare.
Ne-a placut maxim Andalucia si bineinteles ca planurile facute au fost orientative abatandu-ne de multe ori de la plan atata timp cat am vazut lucruri interesante la fata locului.
Luand zborul fragmentat si nu dus-intors si returnarea masinii inchiriate in alta locatie decat cea de plecare va creste costurile semnificativ,
Vacanta placuta !

Edited by atupi, 19 April 2015 - 21:32.


#5
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
O singura observatie referitoare la masina, pentru ca despre zborurile de acest fel discutia s-ar putea lungi.

Incepand din timp cautarea unei masini, am gasit de doua ori oferte care eliminau taxa one-way. Una la Sixt, alta la Avis. Aviz amatorilor.


Intr-adevar, din ce-am vazut pana acum, aceasta taxa poate ajunge la 50-80€, nu-mi amintesc sa fi depasit 100€. Inseamna mult 50€? Masina a costat cca 100€ / 4 zile. Pentru cealalta nu-mi amintesc cat ar fi fost taxa one-way, dar stiu cat a costat: 120€ / 10 zile. Deja lucrurile stau altfel daca le privim in ansamblu! Eu cred ca se putea accepta si o taxa one-way.

De fapt, ce ne-ar conduce spre o masina preluata, de exemplu, la Madrid si predata la Sevilla? Castigul de timp, bani mai putini la biletele de avion, orarul avionului. Si durata, planul excursiei o pot cere. (Noi nu am gasit bilete de avion ieftine in ziua in care ar fi trebuit sa ne intoarcem acasa, nici nu puteam prelungi vacanta, nici nu am fi renuntat la vreo zi de plimbare, asa ca am ales un zbor fragmentat cum il numiti dumneavoastra si, de aici, a rezultat si varianta one-way pentru masina.)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate